21.02.2024 Справа №607/3983/24 Провадження №1-кс/607/1181/2024
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , у судовому засіданні у залі суду у м. Тернополі, розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09.02.2023 року, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -
1. Зміст та суть поданого стороною обвинувачення клопотання, яке розглядається слідчим суддею.
Старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09.02.2023 року, відносно підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначив, що після окупації в кінці лютого-березні 2022 року збройними силами російської федерації частини Запорізької області та, зокрема, с. Гюнівки Великобілозерської сільської територіальної громади Василівського району, в ОСОБА_6 , як старости Гюнівського старостинського округу Великобілозерської сільської ради, з ідеологічних та корисливих мотивів, виник злочинний умисел, спрямований на заподіяння шкоди Україні, шляхом зайняття посади в окупаційній адміністрації держави-агресора.
При цьому ОСОБА_6 , як громадянин України, у відповідності до паспорта НОМЕР_1 , виданого 29.09.1997 Великобілозерським РВ УМВСУ в Запорізькій області, був обізнаний, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Також ОСОБА_6 , як уродженець та мешканець Запорізької області, а також активний користувач мережі Інтернет, був поінформований, що 24.02.2022 президент російської федерації в. путін, а також інші представники влади рф, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права та вимог п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил та інших воєнізованих формувань російської федерації на територію України.
Крім того, ОСОБА_6 було відомо, що у зв'язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.
В подальшому, у кінці травня 2022 року, ОСОБА_6 , реалізуючи свій злочинний задум, з ідеологічних та корисливих мотивів, перебуваючи на тимчасово окупованій території Великобілозерської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області, в порушення п.п. 2.3, 4.1, 4.8 Положення про старосту Гюнівського старостинського округу, затвердженого рішенням Великобілозерської сільської ради від 15.04.2021 № 2, та ч. 3 ст. 24, ч.ч. 3, 5 ст. 541 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, будучи старостою Гюнівського старостинського округу, з метою заподіяння шкоди Україні, умисно погодився на пропозицію невстановлених представників окупаційної адміністрації рф та добровільно зайняв посаду так званого «Гюновского сельского главы Великобелозёрской сельской военно-гражданской администрации Васильевского района Запорожской области» в незаконному органі влади держави-агресора, створеному на тимчасово окупованій території України.
При цьому ОСОБА_6 , з травня 2022 року до січня 2024 року, протиправно займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, підтримуючи воєнну агресію рф, перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Гюнівки Великобілозерської сільської територіальної громади, умисно: організовував функціонування незаконного органу влади; забезпечував виконання вказівок окупаційної адміністрації; надавав безперешкодний доступ представникам зс рф та окупаційної влади до адміністративних приміщень населеного пункту; підбирав кадри з мешканців села для роботи в підрозділах та установах окупаційної адміністрації; організовував розселення військовослужбовців зс рф по приватних будинках мешканців села, які виїхали на підконтрольну уряду України територію; допомагав вилученню військовослужбовцями зс рф мисливської зброї у мешканців, шляхом надання інформації про власників такої зброї; схиляв місцевих жителів до співпраці з окупаційною адміністрацією та допомоги військовослужбовцям зс рф.
Так, ОСОБА_6 у травні-серпні 2022 року, отримавши необхідні ключі у відповідальних осіб, умисно забезпечив безперешкодний доступ представникам зс рф та окупаційної влади до адміністративних приміщень с. Гюнівки, зокрема, до Гюнівського старостату (колишнього приміщення сільської ради) по АДРЕСА_2 , по вул. Поштова, 1, Відділення поштового зв'язку по АДРЕСА_3 , та приміщення ДНЗ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Великобілозерської сільської ради по вул. Свободи, 8.
Також у другій половині травня 2022 року ОСОБА_6 , на тимчасово окупованій території с. Гюнівка, займаючи керівну посаду в незаконному органі влади, умисно роздавав мешканцям села гуманітарну допомогу, доставлену військовослужбовцями зс рф, з метою забезпечення прихильності населення до окупаційної адміністрації та армії держави-агресора.
Крім того, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду в окупаційній адміністрації, діючи в інтересах держави-агресора, агітував місцевих підприємців переоформити свою діяльність у відповідності до законодавства рф та сплачувати податки до її бюджету.
Зокрема, ОСОБА_6 у травні 2022 року на зборах, які відбулися в приміщенні колишньої Великобілозерської районної державної адміністрації у АДРЕСА_4 , як керівник органу влади окупаційної адміністрації, схиляв суб'єктів господарювання до вказаних дій під загрозою припинення діяльності та конфіскації майна у разі їх відмови.
У червні 2022 року, ОСОБА_6 , обійнявши посаду так званого «Гюновского сельского главы» в незаконному органі влади, діючи на шкоду Україні, умисно пропонував ОСОБА_7 , мешканцю АДРЕСА_5 , влаштувати його дружину ОСОБА_8 на роботу в місцеве відділення поштового зв'язку, підконтрольне окупаційній адміністрації держави-агресора.
Надалі, ОСОБА_6 , в кінці серпня 2022 року, утверджуючи окупаційну владу, умисно сприяв заселенню військовослужбовців окупаційної армії у с. Гюнівці в приватні будинки: ОСОБА_9 - по АДРЕСА_6 , ОСОБА_10 - по АДРЕСА_7 , ОСОБА_11 - по АДРЕСА_8 та ОСОБА_12 - по АДРЕСА_9 .
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_6 , 29.10.2022, займаючи керівну посаду в незаконному органі влади, умисно брав участь у проведенні пропагандистського заходу держави-агресора у с. Великій Білозерці Василівського району Запорізької області, приуроченому Дню звільнення вказаного населеного пункту від німецько-фашистських загарбників, використовуючи при цьому символіку та наративи рф.
Також, ОСОБА_6 , у травні 2023 року, реалізовуючи свій злочинний задум, з метою забезпечення функціонування влади держави-агресора на тимчасово окупованій території Великобілозерської сільської територіальної громади, погодився на пропозицію невстановлених представників окупаційної адміністрації, та за тимчасової відсутності ОСОБА_13 - так званої «главы Великобелозерской сельской Военно-гражданской администрации», умисно та добровільно зайняв посаду так званого «исполняющего обязанности главы Великобелозёрской сельской Военно-гражданской администрации Васильевского района Запорожской области», пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області, в окупаційній адміністрації держави-агресора.
При цьому ОСОБА_6 29.06.2023, перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Велика Білозерка Василівського району Запорізької області, переслідуючи свої злочинні наміри та цілі, обіймаючи керівну посаду в незаконному органі влади, умисно взяв участь у проведенні пропагандистського заходу окупаційної адміністрації рф - так званому «Дню партизан и подпольщиков», використовуючи при цьому символіку та наративи держави-агресора.
У такий же спосіб ОСОБА_6 у вересні 2023 року, на тимчасово окупованій території с. Велика Білозерка Василівського району Запорізької області, діючи на шкоду Україні, погодившись на пропозицію невстановлених представників окупаційної адміністрації, умисно та добровільно зайняв посаду так званого «заместителя главы Великобелозёрской сельской Военно-гражданской администрации Васильевского района Запорожской области», пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області, в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Надалі, ОСОБА_6 , 28.12.2023, виконуючи свої злочинні функції в незаконному органі влади, від імені так званої «Великобелозёрской сельской Военно-гражданской администрации», видав ОСОБА_14 , мешканці АДРЕСА_10 , дозвіл № 1479 на виїзд її неповнолітніх дітей на територію АР Крим.
Отже, ОСОБА_6 , у період з кінця травня 2022 року до січня 2024 року, умисно утверджуючи окупаційний режим, займаючи посади так званого «Гюновского сельского главы», «исполняющего обязанности главы ІНФОРМАЦІЯ_4 » та «заместителя главы Великобелозёрской сельской Военно-гражданской администрации», організовував функціонування незаконних органів влади рф на тимчасово окупованій території, забезпечував виконання вказівок окупаційної адміністрації, здійснював кадрову політику, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на користь держави-агресора.
Таким чином ОСОБА_6 підозрюється у колабораційній діяльності, а саме в добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 Кримінального кодексу України.
26.01.2024 громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцю АДРЕСА_1 , раніше не судимому, в порядку ст. 135 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, шляхом: публікації повідомлення у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр»; публікації повідомлення на офіційному веб - сайті Офісу Генерального прокурора; вручення повідомлення захиснику ОСОБА_6 - адвокату ОСОБА_4 .
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, підтверджуються: показаннями свідків: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_8 , мешканців с. Гюнівки Василівського району Запорізької області, про те, що у кінці травня 2022 року ОСОБА_6 добровільно зайняв посаду так званого «Гюновского сельского главы» в окупаційній адміністрації держави-агресора та надав доступ до адміністративних приміщень села представникам зс рф, організовував функціонування незаконного органу влади, брав участь у пропагандистських заходах, забезпечував виконання рішень окупаційної влади, заселяв російських військових у будинки мешканців села, які евакуювалися на підконтрольну уряду України територію, підбирав кандидатури для зайняття посад в окупаційній адміністрації, агітував місцевих підприємців переоформити свою діяльність у відповідності до законодавства рф та сплачувати податки до її бюджету; ОСОБА_17 , заступника Великобілозерського сільського голови, про те, що у кінці травня 2022 року ОСОБА_6 добровільно зайняв посаду так званого «Гюновского сельского главы», у травні 2023 року - посаду так званого «исполняющего обязанности главы Великобелозёрской сельской Военно-гражданской администрации», а у вересні 2023 року - посаду так званого «заместителя главы Великобелозёрской сельской Военно-гражданской администрации», в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Запорізької області, в окупаційній адміністрації держави-агресора; висновком експерта № 31 від 26.09.2023, проведеної у провадженні судової портретної експертизи, згідно з яким на фото з Дня святкування звільнення с. Великої Білозерки від німецько-фашистських загарбників, яке відбулося 29.10.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області, та на особовій картці ОСОБА_6 . Державної міграційної служби України, зображена одна й та ж сама особа; протоколом огляду від 17.02.2023 інформації з «Telegram»-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_5 », згідно з яким 29.10.2022 ОСОБА_6 , займаючи посаду так званого «Гюновского сельского главы» в незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяв участь у пропагандистському заході окупаційної адміністрації держави-агресора - святкуванні Дня звільнення с. Велика Білозерка Василівського району Запорізької області, із використанням символіки держави-агресора; документом - «Разрешением о согласии на выезд на территорию Республики Крым несовершеннолетних детей» № 1479 від 28.12.2023, згідно з яким ОСОБА_6 займає посаду так званого «заместителя главы Великобелозёрской сельской Военно-гражданской администрации» в окупаційній адміністрації держави-агресора; протоколом за результатами проведення зняття інформації з електронних інформаційних систем - «Telegram-каналу» «Великая Белозёрка Инфо» про те, ОСОБА_6 , як «временно исполняющий обязанности главы Великобелозёрской ВГА» провів пропагандистський захід окупаційної адміністрації держави-агресора - святкування «Дня партизан и подпольщиков» у АДРЕСА_4 , із використанням символіки та наративів держави-агресора; протоколом проведення контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту та протоколом зняття інформації з месенджера «Telegram», в результаті проведення яких 30.09.2023 здійснено телефонний дзвінок до ОСОБА_6 від імені мешканки Запорізької області. При цьому останній підтвердив, що займає посаду «Гюновского сельского главы» і забезпечує евакуацію мешканців села від « ІНФОРМАЦІЯ_4 » до АДРЕСА_4 ; іншими матеріалами провадження.
13.02.2024 року підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук, здійснення якого доручено співробітникам ГВ ЗНД УСБУ в Тернопільській області.
19.02.2024 року слідчим суддею Тернопільського міськрайонного суду щодо підозрюваного обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
На даний час підозрюваний ОСОБА_6 , з метою ухилення від кримінальної відповідальності, переховується від органів досудового розслідування та суду і знаходиться на тимчасово окупованій території Запорізької області.
17.01.2024 року, в порядку ст. 135 КПК України, через офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора, та 20.01.2024 через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газету «Урядовий кур'єр» ОСОБА_6 викликано на 10 год. 00 хв. 26.01.2024 року до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, та допиту як підозрюваного. Однак, будучи належним чином повідомленим про виклик, підозрюваний у слідчий відділ УСБУ в Тернопільській області не з'явився, про причини неявки не повідомив.
У подальшому, 26.01.2024 року через офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора та 01.02.2024 через газету «Урядовий кур'єр» ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні вищезазначеного кримінального правопорушення та викликано на 10 год. 00 хв. 07, 08 та 09.02.2024 в слідчий відділ УСБУ в Тернопільській області для допиту як підозрюваного та проведення інших процесуальних дій у даному провадженні. Також про виклики ОСОБА_6 було повідомлено його захисника - адвоката ОСОБА_4 .
Однак, будучи належним чином повідомленим про виклики, ОСОБА_6 у слідчий відділ УСБУ в Тернопільській області не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Тобто, притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України.
Так, згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
У відповідності до ч. 2 ст. 2971 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо кримінальних правопорушень, передбачених ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Також у клопотанні зазначено про те, що свідки, яких необхідно допитати під час розгляду даного клопотання, відсутні.
З урахуванням наведеного, слідчий просить клопотання задовольнити, надавши дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09.02.2023 року спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 .
2. Висловлені учасниками судового засідання позиції щодо поданого стороною обвинувачення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 у судовому засіданні подане клопотання підтримав та просив таке задовольнити з наведених у ньому підстав і мотивів, а також надав аналогічні тексту клопотання пояснення.
Захисник підозрюваного ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні висловив свої заперечення з приводу поданого стороною обвинувачення клопотання, посилаючись на відсутність в матеріалах справи доказів, які б підтверджували факт ухилення підозрюваного ОСОБА_6 від явки до органів слідства та суду з метою уникнення покарання.
3. Норми кримінального процесуального закону, якими керувався слідчий суддя при постановленні ухвали, а також мотиви та оцінка слідчого судді.
Заслухавши у судовому засіданні учасників судового процесу, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання виходячи з таких підстав.
Так, одним із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).
Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень врегульовані главою 24-1 КПК України.
В силу вимог ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
У відповідності до положень абзацу 1 ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення (ч. ч. 1, 2 ст. 297-4 КПК України).
В судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом УСБУ в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09 лютого 2023 року, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
26.01.2024 року у даному кримінальному провадженні старшим слідчим в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням начальника відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_18 , складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
26.01.2024 року громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцю АДРЕСА_1 , в порядку статті 135 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, шляхом: публікації повідомлення у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр»; публікації повідомлення на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора; вручення повідомлення захиснику ОСОБА_6 - адвокату ОСОБА_4 . Вказане підтверджується доданими до клопотання матеріалами, зокрема: знімком екрану із зафіксованою на ньому сторінкою офіційного веб-сайту Офісу Генерального прокурора та ксерокопіями сторінок газети «Урядовий кур'єр», випуск № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від 20 січня 2024 року, та випуск №23 (7683) від 01 лютого 2024 року.
Зі змісту клопотання також вбачається, що для вручення повідомлення про підозру 26.01.2024 року, допиту як підозрюваного по повістках 07.02.2024 року, 08.02.2024 року та 09.02.2024 року ОСОБА_6 до слідчого не з'явився, що підтверджується додатками до матеріалів клопотання, про причини неявки не повідомив.
Вказане дає підстави для висновку, що орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_6 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278, ч. 2 ст. 135 КПК України.
Зважаючи на правила ст. ст. 42, 135 КПК України, дотримання прав особи, яка тимчасово не проживає за місцем реєстрації або переховується від органів досудового розслідування, полягає не в обов'язку інших осіб, якими отримано процесуальний документ, призначений для неї, повідомити про надходження процесуального документу, а в тому, що наявність цих процесуальних документів особа може дізнатися не тільки від правоохоронних органів чи суду, а й з інших, доступних для неї джерел. Разом з тим, слідчий суддя зазначає, що набуття процесуального статусу підозрюваного пов'язується не з самим фактом обізнаності особи про наявне щодо неї досудове розслідування, а з діями, які відповідно до кримінального процесуального закону має вчинити детектив, прокурор. В даному випадку вжитих представниками сторони обвинувачення заходів достатньо для того, щоб приписи закону стосовно належного повідомлення особі про підозру вважалися такими, що виконані з достатньою ретельністю.
Наведені обставини у сукупності дають підстави для висновку, що ОСОБА_6 у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09.02.2023 року має процесуальний статус підозрюваного, і тому слідчий суддя може вирішувати питання про здійснення спеціального досудового розслідування щодо нього.
При цьому обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, які слідчий суддя вважає вагомими і такими, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
При цьому при розгляді клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею встановлюється наявність чи відсутність достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, та не вирішується питання щодо доведеності чи недоведеності винуватості особи.
Так, у відповідності до постанови старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 від 13 лютого 2024 року підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оголошено в регіональний, державний, міжнародний розшук.
Вказані обставини прямо та беззаперечно свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, з метою уникнення кримінальної відповідальності переховується від органів слідства та суду, оголошений у регіональний, державний, міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
4. Висновки слідчого судді.
Отже, із урахуванням викладеного, а також кваліфікації дій підозрюваного, слідчий суддя вважає наявними підстави, визначені ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання слідчого про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09.02.2023 року відносно ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 111, 135-136, 139, 278, 297-1-297-5 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09.02.2023, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000021 від 09.02.2023 року стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Відомості щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Копію ухвали надіслати слідчому, захиснику та прокурору.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1