Рішення від 15.05.2024 по справі 160/3841/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2024 рокуСправа №160/3841/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного, фонду України у Дніпропетровській області щодо видачі ОСОБА_1 , довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. №1-3;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 , Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не, займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. №1-3, за грудень 2023 року;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 , починаючи з 12 січня 20024 року пенсії, розмір якої обчислений з урахуванням:

- розміру зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, визначених в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за грудень 2023-го року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи ОСОБА_1 , на державній службі;

- розміру посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, зазначених у Довідці № 69 від 23.01.2024 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року;

4) скасувати рішення Головного управління ПФУ в Полтавській області від 31.01.2024р. №047150009609.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 04.12.2018р. отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На дату 01.05.2016 позивач займала посаду державної служби і мала не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених Законом України «Про державну службу», а тому має право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону. Проте відповідач за зверненням позивача не видав довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (станом на січень 2024р.), чим унеможливив реалізацію позивачем права на перерахунок пенсії в бік збільшення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 березня 2024 року прийнято до свого провадження вказану позовну заяву та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача-2 (Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області) до суду надано відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти позовних вимог зазначено, що позивачка звернулася із заявою № 671 від 25.01.2024 року, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії - зміна надбавки (провести перерахунок пенсії - зміна окладу, згідно поданих довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії №77 від 23.01.2()24року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №69 від 23.01.2024). Згідно аналізу поданих документів та матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що заявниця отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 12.01.2024року, відповідно до поданої заяви від 12.01.2024 року про перехід на інший вид пенсії. Прийнято рішення відмовити у проведенні перерахунку - зміна надбавки, а саме застосування вищевказаних довідок про складові заробітної плати, так як Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, який набрав чинність з 01.05.2016 року, не передбачає проведення перерахунків пенсій, в тому числі призначених відповідно Закону України "Про державну службу". Зважаючи на зазначене вище, Головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Від відповідача-1 (Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області) до суду надано відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти позовних вимог зазначено, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29.12.2023 р. №1409 “Питання оплати праці державних службовців 2024 році” дата набрання чинності - 01.01.2024), згідно якої змінені умови оплати праці державних службовців та затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів держаних органів у 2024 році та перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад. Пунктом 3 вказаної постанови встановлено, що схема посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2023 році та положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017р. №15 “Питання оплати праці працівників державних органів” не застосовується до державних службовців державних органів, що провели класифікацію посад державної служби. Після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних змін до Порядку №622, призначені після 01.01.2024 пенсії державним службовцям будуть перераховані. Також зазначає, що Головним управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не приймалось рішення по суті заяви Позивача про перерахунок пенсії, відтак відповідальним за опрацювання заяви позивачки та прийняття відповідного рішення є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальні органи Пенсійного фонду - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не є суб'єктом прийняття рішення. З огляду на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є неналежним відповідачем у даній справі.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , працювала в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на посаді головного спеціаліста відділу обслуговування громадян №14 (сервісний центр) управління обслуговування громадян та наказом від 19.12.2023 року № 3731-0 ОСОБА_1 була звільнена з вищевказаної посади з 27.12.2023 р. за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію на підставі ч. 3 ст. 83 Закону України "Про Державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-V-III, що підтверджується копією трудової книжки позивача, копією вказаного наказу про звільнення.

Починаючи з 14.05.2020 р. ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується копією розрахунку з матеріалів електронної пенсійної справи позивача від 11.06.2020р.

29 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про видачу форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

01 січня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про видачу: 1) довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); 2) довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 15.01.2024 р. №0400-010602-8/8552 позивачу було видано: 1) довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 31 грудня 2023 року №27 від 12.01.2024 р.; 2) довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 12.01.2024 р. №28.

Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 15.01.2024 р. №0400-010602-8/8557 у видачі позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення відмовлено. У вказаному листі зазначено, що: «Відповідно до записів в трудовій книжці стаж Вашої роботи на посадах віднесених до категорії посад державної служби обчислений на 01.05.2016 року, складає 17 років 02 місяці 16 днів.

За відсутності станом на 01.05.2016, день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", необхідного двадцятирічного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, для видачі «Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, про яку йдеться у вашому зверненні, не має підстав.».

12 січня 2024 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перехід на пенсію державного службовця на підставі пункту 10 розд. XI Прикінцеві та Перехідні положення Закону України №889-VIII "Про державну службу". Разом із заявою позивач подала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 12.01.2023 р. № 27 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 12.01.2023 р. № 28.

За результатами розгляду вказаної заяви, з 12.01.2023 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію державного службовця. Для розрахунку пенсії було взято посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31.12.2023 р. за останньою займаною посадою державної служби, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначено за 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.

Оскільки, відповідач-1 помилково видав довідку з показниками станом на грудень 2023 року, позивач повторно звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з проханням надати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) з показниками станом на січень 2024 року, тобто на дату звернення до пенсійного органу із заявою про переведення її на пенсію держслужбовця (12.01.2024 p.).

23 січня 2024 року начальник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області видав позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року № 69 від 23.01.2024 p., які містить наступні показники: посадовий оклад - 11855,00 грн., надбавка за ранг - 400,00 грн., надбавка за вислугу років -3556,50 грн., усього - 15811,50 грн.

25 січня 2024 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про коригування розміру посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, надала разом із заявою довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2024 року № 69 від 23.01.2024 р.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області за принципом екстериторіальності розглянуто вищезазначене звернення та прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії №047150009609 від 31.01.2024р.

У вказаному рішенні зазначено, що: «Проведення перерахунків за Законом №889 не передбачено, стаття 37-1 про порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців Закону №3723 втратила чинність.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 звернулася із заявою № 671 від 25.01.2024 року, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо перерахунку пенсії - зміна надбавки (провести перерахунок пенсії - зміна окладу, згідно поданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії №77 від 23.01.2024року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №69 від 23.01.2024). Згідно аналізу поданих документів та матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , встановлено, що заявниця отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 12.01.2024 року, відповідно до поданої заяви від 12.01.2024 року про перехід на інший вид пенсії. Прийнято рішення відмовити у проведенні перерахунку - зміна надбавки, а саме застосування вищевказаних довідок про складові заробітної плати, так як Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VІII, який набрав чинність з 01.05.2016 року, не передбачає проведення перерахунків пенсій, в тому числі призначених відповідно Закону України "Про державну службу".

Позивач вважає, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, отримавши 25.01.2024 р. від позивача довідку від 23.01.2024 р. №69 був зобов'язаний здійснити перерахунок (коригування) розміру пенсії позивача, призначеної з 12.01.2024 p., врахувавши для обчислення пенсії посадовий оклад та надбавки за ранг і вислугу років станом на січень місяць, тобто на дату подання заяви про перехід на пенсію держслужбовця.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016, та відповідно до розділу «Прикінцеві положення» якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» (надалі - Закон України №3723-XII).

У статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон №3723-XII) (у редакції, чинній до 01.05.2016) закріплено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VІІІ).

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а стаття 42 цього Закону визначає підстави перерахунку призначених пенсій.

У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

В силу вимог пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачені додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.

За приписами пункту 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З матеріалів справи вбачається, що позивач бажає отримати за останнім фактичним місцем роботи ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Тому у межах розгляду даного спору, суд має вирішити питання, чи має право відповідач, як останній роботодавець позивача, видати їй довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3.

За визначенням, наведеним у частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Вказана правова норма кореспондується із пунктом 4 Порядку №622, за змістом якого пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 01.05.2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016, а також для осіб, які не працювали починаючи з 01.05.2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що пенсія державного службовця особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, призначається із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Так, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (п.5 Порядку №622).

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (п.6 Порядку № 622).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (далі - Постанова №1-3) затверджено, зокрема, форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Форма такої довідки йде додатком до Постанова №1-3 та зазначення таких складових: середні розміри надбавок, премій та інших виплат за ___ року* (*Не раніше травня 2016 року), що передує місяцю звернення за призначенням пенсії ** (**Виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад): надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важливої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; виплати за додаткове навантаження; премія місячна; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю.

Тобто, такі доходи, в силу специфіки роботи на державній службі, виплачуються виключно на державній службі, а їх середній розмір вираховується із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач працювала в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на посаді державного службовця, що не заперечується відповідачем та підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, належним органом, який має позивачу видати вказану довідку є ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Відповідачем в листі від 15.01.2024 р. №0400-010602-8/85571 підтверджено, що відповідно до записів трудової книжки стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби позивача обчислений станом на 01.05.2016 складає 17 років 02 місяці 16 днів.

Отже, вказаний факт підтверджується матеріалами справи, у т.ч. трудовою книжкою позивача, листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 15.01.2024 р. №0400-010602-8/85571 та не підлягає доведенню.

Відтак, позивач має право на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3, в силу пункту 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII.

Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що позивач станом на 01.05.2016 не мала необхідного двадцятирічного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, оскільки пункт 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII вимагає мати не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Умовами отримання пенсії в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців передбачено отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо видачі позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Суд зазначає, що під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

В свою чергу дії - це юридичні факти, які пов'язані з волею суб'єктів правовідносин; це поведінка людей; зовнішнє вираження волі людини. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов'язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.

Юридичні дії - це вчинки особи, акти державних органів, інших суб'єктів, що відбуваються за волевиявленням суб'єкта правовідносин.

Як вже зазначалось, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15.01.2024р. було відмовлено позивачу у видачі довідки.

Аналізуючи викладене, суд вважає, що саме діями відповідача, а не бездіяльністю порушуються права позивача, оскільки відповідачем (дією) шляхом формування листа від 15.01.2024 відмовлено у видачі довідки.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, які полягають у відмові видати позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 є протиправними.

Як наслідок підлягає задоволенню вимога про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області видати позивачу довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Крім того, ні Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VІІІ, ні стаття 37 Закону №3723-XII не містять обмеження щодо неможливості призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XIIособам, яким до 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону №889-VІІІ) призначалась пенсія відповідно до Закону №3723-XII.

Відтак суд вважає безпідставним висновок відповідача про відсутність у позивачки права на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII, з підстави, що за вказаним законом їй вже призначалась пенсія.

Наведене узгоджується із правовим висновком, викладеним у постанові Верховного Суду від 25.05.2023 у справі №580/3805/22.

Оскільки суд дійшов висновку про наявність права у позивача на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3, в силу пункту 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, для подальшого звернення щодо перерахунку пенсії, відповідно оскаржуване рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №047150009609 від 31.01.2024р. про відмову у перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте не у спосіб визначений Законом, без наявності відповідної довідки, як передчасне.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу, починаючи з 12.01.2024 пенсії згідно Закону України «Про Державну службу», розмір якої обчислити з урахуванням: зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 виплат, визначених в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за грудень 2023 року, за відповідною посадою за останнім місцем роботи позивача, на державній службі, суд зазначає таке.

Пункт 4 Порядку №622 регулює порядок оформлення документів, які в подальшому використовуються для призначення пенсії.

Тобто, сам пункт 4 Порядку №622 не регулює порядок призначення пенсії, розмір якої обчислити з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, зазначених у довідці №69 від 23.01.2024р.

Підставою для перерахунку пенсії є видача довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Вказана довідка станом на день розгляду справи судом не видана. Відтак, вимоги про перерахунок пенсії є передчасними та не підлягають задоволенню судом за відсутності порушеного права позивача в цій частині станом на день розгляду цієї справи судом.

Враховуючи викладене, позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно, на користь позивача з сплаченої суми судового збору 3633,60грн. відповідно до розміру задоволених позовних вимог 1816,80грн. (по 605,60грн. з кожного).

Керуючись ст.ст. 241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36000, Полтавська область, м. Полтава, вул.Гоголя, буд.34, ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, скасування рішення, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, згідно заяви від 29.12.2023 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 №047150009609 від 31.01.2024р.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 605,60грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36000, Полтавська область, м. Полтава, вул.Гоголя, буд.34, ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 605,60грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова