Постанова від 28.06.2024 по справі 760/14812/24

Справа №760/14812/24

Провадження №3/760/5186/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2024 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Тесленко І.О., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності

відправника міжнародного поштового відправлення №LK068241631UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Гавана, Куба, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий Жовтневим РУ УМВС України в Луганській області 23.12.1997 року,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, -

ВСТАНОВИЛА:

до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №0454/10000/24 від 21.05.2024 року щодо ОСОБА_1 .

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 05.04.2024 в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території AT «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного контролю міжнародного поштового відправлення №LK068241631UA (із залученням службової собаки Грета), яке пересилалося з України - ОСОБА_2 , АДРЕСА_3 ( ОСОБА_3 , до запитання, Черкаси, Черкаська, 18010, Україна, НОМЕР_3 ) до Німеччини ( АДРЕСА_2 ) згідно з актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 05.04.2024 було виявлено металевий прилад з маркуванням «НОМЕР_4» у дерев'яній коробці з маркуванням «НОМЕР_5 г.» кількістю - 1 шт.В митній декларації форми CN 22 вміст відправлення задекларовано як: продаж товарів, «1PRB-5U Front Sight Tool (українською - 1PRB-5U інструмент передньої мушки)», чиста вага - 0,65 кг, вартість 72,5 EUR, код ТНЗЕД - 9507900000, країна походження - Ukraine.Листом Київської митниці №7.8-5/20-02/7/6330 від 10.04.2024 зазначений вище предмет направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби). Відповідно до висновку експерта СЛЕД Держмитслужби від 10.04.2024 року №142000-3302-0081 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як аксесуар - допоміжний інструмент, який спеціально призначений для проведення ремонтних робіт або робіт з технічного обслуговування для конкретних виробів військового призначення, а саме прилад №5, так званий «НОМЕР_6), що призначений для пересування мушки та визначення крайніх меж зсуву мушки убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року), який має ознаки аксесуарів вогнепальної зброї, зазначеної в позиції ML1 Списку товарів військового призначення, що є додатком по постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення».

Відповідно до ст. 12 Закону України № 549-IV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону.Відповідно до Закону України від 20.02.2003 №549-IV "Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів поварів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.

Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом зіншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.

Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю до митного органу не надавався.

Таким чином, відправник міжнародного поштового відправлення №LK068241631UA, громадянин України ОСОБА_1 , здійснив вкладення до міжнародного поштового відправлення №LK068241631UA зазначеного вище товару, а саме: «Мушковод «НОМЕР_7), що призначений для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року) без надання дозвільних документів, тобто відправив його у посилці з порушенням митних правил, що в свою чергу відповідає диспозиції ст. 473 МК України, а саме: пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу» (згідно зі ст. 235 МК України - переміщення товарів, відправлених з порушенням митних правил).

У судовому засіданні представник Київської митниці Державної митної служби України пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил за ст. 473 МК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду належним чином.

Заслухавши пояснення представника Київської митниці Державної митної служби України ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи та долучені докази, суддею було встановлено наступне.

Відповідно до Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №LK068241631UA, під час митного огляду МПВ виявлено: металевий прилад з маркуванням ПРБ - 5У. До митного огляду залучено кінологічну команду УБК та ПМП, головний державний інспектор - кінолог ОСОБА_5 (службова собака «Грета»). Товари, що містяться у поштовому відправленні (вага брутто 0,69): PRB-5U Front Sight Tool (950790) (а.с.10).

Згідно до Акту про фактичне вкладення міжнародного відправлення від 05.04.2024 року, поіменний перелік предметів, які фактично знаходилися у поштовому відправленні при митному огляді: металевий предмет (а.с. 11).

Відповідно до опису предметів від 21 травня 2024 року, найменування товару, транспортного засобу, його індивідуальні ознаки: «Мушковод з маркуванням НОМЕР_8" у дерев'яній коробці з маркуванням «НОМЕР_5 г.» що призначений для пересування мушки та визначення крайніх меж зсуву мушки убік Гвинтівки Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року) (а.с. 12).

На запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) Київської митниці Державної митної служби України (Вих. №7.8.-5/20-02/7/6330 від 10.04.2024 року), відповідно до акту про взяття проб (зразків) товарів від 09 квітня 2024 року було проведено експертизу (а.с. 15 - 16).

Відповідно до висновку Управління товарознавчої, інженерно - технічної та криміналістичної експертизи Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №142000-3302-0081 від 16 квітня 2024 року, за результатами досліджень, проведених в рамках процедур митного контролю і оформлення, з метою встановлення характеристик, визначальних для ідентифікації товарів, з урахуванням положень ч. 10 ст. 357 МК України встановлено наступне: наданий на дослідження предмет ідентифіковано як аксесуар - допоміжний інструмент, який спеціально призначений для проведення ремонтних робіт або робіт з технічного обслуговування для конкретних виробів військового призначення, а саме прилад № 5, так званий «Мушковод НОМЕР_9), що призначений для пересування мушки та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року). Наданий на дослідження мушковод має ознаки аксесуарів вогнепальної зброї, зазначеної в позиції ML1 Списку товарів військового призначення, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 «Про затвердження порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення» (а.с. 18 - 21).

Згідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів;

Відповідно до п. п. 3 - 5 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року №1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів (далі - суб'єкт) або іноземним суб'єктом господарської діяльності (далі - іноземний суб'єкт) за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю. Експорт та імпорт товарів може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності, які в установленому порядку отримали відповідні повноваження, крім випадків, передбачених пунктом 4 Положення про порядок надання суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838 . Товари, контроль за міжнародними передачами яких здійснюється відповідно до цього Порядку, зазначені у списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, згідно з додатком (далі - список).

Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, який є додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року №1807, включає в себе аксесуари вогнепальної зброї (позиція ML 1).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» №549-1V від 20.02.2003 року, експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.

Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл або висновок ОСОБА_1 митному органу не надавася.

Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України,не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Згідно до п. п. 1, 2, 3 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.

У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя дійшла висновку, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення №LK068241631UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за що передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме здійснення вкладення до міжнародного поштового відправлення №LK068241631UA «Мушководу «НОМЕР_7), що призначений для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року) без надання дозвільних документів, тобто відправлення у посилці з порушенням митних правил. Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 473 Митного кодексу України.

Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.

Як вбачається з Протоколу про порушення митних правил №0454/10000/24 від 21 травня 2024 року, на підставі положень ст. 511 МК України, безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: «Мушковод «НОМЕР_7), що призначений для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року), вилучено.

Таким чином, конфіскації підлягають безпосередні предмети порушення митних правил: «Мушковод «НОМЕР_7), що призначений для пересування мушок та визначення крайніх меж зсуву мушок убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року).

Крім того, відповідно до ст. 40 - 1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, ст. ст. 9, 40 - 1, 252 КУпАП України, ст. ст. 4, 196 ,233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати відправника міжнародного поштового відправлення № ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Гавана, Куба, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, та накласти на нього стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил: Мушковод «НОМЕР_7), що призначений для пересування мушки та визначення крайніх меж зсуву мушки убік гвинтівок Мосіна - Нагана (7,62-мм гвинтівки Мосіна зразка 1891 року),який вилучено уповноваженими особами Київської митниці Державної митної служби за протоколом № 0454/10000/24 від 21 травня 2024 року.

Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення №LK068241631UA ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Гавана, Куба, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір в дохід держави у розмірі 605,60 грн. на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/Соломян.р-н/22030101. Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783. Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.). Код банку отримувача (МФО) 899998. Рахунок отримувача UA388999980313181206000026010. Код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Солом'янський районний суд міста Києва (назва суду, де розглядається справа).

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя І.О. Тесленко