Справа № 686/17932/24
Провадження № 2/686/5120/24
28 червня 2024 року м.Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Мазурок О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 до заступника начальника головного управління ДПС у Хмельницькій області Зленко Ірини Володимирівни про вчинення суб'єктом владних повноважень - в.о. начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області Зленко Іриною відносно неї мобінгу та примушування звільнитися з державної служби, -
ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з позовною заявою до заступника начальника головного управління ДПС у Хмельницькій області Зленко Ірини Володимирівни про вчинення суб'єктом владних повноважень - в.о. начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області Зленко Іриною відносно неї мобінгу та примушування звільнитися з державної служби.
З даних матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 просить розглянути цю справу в порядку цивільного судочинства.
Статтею 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, що виникають із приватноправових відносин, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктами 1, 2 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Частиною четвертою статті 19 КАС України установлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Отже, до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома чи більше суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (зобов'язанні) виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Таким чином, вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і цивільних справ у кожній конкретній справі залежить від характеру спірних правовідносин.
Оскільки спір у цій справі стосується з приводу проходження державної служби ОСОБА_1 є адміністративно-правовими, а тому спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Статтею 186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до заступника начальника головного управління ДПС у Хмельницькій області Зленко Ірини Володимирівни про вчинення суб'єктом владних повноважень - в.о. начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області Зленко Іриною відносно неї мобінгу та примушування звільнитися з державної служби не може бути відкрите, оскільки така заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Слід звернути увагу позивача на те, що для вирішення даного питання їй слід звернутися до адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.. ст. 19, 186, 353 ЦПК України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до заступника начальника головного управління ДПС у Хмельницькій області Зленко Ірини Володимирівни про вчинення суб'єктом владних повноважень - в.о. начальника ГУ ДПС у Хмельницькій області Зленко Іриною відносно неї мобінгу та примушування звільнитися з державної служби.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в 15 денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя: