Справа № 761/15502/24
Провадження № 1-кс/761/10328/2024
06 травня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62021080000000087 від 19.02.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 205-1 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,-
До Шевченківського районного суду м. Києва надійшло погоджене прокурором ОСОБА_4 , у встановленому законом порядку, клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62021080000000087 від 19.02.2021, про тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Своє клопотання обґрунтовує тим, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62021080000000087 від 19.02.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 205-1 КК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), зловживаючи своїм службовим становищем, з метою мінімізації податкових зобов'язань, а також легалізації (відмивання) грошових коштів, одержаних злочинним шляхом, протягом 2020-2021 років провели ряд фінансово-господарських операцій з придбання товарів у підприємств з ознаками фіктивності, які фактично замовляли та отримували у виробників самостійно.
У ході досудового розслідування встановлено, що переміщення вапна, сірки технічної, азотної кислоти та інших товарів, які необхідні при виробництві ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » кінцевого продукту, здійснювалось українськими виробниками, а також виробниками, що знаходяться на території рф та Республіки Казахстан, безпосередньо на вказане підприємство, однак документально така закупівля оформлювалась з використанням суб'єктів господарювання, у яких наявні ознаки фіктивності та які перемогли на тендері з постачання вказаних товарів.
Окрім цього, встановлено ряд суб'єктів господарювання, які на протязі 2020-2021 років були залучені до протиправної схеми керівництва ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з мінімізації податкових зобов'язань та виведення державних коштів у готівку, зокрема: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ), ПП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_10 ).
Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_11 09.01.2019 на підставі документів, поданих ОСОБА_6 . В подальшому, новим засновником та директором вказаного товариства став ОСОБА_7 . При цьому основною метою перереєстрації такого підприємства на ім'я останнього було, зокрема, забезпечення можливості посадових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » надання безтоварним операціям вигляду товарних та легалізації (відмивання) коштів, одержаних злочинним шляхом.
У ході досудового розслідування допитано колишнього директора
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_7 , який надав показання, що керівником підприємства став за грошову винагороду; фінансово-господарської діяльності від імені вказаного суб'єкта господарювання не здійснює та нікого на це не уповноважував; документів фінансово-господарської діяльності від імені підприємства не підписував; укладанням договорів, пошуком покупців та постачальників не займався. У зв'язку з цим ОСОБА_7 28.02.2023 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України, а саме перереєстрацією останнім ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на власне ім'я не з метою здійснення підприємницької діяльності, а з метою отримання грошової винагороди.
Окрім того, встановлено, що після проведення допиту директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_7 за додаткову грошову винагороду почав повторно підписувати первинні документи, які надають право на формування бухгалтерського і податкового обліку. До того часу дані документи підписували невстановлені особи і відповідно до фактично підроблених документів рядом суб'єктів господарювання здійснювались фінансово-господарські операції з метою формування податкового кредиту та валових витрат, а також мінімізації платежів до Державного бюджету. Таким чином, відповідно до висновку судово-економічної експертизи № 8-22 від 10.06.2022, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » унаслідок проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » сформовано податковий кредит з податку на додану вартість у розмірі 3 180 699, 87 грн.
Водночас, під час досудового розслідування допитано як свідка директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » ОСОБА_8 , який повідомив, що відповідно до укладених між вказаним підприємством і ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) договорів транспортно-експедиційного обслуговування та перевезення вантажів автомобільним транспортом, останнє здійснювало транспортування азотної кислоти на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де і відбувалось її кінцеве розвантажування. Однак свідок також повідомив, що відповідно до товарно-транспортних накладних отримувачем даного товару є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Разом з тим, у ході досудового розслідування допитано виконавчого директора ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » ОСОБА_9 , який повідомив, що відповідно до укладених договорів між даним підприємством і ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », останнє здійснювало закупівлю азотної кислоти. Додатково останній повідомив, що ймовірно ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » постачало азотну кислоту на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », причому перемовини щодо постачання товару від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснював директор ПП « ІНФОРМАЦІЯ_20 » ОСОБА_10 , а контроль за його відвантаженням - представник ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_11 .
Окрім того встановлено, що податкова звітність від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) упродовж 2020-2021 років подавалась з однієї й тієї ж ІР-адреси ( НОМЕР_12 ) та адреси електронної пошти ( ІНФОРМАЦІЯ_14 ). Наведене вище дає підстави вважати, що звітність від імені зазначених підприємств подавалась однією й тією ж особою.
У кримінальному провадженні залучено спеціаліста, яким 21.05.2021 складено висновок економічного дослідження № 21/05-2021-1, відповідно до якого встановлено порушення ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у результаті здійснення фінансово-господарських взаємовідносин з суб'єктами господарювання транзитно-конвертаційної спрямованості (ПП « ІНФОРМАЦІЯ_20 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») вимог податкового законодавства, а саме п. 14.1.231, п. 14.1 ст. 14, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, ст. 135 Податкового кодексу України; ст. ст. 1, 3, 9, 11, 12 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змінами та доповненнями; п. 1, 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_15 від 24.05.1995 № 88, зі змінами та доповненнями; розділу І Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_15 , в результаті чого встановлено, що внаслідок несплати відповідальними особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » податку на прибуток до Державного бюджету України не надійшли грошові кошти у розмірі 6 872 776 грн.
Окрім того, вказаним вище висновком встановлено порушення вимог
п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України у результаті здійснення відповідальними особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » фінансово-господарських взаємовідносин з суб'єктами господарювання транзитно-конвертаційної спрямованості ПП « ІНФОРМАЦІЯ_20 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », внаслідок чого до Державного бюджету України не сплачено податок на додану вартість у розмірі 7 636 418 грн.
Всього посадовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у результаті проведення фінансового-господарських операцій з суб'єктами господарювання транзитно-конвертаційної спрямованості до Державного бюджету України не сплачено податків на суму 14 509 194 грн, що, у свою чергу, завдало шкоди фінансово-економічним інтересам держави.
Також висновком спеціаліста встановлено, що посадовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » незаконно перераховано грошові кошти суб'єктам господарювання транзитно-конвертаційної спрямованості ПП « ІНФОРМАЦІЯ_20 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » грошові кошти на загальну суму 45 818 507, 41 грн.
Всього державі Україна у результаті протиправних дій посадових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » нанесено збитків у розмірі 60 327 601, 41 грн., у тому числі: податок на прибуток - 6 872 776 грн., податок на додану вартість - 7 636 418 грн., незаконно перераховані підприємствам з ознаками фіктивності грошові кошти - 45 818 507, 41 грн.
Під час вчинення кримінальних правопорушень, особи причетні до їх вчинення користувались наступними номерами телефону, зокрема:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_16 : НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 ;
ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_17 : НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 ;
ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_18 : НОМЕР_24 .
На даний момент необхідно провести комплекс заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на встановлення розміру збитків, завданих державі внаслідок таких фінансово-господарських взаємовідносин, встановлення місцеперебування та контакти осіб, які організували здійснення даних операцій, та осіб, які до них причетні, визначення обсягу вини кожного з них, для правильної та неупередженої кваліфікації діяння, та притягнення винних до відповідальності, що можливе шляхом огляду документів та інформації щодо обслуговування номерів, які знаходяться у володінні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), за адресою: АДРЕСА_2 , якими користувалися фігуранти злочину, а саме:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_16 : НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_18 ;
ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_17 : НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_23 ;
ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_18 : НОМЕР_24 .
Враховуючи те, що номери телефонів НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_18 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_23 , НОМЕР_24 , обслуговуються ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ) за адресою: АДРЕСА_2 , документи та інформація, необхідність у доступі до яких порушується в клопотанні, перебувають у їх володінні.
У документах та інформації по номерах телефонів НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_18 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_23 , НОМЕР_24 наявні відомості, які можуть бути використані під час досудового розслідування як докази. Вказаний ступінь втручання в права і свободи осіб є виправданим, оскільки іншим способом довести обставини, окрім як за допомогою таких документів та інформації не визнається можливим.
Документи та інформація, яка перебуває у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », мають значення для визначення кола осіб, відповідальних за здійснення фінансово-господарських операцій, а також встановлення місцеперебування та контакти осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення та містять у собі фактичні дані на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання детектив не з'явився, подав до суду заяву, відповідно до якої просив розглядати клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Розгляд клопотання проводиться за відсутності володільця документів на підставі ч.2 ст.163 КПК України.
Суд, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного висновку.
Згідно вимог ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до положень ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У відповідності з вимогами ч.6, 7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Так, подане до суду клопотання слідчого відповідає вимогам, регламентованим ч.2 ст.160 КПК України.
При цьому, враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи та інформація, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, що знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин указаного кримінального провадження.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 159-164, 166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл детективу Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , а також слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 62021080000000087 від 19.02.2021 - детективам Бюро економічної безпеки України: ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 та іншим детективам/слідчим групи детективів/слідчих, які уповноважені проводити досудове розслідування на день здійснення заходу забезпечення кримінального провадження, тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні оператора мобільного (рухомого) зв'язку
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , або за місцем фактичного місцезнаходження вказаної юридичної особи, а саме до оригіналів документів з можливістю вилучення їх копій (в електронному вигляді) за період з 01.01.2020 по 01.01.2022, а саме:
- інформації по абонентським номерам: НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_18 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_23 , НОМЕР_24 , стосовно повних анкетних даних власників сім-карт (абонентських номерів), а також дати, часу та місця їх активізації у мобільному терміналі; дати, часу і тривалості вхідних та вихідних телефонних з'єднань по даним абонентським номерам, у тому числі про нульові з'єднання, з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій, із зазначенням їх адреси в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання із зазначенням типу з'єднання, ідентифікатора (IMEI та IMSI), даних вхідних та вихідних SMS - повідомлень (без розкриття змісту таких повідомлень) і інформацію про GPRS - трафік, з урахуванням нульових з'єднань вказаних абонентів, у тому числі абонентів «Б», дати, часу і тривалості надання послуг всесвітньої системи загального доступу Інтернет. Інформацію надати в повному об'ємі у цифровому вигляді на оптичному носію - диску в форматі .xlsx (Microsoft Excel), рознесену по колонкам із зазначенням типу з'єднання, дати, часу тривалості з'єднання, номеру А, IMEI А, номеру Б (у разі переадресації - номеру, на який переадресовано з'єднання) сеансу зв'язку, координат LAC-CID, азимуту та назви соти. Дані про з'єднання не повинні бути у графічному вигляді та мають відповідати загальноприйнятому табличному формату, придатному для обробки засобами обчислюваної техніки.
Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.
Роз'яснити службовим особам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1