465/4491/24
3/465/2253/24
Іменем України
27.06.2024 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Марків Ю. С., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
ОСОБА_1 , 26.04.2024 року близько 15 год. 00 хв за адресою - АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до свого свекра гр. ОСОБА_2 , а саме виражалася грубою нецензурною лексикою, словесно погрожувала, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Окрім цього, 02.05.2024 року близько 16 год. 00 хв ОСОБА_1 , за адресою - АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до свого свекра гр. ОСОБА_2 , а саме виражалася грубою нецензурною лексикою, словесно погрожувала, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Також, 14.05.2024 року близько 16 год. 45 хв ОСОБА_1 , за адресою - АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до свого свекра гр. ОСОБА_2 , а саме виражалася грубою нецензурною лексикою, словесно погрожувала, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Окрім цього, 23.05.2024 року близько 18 год. 18 хв ОСОБА_1 , за місцем свого проживання - АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до свого чоловіка гр. ОСОБА_3 , а саме виражалася грубою нецензурною лексикою, словесно погрожувала, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
В судове засідання 27.06.2024 року ОСОБА_1 не з'явилась, хоча й належним чином повідомлялася про дату, час та місце проведення такого шляхом скерування судових повісток про виклик до суду на адресу її місця проживання засобами поштового зв'язку рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень №0600271672109 та №0600271672680, №0600271672540 та №0600271672176.
Потерпілий ОСОБА_3 в судове засідання 27.06.2024 року не з'явився, хоча й належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення такого шляхом скерування судової повістки про виклик до суду на адресу його місця проживання засобами поштового зв'язку рекомендованим повідомленням про вручення поштових відправлень №0600271672508.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердив обставини, викладені в протоколах про адміністративне правопорушення.
Так, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
Отже, в разі коли фактичне місцезнаходження особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома суду, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю фізичну особу.
Також судом враховані положення Правил надання послуг поштового зв'язку, визначені постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009 року (далі Правила).
Так, порядок доставки поштових відправлень, поштових переказів, повідомлень про вручення поштових відправлень, поштових переказів, періодичних друкованих видань юридичним особам узгоджується оператором поштового зв'язку разом з юридичною особою. Для отримання поштових відправлень юридична особа повинна забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України "Про поштовий зв'язок", цих правил (пункт 94 правил).
Відтак, повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження, а також щодо наслідків неотримання поштових відправлень за своїм офіційним місцезнаходженням покладається саме на фізичну особу.
Окрім цього, у матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 , у якій остання просила розгляд справи проводити без її участі.
Відповідно до ч.1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Однак, положенням ч. 2 ст. 268 КУпАП визначено вичерпний перелік категорій справ, коли присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, у зазначений виключний перелік не входить.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , була обізнана про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила заходів для явки до суду, її поведінку суд вважає свідомим затягуванням розгляду справи з метою закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП, та уникнення адміністративної відповідальності.
Крім того, враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення, долучені до них матеріали, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.173-2 КУпАП адміністративним правопорушенням є вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП доведена зібраними у справі матеріалами, зокрема:
- протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД № 225990 від 31.05.2024 року, серії ВАД № 225989 від 31.05.2024 року, серії ВАД № 225742 від 31.05.2024 року та серії ВАД № 225118 від 31.05.2024 року;
- протоколом про прийняття заяви та письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 від 28.05..2024 року;
- заявою потерпілого ОСОБА_3 від 23.05.2024 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 31.05.2024 року.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, доведена зібраними адміністративними матеріалами.
Оцінюючи вищевказані докази, суд приходить до переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які відповідають критеріям належності і допустимості, та підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП. В своїй сукупності дані докази є достатніми.
Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, суду не надано.
Таким чином, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи, суд вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, тому її дії суд кваліфікує, як адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст.173 КУпАП.
Оскільки до суду надійшли чотири справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, та такі розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то суддя об'єднує справи №465/4491/24, 465/4493/24, №465/4494/24 та №465/4495 в одне провадження та присвоює №465/4491/24.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , характер вчинених правопорушень, ступінь вини у скоєному, беручи до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення нею нових правопорушень, необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу.
Окрім цього, у відповідності до ст.40-1 КУпАП з правопорушника слід стягнути 605,60 гривень судового збору на користь держави.
Керуючись ст.ст.221,283,284 КУпАП,
Об'єднати справи справи №465/4491/24, 465/4493/24, №465/4494/24 та №465/4495 в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер справи № 465/4491/24.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення з врахуванням ч.2 ст.36 КУпАП у виді штрафу у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень 00 коп. в дохід держави.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст.307,308 Кодексу України про адміністративні правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Марків Ю.С.