Справа № 560/6982/24
іменем України
27 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №221950002766 від 04.04.2024 про відмову у призначенні пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу період роботи з 12.02.2018 по 26.03.2024 в КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" в подвійному розмірі та призначити пенсію за віком з 27.03.2024.
В обґрунтування позову вказує, що звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням від 04.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачці у призначенні пенсі у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу 30 років. Вважає спірне рішення протиправним, оскільки період роботи з 12.02.2018 по 26.03.2024 в КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" зарахований в одинарному розмірі. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. З 01.01.2004 страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (згідно даних про сплату страхових внесків). Відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. Вказує, що починаючи з 01.01.2004 пільгове обчислення стажу застосовується лише для визначення права на пенсію за вислугу років. Стверджує, що вимога про призначення пенсії є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Ухвалою від 17.06.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою від 27.03.2024 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV. До заяви долучила довідку від 26.04.2023 № 88 КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" про роботу у вказаному закладі з 12.02.2018 по нень звернення за призначенням пенсії.
Рішенням від 04.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачці у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи 30 років, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV, вказавши, що страховий стаж позивачки становить 29 років 01 місяць 29 днів. Період роботи в КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" зарахований в одинарному розмірі - за даними персоніфікованого обліку.
Вважаючи протиправним рішення відповідача від 04.04.2024, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом частини 1 статті 9 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
У заяві від 27.03.2024 позивачка просила призначити їй пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, вважаючи, що її робота в Хмельницькому обласному закладі з надання психіатричної допомоги" в період з 12.02.2018 по день звернення за призначенням пенсії підлягає до зарахування до страхового стажу для призначення цієї пенсії у подвійному розмірі.
Відповідно до статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набуття чинності цим законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим законом.
Пунктом 16 Розділу XV Закону № 1058-IV передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Закон № 1058-IV набрав чинності з 01.01.2004.
Тому, з 01.01.2004 страховий стаж для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).
Таким чином, робота позивачки в Хмельницькому обласному закладі з надання психіатричної допомоги" в період з 12.02.2018 по день звернення за призначенням пенсії зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV зараховується в одинарному розмірі.
Тому, відповідач правомірно відмовив позивачці шодо зарахування пільгового стажу за період після 01 січня 2004 року в подвійному розмірі до страхового стажу для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Суд вважає безпідставним посилання позивачки, як на підставу на статтю 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII, якою передбачено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
З урахуванням приписів пункту 16 Розділу XV Закону № 1058-IV положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині, що не суперечить Закону № 1058-IV
Тому, починаючи з 01.01.2004 пільгове обчислення стажу не застосовується для визначення права на пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Суд також враховує, що за змістом пункту 2 розділу XV прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV визначено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за списками № 1 і 2, а також за вислугу років, здійснюється за названим Законом у разі досягнення пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Отже, після 01.01.2004 пільгове обчислення стажу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовується лише для визначення права на пенсію за вислугу років.
Зазначена правова позиція сформована Верховним Судом у постановах від 24.01.2019 у справі №°265/4648/14-а та від 11.10.2019 у справі №9329/553/17.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведена правомірність відмови відповідача щодо призначення позивачці пенсії за віком у зв'язку з зарахуванням до стажу періоду роботи з 12.02.2018 по 26.03.2024 в КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" в одинарному розмірі.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним і скасування рішення від 04.04.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком, зобов'язання зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 12.02.2018 по 26.03.2024 в КНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" у подвійному розмірі і призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук