м. Вінниця
27 червня 2024 р. Справа № 120/4283/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'зання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду її роботи з 01.06.2006 по 30.09.2011.
Ухвалою від 08.04.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому остання заперечила щодо задоволення даного позову. Зокрема зазначла, що опрацювавши звернення позивача про включення до її страхового стажу спірного періоду, з метою опрацювання виявлених некоректних даних в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, усунення виявлених помилок та забезпечення захисту прав застрахованих осіб стосовно накопичення страхового стажу, своєчасного набуття ними права на призначення пенсії і отримання страхових виплат в повному обсязі Головне управління, в рамках чинного законодавства, позивачу було роз'яснено, що їй слід звернутися до страхувальника Державної установи "Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб міністерства здоров'я України", для того, щоб страхувальник проаналізував інформацію терміново вжив заходи по виправленню помилок в поданій звітності.
Представник відповідача також зазначила, що лист Головного управління виходячи з дискреційних повноважень є відповіддю на звернення позивача та не є рішенням суб'єкта владних повноважень, у розумінні приписів ст. 4 КАС України.
Зазначений лист, не породжує прав та обов'язків для позивача, сам по собі не є управлінським рішенням, а є фізичним носієм інформації, що містить відповідь на поставлені питання позивачем та правову позицію Головного управлінням.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив, що згідно відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 починаючи з 01.04.1986 працювала в Немирівській районній санітарно-епідеміологічній станції, яку було ліквідовано в 2012 році.
25.12.2012 позивача було звільнено з займаної посади в зв'язку з переведенням на роботу до Немирівського міжрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України».
02.01.2013 позивача прийнято на посаду фельдшера санітарного відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень Немирівського міжрайонного відділу лабораторних досліджень.
Також судом встановлено, що в вересні 2023 року позивач звернулась до відповідача про зарахування до її страхового стажу періоду роботи з 01.06.2006 по 30.09.2011 в Немирівській санітарно-епідеміологічній станції, оскільки у індивідуальних відомостях про застраховану особу за формою ОК-5 відомості про її страховий стаж у вказаний період відсутні.
До вказаної заяви позивач долучила Аудиторський звіт про проведення позапланового внутрішнього аудиту в Відокремленому структурному підрозділі Іллінецькому відділі ДУ «Вінницький ОЦКПХ МОЗ України» Вінницького району, при подані страхувальником (Немирівською районною СЕС) та при внесені індивідуальних відомостей про застраховану особу у базу СПОВ відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж управління ПФУ Немирівського району Вінницької області на основі даних поданих страхувальником, яким встановлено допущення помилки при написанні номеру облікової картки позивача замість дійсного і вірного номера НОМЕР_2 по базі індивідуальних відомостей про застраховану особу зазначався помилковий та невірний номер 2475508383. За наведених обставин відрахування із заробітної плати за період з 01.01.2006 по 31.12.2011 до управління ПФУ в Немирівському районі Вінницької області проводилися на неіснуючу особу.
Листом від 28.09.2023 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що саме страхувальник повинен виправити помилки у поданій відносно неї звітності, а у випадку припинення страхувальника без призначення правонаступника зазначив, що дане питання слід вирішувати в судовому порядку.
14.11.2023 з метою виправлення помилок у поданій відносно ОСОБА_1 звітності щодо сплати страхових внесків остання звернулась до ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України».
Листом від 28.11.2023 за №3604 державна установа повідомила позивачу, що Немирівська районна санітарно-епідеміологічна станція ліквідована, а ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» не є її правонаступником, а є новоутвореною установою, відповідно вжити заходи щодо виправлення помилок в поданій звітності не є можливим.
Таким чином, з урахуванням наведених у листі від 28.09.2023 рекомендацій відповідача, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Так, відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону № 1058-1V персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону № 1058-1У відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду серед іншого для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-V1 (далі - Закон № 2464-VI) визначено: Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб (пункт 1).
Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом (пункт 7).
Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру. Такі обов'язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (далі - Положення 10-1).
