26 червня 2024 року № 320/4085/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" в дохід державного бюджету в сумі 34000,00 грн. згідно рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 18.12.2020 №41, які зарахувати в дохід державного бюджету (отримувач: ГУК у Київ. обл/Вишнева міс./21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37955989, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.под.), рахунок: UA128999980133070106000010790, код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Позовні вимоги мотивовані нарахуванням Товариству з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 18.12.2020 №41 штрафу у розмірі 34000,00 грн., який добровільно не був сплачений відповідачем, у зв'язку з чим контролюючий орган просить стягнути штраф у примусовому порядку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №320/5064/21.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 поновлено провадження в адміністративній справі з 03.06.2024.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" про закриття провадження у справі.
Відповідач проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки ТОВ "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" оскаржує у судовому порядку рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 18.12.2020 №41, яке є підставою для нарахування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Товариство з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" (ідентифікаційний код 39946625, місцезнаходження: 08131, Київська обл., Бучанський р-н, с.Софіївська Борщагівка, вул.Гетьманська, буд.9-А) 12.08.2015 зареєстроване в якості юридичної особи, що підтверджується відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як вбачається з матеріалів справи, 16.12.2020 на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області від 14.12.2020 №5357ОД та посвідчення (направлення) від 14.12.2020 №4212 начальником відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області Фроловою Ольгою Віталіївною та головним спеціалістом відділу контролю за регулюванням цінами Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області Бондарем Дмитром Анатолійовичем було проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" з питань дотримання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої складено акт від 16.12.2020 №69.
У вказаному акті зазначено про допущення відповідачем порушень пункту 4 частини першої статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та частини 11 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в результаті створення ТОВ "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" перешкод під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) шляхом відсутності директора товариства або уповноваженої ним особи.
На підставі акта перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області прийнято рішення від 18.12.2020 №41, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 34000,00 грн., який має бути сплачений протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання рішення (отримувач: ГУК у Київ.обл./Борщаг. сіл.рада; код отримувача (ЄДРПОУ) 37955989; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA568999980313090106000010356, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Вказане рішення було отримано відповідачем 29.12.2020, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення з відміткою про вручення.
Несплата відповідачем штрафу стала підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення штрафу у примусовому порядку, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно частини шостої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акту; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акту підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акту органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкт господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акту відповідний запис. Один примірник акту вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Відповідно до абзацу першого-другого частини дев'ятої статті 7 вказаного Закону розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).
Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.
Спеціальним законом, який визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є Закону України “Про ціни та ціноутворення” від 21.06.2012 №5007-VI (далі-Закон №5007).
Згідно з частиною першою статті 16 Закону №5007 органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Згідно з пунктами 1, 6, 8 частини першої статті 18 Закону №5007 уповноважені органи мають право: проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 4 частини першої статті 20 Закону №5007 визначено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною другою статті 20 Закону №5007 передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету. Сума необґрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або адресного споживача, повертається споживачам.
Пунктом 8 статті 18 Закону №5007 визначено, що уповноважені органи мають право: звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Позовна заява мотивована несплатою Товариством з обмеженою відповідальністю "Обслуговуюча компанія "Сфера Комфорт-Майстер" у добровільному порядку штрафу у розмірі 34000,00 грн., який був визначений до сплати на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 18.12.2020 №41.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Сфера Комфорт-Майстер" звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 18.12.2020 №41.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 у справі №320/5064/21, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2022, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 18.12.2020 №41.
Відповідно до частин першої-другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 у справі №320/5064/21 набрало законної сили 20.06.2022.
Вказане, у свою чергу, свідчить про те, що обставини, які покладені позивачем в основу позову у цій справі та були підставою для виникнення у відповідача обов'язку зі сплату штрафних санкцій, відпали.
Відповідно до положень статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами, як, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 18.12.2020 №41, яке було підставою для утворення у відповідача обов'язку зі сплати штрафних санкцій та яке було покладено позивачем в основу позову у цій справі, було скасовано у судовому порядку, тобто не тягне за собою ніякої юридичної сили, окрім її протиправності, у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати у порядку статті 139 КАС України суд залишає за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.