м. Вінниця
26 червня 2024 р. Справа № 120/4732/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що до 12 січня 2024 року отримувала пенсію за вислугу років як працівник освіти, призначену відповідно до статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а з 12 січня 2024 року - пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Проте під час призначення пенсії з 12 січня 2024 року пенсійним органом застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.
06 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії з 12 січня 2024 року з урахуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки.
Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 905020132617 від 13 лютого 2024 року позивачці відмовлено у застосуванні показників середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки.
Позивачка вважає згадуване вище рішення пенсійного органу протиправним, у зв'язку із чим звернулася з цим позовом до суду з вимогою зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії з 12 січня 2024 року із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021 - 2023 роки.
Ухвалою від 16 квітня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
17 травня 2023 року представником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подано до суду відзив на позовну заяву. Такий обґрунтований тим, що позивачка перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримувала пенсію за вислугу років згідно з пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На підставі поданої заяви від 12 січня 2024 року про переведення з одного виду пенсії на інший позивачку переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 06 лютого 2024 року позивачка звернулася із заявою, у якій просила обчислити з 12 січня 2024 року пенсію із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки. Як зазначає представник відповідача далі, згідно з принципом екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву позивачки розподілено для розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Рішенням цього пенсійного органу від 13 лютого 2024 року № 905020132617 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.
Далі представник відповідача вказує на те, що відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Пенсія за вислугу років, та за віком на пільгових умовах не є окремими видами пенсійної виплати, а є різновидом умов пенсійного забезпечення для можливості дострокового призначення пенсії за віком. Тобто, призначення даного виду пенсійного забезпечення має на меті встановлення права для особи на більш ранній вихід на пенсію за віком, ніж це передбачено загальними нормами. При цьому перерахунки пенсій щодо зміни умов призначення одного і того ж виду пенсії чинним законодавством не передбачено.
З огляду на викладене, на думку представника відповідача, відсутні підстави для призначення позивачці пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року призначення такої пенсії.
За наведених обставин представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою від 12 червня 2024 року до участі у справі як співвідповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Цією ж ухвалою встановлено цьому відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Згідно з частиною 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Так, копію ухвали про залучення співвідповідача від 12 червня 2024 року надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області на офіційну електронну адресу 14 червня 2024 року о 16 год. 21 хв., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.
Проте у встановлений судом строк цей відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
А тому на підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку справу вирішувати за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та до 12 січня 2024 року отримувала пенсію за вислугу років як працівник освіти відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З 12 січня 2024 року позивачці на підставі поданої нею заяви призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Під час призначення пенсії на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійний орган застосував показник середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки.
06 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою, у якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії з 12 січня 2024 року з урахуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 року.
Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 905020132617 від 13 лютого 2024 року позивачці відмовлено у застосуванні показників середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 року з огляду на відсутність правових підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом із тим відповідно до частини 1 статті 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV. Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Отже, враховуючи те, що до 12 січня 2024 року позивачка отримувала пенсію за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відбулося вперше 12 січня 2024 року.
Відтак пенсійному органу при призначенні позивачці пенсії слід було врахувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-IV.
Вирішуючи даний спір, суд враховує правові висновки Верховного Суду, що викладені у постанові від 03 жовтня 2018 року у справі № 428/450/17, а також неодноразово підтримані в ряді інших рішень, згідно з якими, якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку, була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону № 1058-ІV як вперше призначена.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 905020132617 від 13 лютого 2024 року, яким позивачці відмовлено в обчисленні пенсії за віком урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021, 2022, 2023 роки є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
З огляду на задоволення позовної вимоги в частині визнання протиправним оскаржуваного рішення пенсійного органу, тому задоволенню підлягає і вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 12 січня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії.
Оскільки рішення, що оскаржується, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, тому саме цей пенсійний орган як орган, що розглядав заяву позивачки про перерахунок пенсії, і повинен відновити порушене право ОСОБА_1 на отримання пенсійних виплат в належному розмірі.
При цьому Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області жодним чином не порушило права позивачки, а тому не може відповідати за позовом.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зважає на те, що позивачкою при зверненні до суду з позовною заявою сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 гривень, що підтверджується квитанцією від 05 квітня 2024 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Водночас при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак з огляду на те, що позивачкою при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1211,20 гривень, а тому на її користь слід стягнути 605,60 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 905020132617 від 13 лютого 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 12 січня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки, врахувавши при цьому раніше виплачені суми пенсії.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )
Відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місцезнаходження: 1003, м. Житомир, вул. Ольжича, буд. 7; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13559341)
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)
Рішення суду в повному обсязі складено 27.06.2024
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович