Справа № 127/20840/24
Провадження № 1-кс/127/9042/24
Іменем України
25 червня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
за участю:
прокурора: ОСОБА_3 ,
підозрюваного: ОСОБА_4 ,
захисника: адвоката ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, раніше не судимого, який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, -
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_6 24.06.2024 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_7 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, щодо підозрюваного ОСОБА_4 .
Клопотання мотивовано тим, що СУ ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023020000000440 від 25.05.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367, ч. 3 ст. 368 КК України.
В межах даного кримінального провадження ОСОБА_4 14.06.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.
20.06.2024 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, тобто у складанні службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, та службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні не тяжких злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, за які передбачено покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Підставами для обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у нічний час є забезпечення виконання ним його процесуальних обов'язків та запобігання ризиків, передбачених п.п. 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України та необхідність запобігання спробам: впливати на свідків, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Зокрема, ризик незаконного впливу на свідків обґрунтований тим, що ОСОБА_4 працюючи на посаді начальника Відділу перебуває із посадовими особами управління та інших органів, достовірно знаючи про обставини кримінального правопорушення може звернутись до них з вимогою про надання недостовірних показань або впливати на них з метою надання бажаних для нього свідчень у кримінальному провадженні, зміни свідчень на досудовому розслідуванні та у подальшому в суді.
Беручи до уваги вище викладене, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованих кримінальних правопорушень, наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КК України, встановлені досудовим розслідуванням обставини, які дають достатні підстави вважати, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів, передбачених ч. 1 ст. 176 КПК України не може запобігти існуючим ризикам, з метою забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 , покладених на нього процесуальних обов'язків, слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до суду з вищевказаним клопотанням та просив його задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав та просив застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання слідчого, просили відмовити у задоволенні клопотання або ж застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, посилаючись на те, що підозрюваний має сім'ю та двох неповнолітніх дітей, що свідчить про наявність міцних соціальних зв'язків, має позитивну характеристику за місцем роботи та є інвалідом ІІ групи.
Суд, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінального провадження №12023020000000440, заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваного та його захисника, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводяться надані сторонами кримінального провадження докази обставин, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального провадження; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно з частиною першою статті 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до частини другої статті 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, СУ ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023020000000440 від 25.05.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 332, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367, ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , з 10.08.2021 призначений начальником відділу організації надання соціальних послуг та соціально-трудових гарантій Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області (далі - Управління, начальник Відділу), якому присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування 5 категорії посад, наділений повноваженнями щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, згідно пунктів 1.3, 2.25-2.31, 2.38 посадової інструкції начальника Відділу, затвердженої начальником Управління 10.08.2021, пунктами 16-21, 28, 43 розділу 3 посадової інструкції начальника Відділу, затвердженої начальником Управління 01.11.2022, підпорядковується безпосередньо начальнику управління та першому заступнику начальника управління, здійснює керівництво відділом, розподіляє обов'язки між працівниками, веде облік та реєстрацію наказів управління з особового складу, відпусток, стягнень та відряджень, оформлює особові справи на всіх працівників управління прийнятих на роботу постійно чи тимчасово, веде табель обліку робочого часу працівників управління, контролює стан трудової дисципліни, додержання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, забезпечує ділове листування з іншими органами виконавчої влади, відповідними підприємствами, установами та організаціями з питань, що стосуються кадрової роботи, організовує та здійснює за дорученням начальника управління своєчасне оформлення призначення, переведення та звільнення з посад працівників управління, відповідно до чинного законодавства, здійснює ведення встановленої звітно-облікової документації, готує звітність з кадрових питань, здійснює роботу, яка пов'язана із заповненням, обліком і зберіганням трудових книжок та особових справ працівників управління, складає і стежить за виконанням графіків відпусток працівників управління, співпрацює з іншими відділами управління праці та соціального захисту населення управління та відділами міської ради, тощо.
Згідно ч. 3 ст. 18 КК України ОСОБА_4 є службовою особою.
Так, ОСОБА_4 , упродовж 2022-2023 років, діючи з єдиним злочинним наміром, за попередньою змовою з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , за відсутності на роботі працівників Управління, а саме: ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , вносив до табелів обліку робочого часу, наказів про призначення премій, надання відпусток з виплатою матеріальної допомоги, про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які є офіційними документами, завідомо неправдиві відомості про перебування ОСОБА_10 та ОСОБА_11 на робочому місці.
