ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 м.Рівне, вул.Яворницького, 59
26 червня 2024 року Справа № 918/699/23
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Грязнов В.В., суддя Павлюк І.Ю. , суддя Розізнана І.В.
секретар судового засідання Петрук О.В.,
представники учасників справи:
позивача - Чугунов І.О.;
відповідача - Гуз С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» на рішення господарського суду Рівнен-ської області від 16.01.2024, повний текст якого складено 17.011.2024 у справі №918/699/23 (суддя Бережнюк В.В)
за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична
компанія «Укренерго»
до Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго»
про стягнення 88 881 739,58 грн заборгованості по розрахунках, пені,
штрафу, інфляційних втрат та річних,
В липні 2023 року Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (надалі в тексті - НЕК «Укренерго») звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» (надалі в тексті - ПрАТ «Рівнеобленерго») 88 881 739,58 грн, з яких: 80 209 293,34 грн заборгованості по розрахунках, 5 290 752,23 грн пені та 2 221 747,25 грн штрафу згідно укладеного договору, а також 725 090,40 грн інфляційних втрат та 434 856,36 грн 3% річних.(т.1, арк.справи 1-19).
За наслідками розгляду справи №918/699/253 Господарський суд Рівненської області частково задоволив позов, присудивши до стягнення з ПрАТ «Рівнеобленерго» на користь НЕК «Укренерго» 14 663 058 грн 63 коп. основного боргу, 2 645 376 грн 12 коп. пені, 725 090 грн 40 коп. інфляційних втрат, 434 856 грн 36 коп. -3% річних та 223 201 грн 44 коп. витрат зі сплати судового збору. В частині стягнення 64 799 214,37 грн основного боргу провадження у справі №918/699/23 закрито за відсутністю предмету спору. Відмовлено у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Відповідача 747 020,34 грн заборгованості по розрахунках, 2 221 747 грн 25 коп. штрафу та 2 645 376 грн 11 коп. пені.(т.2, арк.справи 308-320).
Приймаючи вказане рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Відповідач не виконав умов Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0527-03041 від 26.06.2019, зокрема - не повністю оплатив надану протягом січня-травня 2023 року послугу. Залишок непогашеної заборгованості на дату подачі позову склав 80 209 293,34 грн. Однак, оскільки під час провадження у справі №918/699/23 в суді першої інстанції протягом 10.07.2023 - 15.01.2024 Відповідач погасив загалом 64 799 214,37 грн заборгованості перед Позивачем - в цій частині місцевий суд закрив провадження у справі за відсутністю предмету спору. Відтак, залишок непогашеної заборгованості на час ухвалення оскаржуваного рішення склав 14 663 058,63 грн. Крім того, судом першої інстанції зменшено розмір пені на 50% та стягнуто 2 645 376,12 грн, в частині стягнення 2 645 376,11 грн пені - відмовлено. Також, за порушення грошових зобов'язань за договором, відповідно до ст.625 ЦК України з Відповідача стягнуто 725 090,40 грн інфляційних втрат та 434 856,36 грн -3% річних. Окрім цього, місцевий суд відмовив у стягненні з Відповідача на користь Позивача 2 221 747,25 грн штрафу, через відсутність правових підстав для стягнення такої санкції.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині стягнення з ПрАТ «Рівнеобленерго» на користь НЕК «Укренерго» 2 645 376,12 грн пені, 725 090,40 грн інфляційних втрат, 434 856,36 грн -3% річних та прийняти в цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, а також просить стягнути з Позивача на користь Відповідача 85 619,76 грн судового збору за подання апеляційної скарги.(т.3, арк.справи 1-13).
На думку Відповідача, оскаржуване рішення прийнято при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи, з порушенням норм процесуального права.
На думку Скаржника, при винесенні оскаржуваного рішення, судом першої інстанції не враховано:
- наявність у Відповідача форс-мажорних обставин, які вплинули на виконання ПрАТ «Рівне-обленерго» грошових зобов'язань за Договором;
- недоотримання Відповідачем у 2021 та у 2022 роках доходу від здійснення ліцензійної діяльності з розподілу електричної енергії, надання послуг з приєднання та внаслідок агресії російської федерації проти України;
- залишено поза увагою заяву Відповідача від 10.10.2023 про звільнення з 01.04.2023 від сплати нарахованих Позивачем пені, штрафу, інфляційних втрат та річних на підставі висновку Рівненської торгово-промислової палати (надалі в тексті - Рівненська ТПП).
- п.16 Постанови №332, якою зупинено нарахування та стягнення штрафних санкцій до припинення або скасування воєнного стану в Україні, відтак у стягненні пені потрібно було відмовити;
- невірний розрахунок Позивачем пені, штрафу, інфляційних нарахувань та 3% річних.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 19.02.2024 відкрито апеляційне провадження у справі №918/699/23 та призначено до розгляду на 13.03.2024.(т.3, арк. справи 26).
За час апеляційного провадження до суду надійшли наступні документи:
- 07.03.2024 на адресу суду від ПрАТ «Рівнеобленерго» надійшли письмові пояснення та заява, в якій Відповідач просить зупинити провадженняу справі №918/699/23 до закінчення перегляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №911/1359/22.(т.3, арк.справи 28-33, 43-45).
- 08.03.2024 та 13.03.2024 від представника Позивача - адвоката Чугунова І.О. заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з вико рис-танням власних технічних засобів, яка була задоволена апеляційним судом.(т.3, арк.справи 50-51, 58-60).
- 13.03.2024 додаткові пояснення, в яких Позивач просить залишити заяву про зупинення провадження у справі без задоволення. Також просить залишити рішення господарського суду Рівненської області від 16.01.20204 у справі №918/699/23 без змін, а апеляційну скаргу ПрАТ «Рівнеобленерго» - без задоволення.(т.3, арк.справи 67-76).
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 13.03.2024 провадження у справі №918/699/23 зупинено до закінчення перегляду об'єднаною палатою Касаційного госпо-дарського суду у складі Верховного Суду справи №911/1359/22 та оприлюднення повного тексту постанови. Зобов'язано сторони повідомити Північно-західний апеляційний господарський суд про усунення обставин, що спричинили зупинення провадження у справі.(т.3, арк.справи 86-87).
Ухвалою суду від 28.05.2024 провадження у справі №918/699/23 поновлено та призначено до розгляду на 26.06.2024.(т.3, арк.справи 89).
13.06.2024 через систему «Електронний суд» від представника Позивача - адвоката Чугунова І.О. надійшла заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, яка була задоволена апеляційним судом.(т.3, арк.справи 92-94).
18.06.2024 на адресу суду надійшли додаткові пояснення Відповідача у справі щодо вимог апеляційної скарги.(т.3, арк.справи 101-102).
В судовому засіданні апеляційної інстанції 26.06.2024 представник Відповідача підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, надав свої пояснення, просив скасувати рішення госпо-дарського суду Рівненської області від 16.01.2024 в частині стягнення пені, інфляційних втрат, 3% річних та ухвалити в цій частині нове рішення, яким в задоволенні зазначених позовних вимог відмовити. Стягнути з Позивача на користь Відповідача 85 619,76 грн сплаченого судового збору. Представник Позивача заперечив проти доводів і вимог апеляційної скарги ПрАТ «Рівне-обленерго» та просив відмовити у її задоволенні
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників учасників справи, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність додержання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Північно-західний апеляцій-ний господарський суд
Як вбачається з матеріалів справи, НЕК «Укренерго» є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100% акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енерге-тична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 №73 та розпорядження Кабінету міністрів України від 22.11.2017 №829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».
Відтак, НЕК «Укренерго» є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків ДП «НЕК «Укренерго» відповідно до ст.108 ЦК України, п.5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.08.2012 №802, п.3.2 Статуту НЕК «Укренерго».
Відповідно до п.55 ч.1 ст.1, п.10 ч.1 ст.4, п.3 ч. ч.1,4 ст.33 Закону України «Про ринок електричної енергії» - НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговуван-ня, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори, зокрема про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
ОСП надає послуги з передачі електричної енергії на недискримінаційних засадах від-повідно до вимог, встановлених цим Законом та кодексом системи передачі, з дотриманням встановлених показників якості надання послуг.
Оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з дис-петчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (опера-тивно-технологічного) управління затверджуються Регулятором. Порядок укладання таких договорів визначається кодексом системи передачі.
Згідно з п.1.1., 1.2. гл.1 р.XI Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП «Про затвердження Кодексу системи передачі» від 14.03.2018 №309 (надалі в тексті - КСП) послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються ОСП на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, установлених законодавством та цим Кодексом. Послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з порядком, визначеним цим Кодексом. Типові форми договорів про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та про надання послуг з передачі електричної енергії наведені в додатках 5 та 6 до цього Кодексу відповідно.
Матеріалами справи стверджено, що 26.06.2019 ДП НЕК «Укренерго»-виконавець та ПрАТ «Рівнеобленерго»-користувач уклали Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0527-03041 (надалі в тексті - Договір) (т.1, арк.справи 20-31) та додаткові угоди від 26.06.2019, від 01.08.2019, від 08.01.2020, від 17.09.2021, від 21.12.2021, від 12.01.2023 та від 24.04.2023.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.06.2019 сторони уклали Додаткову угоду до Договору №0527-03041 від 01.08.2019, в якій зазначили:
« 1. У випадку набуття чинності статей 66-71 Закону України «Про ринок електричної енергії» та/або внесення зміни в Договір між членами оптового ринку України щодо закупівлі втрат електричної енергії в магістральних та міждержавних електромережах ДП «НЕК «Укр-енерго», права та зобов'язання сторін за Договором в частині розрахунків за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління є обов'язковими для виконання, починаючи з наступного дня після настання одного з таких випадків.
2. В термін до 15.06.2019 укласти Додаток 1 до Договору «Перелік точок комерційного обліку, зареєстрованих за користувачем» на підставі інформації, яка надається користувачем.
3. Укласти зазначені у п.13.3 Договору додатки (за винятком Додатку 1 до Договору) на підставі затверджених Кодексом системи передачі Положень про оперативно-технологічні від-носини між виконавцем та користувачем під час їх взаємодії в системі диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та інформації, яка надається користувачем, в термін, що не перевищує чотири місяці з дати їх затвердження.
4. Сторони дійшли згоди внести зміни до Договору у разі внесення змін до нормативно-правових актів протягом 1 місяця віддати запровадження таких змін в нормативно-правових актах.
5. Інші умови Договору, що не передбачені даною додатковою угодою, залишаються без змін.
6. Додаткова угода набуває чинності з моменту її підписання обома сторонами.».(т.1, арк.справи 62).
Крім того, 01.08.2019 сторони уклали ще одну Додаткову угоду, якою з метою приведення Договору у відповідність до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309 зі змінами та доповненнями, внесеними постановою НКРЕКП від 21.06.2019 №1120, якою, в тому числі, внесено зміни до Типової форми договору про надання послуг з дис-петчерського (оперативно технологічного) управління, виклали Договір в новій редакції, яка містить, зокрема, такі умови (пункти):
1.1. Цей договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.
За цим Договором виконавець зобов'язався надавати послуги з диспетчерського (оперативно технологічного) управління об'єктами користувача у складі об'єднаної енергетичної системи ОЕС України, а саме забезпечити надійне та ефективне функціонування ОЕС України, зокрема без-перебійне постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог операційної безпеки (далі - послуга).
1.2. Користувач зобов'язався здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов Договору.
1.3. Під час виконання вимог цього Договору, а також вирішення питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами ринку, Кодексом системи пере-дачі, Кодексом комерційного обліку та іншими нормативно правовими актами, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України та ОЕС України.
2.1. Оплата послуг здійснюється за тарифом, який визначається регулятором відповідно до затвердженої ним методики та оприлюднюється виконавцем на своєму офіційному вебсайті https://ua.enegy/. Тариф застосовується з дати прийняття, якщо більш пізній термін не визначено у документі, яким затверджено тариф. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
2.2. Обсяг наданої послуги визначається:
для виробників - як обсяг відпущеної електроенергії;
для операторів систем розподілу як сума обсягу розподіленої електричної енергії, обсягу купівлі електричної енергії для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ОСР та обсягу електричної енергії для господарських потреб ОСР;
для споживачів як обсяг спожитої електричної енергії.
Обсяг виробленої/розподіленої/спожитої електричної енергії надається постачальником послуг комерційного обліку або користувачем, якщо він виконує роль ППКО.
2.3. Вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період.
2.4. Розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
до 10 числа розрахункового місяця 35 % вартості послуги;
до 20 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги;
до останнього банківського дня календарного місяця 30% вартості послуги.
Плановий обсяг послуги на розрахунковий період визначається на основі наданих користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий період.
2.5. Виконавець надає користувачу акт надання послуги до 04 числа місяця, наступного за розрахунковим.
2.6. Користувач має повернути погодженим один примірник акта надання послуги в наступному розрахунковому періоді.
2.7. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих виконавцем або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком» (надалі в тексті - Сервіс) за умови наявності електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.
2.8. За відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду, зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду. За наявності заборго-ваності кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з най-давнішим терміном її виникнення. При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів зараховується в оплату штрафних санкцій.
3.2. Обов'язки користувача:
3.2.1. Своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за договором.
3.3. Права виконавця:
3.3.2. Своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надану послугу.
6.1. За внесення платежів, передбачених пунктом 2.5 цього Договору, з порушенням термінів користувач сплачує виконавцю пеню у розмірі 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення платежу, ураховуючи день фактичної оплати. Сума пені (без ПДВ) зазначається у платіжному документі окремим рядком.
6.10. За необґрунтовану відмову від виконання своїх зобов'язань винна сторона сплачує іншій стороні штраф у розмірі 3% від вартості послуг розрахункового періоду, в якому зафіксо-вано невиконання такого зобов'язання. Сплата штрафних санкцій за відмову від виконання своїх зобов'язань не звільняє сторони від виконання зобов'язання в натурі, крім випадку, коли управнена сторона відмовилася від прийняття виконання зобов'язання.
10.5. Акти надання послуг, акти звірки розрахунків, рахунки та будь-які повідомлення за цим Договором повинні направлятися однією стороною іншій за допомогою сервісу, електронною поштою або факсимільним повідомленням, а також можуть бути підтверджені рекомендованим листом, іншим реєстрованим поштовим відправленням або доставлені кур'єром під розписку за адресою, зазначеною в цьому Договорі.
10.6. Сформовані акти про надання послуг, рахунки та будь-які інші документи, передбачені цим Договором, якими сторони здійснюють обмін у процесі виконання цього Договору, можуть надаватися сторонами в електронному вигляді за допомогою сервісу. Податкові накладні отриму-ються користувачем виключно в електронному вигляді у порядку, визначеному податковим законодавством.
11.1. Усі суперечки та розбіжності, що виникають з цього Договору або у зв'язку з ним, у тому числі що стосуються його укладення, дії, виконання, змін, доповнень, припинення, сторони вирішують шляхом переговорів, якщо інше не передбачено цим Договором.
11.2 Наявність спору, що виникає у зв'язку з цим Договором, не звільняє сторони від виконання їх зобов'язань відповідно до умов цього Договору.
11.3. Спірні питання між користувачем та виконавцем розглядаються в межах наданих законодавством повноважень НКРЕКП, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та судом
12.1. Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.20__р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
13.1. Усі зміни та доповнення до цього договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими особами обох сторін.» (т.1, арк.справи 63-78).
29 липня 2019 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 №73 та розпорядження Кабінету міністрів України від 22.11.2017 №829-р «Про погодження пере-творення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» внаслідок реорганізації шляхом перетворення ДП «НЕК «Укренерго» було утворено ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго», яке є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Так, 17.09.2021 Позивач уже в якості ПрАТ «НЕК «Укренерго» та Відповідач уклали між собою додаткову угоду №4 до Договору, якою розділ 2 виклали в наступній редакції:
« 2.1. Ціна договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсум ком протягом календарного року.
2.2. Оплата послуг здійснюється за тарифом, який визначається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятором), відповідно до затвердженої нею методики та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному вебсайті https://ua.enegy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.
2.3. Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі.
2.4. Вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
2.5. Розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
до 10 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги;
до 20 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги;
до останнього банківського дня календарного місяця 30% вартості послуги.
2.6. Плановий обсяг послуги на розрахунковий період визначається на основі наданих користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий період. У разі зміни планових обсягів послуги протягом розрахункового місяця користувач передає оператору системи передачі (ОСП), виконавецю повідомлення про зміну обсягів послуги. Оператор системи передачі(ОСП), виконавець протягом 5 робочих днів після отримання такого повідомлення коригує розмір наступних планових платежів.
2.7. Користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-тех-нологічного) управління протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта надання послуги. Акт надання послуги ОСП надає Користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим.
Вартість наданої послуги за розрахункових період визначається на підставі даних, що надаються до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), Адміністратором комерційного обліку (далі - АКО).
Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в «Системі управління ринком» (далі - Сервіс), що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді у двох примір-никах ОСП направляє користувачу. Користувач здійснює підписання акта коригування наданої послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 календарних днів та повертає один примірних підписаного акта ОСП. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює протягом 3 банківських днів з дня отримання акта.
2.8. Користувач має повернути погоджений та оформлений належним чином (підписаний та скріплений печаткою) один примірник акта надання послуги протягом 5 календарних днів з дати отримання. У разі неотримання ОГСП у зазначений термін підписаного користувачем акта надання послуги або заперечень щодо приймання послуг такий акт вважається погодженим, а послуги-прийнятими користувачем. При цьому примірник акта надання послуги повертається ОСП не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.
2.9. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою Сервісу за умови наявності кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.
2.10. За відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду, зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду. За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення. При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів може бути зарахований в оплату штрафних санкцій за наявності письмової згоди Користувача.
2.11. Оплата вартості нарахованих штрафних санкцій та/або пені здійснюється на поточних рахунок ОСП, що зазначається в рахунку до сплати. За дату оплати рахунку приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок ОСП.».(т.1 арк.справи 79-91).
Матеріалами справи стверджено, що 21.12.2021 та 12.01.2023 Позивач і Відповідач укладали дві Додаткові угоди до Договору, якими викладали у новій редакції Договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0527-03041 від 26.06.2019.(т.1, арк. справи 92-105, 106-118).
Згідно абзаців 4,5 п.2.7. Договору в останній редакції згідно Додаткової угоди від 12.01.2023 - оплату вартості послуги, після коригування обсягів, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно).
Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги у відповідному розрахунковому періоді виконавець направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.
Відповідно до пунктів 10.1., 10.6., 10.7. Договору, планові обсяги послуги користувач зобов'-язаний подавати виконавцю до десятої доби місяця, що передує розрахунковому місяцю, будь-які документи, що створюються/укладаються сторонами під час виконання договору (у тому числі акт надання послуги або акт коригування до акта наданої послуги), можуть бути підписані сторонами як у паперовій формі шляхом проставлення власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового не функціонування Сервісу, про що виконавець зобов'язаний повідомити на своєму веб-сайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/. Один документ повинен бути підписаний обома сторонами в один і той самий спосіб (залежно від форми документа).
Рахунки, акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків та повідомлення вважаються отриманими стороною:
у день їх доставки кур'єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачу, що підписується його уповноваженим представником;
у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції.
Електронний документ, який направляється стороною на виконання Договору через Сервіс, вважається одержаним іншою стороною з часу набуття документом статусу «Доставлено» у Сервісі.
Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою Сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, породжує права та обов'язки для сторін та визнається рівнозначним документом ідентичним документу, який міг би бути створений однією зі сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповно-важених осіб.(п.10.7. Договору в редакції від 12.01.2023).
Згідно з п.3.3.2 Договору в редакції від 12.01.2023 - виконавець вправі своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надану послугу. Відповідне право кореспондується із уста-новленим в п.3.2.1 Договору обов'язком користувача своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за Договором.
При цьому, як зазначалося вище, обов'язок сплатити відповідне грошове зобов'язання виникає на підставі акта надання послуги та строк його виконання становить до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно) відповідно до п. 2.7. Договору.
У разі збільшення фактичного обсягу послуги згідно акта коригування до акта надання послуги з моменту отримання користувачем акта коригування за відповідний розрахунковий період аналогічно виникає обов'язок додатково сплатити грошове зобов'язання на суму збіль-шення фактичного обсягу наданої послуги згідно відповідного акту коригування та строк його виконання становить до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно).
Крім того, 24.04.2023 сторони уклали ще одну додаткову угоду до Договору, якою виклали у новій редакції додаток 7 «Положення про взаємодію ОСП та ОСР при диспетчерському (опера-тивно-технологічному) управлінні» та долучили до Договору додаток 7 «Положення про взаємодію ОСП та ОСР» при диспетчерському (оперативно-технологічному) управлінні».(т.1, арк. справи 120, 122-143)
Матеріалами справи стверджено, що Відповідач звертався до НЕК «Укренерго» щодо надання планових обсягів та надавало відповідні повідомлення щодо планових обсягів послуг з передачі електричної енергії на січень-травень 2023 року.(т.1, арк.справи 144-157).
У свою чергу НЕК «Укренерго» надавало рахунки за послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (т.1 арк.справи 158-187).
З матеріалів справи вбачається, що Позивач сформував в електронному вигляді в Системі управління ринком і сторони підписали електронними підписами акти надання послуг:
- від 31 січня 2023 року на суму 16 710 774,04 грн.
- від 28 лютого 2023 року на суму 18 092 401,15 грн.
- від 31 березня 2023 року на суму 19 236 388,46 грн.
- від 30 квітня 2023 року на суму 20 018 678,35 грн.
- від 31 травня 2023 року на суму 18 219 628,55 грн.(т.1 арк. справи 188-202):
З матеріалів справи вбачається, що Позивач сформував в електронному вигляді в Системі управління ринком і сторони підписали електронними підписами акти коригування до актів приймання-передачі послуги:
- акт коригування від 21.04.2023 до акту надання послуги від 31.01.2023, згідно з яким обсяг та вартість наданих в січні 2023 року становлять відповідно 203881,157 МВт*год. 16 705 206,48 грн.;
- акт коригування від 19.05.2023 до акту надання послуги від 28.02.2023, згідно з яким обсяг та вартість наданих в лютому 2023 року становлять відповідно 220707,343 МВт*год. 18 083 876,86 грн.;
- акт коригування від 16.06.2023 до акту надання послуги від 31.03.2023, згідно з яким обсяг та вартість наданих в березні 2023 року становлять відповідно 234675,204 МВт*год. 19 228 347,52 грн.(т.1, арк.справи 203-214)
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що на виконання умов договору, протягом січня-травня 2023 року, Позивачем надано, а Відповідачем отримано послугу на загальну суму 92 255 737,76 грн.
За послуги, надані у 2023 році сторони застосовували тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у період з 01 січня по 31 березня в розмірі 68,28 грн, а у період з 01 квітня по 31 травня в розмірі 80,87 грн без ПДВ, встановлений пунктом 1 постанови НКРЕКП від 21.12.2022 №1789 «Про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (опера-тивно-технологічного) управління ПРАТ «НЕК «Укренерго» на 2023 рік», що була оприлюднена на офіційному вебсайті НКРЕКП 22.12.2022 і набрала законної сили з 01.01.2023.
Матеріалами справи стверджено, що Відповідач до 15.06.023 здійснив часткові оплати за послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, надані в січні-травні 2023 року на суму 12 046 444,42 грн, що стверджується інформацією про надходження коштів на рахунки Позивача від Відповідача.(т.1 арк.справи 222-250; т.2, арк.справи 1-18). За період з 16.06.2023 по 09.07.2023 Відповідач сплатив ще 747 020,34 грн, що підтверджується копіями платіжних інструкцій.(т.2, арк.справи 80-86). Крім того, в період 10.07.2023 - 15.01.2024 Відпо-відач під час розгляду справи в суді першої інстанції погасив загалом 64 799 214,37 грн заборго-ваності.(т.2, арк.справи 87-97, 169-179, 211-218, 226-229, 259-268, 282-293, 298-303).
Крім того, у зв'язку з порушенням грошових зобов'язань за договором, Позивач окрім суми основного боргу нарахував Відповідачу пеню та штраф згідно п.6.1 та п.6.10 укладеного Договору, а також інфляційні втрати та 3% річних згідно з ч.2 ст.625 ЦК України. Згідно розрахунків Позивача суми додаткових вимог складають: пеня - 5 290 752,23 грн., штраф - 2 221 747,25 грн, інфляційні втрати - 725 090,40 грн, 3% річних - 434 856,36 грн, а всього - 88 881 739,58 грн.
Вважаючи, що неповною оплатою вартості наданих послуг Відповідач завдав шкоди його інтересам, Позивач звернувся з позовом про стягнення боргу, пені, штрафу, інфляційних втрат і річних.
Як вже зазначалось, рішенням господарського суду Рівненської області від 16.01.2024 позов задоволено частково. (т.2, арк.справи 308-320).
Перевіривши додержання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга Відповідача частково обґрунтована та підлягає до часткового задоволення, з огляду на наступне:
Предметом даного спору є стягнення боргу, пені, штрафу, інфляційних втрат і річних за договором надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Матеріали справи свідчать, що Скаржник заперечує стягнення з нього 2 645 376,12 грн пені, 725 090,40 грн інфляційних втрат та 434 856,36 грн -3% річних. Разом з тим, Відповідач не заперечує проти стягнення залишку заборгованості по розрахунках в сумі 14 663 058,63 грн, закриття провадження у справі в частині стягнення 64 799 214,37 грн основного боргу та відмови судом у задоволенні позовних вимог в частині стягнення 747 020,34 грн заборгованості по розрахунках та 2 221 747 грн 25 коп. штрафу - тому в цій частині суд апеляційної інстанції не переглядає рішення господарського суду Рівненської області від 16.01.2024 у даній справі.
Щодо підстави для нарахування та стягнення інфляційних втрат та річних, колегія суддів зазначає наступне.
Право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних передбачено ст.625 ЦК України і є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримува-ними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведеної норми закону нараху-вання інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язан-ня, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у від-шкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах №703/2718/16-ц та №646/14523/15-ц, постанови Верховного Суду від 04.10.2019 у справі №915/880/18, від 26.09.19 у справі №912/48/19, від 18.09.2019 у справі №908/1379/17 тощо).
Вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції та 3% річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу (постанова Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 905/600/18).
Враховуючи, що обґрунтованою сумою основного боргу на дату звернення до суду першої інстанції була 80 209 293,34 грн - судовою колегією перевірено розрахунок інфляційних втрат та 3% річних за допомогою Системи комплексного інформаційного забезпечення «Ліга»: Закон Enterprise, в межах визначеного Позивачем періоду нарахування та встановлено, що до стягнення підлягає 725 090,40 грн інфляційних втрат та 434 856,36 грн -3% річних.
Щодо заявленої до стягнення суми пені, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
З матеріалів справи вбачається, що здійснивши перевірку нарахованої пені, керуючись приписами статей 216, 230, 231 ГК України, статей 549, 611, 612 ЦК України та з огляду на умову п.6.1. Договору - суд першої інстанції дійшов висновку, що заявлені до стягнення 5 290 752,23 грн пені обчислено арифметично вірно та обґрунтовано. Поруч з тим, оскільки в процесі розгляду справи Позивач погасив більшу частину заборгованості в сумі 64 799 214,37 грн, місцевий суд скористався правом на зменшення пені до 50% та присудив до стягнення 2 645 376,12 грн, відмовивши у стягнення решти пені 2 645 376,11 грн.
Крім того, посилаючись на ухвалу Касаційного господарського суду від 09.08.2023 у справі №911/1359/22 - місцевий суд дійшов висновку, що пп.16 п.1 постанови НКРЕКП №332 свідчить про те, що рекомендації (настанови) надано лише учасникам ринку електричної енергії щодо зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, що не є тотожним забороні учасникам ринку електричної енергії звертатися до суду з відповідним позовом. А оскільки суд не входить до сфери урядування НКРЕКП - тому зобов'язаний розглянути спір по суті вимог та застосувати норми договору та закону, які регулюють спірні правовідносини
З таким висновком не погоджується суд апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Матеріалами справи підтверджується, що на дату звернення до суду з позовом, Відповідач порушив зобов'язання за Договором в частині своєчасної оплати 80 209 293,34 грн за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Відповідно до статті 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
В силу ст.216, ч.1 ст.218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності у вигляді застосування господарських санкцій є вчинене учасником господарських відносин право-порушення у сфері господарювання; одним з видів господарських санкцій згідно ч.2 ст.217 ГК України, є штрафні санкції.
Як визначено ч.1 ст.230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарсь-ких відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Укладеним сторонами договором передбачена відповідальність за порушення виконання грошового зобов'язання за договором у вигляді пені.
Так, згідно п.6.1. Договору, за внесення платежів, передбачених главою 2 цього Договору, з порушенням термінів користувач сплачує виконавцеві пеню в розмірі 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України. Оплата пені здійснюється за окремим рахунком.
У зв'язку із порушенням строків оплати за надані послуги Позивачем за період січень-травень 2023 року нараховано та заявлено до стягнення 5 290 752,23 грн пені.
Поруч з цим, судом першої інстанції не було враховано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №332 від 25.02.2022 «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансо-вого стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану», якою надано настанови учасникам ринку електричної енергії, які є обов'язковими для застосування.
Так, пунктом 5 вказаної постанови (доповненим згідно постанови НКРЕКП від 27.02.2022 №333) рекомендовано учасникам ринку електричної енергії на період дії особливого періоду зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».
Підпунктом 16 пункту 1 постанови №332 (доповненим згідно постанови №413 від 26.04.2022) зупининено нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» між учасниками ринку електричної енергії на період воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування.
Відповідна постанова у вказаній частині не визнана недійсною в установленому порядку.
При цьому, повноваження НКРЕКП визначені Законом України «Про Національну комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», п.1 ч.2 ст.17 якого установлено, що регулятор має право приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов'язковими до виконання.
Як визначено п.1 ч.1 ст.2 вказаного Закону, регулятор, яким є НКРЕКП, здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії, зберігання енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності тощо.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону, регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» до повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затверд-ження правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, кодексу сис-теми передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, який включає в тому числі положення щодо особливостей розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів з третіми державами, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно пункту 4 частини четвертої статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» Регулятор має право приймати рішення, що є обов'язковими до виконання учасниками ринку.
Крім того, згідно статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідаль-ність особи, отже, норми вказаної постанови, з урахуванням формулювання пункту про роз-повсюдження його дії на увесь період воєнного стану, поширюють свою дію на спірні право-відносини сторін.
Частиною 4 ст.236 ГПК України, яка кореспондується з положеннями ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, досліджуючи можливість застосування положень постанови НКРЕКП №332 від 25.02. 2022 до вимог Позивача про стягнення пені, колегія суддів звертається до правового висновку Верховного Суду, викладеного в постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2024 у справі №911/1359/22, який полягає у наступному:
« 8.13.35. Отже, Об'єднана палата доходить висновку про те, що рішення Регулятора щодо порядку застосування норм про відповідальність учасників на ринку електроенергії не суперечать нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України про відповідальність у договірних відносинах з огляду на те, що Регулятор в силу Закону наділений повноваженнями унормовувати договірні відносини суб'єктів господарювання, що проводять свою діяльність у сфері енергетики, у тому числі в частині відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань на ринку електричної енергії.
8.13.36. При цьому Об'єднана палата наголошує на тому, що такі рішення Регулятора не скасовують встановлену нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України відповідальність за порушення договірних зобов'язань для учасників ринку електроенергії, та не встановлюють мораторію для застосування цієї відповідальності, позаяк Регулятор, який наділе-ний повноваженнями нормативного регулювання договірних відносин на ринку електроенергії, з метою забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінан-сового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду, в межах наданих йому Законом повноважень тимчасово зупинив нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», між учасниками ринку електричної енергії.
8.13.37. Об'єднана палата звергає увагу, що норми постанови №332 від 25.02.2022 (у редакції від 27.02.2022 №333, у редакції від 26.04.2022 ) прийняті Регулятором в межах своїх повноважень.
8.13.38. Таким чином, хоча постанова НКРЕКП №332 від 25.02.2022 має нижчу юридичну силу порівняно з Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, втім її норми є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності на ринку електроенергії, зокрема, які уклали між собою дво-сторонні договори відповідно до статті 66 Закону України «Про ринок електричної енергії», що також обумовлено положеннями статті 179 Господарського кодексу України, яка встановлює нормативне обмеження вільного розсуду сторін господарського договору при визначенні його умов у разі укладання типового договору.
8.13.43. Об'єднана палата також виходить з того, що Регулятор визначив модель поведінки як зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» між учасниками ринку електричної енергії, та вказав чітко визначений період, а саме на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування, а не скасував нарахування та стягнення штрафних санкцій або увільнив від їх нарахування або стягнення.»
Враховуючи вищевказані помилкові висновки місцевого господарського суду, правову позицію Верховного Суду та виходячи з того, що договірні відносини сторін підпадають під дію постанови НКРЕКП №332 від 25.02.2022, норми якої є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність нарахування 5 290 752,22 грн пені, що зумовлює відмову в задоволенні цієї вимоги Позивача та скасування рішення місцевого господарського суду в цій частині.
Щодо тверджень Скаржника про наявність форс-мажорних обставин, то колегія суддів враховує наступне.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено в Законі України «Про торгово-промислові палати в Україні» та деталізовано в розділі 6 регламенту (надалі в тексті - Регламент) засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональ-ними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням президії ТПП України від 15.07.2014 №40(3) (з наступними змінами).
Відповідно до ч.1 ст.141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) здійснюється сертифікатом про такі обставини.
Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) документ встанов-леної ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непере- борної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.(п.3.3 Регламенту)
За умовами п.6.2 регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи щодо кожного окремого договору, контракту, угоди тощо, а також податкових та інших зобов'язань/обов'язків, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
В сертифікаті про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) вказуються дані заявника, сторони за договором (контрактом, угодою тощо), дата його укладення, зобов'язання, що за ним настало чи настане найближчим часом для виконання, його обсяг, термін виконання, місце, час, період настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливили його виконання, докази настання таких обставин (п. 6.12 Регламенту).
Таким чином, у Законі України «Про торгово-промислові палати в Україні» та Регламенті зазначено, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються виключно сертифікатом.
Поруч з тим, колегія суддів звертає увагу, що матеріали справи не містять, а Відповідачем не надано сертифікату, який є належним доказом, що засвідчує форс-мажорні обставини, а надано лише висновок ТПП.
Статтею 74 ГПК України передбачено обов'язок кожної із сторін довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та без-посередньому дослідженні наявних у справі доказів.(ст.86 ГПК України).
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини щодо п.1 ст.6 Конвенції, яка зобов'язує національні суди обґрунтовувати свої рішення. Це зобов'язання не можна розуміти як таке, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, і питання дотримання цього зобов'язання має вирішуватись виключно з огляду на обставини справи (див. рішення від 09.12.1994 у справах «Руіз Торія проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain), п.29, та «Гарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява №30544/96, п.26). Ці принципи застосовувалися в низці справ проти України (див., наприклад, рішення від 15.11.2007 у справі «Бендерський проти України» (Benderskiy v.Ukraine), заява №22750/02, п.42-47; від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України» (Pronina v. Ukraine), заява №63566/00, п.25; від 07.10.2010 у справі «Богатова проти України» (Bogatova v. Ukraine), заява №5231/04, п.18, 19).
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що наявні всі підстави для часткового задово-лення апеляційної скарги ТОВ «Рівнеобленерго», що зумовлює зміну рішення господарського суду Рівненської області від 16.01.2024 з підстав ст.277 ГПК України через неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, визнання судом першої інстанції установленими обста-вин, що мають значення для справи, які не були доведеними та невідповідності обставинам справи висновків, викладених у рішенні, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Часткове задоволення апеляційної скарги Відповідача зумовлює перерозподіл витрат зі сплати судового збору відповідно до ст.129 ГПК України. Так, з Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» належить стягнути 167 234,93 грн витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви, судовий збір в сумі 87 342,47 грн за подання позовної заяви належить залишити за Позивачем. Натомість, з Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» на користь Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» належить стягнути 59 520,96 грн витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.34,86,129,232,233,240,275,277,282,284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд
1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» на рішення господарського суду Рівненської області від 16.01.2024 у справі №918/699/23 задоволити частково.
2. Рішення господарського суду Рівненської області від 16.01.2024 у справі №918/699/23 скасувати в частині стягнення 2 645 376,12 грн пені та ухвалити в цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. Змінити рішення в частині розподілу судових витрат. Викласти пункти 2, 4 резолютивної частини рішення в новій редакції:
« 2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» (33013, м.Рівне, вул. Князя Володимира, 71; код ЄДРПОУ 05424874) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, буд.25; код ЄДРПОУ 00100227) 14 663 058,63 грн заборгованості по розрахунках, 725 090,40 грн інфляційних втрат, 434 856,36 грн -3% річних та 167 234,93 грн витрат зі сплати судового збору.
4. Відмовити у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Відповідача 747 020,34 грн заборгованості по розрахунках, 2 221 747,25 грн штрафу та 5 290 752,22 грн пені.».
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, буд.25; код ЄДРПОУ 00100227) на користь Приватного акціонерного товариства «Рівнеобленерго» (33013, м.Рівне, вул.Князя Володимира, 71; код ЄДРПОУ 05424874) 59 520,96 грн витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Доручити місцевому господарському суду видачу відповідних наказів.
5. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 20 днів з моменту виготовлення повного тексту постанови.
6. Справу №918/699/23 повернути господарському суду Рівненської області.
Головуючий суддя Грязнов В.В.
Суддя Павлюк І.Ю.
Суддя Розізнана І.В.