Постанова від 28.06.2024 по справі 360/435/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2024 року

м. Київ

справа № 360/435/23

адміністративне провадження № К/990/38185/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Білак М.В.,

суддів - Жука А. В., Мацедонської В.Е.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Мандрика Владислава Володимировича

на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року (головуючий суддя - Блохін А.А., судді: Геращенко І.В., Гайдар А.В.)

у справі №360/435/23

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 )

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

I. РУХ СПРАВИ

1. У квітні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправну бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) у розмірі до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 01 жовтня 2022 року по 06 грудня 2022 року; з 14 грудня 2022 року по 20 січня 2023 року з урахуванням фактично сплачених сум;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену у розмірі до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 01 жовтня 2022 року по 06 грудня 2022 року; з 14 грудня 2022 року по 20 січня 2023 року з урахуванням фактично сплачених сум.

2. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Відповідно до бойових наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 гриф був направлений в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), під час проходження військової служби в якій приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і борони, відсічі і стримуванні збройної агресії, що полягало у виконанні бойових завдань на підставі бойових наказів (розпоряджень) начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином, набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн відповідно до Постанови № 168, проте за поясненням відповідача така винагорода не нараховувалась у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують час безпосередньої участі позивача у бойових діях. У той же час у спірний період виплата додаткової винагороди розмірі до 30 000 грн здійснювалась пропорційно в розрахунку на місяць.

3. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 27 червня 2023 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 31 добу жовтня 2022 року, за 30 діб листопада 2022 року та за 24 доби грудня 2022 року.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100 000 грн додаткову винагороду за 31 добу жовтня 2022 року, за 30 діб листопада 2022 року та за 24 доби грудня 2022 року.

Відмовлено у задоволенні інших позовних вимог.

4. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

5. Не погодившись із таким рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

6. Ухвалою Верховного Суду від 30 листопада 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. ОСОБА_1 з 02 липня 2021 року проходить військову службу за контрактом в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військовій частині НОМЕР_1 ).

8. Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15 вересня 2022 року №2902-ОС «Про особовий склад» молодшого сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії снайпера четвертого відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави відділу прикордонної служби прикордонного загону імені ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ).

9. Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 (гриф) позивача направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), де він перебував з жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року. Вказані обставини не оспорюються сторонами і не є спірними.

10. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС «Про виплату додаткової винагороди» виплачено додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн за період з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно з додатком 1 (під порядковим номером 1514 зазначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , кількість діб 31 доба, сума 30 000 грн).

11. Рапортом від 01 листопада 2022 року, зареєстрованим 01 листопада 2022 року за вх. №1474, начальник відділу прикордонної служби №2 клопотав перед першим заступником начальника загону комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн пропорційно із розрахунку на місяць особовому складу відділу прикордонної служби прикордонного загону імені ІНФОРМАЦІЯ_5 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, зокрема, молодшому сержанту ОСОБА_1 за період проходження служби з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, кількість діб 31, порядковий номер у списку 62, підстава: бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року №690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 7-14, 52-62.

12. Цей рапорт за резолюцією коменданта ПКШР 24 направлений до військової частини НОМЕР_2 , яка, в свою чергу, листом від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих скерувала його до військової частини НОМЕР_1 . У листі також вказано, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови №168» відсутня.

13. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС «Про виплату додаткової винагороди» виплачено додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн за період з 01 листопада по 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно з додатком 1 (під порядковим номером 1438 зазначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , кількість діб 30, сума - 30 000 грн).

14. Рапортом від 01 грудня 2022 року, зареєстрованим 01 грудня 2022 року за вх. № 1883, начальник відділу прикордонної служби № 2 клопотав перед першим заступником начальника загону комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн пропорційно із розрахунку на місяць особовому складу відділу прикордонної служби прикордонного загону імені ІНФОРМАЦІЯ_5 , за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, за період з 01 листопада по 30 листопада 2022 року, зокрема, молодшому сержанту ОСОБА_1 за вказаний період, кількість діб 30 (порядковий номер у списку 63), підстава: бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року №690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 13-20, 62-67.