Зокрема, ОСОБА_10 , яка відповідно до наказу начальника Управління № 21-к від 01.04.2020 займала посаду заступника начальника відділу прийому громадян «Прозорий офіс» Управління та згідно п.п. 2, 6 посадової інструкції мала забезпечувати здійснення прийому та обслуговування осіб, які звертаються до Управління, протягом 5-ти денного робочого тижня на робочому місці за адресою: АДРЕСА_2 , 10.03.2022 о 17:33, виїхала за межі України в пункті пропуску «Шегині», 16.01.2023 о 09:59 в'їхала через пункт пропуску «Краківець» в Україну, 04.02.2023 о 07:05 виїхала із України і не поверталася станом на дату звільнення 18.08.2023, а тому не виконувала свої посадові та трудові обов'язки у вказаний період часу.
ОСОБА_11 , яка відповідно до наказу начальника Управління № 26-к від 03.07.2017 займала посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку та звітності, контролю за призначенням пенсій та згідно п. 2 посадової інструкції забезпечувала виконання завдань та функцій щодо організації фінансової звітності та дотримання правил ведення бухгалтерського обліку та звітності в Управлінні протягом 5-ти денного робочого тижня на робочому місці за адресою: АДРЕСА_2 , не виконувала свої посадові та трудові обов'язки, оскільки 05.03.2022 (точний час слідством не встановлений) виїхала за межі України в пункті пропуску «Шегині», 06.06.2022 о 06:34 в'їхала через пункт пропуску «Грушів» в Україну, а тому не виконувала свої посадові та трудові обов'язки з 10.03.2022 по 06.06.2022.
Відповідно до п. 83 абз. 1 ст. 36, п.п. 4 абз. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України підставами припинення трудового договору та його розірвання є:
-відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль;
-прогул (в тому числі відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено можливість призупинити дію трудового договору, а саме право роботодавця тимчасово припинити забезпечення працівника роботою та право працівника тимчасово припинити виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
ОСОБА_4 , в період з березня 2022 року по червень 2023 року знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , вніс завідомо неправдиву інформацію до офіційних документів - табелів обліку робочого часу (форма № П-5) за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2023 року Управління про перебування ОСОБА_10 на робочому місці протягом 253 днів, та у відпустці протягом 180 днів (щорічна - 61, додаткова - 21, соціальна - 20, без збереження заробітної плати - 78), ОСОБА_11 , на робочому місці протягом 39 днів та у відпустці загальною тривалістю - 46 днів (щорічна - 31, додаткова - 15).
Крім того, ОСОБА_4 знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з березня 2022 року по травень 2023 року, вніс завідомо неправдиву інформацію у офіційні документи - підготовлені ним накази про преміювання працівників Управління, які в подальшому погоджені ОСОБА_8 та підписані ОСОБА_9 , щодо преміювання пропорційно відпрацьованим робочим дням працівників, які не виконували посадових та трудових обов'язків:
-№ 22-к від 25.03.2022 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у березні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 31-к від 26.04.2022 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у квітні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 41-к від 24.05.2022 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у травні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 46-к від 24.06.2022 ОСОБА_11 у червні 2022 року у розмірі 80 % місячної заробітної плати, інших посадових осіб управління - у розмірі 70 % місячної заробітної плати.
-№ 47-к від 22.07.2022 ОСОБА_10 у липні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 49-к від 23.08.2022 ОСОБА_10 у серпні 2022 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 58-к від 23.09.2022 ОСОБА_10 у вересні 2022 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 66-к від 25.10.2022 ОСОБА_10 у жовтні 2022 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 85-к від 23.11.2022 ОСОБА_10 у листопаді 2022 року у розмірі 130% місячної заробітної плати.
-№ 89 від 19.12.2022 ОСОБА_10 у грудні 2022 року у розмірі 200 % місячної заробітної плати.
-№ 5-к від 24.01.2023 ОСОБА_10 у січні 2023 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
- № 11-к від 21.02.2023 ОСОБА_10 у лютому 2023 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 17-к від 27.03.2023 інших посадових осіб управління у березні 2023 року у розмірі 60 % місячної заробітної плати.
-№ 21-к від 25.04.2023 ОСОБА_10 у квітні 2023 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 29-к від 26.05.2023 ОСОБА_10 у травні 2023 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
Також, ОСОБА_4 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , у період з квітня 2022 року по червень 2023 року, вніс завідомо неправдиву інформацію у підготовлені ним офіційні документи - накази про надання відпусток працівникам Управління, які в подальшому погоджені ОСОБА_8 та підписані ОСОБА_9 , зокрема ОСОБА_10 та ОСОБА_11 за періоди коли останні не виконували посадових та трудових обов'язків: № 71-в від 01.06.2022, № 26-в від 30.03.2023 щодо ОСОБА_10 з виплатою матеріальної допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати, та без такої виплати № 37-в від 26.04.2022, № 17-в від 28.02.2023, № 33-к від 01.06.2023 щодо ОСОБА_10 , № 23-в від 24.03.2022, № 38-в від 26.04.2022 щодо ОСОБА_11 , а також наказ № 10-к від 21.02.2023 про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань ОСОБА_10 в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_4 обіймаючи відповідно до наказу начальника Управління № 46-к від 09.08.2021, посаду начальника Відділу з 10.08.2021 та будучи згідно п.п. 1.6, 3.2, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10, 6.2 Положення про управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради, затвердженого рішенням 12 сесії 8 скликання № 325 від 27.07.2021 Жмеринської міської ради Вінницької області із змінами від 20.10.2022, 02.02.2023 (надалі Положення), посадової інструкції начальника Відділу, неналежно поставився до виконання своїх службових та посадових обов'язків через несумлінне ставлення до них, унаслідок чого охоронюваним законом інтересам юридичної особи Жмеринській міській раді Вінницької області спричинено тяжкі наслідки у вигляді заподіяння матеріальної шкоди.
Так, посадові особи, що працюють в Управлінні, є посадовими особами місцевого самоврядування, мають повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, отримують заробітну плату за рахунок міського бюджету. Управління відповідно до визначених повноважень забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.
ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника Відділу був зобов'язаний, згідно пунктів 1.3, 2.25-2.31, 2.38 посадової інструкції затвердженої начальником Управління 10.08.2021, пунктами 16-21, 28, 43 розділу 3 посадової інструкції начальника Відділу, затвердженої начальником Управління 01.11.2022, вести облік та реєстрацію наказів управління з особового складу, відпусток, стягнень та відряджень, вести табеля обліку робочого часу працівників управління, здійснювати ведення встановленої звітно-облікової документації, підготовки звітності з кадрових питань, співпрацювати з іншими відділами управління праці та соціального захисту населення управління та відділами міської ради, тощо.
Згідно ч. 3 ст. 18 КК України ОСОБА_4 є службовою особою.
ОСОБА_4 , не передбачаючи, що внаслідок неналежного виконання ним своїх службових обов'язків можуть настати суспільно небезпечні наслідки у виді завдання матеріальної шкоди хоча повинен був і міг це передбачити, враховуючи тривале перебування на займаній посаді, передав до відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління табелі обліку робочого часу, накази про призначення премій, надання відпусток, в тому числі з виплатою матеріальної допомоги, про виплату матеріальної допомоги, які є офіційними документами, в яких містяться неправдиві відомості про перебування працівників Управління ОСОБА_10 та ОСОБА_11 на робочому місці та виконання ними трудових та посадових обов'язків.
Зокрема, ОСОБА_4 , в період з березня 2022 року по червень 2023 року передав до відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління офіційні документи - табелі обліку робочого часу (форма № П-5) за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2023 року Управління про перебування ОСОБА_10 на робочому місці протягом 253 днів, та у відпустці протягом 180 днів (щорічна - 61, додаткова - 21, соціальна - 20, без збереження заробітної плати - 78), ОСОБА_11 , на робочому місці протягом 39 днів та у відпустці загальною тривалістю - 46 днів (щорічна - 31, додаткова - 15).
Крім того, ОСОБА_4 знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , протягом березня 2022 року по травень 2023 року передав до відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління офіційні документи - накази щодо преміювання пропорційно відпрацьованим робочим дням працівників, які не виконували посадових та трудових обов'язків:
-№ 22-к від 25.03.2022 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у березні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 31-к від 26.04.2022 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у квітні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 41-к від 24.05.2022 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у травні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 46-к від 24.06.2022 ОСОБА_11 у червні 2022 року у розмірі 80 % місячної заробітної плати, інших посадових осіб управління - у розмірі 70 % місячної заробітної плати.
-№ 47-к від 22.07.2022 ОСОБА_10 у липні 2022 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 49-к від 23.08.2022 ОСОБА_10 у серпні 2022 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 58-к від 23.09.2022 ОСОБА_10 у вересні 2022 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 66-к від 25.10.2022 ОСОБА_10 у жовтні 2022 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 85-к від 23.11.2022 ОСОБА_10 у листопаді 2022 року у розмірі 130% місячної заробітної плати.