За приписами ч. 1 ст. 16 Закону № 2464-VI, Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
В силу ч. 2 ст. 16 Закону № 2464-VI Державний реєстр складається з страхувальників і реєстру застрахованих осіб.
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування (абзац другий ч. 3 ст. 16 Закону № 2464-V1).
Частиною 1 статті 20 Закону № 2464-VI визначено, що Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону № 2464-VI на кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10- 1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення №8-1).
Пунктом 4 розділу 1 «Загальні положення» Положення № 8-1 визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п. 5 розділу І «Загальні положення» Положення № 8-1).
У відповідності до п. 1 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 Закону та частиною третьою статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з п. 2 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Абзацами другим, третім п. 4 розділу IV № 8-1 Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
В контексті вищенаведених положень чинного законодавства суд врахує, що наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення та здійснення пенсійних виплат. В свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призводить до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
В даному випадку матеріали справи містять документальне підтвердження факту роботи позивача у період з 01.06.2006 по 30.09.2011 в Немирівській районній СЕС.
Також, за наслідком проведеного позапланового аудиту щодо з'ясування обставин відсутності індивідуальних відомостей про застраховану особу, працівника ВСП Іллінецького відділу ОСОБА_1 , за період з 2006 по 2012 роки в базі Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ПФУ у Вінницькій області, встановлено, що відсутність таких відомостей зумовлена допущенням помилки в написанні номеру облікової картки позивача при поданні роботодавцем відповідної звітності.
В сформованому за результатами проведеного позапланового аудиту Аудиторському звіті від 31.08.2023 міститься висновок про те, що враховуючи фактичні обставини, що склалися з урахуванням допущеної даної помилки стороною страхувальника Немирівською районною СЕС , констатовано факт того, що відрахування із заробітної плати за період з 01.01.2006 по 31.12.2011 до управління ПФУ в Немирівському районі Вінницької області проводились на неіснуючу особу через невідповідність та допущену помилку в зазначенні ідентифікаційного номера при внесенні персоніфікованих даних та не можуть бути ідентифіковані як її (нерозривно пов'язані з нею, як з фізичною особою, застрахованою особою, за яку в період з 01.01.2006 по 31.12.2011, були сплачені страхові внески) при праві на звернення та оформлення на пенсію.
Дані до бази Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ПФУ Вінницької області щодо ОСОБА_1 були внесені спеціалістами ПФУ на підставі звітних документів , поданих Немирівською районною СЕС, яка була ліквідована, як юридична особа. Правонаступника у ліквідованого підприємства не має, у зв'язку з чим не має можливості врегулювати дане питання згідно законодавства корегуючими документами.
Таким чином, внаслідок допущеної страхувальником, який ліквідований без визначення правонаступника, помилки щодо зазначення вірного номеру облікової картки України, ОСОБА_1 при нарахуванню та сплаті внесків до Пенсійного фонду позбавлена соціальної захищеності та необхідності врахування до пенсійного стажу час роботи у вищевказаній установі у спірні періоди, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
У зв'язку з цим суд зауважує, що помилки у заповненні первинних документів не можуть бути підставою для виключення спірного періоду роботи з трудового стажу позивача, оскільки працівник не може відповідати за неналежний порядок їх ведення, а заповнення з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 у справі №677/277/17.
Обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача суд враховує, що в силу статті 58 Закону № 1058-IV Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії.
Суд зауважує, що питання про врахування чи не врахування періодів роботи працівника до загального чи пільгового стажу роботи, та, як наслідок, призначення та перерахунок пенсії на підставі того чи іншого закону, є функціями пенсійного органу.
Натомість суд надає оцінку діям/рішенням пенсійного органу у разі виникнення спору про правомірність таких дій/рішень.
За правилами абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За наведених обставин належним та ефективним способом відновлення прав позивачу буде зобов'язання відповідача внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відносно застрахованої особи ОСОБА_1 шляхом зарахування в страховий стаж за період роботи з 01.06.2006 по 30.09.2011.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області внести зміни до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відносно застрахованої особи ОСОБА_1 шляхом зарахування в страховий стаж за період її роботи з 01.06.2006 по 30.09.2011.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять гривень) 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна