Справа № 206/3224/24
Провадження № 3/206/1476/24
26 червня 2024 року м. Дніпро
Суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Прінь І.П., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований: АДРЕСА_1 , не працює,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ВАБ № 987924, ОСОБА_1 26.05.2024 року о 12.30 год, за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме, висловлювався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, бив руками по обличчю, чим міг завдати шкоди її психічному та фізичному здоров'ю, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статті, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи до відділу адміністративної практики УПП в Дніпропетровській області для належного оформлення, з огляду на наступне.
Згідно з п.п.2, 3 ч.1 ст.278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
У відповідності до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положеньст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Однак, дані матеріали оформленні без дотримання вимог чинного законодавства.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ 987924 від 26.05.2024 року, зазначено місце проживання особи, що притягається до адміністративної відповідальності м. Дніпро, вул. Прокопа Одимка (П'ятигорська) буд. 57 (59), правопорушення скоєно по АДРЕСА_2 , в той час як відповідно до пояснень потерпілої ОСОБА_2 , остання проживає за адресою АДРЕСА_3 , де відповідно до заяви про подію 102 і було скоєно правопорушення. Вказані розбіжності щодо адреси вчинення адміністративного правопорушення не дають суду можливості надати належну юридичну оцінку діям особи.
У зв'язку із викладеним та враховуючи, що вказані вище недоліки не можуть бути усунені судом, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, підлягають поверненню органу, який складав відповідний протокол на дооформлення, а саме для з'ясування адреси скоєння правопорушення.
Керуючись ст. ст. 245, 255,265-5, 278 КУпАП,суддя,
Справу про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП повернутидо Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області відділ адміністративної практики для його належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.П. Прінь