копія
"27" червня 2024 р. Справа № 608/1234/24
Номер провадження2/608/518/2024
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Яковець Н. В.
з участю секретаря Олійник О.С.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Синтез «Поділля» до Головного управління держгеокадастру у Тернопільській області, за участі третіх осіб Нагірянська сільська рада, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, -
ТзОВ «Агро-Синтез «Поділля» звернулося до суду з позовом до Головного управління держгеокадастру у Тернопільській області, за участі третіх осіб Нагірянської сільської ради, ОСОБА_2 про скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на те, що в червні 2022 року відбувались аукціони з продажу майна банкрута Державного підприємства "Ягільницький кінний завод". 21.06.2022 вони стали переможцем аукціону з продажу майна банкрута, а саме відгодівельний комплекс загальною площею 20980,44 м.кв. за адресою АДРЕСА_1 . 17 червня 2022 р. ОСОБА_2 став переможцем аукціону з продажу майна банкрута ДП «Ягільницький кінний завод» майстерня з кладовою та адмінбудинок загальною площею 1097,5 м.кв. та ін. рухоме майно за адресою АДРЕСА_1 . Станом на дати проведення аукціону земельні ділянки під нерухомим майном, що продавалось на аукціоні не були сформовані, кадастрові номери таким земельним ділянками не присвоювалися.
25 квітня 2023 року Нагірянською сільською радою було прийнято рішення №791 про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо
відведення земельної ділянки під господарськими будівлями і дворами в оренду для
ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 9,4400 га.
Юридичний факт існування земельної ділянки з кадастровим номером 6125585900:02:001:0146 площею 9,4400 га, позбавляє можливості реєстрації іншої суміжної земельної ділянки позивачем у розмірі, необхідному для функціонування придбаного майна, адже відповідно до частини 6 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини. 07 грудня 2023 року Нагірянською сільською радою, за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 , прийнято рішення №904, яким скасовано рішення Нагірянської сільської ради від 25 квітня 2023 року №791 «Про надання дозволу ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під господарськими будівлями і дворами та надання її в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».
Визначені законом підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки не надають можливості усунути порушення прав позивача, яке виникло внаслідок наведених вище обставин, оскільки у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення ТОВ «Агро-Синтез «Поділля», ОСОБА_2 чи Нагірянської сільської ради до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує його права, що і стало підставою для звернення до суду із цим позовом.
30 травня 2024 р. представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області подав відзив на позовну заяву, просить відмовити позивачу у задоволенні позову, виходячи з наступного. Правовідносини, які виникли між учасниками справи, є господарсько-правовими, оскільки стосуються юридичних осіб. Цей спір пов'язаний із вимогами щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна, а тому такий спір належить до спорів, які підлягають розгляду в порядку господарського судочинства. Стосовно визначення відповідачем Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області зазначають, що відповідно до п. 16 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" заява про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, змін до таких відомостей, документація із землеустрою, документація з оцінки земель та інші документи, які відповідно до цього Закону є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подаються до органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку. Визначення державного кадастрового реєстратора, уповноваженого на розгляд таких документів та внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання мотивованої відмови у їх внесенні, здійснюється в день подання заяви за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості. Згідно даних Державного земельного кадастру, державну реєстрацію земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 за кадастровим номером 6125585900:02:001:0146 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва здійснено 29.05.2023 року відділом №3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області за принципом випадковості. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена за заявою ОСОБА_2 на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробник документації ФОП ОСОБА_3 . Оскільки позивачем не наведено доказів щодо порушення його прав Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області, не зазначено обставин порушення останнім його прав та не наведено нормативного обґрунтування протиправності дій Головного управління, вважаємо доцільним залучення Головного управління у даній справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, враховуючи повноваження в частині реєстрації (скасування реєстрації) земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. На момент реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 6125585900:02:001:0146 підстави для відмови у їх реєстрації, які встановлені нормами ч.6 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» очевидно були відсутні. Отже, державна реєстрація вказаної земельної ділянки здійснена державним кадастровим реєстратором відповідно до вимог Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 на підставі відповідної землевпорядної документації.
04 червня 2024 року представник позивача подав відповідь на відзив вказавши, що вони з метою захисту порушеного права, що полягає у позбавлені права отримати в оренду земельну ділянку відповідної площі через наявність неправильно сформованої земельної ділянки, уже зверталися до суду. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2024 року у справі №500/3045/23 встановлено, що у даному випадку існує спір про право, який має приватноправовий характер і підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства. Згідно правового висновку, що міститься у постанові Верховного Суду у колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.01.2023 року у справі №1540/5024/18, якщо в результаті прийняття рішення порушується право особи земельну ділянку (спір фактично стосується не оскарження рішень суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з реалізацією його компетенції у сфері управління, а власності на земельну ділянку), то спір стосується приватноправових відносин підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно суб'єктного складу сторін спору. Аналогічний висновок міститься і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 902/517/17 (провадження № 12-78гс18). Критеріями розмежування справ цивільного та господарського судочинства одночасно суб'єктний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин.
Відповідно до норм процесуального законодавства у редакції, що діє після 15 грудня 2017 року, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Звідси можна дійти висновку, що загальні (цивільні) суди не мають чітко визначеної предметної юрисдикції та розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин у всіх випадках, за винятком, якщо розгляд таких справ прямо визначений за правилами іншого судочинства.
Суб'єктний склад правовідносин у вказаній справі вказує на цивільно-правовий характер спору. Спір про скасування державної реєстрації земельної ділянки, з огляду на зазначені підстави, не є спором з державним реєстратором у сфері публічно-правових відносин, не є спором, що виникає у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, а є спором, що виникає із цивільних, земельних правовідносин, учасником якої є фізична особа - ОСОБА_2 . Таким чином, доводи відповідача щодо неправильного визначення юрисдикції спору підлягають відхиленню.
Отже, скасування державної реєстрації земельної ділянки за принципом екстериторіальності (випадковості) Законом України «Про Державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 1051 не передбачено, а відтак скасування державної реєстрації земельної ділянки відноситься до повноважень територіального органу за місцем розташування земельної ділянки, а саме до повноважень відповідача, оскільки земельна ділянка знаходиться на території Тернопільської області. Згідно пункту 6 Порядку, до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в мм. Києві та Севастополі), зокрема, належать здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації. Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області є належним відповідачем у справі, тому їх заперечення на позов просять відхилити.
10 травня 2024 року ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.
04 червня 2024 р. ухвалою Чортківського районного суду було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подали заяву про розгляд справи у відсутності представника, просили у задоволені позовних вимог відмовити, врахувати поданий відзив.
Від третіх осіб надійшли письмові заяви про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримують.
Суд, вислухавши представника позивача та дослідивши матеріали справи, вважає наступне.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 41 Конституції України, ст. 316 ЦК України, передбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Судом встановлено, що вчервні 2022 року відбувались аукціони з продажу майна банкрута Державного підприємства "Ягільницький кінний завод" (код ЄДРПОУ 00855925).
Згідно протоколу про проведення аукціону № ВRE001-UA-20220601-60248, ТОВ «Агросинтез Поділля» 21.06.2022 року став переможцем аукціону з продажу майна банкрута Державного підприємства "Ягільницький кінний завод" (код ЄДРПОУ 00855925): (лот № 1) відгодівельний комплекс загальною площею 20 980,44 м.кв. (будівлі, споруди та інше рухоме майно відгодівельного комплексу) за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно протоколу про проведення аукціону № ВRЕ001-UА-20220601-94414, ОСОБА_2 17.06.2022 року став переможцем аукціону з продажу майна банкрута Державного підприємства "Ягільницький кінний завод" (код ЄДРПОУ 00855925): (лот № 2) майстерня з кладовою та адмінбудинок загальною площею 1097,5 м.кв. та інше рухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до рішення Нагірянської сільської ради №791 від 25 квітня 2023 року надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо
відведення земельної ділянки під господарськими будівлями і дворами в оренду для
ведення товарного сільськогосподарського виробництва орієнтовною площею 9,4400 га,
для обслуговування майстерні з кладовою та адмінбудинку за рахунок земель запасу,
яка знаходяться в межах населеного пункту селища Нагірянка на території Нагірянської
сільської ради за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку 29 травня 2023 року, Відділом №3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, на підставі розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 27.04.2023 р. ФОП ОСОБА_3 , за заявою ОСОБА_2 ЗВ-9703349112023 від 23.05.2023 р., проведено державну реєстрацію земельної ділянки загальною площею 9,4400 га цільового призначення «01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», місце розташування: АДРЕСА_1 та присвоєно кадастровий номер 6125585900:02:001:0146.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна відомості про земельну ділянку з кадастровим номер 6125585900:02:001:0146 відомості про зареєстроване право власності відсутні.
У червні 2023 року ТзОВ «АГРО-СИНТЕЗ «ПОДІЛЛЯ» звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із вимогою про визнання протиправним та скасування рішення Нагірянської сільської ради №791 від 25.04.2023 року, оскільки у бажану площу та конфігурацію ОСОБА_4 було включено землю, на якій знаходилось гноєсховище відгодівельного комплексу, придбаного на аукціоні позивачем, яке є стаціонарною спорудою та без якого функціонування комплексу неможливе (справа №500/3045/23). Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2024 року провадження у справі №500/3045/23 закрито з підстав звернення позивача ТзОВ «АГРО-СИНТЕЗ «ПОДІЛЛЯ» до суду неналежної юрисдикції.