-№ 89 від 19.12.2022 ОСОБА_10 у грудні 2022 року у розмірі 200 % місячної заробітної плати.
-№ 5-к від 24.01.2023 ОСОБА_10 у січні 2023 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
- № 11-к від 21.02.2023 ОСОБА_10 у лютому 2023 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
-№ 17-к від 27.03.2023 інших посадових осіб управління у березні 2023 року у розмірі 60 % місячної заробітної плати.
-№ 21-к від 25.04.2023 ОСОБА_10 у квітні 2023 року у розмірі 150 % місячної заробітної плати.
-№ 29-к від 26.05.2023 ОСОБА_10 у травні 2023 року у розмірі 100 % місячної заробітної плати.
Крім того, ОСОБА_4 знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , у період з квітня 2022 року по червень 2023 року, передав до відділу бухгалтерського обліку та звітності Управління офіційні документи - накази про надання відпусток працівникам Управління, зокрема ОСОБА_10 та ОСОБА_11 за періоди коли останні не виконували посадових та трудових обов'язків: № 71-в від 01.06.2022, № 26-в від 30.03.2023 щодо ОСОБА_10 з виплатою матеріальної допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати, та без такої виплати № 37-в від 26.04.2022, № 17-в від 28.02.2023, № 33-к від 01.06.2023 щодо ОСОБА_10 , № 23-в від 24.03.2022, № 38-в від 26.04.2022 щодо ОСОБА_11 , а також наказ № 10-к від 21.02.2023 про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань ОСОБА_10 в розмірі середньомісячної заробітної плати.
В подальшому, на підставі вищевказаних табелів обліку робочого часу, наказів про преміювання, про надання відпусток з виплатою матеріальної допомоги, про виплату матеріальної допомоги в розмірі середньомісячної заробітної плати, в які внесено недостовірну інформацію щодо виконання ОСОБА_10 та ОСОБА_11 трудових та посадових обов'язків, відділом бухгалтерського обліку та звітності Управління здійснено нарахування їм заробітної плати та перераховано кошти на АТ КБ «Приватбанк» для зарахування на карткові рахунки останніх.
Згідно висновку експерта № 6410/23-21 від 19.01.2024 загальна сума нарахованої ОСОБА_10 заробітної плати за період з 24.02.2022 по 18.08.2023 становить 571 388, 95 грн., виплаченої 459 968, 10 грн., а сума нарахування премій складає 214 119,23 грн. Загальна сума нарахованої заробітної плати ОСОБА_11 за період з 24.02.2022 по 06.06.2022 становить 112 082,86 грн., виплаченої 90 226,70 грн., сума нарахованих премій складає 18 736,80 грн.
Таким чином, внаслідок службової недбалості ОСОБА_4 , за рахунок коштів місцевого бюджету незаконно нараховано: ОСОБА_10 заробітної плати за період з 24.02.2022 по 18.08.2023 - 571 388,95 грн. (з яких 370 245,78 грн. нараховано з 24.02.2022 по 31.12.2022, 201 143,17 грн. з 01.01.2023 по 18.08.2023), премій - 214 119,23 грн., та ОСОБА_11 за період з 24.02.2022 по 06.06.2022 заробітної плати - 112 082,86 грн., премій -18 736,80 грн., а Жмеринській міській раді Вінницької області у 2022 році заподіяно матеріальної шкоди на суму 482 328,64 грн. та у 2023 році на суму 201 143,17 грн., що станом на момент вчинення злочину у понад 537 разів перевищувало неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
14 червня 2024 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, тобто складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.
20 червня 2024 року ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, тобто складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів;
- ч. 2 ст. 367 КК України - службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, суд зважає на те, що, як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 28.10.2004 у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства», для вирішення питання про обрання запобіжного заходу факти, що викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеню, необхідного для засудження або навіть пред'явлення обвинувачення, а згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 30.08.1998 у справі «Кемпбелл та Хартлі проти Сполученого Королівства» наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або відомостей, на підставі яких об'єктивний спостерігач зробив би висновок, що дана особа могла б скоїти злочин.
Також, суд звертає увагу на те, що при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу має враховуватись саме обґрунтованість підозри, а не її доведеність, бо це завдання покладається на слідчого під час проведення ним досудового розслідування (рішенні у справі «Феррарі-Браво проти Італії» від 14.03.1984).
