27 червня 2024 року
м. Київ
справа №500/5747/23
адміністративне провадження №К/990/21399/24
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Шарапи В.М., перевіривши заяву Громадської організації «Об'єднання наше майбутнє» про повернення судового збору у справі №500/5747/23 за позовом Громадської організації «Об'єднання наше майбутнє» до Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
Громадська організація "Об'єднання наше майбутнє" звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільської міської ради, в якому просила визнати громадські слухання від 10.03.2023 щодо проектів містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернопіль» та «Внесення змін до Плану Зонування території м.Тернополя» і «Звіту про стратегічну екологічну оцінку» такими, що не відбулися, шляхом скасування протоколу громадських слухання щодо проектів містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернопіль» та «Внесення змін до Плану Зонування території м. Тернополя» і «Звіту про стратегічну екологічну оцінку» від 10.03.2023.
Розгляд справи здійснювався за правилами загального позовного провадження.
Тернопільський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 13.12.2023 (залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024, повний текст якої, складено 16.04.2024) у задоволенні позову відмовив.
На адресу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду 04.06.2024 надійшла касаційна скарга Громадської організації «Об'єднання наше майбутнє» (направлена поштовим зв'язком 28.05.2024), в якій скаржник просить скасувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.12.2023, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2024 та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Верховний Суд своєю ухвалою від 17.06.2024 касаційну скаргу повернув скаржнику.
На електронну пошту Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду 24.06.2024 надійшла заява Громадської організації «Об'єднання наше майбутнє», у якій скаржник просить повернути суму сплаченого судового збору.
Згідно з частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Розглянувши подану заяву, Верховний Суд вважає за необхідне звернути увагу на наступному.
Частиною 8 статті 18 КАС України закріплено, що особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі - ЄСІТС), подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», якщо інше не визначено цим Кодексом.
Також вказаною вище нормою встановлено, що реєстрація в ЄСІТС не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом.
При цьому варто наголосити, що згідно з частиною 6 статті 18 КАС України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Частинами 7, 8 статті 44 КАС України встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням ЄСІТС, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням ЄСІТС в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
В свою чергу підпунктом 15.17 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Про початок функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи у складі всіх необхідних для її повного функціонування підсистем (модулів) Вища рада правосуддя публікує оголошення у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України.
У газеті "Голос України" від 04.09.2021 №168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох підсистеми (модулів) ЄСІТС - "Електронний кабінет", "Електронний суд", підсистеми відеоконференцзв'язку.
Таким чином, зазначені в оголошенні Вищої ради правосуддя підсистеми (модулі) ЄСІТС почали офіційно функціонувати з 05.10.2021.
Відповідно до пунктів 24 - 27 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 № 1845/0/15-21, підсистема «Електронний суд» (далі - Електронний суд) - це gідсистема «Електронний суд» (Електронний суд) - підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, між користувачем цієї підсистеми та Вищою радою правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи..
Інструкція користувача Електронного суду розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.
Електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.
До створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.
Технічні вимоги щодо форм електронних документів та їхніх додатків, обмеження щодо їхнього розміру, формату та інших характеристик встановлюються Інструкцією користувача Електронного суду.
Таким чином, альтернативою звернення осіб (зазначених у частині 6 статті 18 КАС України) до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов'язковим їх скріпленням кваліфікованим електронним підписом учасника справи з використанням підсистеми ЄСІТС «Електронний суд».
Натомість, звернення осіб (зазначених у частині 6 статті 18 КАС України) до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за допомогою електронної пошти з використанням електронного цифрового підпису (або без нього), є способом, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.
Заява про повернення судового збору, подана Громадською організацію «Об'єднання наше майбутнє» (шляхом направлення на електронну пошту Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду), не створені у підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», та, відповідно, не містить відомостей про підписання документів електронним цифровим підписом із використанням підсистеми ЄСІТС «Електронний суд».
Положенням частини 1 статті 167 КАС України визначено перелік реквізитів, які повинна містити будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення. Зокрема, у пункті 7 цієї частини зазначено - інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Згідно із частиною 10 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, на такі документи накладається кваліфікований електронний підпис учасника справи (його представника) відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Згідно із частиною 2 статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини 1 цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Отже, заяву позивача не можна вважати такою, що підписана, оскільки вона направлена на електронну поштову адресу суду касаційної інстанції без використання підсистеми ЄСІТС «Електронний суд».
Керуючись статтями 44, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Заяву Громадської організації «Об'єднання наше майбутнє» про повернення судового збору у справі №500/5747/23 за позовом Громадської організації «Об'єднання наше майбутнє» до Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
...........................
В.М. Шарапа,
Суддя Верховного Суду