Справа № 459/1427/24
Провадження № 2/459/363/2024
25 червня 2024 року Червоноградський міський суд Львівської області у складі: головуючого судді Дем'яновської Ю.Д.,
за участю секретаря судового засідання Гук Т.Л.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Червонограді за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Червоноградської міської ради про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди,-
Позивач звернулася до суду з позовом, яким просить звернутись до Виконавчого комітету Червоноградської міської ради з приводу поновлення її на посаді та виплати суми коштів за заробітню платню з квітня 2023 в повному обсязі; стягнути з Виконавчого комітету Червоноградської міської ради на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 17.04.2024 року до дня поновлення на роботі, моральну шкоду в розмірі 500 000 грн.
Ухвалою від 28 травня 2024 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 06.06.2024 року з викликом сторін.
06.06.2024 надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача позов заперечив повністю, висловився про необгрунтованість такого.
Розгляд справи 06.06.2024 року не відбувся у зв'язку з відсутністю електроенергії, 17.06.2024 року розгляд справи відкладено через першу неявку належним чином повідомленого позивача.
У судовому засіданні 25.06.2024 року позивач підтримала доводи позовної заяви.
Представник відповідача подала клопотання про закриття провадження на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства. Зазначила, що позивач була посадовою особою органу місцевого самоврядування і перебувала на публічній службі, тому заявлений спір пов'язаний зі звільненням з публічної служби, відтак, вважає, що такий має розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Суд, заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка прийнята на публічну службу в органах місцевого самоврядування, приймалась на роботу на конкурсній основі, складала присягу посадової особи місцевого самоврядування, має відповідний ранг в межах відповідної категорії.
Частиною першою статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Разом з тим за приписами ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із п.1 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п.2 ч.1 ст.4 КАС України).
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п.2 ч.1 ст.19 КАС України).
За п.17 ч.1 ст.4 КАС України, «публічна служба» - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (абзац п'ятий ч.1 ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу (ч.2 ст. 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Отже, за загальним правилом прийняття на службу в органи місцевого самоврядування, окрім виборних посад, проводиться на конкурсній основі.
Відповідно до ч.5 ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на час відсутності (відпустки) посадових осіб органів місцевого самоврядування (крім виборних посад) для виконання їх повноважень можуть прийматися на службу особи за строковим трудовим договором (контрактом).
За правилами цивільного судочинства спори з органами місцевого самоврядування про поновлення на роботі можуть розглядатися за певних умов, зокрема при звільненні особи, що працювала за строковим трудовим договором, за відсутності доказів щодо складення позивачем присяги посадової особи місцевого самоврядування, присвоєння їй рангу у межах відповідної категорії посад посадових осіб місцевого самоврядування, на що звернуто увагу Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.01.2019 у справі №192/1855/17.
Як вбачається з матеріалі відзиву та підтверджено позивачем в судовому засіданні, ОСОБА_1 прийнята на службу за результатами конкурсу, приймалась на роботу на конкурсній основі, складала присягу посадової особи органу місцевого самоврядування, має відповідний ранг в межах відповідної категорії, відтак була посадовою особою органу місцевого самоврядування, що відноситься до публічної служби.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що спір, за своїм характером є публічно-правовим, тому такий належить розглядати за правилами адміністративного, а не цивільного судочинства.
Таким чином, суд дійшов переконання, що провадження у цій справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, згідно з якою суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Роз'яснити позивачу та її представнику право на звернення до відповідного адміністративного суду в порядку передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Керуючись п.1 ч.1 ст.255, 256 ЦПК України, суд,-
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Червоноградської міської ради про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди - закрити.
Роз'яснити позивачу ОСОБА_1 право на звернення з відповідним позовом до Львівського окружного адміністративного суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Ю. Д. Дем'яновська