07 грудня 2023 року Нагірянською сільською радою, за результатами розгляду
заяви ОСОБА_2 , прийнято рішення №904, яким скасовано рішення Нагірянської
сільської ради від 25 квітня 2023 року №791 «Про надання дозволу ОСОБА_2 на
розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під
господарськими будівлями і дворами та надання її в оренду для ведення товарного
сільськогосподарського виробництва».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" в редакції, чинній станом на 07 грудня 2019 року, державний реєстратор, серед іншого, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Відповідно до вимог ст. 79 ч. 1 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до вимог ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у ч. ч. 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Поділ, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Поділ, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у користуванні, здійснюється за згодою землекористувача, заставодержателя. Справжність підпису на такій згоді засвідчується нотаріально. Земельні ділянки можуть бути об'єднані, якщо вони мають однакове цільове призначення. У разі поділу земельної ділянки, об'єднання земельних ділянок сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру. Межі суміжних земельних ділянок приватної власності можуть бути змінені їх власниками без формування нових земельних ділянок за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Наявність обмежень у використанні земель, у тому числі червоних ліній, в межах земельної ділянки, що формується для обслуговування існуючого об'єкта нерухомості (будівлі, споруди), не перешкоджає її формуванню та визначенню її цільового призначення для потреб, пов'язаних із функціонуванням зазначеного об'єкта з дотриманням встановлених обмежень щодо використання земельної ділянки.
Відповідно до вимог ст. 24 ч. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Відповідно до вимог ст. 24 ч. 6 цього Закону України «Про Державний земельний кадастр» підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини. Зміна найменування акціонерного товариства у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки. Відмова в державній реєстрації земельної ділянки з підстав, не передбачених цією частиною, заборонена. Державний кадастровий реєстратор зазначає вичерпний перелік підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки. У разі повторного подання заяви про державну реєстрацію земельної ділянки не допускається відмова у здійсненні державної реєстрації з підстав, не зазначених у раніше наданій відмові (крім неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови, або якщо підстави для відмови у державній реєстрації виникли після попередньої відмови).
Відповідно до вимог ст. 24 ч. 10 цього Закону державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Відповідно до вимог ст. 25 ч. 4 цього Закону поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до вимог ст. 27 ч. 1 цього Закону у разі поділу або об'єднання земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається.
Згідно з пунктом 144 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ № 1051, якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру:
1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30;
2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру);
3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок);
4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку.
Системний аналіз вищенаведених норм дає змогу дійти висновку, що скасування державної реєстрації земельної ділянки має своїм правовим наслідком скасування кадастрового номеру, закриття поземельної книги, у порядку та в спосіб, який визначений Порядком.
У пункті 11.10 постанови від 20 червня 2023 року у справі № 633/408/18 (провадження № 14-86цс22) Велика Палата Верховного Суду виснувала, що вимоги про визнання незаконним (недійсним) і скасування рішення органу влади про надання земельної ділянки у власність і про скасування державної реєстрації такого права за певних умов можна розглядати як вимоги про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном, якщо саме ці рішення та реєстрація створюють відповідні перешкоди.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 06 грудня 2023 року у справах №925/1006/22 та № 906/296/23.
Єдина, стала й уніфікована практика Верховного Суду щодо спірного питання свідчить, що визнання незаконними (протиправними) рішень органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, якими порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, є належним і ефективним способом захисту цивільних прав та інтересів.
Дослідивши та проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки cтаном на дати проведення аукціону земельні ділянки під нерухомим майном, що продавалось на аукціоні не були сформовані, кадастрові номери таким земельним ділянками не присвоювались; юридичний факт існування земельної ділянки з кадастровим номером 6125585900:02:001:0146 площею 9,4400 га, позбавляє можливості реєстрації іншої суміжної земельної ділянки позивачем у розмірі, необхідному для функціонування придбаного майна, адже відповідно до частини 6 статті 24 Закону України "Про Держюавний земельний кадастр", підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
На підставі наведеного та керуючись Законом України «Про державний земельний кадастр», Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. №1051, ст.ст. 2, 4, 5, 9, 10, 12,13, 17, 18, 76 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позов задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 6125585900:02:001:0146, площею 9,4400 га, проведену Відділом №3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області із закриттям запису у Поземельній книзі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя/підпис/
Згідно з оригіналом:
Рішення набрало законної сили "____" ______________ 2024 року.
Оригінал рішення знаходиться в Чортківському районному суді Тернопільської області в матеріалах справи № 608/1234/24.
Суддя: Н. В. Яковець