15. Зазначений рапорт за резолюцією коменданта ПКШР 24 направлений до військової частини НОМЕР_2 , яка у свою чергу листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих скерувала його до військової частини НОМЕР_1 . У листі також вказано, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу від 30 липня 2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови №168» відсутня.

16. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн за період з 01 грудня по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно з додатком 1 (під порядковим номером 1489 зазначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , період проходження служби з 01 грудня по 06 грудня 2022 року, з 14 грудня по 31 грудня 2022 року, кількість діб 24, сума 23 225,81 грн).

17. Рапортом від 01 січня 2023 року, зареєстрованим 01 січня 2023 року за вх. № 6, начальник відділу прикордонної служби № 2 клопотав перед першим заступником начальника загону комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 про виплату додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби прикордонного загону імені ІНФОРМАЦІЯ_5 , за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, за період з 01 грудня по 31 грудня 2022 року, зокрема, молодшому сержанту ОСОБА_1 за період проходження служби з 01 грудня по 06 грудня 2022 року та з 14 грудня по 31 грудня 2022 року, кількість діб 24 (порядковий номер у списку 64), підстава: бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 прикз від 30 листопада 2022 року № 814-ДСК, бойове розпорядження командира ПК Городня від 05 грудня 2022 року № 13-ДСК, журнал бойових дій №53 дск ст. 20-26, 67-72.

18. Зазначений рапорт за резолюцією коменданта ПКШР 24 направлений до військової частини НОМЕР_2 . Доказів направлення вказаного рапорту від ВЧ НОМЕР_2 до військової частини НОМЕР_1 суду не надано.

19. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 лютого 2023 року № 56-ОС «Про виплату додаткової винагороди» виплачено додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн за період з 01 січня по 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно з додатком 1 (під порядковим номером 1457 зазначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , кількість діб 31, сума 30 000 грн).

20. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08 лютого 2023 року № 64-ОС «Про виплату додаткової винагороди» виплачено додаткову винагороду у розмірі 70 000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01 січня по 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно з додатком 1 (під порядковим номером 1113 зазначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , періоди проходження служби з 26 січня 2023 року по 31 січня 2023 року, кількість діб 6, сума 13 548,39 грн, підстава БР ОТУ Лиман від 25 січня 2023 року № 344 (гриф), БР командира 54 ОМБр від 26 січня 2023 року № 73 (гриф), БР начальника 3 прикз від 26 січня 2023 року № БР188 (гриф), журнал СБД 3 ПРИКЗ від 31 січня 2022 року № 133 (гриф), журнал СБД впс № 2 від 12 січня 2023 року № 38 (гриф), рапорт від 01 лютого 2023 року № ВХ1733Р).

21. Згідно з архівною відомістю №1 позивачу в жовтні 2022 року нарахована та виплачена додаткова винагорода у розмірі 30 000 грн, у листопаді 2022 року - 30 000 грн, у грудні 2022 року - 23 225,81 грн, у січні 2023 року - 30 000 грн та 13 548,39 грн.

22. У листі від 09 червня 2023 року №14/1568-23-вих ІНФОРМАЦІЯ_8 (військова частина НОМЕР_2 ) зазначив, що молодшого сержанта ОСОБА_1 у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 гриф у складі 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_1 ) направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19 вересня 2022 року № 276/гриф (скасоване), від 25 вересня 2022 року № 1348/гриф (скасоване) і від 25 жовтня 2022 року № 1697/гриф молодший сержант ОСОБА_1 у складі ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_1 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19 грудня 2022 року № 229/гриф та бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17 січня 2023 року №263/гриф молодший сержант ОСОБА_1 у складі ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_1 ) завершив виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

23. ІНФОРМАЦІЯ_8 (військова частина НОМЕР_2 ) видав довідку від 20 січня 2023 року №4414 (передбачену додатком 1 відповідно до пункту 7 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови №168»), у якій підтвердив те, що позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у період з 01 жовтня по 06 грудня 2022 року, з 14 грудня по 20 січня 2023 року. У той же час суду таку довідку відповідач не має можливості надати оскільки вона була видана в одному екземплярі та направлена до 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_1 ).

Підтверджуючі документи щодо прийняття молодшим сержантом ОСОБА_1 безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 відділу прикордонної служби служби ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_1 ) у період з 28 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року не надходили.

24. 02 березня 2023 року представник позивача звернулась до військової частини НОМЕР_1 із заявою про нарахування та виплату додаткової винагороди ОСОБА_1 у повному розмірі за періоди з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня по 06 грудня 2022 року, з 14 грудня по 31 грудня 2022 року, з 01 січня по 20 січня 2023 року щомісячної доплати у вигляді підвищеної додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн, передбаченої Постановою №168.

25. У відповідь на таку заяву листом від 27 березня 2023 року Nє25/2151-23-вих повідомлено що в період з 01 жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 (гриф) сержант ОСОБА_1 перебував в оперативному підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) у складі відділу прикордонної служби №2 ІНФОРМАЦІЯ_6 на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області. Станом на теперішній час від ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) документів, що підтверджують час безпосередньої участі сержанта ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів до ІНФОРМАЦІЯ_6 для прийняття рішення та видачі наказу на виплату додаткової грошової допомоги у розмірі до 100 000 грн за вказаній у заяві період перебування в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_3 прикордонного загону не надходило.

26. Позивач не погодившись з ненарахуванням і невиплатою йому у збільшеному розмірі винагороди згідно з Постановою №168 у спірний період, звернувся з цим позовом до суду.

IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

27. Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, указав на те, що накази №392-АГ та №628-АГ містять норми, які зачіпають права військовослужбовців Державної прикордонної служби України на отримання додаткової винагороди, а також встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації права на таку допомогу, відповідно мали пройти державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України. Оскільки накази державну реєстрацію не проходили то вважаються таким, що не набрали чинності і не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

28. Оцінка правомірності дій відповідача щодо виплати позивачу додаткової винагороди у спірному періоди має здійснюватися виключно з огляду на положення пункту 1 Постанови №168.

29. Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у спірному періоді, суд зазначив, що Постановою №168 не визначені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Довідкою військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року №4414 підтверджено, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області з 01 жовтня по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада по 30 листопада 2022 року, з 01 грудня по 06 грудня 2022 року, з 14 грудня по 31 грудня 2022 року, з 01 січня по 20 січня 2023 року, тобто протягом всього часу перебування в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військовій частині НОМЕР_2 ) на території Чернігівської області.

30. Безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії упродовж жовтня та листопада 2022 року підтверджена рапортами начальника відділу прикордонної служби №2 ОСОБА_2 від 01 листопада і від 01 грудня 2022 року, які листами військової частини НОМЕР_2 від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих та від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих були скеровані відповідачу.

31. За таких обставин суд дійшов висновку, що наявними у відповідача документами у повній мірі підтверджена безпосередня участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії упродовж спірного періоду.

32. Оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області по 31 грудня 2022 року включно була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, то суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань за спірний у цій справі період, а саме за 31 добу жовтня, за 30 діб листопада та за 24 доби грудня 2022 року.

33. Що стосується нарахування та виплати збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди за період з 01 по 20 січня 2023 року, то суд першої інстанції відмовив у задоволенні цієї частини позовних вимог з огляду на те, що у вказаний період територія Чернігівської області за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України не віднесена до території ведення воєнних (бойових) дій, відповідно відсутня така умова для виплати як безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових дій) у період здійснення зазначених заходів.

34. Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове про відмову у задоволенні позовних вимог, дійшов висновку про те, що порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду визначений Інструкцією, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 березня 2016 року №188 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31 березня 2016 року за № 488/28618 (далі - Інструкція № 188), яка підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

35. Аналізом бойових розпоряджень на виконання завдань позивачем встановлено, що він виконував обов'язки щодо несення служби в прикордонних районах в Городянській територіальній громаді Чернігівського району, а місто не знаходиться на території між позиціями сил оборони та позиціями військ агресора.

36. Матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях (виконання прикордонним підрозділом бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах.

37. Лише сам факт виконання позивачем бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) за період жовтень 2022 року (31 доба), листопад 2022 року (30 діб) та грудень 2022 року (24 доби), здійснюючи заходи на службовому автомобілі в період дії воєнного стану в Україні, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168.

38. Суд не прийняв доводи позивача, що підтвердженням його безпосередньої участі у бойових діях є бойові накази (розпорядження), оскільки сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є безумовним доказом виконання та безпосередньої участі у бойових діях чи відповідних заходах. Подання окремо рапортів, наявність бойових розпоряджень та облік в розділі 1 у Журналі службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_6 від 24 вересня 2022 року№ 53-ДСК не підтверджує факт участі позивача у бойових діях або заходах та не надають права на отримання спірної винагороди.

39. Також довідка військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року за №4414 не може бути належним та допустимим доказом у справі, оскільки не свідчить про фактичну участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області, не містить конкретних проміжків часу, в яких позивач приймав безпосередню участь у бойових діях та заходах, що передбачені пунктом 1 Постанови № 168.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

40. Представник позивача у касаційній скарзі з посиланням на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права, передбачених:

1) абзацом 1 пункту 1 Постанови 168:

- частинами 1 та 2 розділу І Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309;

в контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями Держприкордонслужби та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв'язку з позбавленням таких військовослужбовців права на виплату їм додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, внаслідок віднесення конкретних населених пунктів, районів чи областей (де військовослужбовець бере безпосередню участь у бойових діях чи забезпечує здійснення заходів із захисту Батьківщини) саме до територій «можливих», а не «активних» бойових дій протягом спірного періоду;

2) пунктом 2-1» постанови №168;

- пунктами 2, 3, 4, 5, 6 розділу ІV Інструкції №188;

в контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями Держприкордонслужби та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв'язку із застосуванням зазначеної Інструкції для визначення порядку і умов виплати додаткової винагороди згідно пункту 2-1 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 168, а саме:

- визначення вичерпного переліку документів, обов'язкових для нарахування та виплати збільшеної винагороди;

- необхідності попереднього звернення військовослужбовця із рапортом для підготовки командуванням частини усіх необхідних документів для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди;

- порядку підготовки та обміну необхідними для нарахування та виплати збільшено додаткової винагороди документами між різними військовими частинами у разі, коли військовослужбовець набув право на таку винагороду, перебуваючи у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні іншої військової частини (тобто, в особовому складі та на фінансовому утриманні якої він не перебуває).

41. Скаржник уважає, що застосування судом апеляційної інстанції до спірних правовідносин положень Інструкції № 188 свідчить про неправильне застосування норм матеріального права, оскільки її прийняття передувало прийняттю Постанови №168; така інструкція не спрямована на реалізацію положень Постанови №168; визначає підстави, межі повноважень та спосіб дій органів державної влади, а тому аналогія закону (застосування Інструкції до спірних правовідносин) не може бути застосована у відповідності до вимог частини шостої статті 7 КАС України.

42. Також звертає увагу на те, що в оскаржуваному судовому рішенні указано що «...відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за Nє1668/39004 (зі змінами), територіальні громади Донецької та Луганської областей є територіальними громадами, які віднесені до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії (територій можливих бойових дій)...». Проте судом апеляційної інстанції не взято до уваги те, що згідно з Переліком № 309 «території можливих бойових дій» та «території активних бойових дії» відносяться до спільної категорії - територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

43. Аналіз пункту 1 Постанови № 168 свідчить про те, що для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України у розмірі 100 000 грн достатньо встановлення таких обставин як період дії воєнного стану; статус військовослужбовця; безпосередня участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

44. Водночас для виплати додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 000 грн не є обов'язковою лише безпосередня участь у бойових діях, оскільки положення пункту 1 Постанови №168 передбачають також здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, як підставу для такої виплати.

45. Відповідач надіслав відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції без змін.

46. Бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби від 16 вересня 2022 року №165 (гриф), вказаний у довідці №4404 від 20 січня 2023 року, є організаційно - розпорядчим документом щодо дій органів (підрозділів) і не стосується безпосередньо позивача. Такий наказ свідчить про прибуття військовослужбовців, у тому числі і позивача на ділянку відповідальності НОМЕР_3 прикордонного загону, проте не підтверджує участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

47. Обов'язок виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн, передбаченої Постановою №168, виникає у відповідача виключно після отримання нормативно закріпленого переліку документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій.

48. На переконання відповідача суд апеляційної інстанції зробив вірний висновок про те, що матеріали справи не містять належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах. Сам лише сам факт виконання ним бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) на ділянці державного кордону з Республікою Білорусь під час перебування у службовому відрядженні в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) в період дії воєнного стану в Україні не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100 000 гривень, яка встановлена пунктом 1 Постанови № 168.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

49. З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом належить застосовувати правила статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Одночасно суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

50. Спір у цій справі виник у зв'язку з невиплатою позивачу збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 01 жовтня по 06 грудня 2022 року та з 14 грудня 2022 року по 20 січня 2023 року з урахуванням фактично сплачених сум.

51. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03 квітня 2003 року №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

52. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

53. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII, дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

54. У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

55. Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

56. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

57. У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

58. Аналіз цих норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена Постановою №168 додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

59. Водночас реалізація зазначених приписів Постанови №168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558, не врегульовувала цих питань.

60. 31 березня 2022 року Адміністрація Держприкордонслужби видала наказ №164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168».

61. У пункті 3 наказу №164-АГ встановлено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходів, здійснювати на підставі одного з таких документів:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (додаток 1).

62. Пункт 4 наказу №164-АГ передбачав, що начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомляти органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць (додаток 2).

63. Відповідно до пункту 5 наказу №164-АГ виплату військовослужбовцям зазначеної у пункті 1 винагороди здійснювати на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

В наказі про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень на місяць, обов'язково зазначати підстави для його видання.

64. Керуючись Указом Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» і Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що подібні накази центрального органу виконавчої влади підлягають обов'язковій державній реєстрації Міністерством юстиції України, оскільки містять норми, що зачіпають права, свободи та законні інтереси осіб і встановлюють організаційно-правовий механізм їх реалізації.

65. З огляду на те, що накази від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ і від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ державну реєстрацію не проходили, то за висновком суду першої інстанції вони не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, а врегульовуються вони положеннями пункту 1 Постанови № 168.

66. Суд апеляційної інстанції також у зв'язку з відсутністю реєстрації таких наказів в Міністерстві юстиції України не застосовував їх при врегулюванні спірних правовідносин, а застосовував положення Інструкції № 188.

67. З цього приводу колегія суддів враховує висновки, сформовані Верховним Судом у постанові від 21 грудня 2023 року (справа №200/193/23), відповідно до яких при вирішенні питання про наслідки порушення зазначених вимог суди не врахували обставин фактичного виконання протягом 2022 року, в тому числі й у спірний період, органами Держприкордонслужби наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ і від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ, зокрема, в частині визначення бойових дій та заходів, передбачених пунктом 1 Постанови №168, а також документування безпосередньої участі військовослужбовців у таких діях і заходах.

68. У спірний період виключно зазначені накази Адміністрації Держприкордонслужби визначали механізм реалізації Постанови №168 щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби під час дії воєнного стану, адже наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 2023 року №36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за №196/39252) набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовувався з 01 лютого 2023 року, тобто не підлягав ретроспективному застосуванню до спірних правовідносин.

69. У свою чергу Інструкція №188 була прийнята на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року №18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», визначала порядок та розміри виплати конкретно встановленої цією постановою винагороди (за час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду).

70. Отже, колегія суддів вважає помилковим застосування судом апеляційної інстанції положень Інструкції № 188 при визначенні порядку та умов виплати додаткової винагороди, встановленої на період дії воєнного стану Постановою №168, яка власне також не передбачала можливості такого застосування.

71. Крім того, документування (фіксація) у спірний період органами Держприкордонслужби безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях і заходах та фактична виплата їм додаткової винагороди до 100 000 гривень відповідно до приписів наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ та від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ унеможливлює застосування іншого механізму реалізації Постанови №168 до правовідносин, що вже відбулися.

72. За відсутності цих відомчих нормативно-правових актів не здійснювався би облік особового складу, який мав право на збільшену додаткову винагороду, що призвело б до невиплати цієї частини грошового забезпечення військовослужбовцям.

73. Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої Постановою № 168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-/0/81-22-АГ та від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ.

74. Протилежний висновок поставив би питання необхідності повернення вже виплачених на підставі цих наказів сум додаткової винагороди.

75. За окресленої ситуації висновки суду апеляційної інстанції ґрунтуються на помилковому застосуванні норм матеріального права, зокрема, положень Інструкції №188.

76. Також суд апеляційної інстанції враховував те, що позивач виконував обов'язки щодо несення служби в прикордонних районах в Городнянській територіальній громаді Чернігівської області, що не знаходиться на території між позиціями сил оборони та позиціями військ агресора.

77. З цього приводу слід звернути увагу на те, що відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 листопада 2022 року №282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 грудня 2022 року №311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 січня 2023 року №1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 20222 року, з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

78. Згідно з наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року №26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року не входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.

79. Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 листопада 2022 року №81/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05 грудня 2022 року №94/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03 січня 2023 року №1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.

80. Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 жовтня 2022 року №72/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 листопада 2022 року №83/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 грудня 2022 року №96/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 04 січня 2023 року №105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: зокрема, НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України та ІНФОРМАЦІЯ_1 .

81. Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано вказував на те, що оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області по 31 грудня 2022 року (включно) була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, то позивач має право на отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань.

82. Також суд апеляційної інстанції рішення про відмову у задоволенні позовних вимог мотивував відсутністю доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би йому право на отримання додаткової винагороди до 100 000 грн відповідно до пункту 1 Постанови №168.

83. Втім, колегія суддів не погоджується з таким висновком.

84. За обставинами цієї справи, ОСОБА_1 , який проходить службу на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії снайпера четвертого відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави відділу прикордонної служби прикордонного загону імені ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) в період з жовтня 2022 року по 20 січня 2023 року перебував в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) та згідно з довідкою військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року № 4414 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони на території Чернігівської області: з 01 жовтня 2022 року по 06 грудня 2022 року; з 14 грудня 2022 року по 20 січня 2023 року.

85. Підставою для видачі цієї довідки слугував бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 гриф.

86. Судом першої інстанції встановлено, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом жовтня та листопада 2022 року підтверджена рапортами начальника відділу прикордонної служби № НОМЕР_4 ОСОБА_2 від 01 листопада від 01 грудня 2022 року, які листами військової частини НОМЕР_2 від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих та від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих були скеровані відповідачу.

87. У вимірі спірних правовідносин суд першої інстанції обґрунтовано виснував, що за наявності бойового розпорядження, рапортів про виплату додаткової винагороди, довідок військової частини НОМЕР_2 , є підтвердженою безпосередня участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом спірного періоду.

88. З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про доведеність обставин безпосередньої участі позивача у спірний період у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області, що дає підстави для виплати йому за цей період додаткової винагороди у збільшеному до 100 000 грн розмірі.

89. Рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог судом касаційної інстанції не підлягає перегляду зважаючи на обґрунтування та вимоги касаційної скарги.

90. Відповідно до частини першої статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

91. Ураховуючи вимоги статті 352 КАС України Верховний Суд дійшов висновку про задоволення касаційної скарги, скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

92. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 352, 355, 356, 359 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Мандрика Владислава Володимировича задовольнити.

Постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року у справі №360/435/23 скасувати, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 червня 2023 року залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

М.В. Білак

А.В. Жук

В.Е. Мацедонська,

Судді Верховного Суду