Ухвала від 27.06.2024 по справі 607/13464/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.06.2024 Справа №607/13464/24 Провадження №1-кс/607/3668/2024

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника підозрюваної ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000135 від 28.09.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

старший слідчий відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 за погодженням із прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_7 звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області в рамках кримінального провадження №22023210000000135 від 28.09.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної ОСОБА_4 .

Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження №22023210000000135 від 28.09.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України. Окрім того встановлено, що на даний час, підозрювана ОСОБА_4 ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, знаходиться на тимчасово окупованій території України, у зв'язку із чим її оголошено у розшук. З огляду на вказане, сторона обвинувачення просить клопотання задовольнити та надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав з мотивів, у ньому наведених та просив його задовольнити.

Захисник ОСОБА_5 у судовому засіданні щодо задоволення вказаного клопотання не заперечив.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, вивчивши клопотання, додані до нього матеріали, слідчий суддя враховує наступне.

Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Тернопільській області розслідується кримінальне провадження №22023210000000135 від 28.09.2023 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з 24.02.2022, з початку окупації російською федерацією Херсонської області, у громадянки України ОСОБА_4 , як мешканки тимчасово окупованої території Херсонської області виник злочинний умисел, спрямований на колабораційну діяльність.

При цьому ОСОБА_4 було відомо, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

24.02.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях і здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України, в тому числі села Гостроподолянське Скадовського району Херсонської області.

З метою протидії збройній агресії російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб введено воєнний стан, який продовжено у визначеному законом порядку.

Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.20І4 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Скадовського району, в тому числі і село Гостроподолянське, внесене до вказаного переліку територіальних громад, які перебувають в тимчасовій окупації.

Після окупації зазначених територій Херсонської області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності місцевих громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування: населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.

Разом з тим, 26.04.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації - «Военно-гражданская администрация Херсонской области», яку очолив колаборант ОСОБА_8 з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Херсонської області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.

Окрім цього, у невстановлений час, але не пізніше 29.08.2022, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації «Скадовскую военно­ гражданскую администрацию» з метою подальшого утримання адміністративно­політичного контролю на тимчасово окупованій території Скадовського району Херсонської області.

При цьому, положеннями п. 6 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які .узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

15.07.2022 Центральною виборчою комісією України прийнято Постанову №82 від «Про неприпустимість організації підготовки та проведення на тимчасово окупованих територіях України псевдореферендумів», відповідно до якої проведення будь-яких виборів та референдумів в умовах воєнного стану прямо заборонено .

ч.1 ст.19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Аналогічні заборони встановлено також Виборчим кодексом України та Законом України "Про всеукраїнський референдум".

Згідно із ч.1 ст.20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

В той же час, 22.07.2022 указом так званого голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області ОСОБА_8 створено незаконний орган влади «виборчу комісію Херсонської області».

З метою організації вказаного незаконного референдуму, так званою «виборчою комісією Херсонської області», яка діє у складі окупаційної адміністрації російської федерації, на тимчасово окупованій території Херсонської області утворено «територіальні виборчі комісії» та у подальшому в її складі утворено дільничну виборчу комісію, повноваження якої поширювались на території села Гостроподолянське.

Крім того, 20.09.2022 ОСОБА_8 , перебуваючи у м. Херсон, використовуючи надані йому владні повноваження, видав указ №88-у, відповідно до якого призначив референдум у Херсонській області про вихід Херсонської області зі складу України та про входження Херсонської області до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації, на якому було винесено питання на референдум щодо голосування за вихід Херсонської області із складу України, утворення на території Херсонської області самостійної держави та входження її до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації.

В подальшому, 23 вересня 2022 року на тимчасово окупованій території Херсонської області фактично розпочалося проведення незаконного референдуму про вихід Херсонської області із складу України та її входження до складу російської федерації, з метою подальшої зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

Так, ОСОБА_4 діючи умисно, в порушення Конституції України, Закону України «Про всеукраїнський референдум», Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в вересні 2022 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, добровільно стала так званим членом дільничної виборчої комісії, повноваження якої поширювались на АДРЕСА_1 , та в зв'язку з цим уповноважена безперешкодно відвідувати всі приміщення «виборчої комісії», ознайомлення з документами виборчої комісії, здійснення побудинкового (поквартирного) обходу жителів села Гостроподолянське Скадовського району Херсонської області, з метою залучення мешканців населеного пункту до голосування у незаконному референдумі, отримання переносних урн для голосування, списків виборців, бюлетенів для голосування, а також схем обходу місцевих мешканців для участі у зазначеному незаконному референдумі, агітації мешканців вищевказаного населеного пункту з метою їх голосування за приєднання Херсонської області до складу російської федерації в ході проведення незаконного референдуму.

Зокрема, ОСОБА_4 , реалізовуючи свій злочинний умисел спрямований на організацію та участь в проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території, у період з 23 по 27 вересня 2022 року, в АДРЕСА_1 здійснювала побудинковий обхід мешканців, закликала їх до участі в референдумі, звіряла із наявними даними списки виборців, надавала бюлетені для голосування, спонукала місцевих жителів підтримати приєднання тимчасово окупованої території Херсонської області до складу російської федерації під час голосування та сприяла іншим членам так званої «дільничної виборчої комісії» в організації та проведенні референдуму.

У подальшому, в тому числі внаслідок дій ОСОБА_4 , 27 вересня 2022 року так звана ЦВК Херсонської області за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів задекларовано 497 051 громадян, що становить 87.05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, виявили бажання за входження Херсонської області у склад російської федерації.

Як вбачається із матеріалів клопотання, 16.05.2024 ОСОБА_4 , в порядку ст.ст. 135, 136 та 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

У подальшому, в порядку ст.135 КПК України, через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, підозрювану ОСОБА_4 було викликано на 29, 30 та 31 травня 2024 року, до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для проведення за її участі слідчих та процесуальних дій, у тому числі для допиту як підозрюваної. Однак, будучи належним чином повідомленою про виклик, підозрювана ОСОБА_4 не з'явилася, про причини своєї неявки не повідомила.

03.06.2024, у зв'язку з тим, що підозрювана ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклики слідчого, її оголошено у розшук. Здійснення розшуку підозрюваної ОСОБА_4 доручено оперативному підрозділу Тернопільського РВ (з дислокацією у м. Теребовля) УСБУ в Тернопільській області.

За змістом ч.8 ст.135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

Відповідно до ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення для спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Глава 24-1 КПК України встановлює особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень.

Відповідно до ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно ст.297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

З огляду на вказане, слідчий суддя встановив, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, за вчинення якого законом передбачене покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, що відповідно до вимог ст.12 КК України є тяжким злочином.

Із матеріалів клопотання вбачається, що зазначені обставини підозри ОСОБА_4 можуть мати місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних та доказів.

Отже, враховуючи встановлені обставини, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, та те, що підозрювана переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

З наведених підстав, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання сторони обвинувачення задовольнити та надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №22023210000000135 від 28.09.2023.

На підставі вищевикладеного, ст. ст. 135, 139, 297-1-297-4, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

клопотання сторони обвинувачення - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22023210000000135 від 28.09.2023 спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Скадовська Херсонської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Роз'яснити, що відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1