Ухвала від 28.06.2024 по справі 404/9586/23

Справа №404/9586/23 провадження № 2/403/250/24

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та

відкриття провадження у справі

28 червня 2024 року с-ще Устинівка

Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., розглянувши позовну заяву

ОСОБА_1 (позивач), адреса зареєстрованого місця проживання, вказана в позовній заяві: АДРЕСА_1 , до

ОСОБА_2 (відповідач), адреса місця проживання, вказана в позовній заяві: АДРЕСА_2 ; адреса останнього відомого зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 ,

предмет позову: про стягнення заборгованості за договором позики,

ВСТАНОВИВ:

До Устинівського районного суду Кіровоградської області в порядку ч.3 ст.31 ЦПК України на підставі ухвали судді Кіровського районного суду м.Кіровограда Кулінки Л.Д. від 28 листопада 2023 року надійшла позовна заява представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Охременка А.В. до відповідача ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики №301 від 24 липня 2023 року у загальному розмірі 272378,98 грн..

Відповідно до ч.2 ст.32 ЦПК України справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому ст.31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суддя приходить до наступного висновку.

Згідно з ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Суддею встановлено, що представником позивача - адвокатом Охременко А.В. до позовної заяви не був доданий документ на підтвердження сплати позивачем судового збору при зверненні до суду з даним позовом.

Разом з тим, представником позивача була подана заява про відстрочення сплати ОСОБА_1 судового збору до ухвалення судового рішення у справі з урахуванням предмету позову та майнового стану позивача.

При вирішенні вказаної заяви суддя приходить до висновку про її часткове задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суддею встановлено, що до позовної заяви адвокатом Охременко А.В. не було додано жодного письмового доказу на підтвердження майнового стану позивача ОСОБА_1 ..

Відповідно до п.п.1 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до суду позовної заяви майнового характеру встановлюється ставка судового збору - 1 розмір ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, розмір судового збору, який підлягає сплаті позивачем на користь держави за подання до суду позовної заяви майнового характеру, становить 2723 грн. 79 коп. (1% від 272378 грн. 98 коп.).

З огляду на викладене, враховуючи, з одного боку, недоведеність позивачем наявності в неї майнового стану, який перешкоджає сплаті нею судового збору у визначеному законом розмірі на дату звернення до суду, та, відсутність, з іншого боку, руху у справі протягом тривалого часу, обумовленої незалежними від судді обставинами, приходжу до висновку про відстрочення сплати позивачем судового збору у вказаному вище розмірі до початку підготовчого засідання у справі.

Відповідно до ч.1 ст.27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

З отриманої судом в порядку ч.6 ст.187 ЦПК України інформації, наданої Устинівською селищною радою Кіровоградської області, встановлено, що згідно даних реєстру територіальної громади гр-н ОСОБА_2 був знятий з реєстрації 06 серпня 2021 року.

Зазначена інформація також підтверджується даними Єдиного державного демографічного реєстру (ч.8 ст.187 ЦПК України).

Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи) (ч.9 ст.28 ЦПК України).

Відповідно до ч.10 ст.187 ЦПК України якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

За змістом ч.11 ст.128 ЦПК України відповідач, зареєстроване місце проживання (перебування) чи місце роботи якого невідоме, викликається до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи

Отже, з метою забезпечення дотримання права відповідача ОСОБА_2 бути у встановленому законом порядку повідомленим про дату, час і місце розгляду цивільної справи, в якій він є учасником; враховуючи відсутність на час відкриття провадження інформації про його зареєстроване місце проживання, та недопустимість спорів про підсудність згідно ст.32 ЦПК України, приходжу до висновку про доцільність повідомлення відповідача ОСОБА_2 про дату, час і місце проведення судового засідання та виклик його до суду відповідно до положень ч.ч.5, 7, 11 ст.128 ЦПК України.

З урахуванням часткового задоволення судом заяви представника позивача про відстрочення сплати судового збору, позовна заява за формою та змістом відповідає вимогам ст.175 ЦПК України.

Позовну заяву подано з додержанням вимог ст.177 ЦПК України.

На підставі викладеного, суддя приходить до висновку, що подана представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Охременко А.В. позовна заява відноситься до предметної, суб'єктної та територіальної юрисдикції Устинівського районного суду Кіровоградської області та підлягає прийняттю до розгляду у порядку цивільного судочинства з відкриттям провадження у справі.

Відповідно до положень п.2 ч.2 ст.19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). За змістом ч.4 ст.19 ЦПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

З урахуванням принципу пропорційності у цивільному судочинстві, у відповідності до ч.3 ст.274 ЦПК України цивільна справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження, оскільки вирішуючи питання про вид позовного провадження, за правилами якого буде здійснюватися розгляд справи, суддею враховано, зокрема: 1) ціну позову (272378 грн. 98 коп.), виходячи з якої справа не визнається судом як малозначна; 2) категорію та складність справи (пред'явлений позов містить застереження представника позивача про подання до суду уточненої позовної заяви); 3) обраний представником позивача спосіб захисту; 4) обсяг та характер доказів у справі.

Крім того, системний аналіз ст.376 ЦПК України дає можливість прийти до висновку, що розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження жодним чином не порушує, обмежує чи звужує гарантовані законом права та свободи учасників судового процесу і не може бути підставою для скасування або зміни рішення, як обставина, що виплинула на правильність вирішення справи.

Інших заяв та клопотань в порядку п.3 ч.1 ст.43, ч.ч.1, 2 ст.84, ст.183, ч.3 ст.177 ЦПК України представником позивача разом з позовною заявою до суду подано не було.

Згідно положень п.п.15.3 п.15 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, п.п.113, 116 розділу V Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС), п.1 розділу VII Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, враховуючи обов'язковість реєстрації адвокатами електронних кабінетів у підсистемі (модулі) ЄСІТС, до яких належить представник позивача адвокат Охременко А.В., та відсутність такого обов'язку у сторін по справі, як фізичних осіб, розгляд (формування) справи у суді здійснюватиметься за матеріалами у змішаній формі (паперовій та електронній).

Відповідно до вимог ст.196 ЦПК України для виконання завдання підготовчого провадження у справі необхідно провести підготовче засідання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 27, 30, 43, 83, 84, 178, 181, 187, 190, 191, 196, 258, 260, 274, 353 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики.

2.Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

3.Призначити підготовче засідання у справі на 29 липня 2024 року о 11 год. 10 хв. в залі судових засідань Устинівського районного суду Кіровоградської області (адреса місцезнаходження: вул.О.Мазуренка, буд.№42 с-ще Устинівка Кропивницького району Кіровоградської області), про що повідомити учасників справи.

4.Встановити відповідачу ОСОБА_2 строк для подачі відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії даної ухвали.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч.4 ст.174, ч.1 ст.191 ЦПК України, протягом встановленого судом строку він має право надіслати суду відзив на позовну заяву і всі письмові докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; іншим учасникам справи - копію відзиву та доданих до нього документів.

Відзив підписується відповідачем або його представником. Відзив повинен містити: найменування (ім'я) позивача і номер справи; прізвище, ім'я та по батькові відповідача, його місце проживання чи перебування, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти відповідача, за наявності, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем; обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується; заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання; заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач понесла та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи. До відзиву додаються: докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем. До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача згідно вимог ст.ст.58, 62 ЦПК України.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч.4 ст.178 ЦПК України, у разі подання відзиву на позов він повинен одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду надіслати (надати) копію відзиву та доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч.5 ст.178 ЦПК України до відзиву, наданого до суду, необхідно додати документи, що підтверджують надіслання (надання) ним відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Роз'яснити відповідачу, що згідно положень ч.8 ст.178, ч.2 ст.191 ЦПК України у разі ненадання відзиву (заперечення проти позову) у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами.

Роз'яснити відповідачу право пред'явити зустрічний позов у строк для подання відзиву (ст.193 ЦПК України).

5.Заяву представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Охременко А.В. про відстрочення сплати позивачем судового збору до ухвалення судового рішення у справі задовольнити частково.

Відстрочити позивачу ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 2723 грн. 79 коп. до початку підготовчого засідання у справі, тобто до 11 год. 10 хв. 29 липня 2024 року.

Роз'яснити позивачу необхідність сплати на виконання вимог ч.4 ст.177 ЦПК України судового збору у розмірі 2723 грн. 79 коп. до вказаних вище дати та часу з наданням до суду відповідного документу (квитанції, платіжного доручення чи іншого платіжного документу) на підтвердження вказаної обставини за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг.с-ще Устин/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок: UA348999980313101206000011555; код класифікації доходів бюджету: 22030101; (судовий збір (Державна судова адміністрація України); призначення платежу: *;101; __ (реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр); судовий збір за позовом ___ (ПІБ позивача), Устинівський районний суд Кіровоградської області.

Роз'яснити позивачу процесуальні наслідки у разі не сплати нею судового збору у встановлений судом строк, передбачені ч.2 ст.136 та п.8 ч.1 ст.157 ЦПК України, у виді залишення поданої нею позовної заяви без розгляду.

6.Роз'яснити учасникам справи, що у разі подання ними письмових заяв і клопотань, їх форма та зміст мають відповідати вимогам ст.183 ЦПК України.

Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до ч.9 ст.83 ЦПК України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Роз'яснити учасникам справи, що згідно ст.95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Роз'яснити учасникам справи необхідність зазначення у разі подання ними до суду процесуальних документів (заяв по суті справи, інших заяв, клопотань, заперечень тощо) відомостей про наявність або відсутність у них електронного кабінету, зареєстрованого в підсистемі «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

7.Розгляд справи здійснювати за матеріалами у змішаній (паперовій та електронній) формі.

8.Здійснити виклик в судове засідання по розгляду цивільної справи відповідача ОСОБА_2 шляхом: 1) направлення на адресу останнього відомого зареєстрованого його місця проживання: АДРЕСА_4 - копії позовної заяви з додатками та судової повістки про виклик до суду; 2) розміщення на офіційному веб-сайті судової влади України оголошення про виклик відповідача в судове засідання не пізніше ніж за десять днів до дати наступного судового засідання з дотриманням вимог ч.2 ст.129 ЦПК України.

9.Роз'яснити позивачу, що у разі участі у розгляді справи як його представника - адвоката Охременка А.В., останньому необхідно надати до суду документ на підтвердження права представництва інтересів позивача ОСОБА_1 в Устинівському районному суді Кіровоградської області.

10.Повідомити учасників справи про наявність в Устинівському районному суді Кіровоградської області технічної можливості забезпечити їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. У цьому разі відповідна заява учасника справи має бути подана до суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання з направленням копії такої заяви в той же строк іншим учасникам справи.

11.Копії ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи. Відповідачу одночасно надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

12.Роз'яснити, що учасники справи мають право отримати інформацію щодо розгляду справи, зайшовши на веб-адресу сторінки суду, розміщеної на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-сайт:court.gov.ua/sud1123/).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Відповідно до положень ст.353 ЦПК України ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя С.Ю.Атаманова

Попередній документ
120069344
Наступний документ
120069346
Інформація про рішення:
№ рішення: 120069345
№ справи: 404/9586/23
Дата рішення: 28.06.2024
Дата публікації: 02.07.2024
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Устинівський районний суд Кіровоградської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: (18.04.2024)
Результат розгляду: Постановлено ухвалу про відмову
Дата надходження: 10.04.2024
Предмет позову: про стягнення боргу за договором позики грошей
Розклад засідань:
29.07.2024 11:10 Устинівський районний суд Кіровоградської області
22.08.2024 13:00 Устинівський районний суд Кіровоградської області
17.09.2024 09:00 Устинівський районний суд Кіровоградської області
04.10.2024 10:30 Устинівський районний суд Кіровоградської області
20.11.2024 11:30 Устинівський районний суд Кіровоградської області