Проаналізувавши зміст клопотання про застосування запобіжного заходу, а також доданих до клопотання доказів, а саме: витягу з ЄРДР за №12023020000000440 від 25.05.2023; повідомлень про вчинення кримінального правопорушення; протоколу огляду речей та документів; протоколу додаткового допиту потерпілого; повідомленням про підозру від 14.06.2024; протоколу допиту підозрюваного; повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри; матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій, інших матеріалів кримінального провадження в їх сукупності, пояснень наданих в судовому засіданні підозрюваною, слідчий суддя дійшов висновку, що на час розгляду даного клопотання підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 , ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, обґрунтована.
Відповідно до частини першої та частини другої статті 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
В судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_4 має зареєстроване та постійне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , одружений, раніше не судимий.
На даний час органом досудового розслідування ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (ч. 2 ст. 367 КК України) за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.
Враховуючи обставини кримінального правопорушення, його наслідки, тяжкість покарання за злочин по якому оголошено підозру, особу підозрюваного, суд під час розгляду клопотання дійшов обґрунтованого висновку, що підозрюваний ОСОБА_4 перебуваючи без запобіжного заходу може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що свідчить про наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.
Обґрунтовуючи клопотання про застосування запобіжного заходу слідчим у клопотанні та прокурором у судовому засіданні зазначено про те, що ризик незаконного впливу на свідків обґрунтований тим, що ОСОБА_4 працюючи на посаді начальника Відділу перебуває із посадовими особами управління та інших органів, у трудових та інших відносинах, достовірно знаючи про обставини кримінального правопорушення може звернутись до них з вимогою про надання недостовірних показань або впливати на них з метою надання бажаних для нього свідчень у кримінальному провадженні, зміни свідчень на досудовому розслідуванні та у подальшому в суді.
Таким чином, ризик впливу підозрюваного на свідків є досить високий, при цьому, слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в нічний період доби.
Однак, проаналізувавши наведені обставини слідчий суддя дійшов висновку, що вказаний запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний період доби не зможе запобігти вказаному ризику впливу підозрюваного на свідків, який є досить високим у даному кримінальному провадженні, а навпаки надасть можливість підозрюваному впливати на свідків.
Разом з тим, як слідує з матеріалів справи, перебування підозрюваного на посаді начальника відділу організації надання соціальних послуг та соціально-трудових гарантій Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської міської ради Вінницької області сприяло йому у вчиненні кримінальних правопорушень, а відтак запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний період доби не зможе запобігти ризику намагання підозрюваним знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Посилання підозрюваного ОСОБА_4 та його захисника - адвоката ОСОБА_5 на те, що підозрюваний ОСОБА_4 має зареєстроване та постійне місце проживання, має сім'ю та утримує двох неповнолітніх дітей, що свідчить про наявність міцних соціальних зв'язків, а також має позитивну характеристику та є інвалідом ІІ групи судом до уваги не приймається, оскільки наявність таких обставин не спростовує наявності ризиків, зазначених слідчим у клопотанні та доведених прокурором в судовому засіданні.
Вирішуючи питання щодо застосування до ОСОБА_12 запобіжного заходу, суд враховує вік та стан здоров'я, сімейний та матеріальний стан підозрюваного, місце проживання останнього та інші обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Враховуючи обставини кримінального правопорушення, їх наслідки, тяжкість покарання за злочин по якому оголошено підозру, суд під час розгляду клопотання дійшов висновку, що з метою забезпечення покладених на підозрюваного процесуальних обов'язків, а також з метою запобіганню ризикам зазначеним у ст. 177 КПК України, клопотання слідчого необхідно задовольнити.
Таким чином, прокурором в ході розгляду даного клопотання доведено, що вказані обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, не може запобігти зазначеним ним в судовому засіданні ризикам.
З огляду на вказане, суд враховує вимоги статті 181 КПК України та вважає за необхідне застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту з покладенням на нього обов'язків, передбачених статтею 194 КПК України, оскільки даний запобіжний захід зможе запобігти ризикам зазначеним у статті 177 КПК України та саме такий запобіжний захід просив застосувати прокурор.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 176 - 178, 181, 186, 193, 196, 400 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 14 серпня 2024 року.
Покласти на ОСОБА_4 наступні обов'язки, а саме:
- цілодобово не залишати місце постійного проживання без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- прибувати по першому виклику до слідчого, прокурора та суду на визначений ними час;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утриматися від спілкування із особами, які являються свідками у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Ухвала про застосування домашнього арешту до ОСОБА_4 діє до 14 серпня 2024 року.
Копію ухвали направити для виконання органу Національної поліції за місцем проживання ОСОБА_4 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, однак оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя