Справа № 456/2162/24
Провадження № 2-а/456/35/2024
іменем України
24 червня 2024 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Бучківської В. Л.
при секретарі Марущак У.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу інспекторів з паркування управління житлово-комунального господарства Стрийської міської ради, Стрийської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Підстава позову (позиція позивача): Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову серії РАП № 2229147326 від 07.03.2024 про накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 400,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 152-1 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення закрити. Позовні вимоги мотивує тим, що він є інвалідом ІІ групи загального захворювання, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 . Відносно нього, головним спеціалістом - інспектором з паркування управління ЖКГ Стрийської міської ради ОСОБА_2 в режимі фото/відео зйомки зафіксовано порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортного засобу «Оpel», н.з. НОМЕР_2 , а саме 22 лютого 2024 року о 14:35:23 ST007 по вул. Андрусяка, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.152-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 15 Правил дорожнього руху, що підтверджується повідомленням про притягнення його до адміністративної відповідальності відповідно до постанови серії СТ №00017536. Постановою серії РАП № 2229147326 від 07 березня 2024 року його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 152-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 400,00 грн. Копію постанови він отримав 12 квітня 2024 року, що підтверджується корінцем поштової накладної. Оскільки закінчення строку подання позову припало на неділю, який був вихідним днем, то останнім днем такого строку вважається перший після нього робочий день, тобто 22 квітня 2024 року відповідно до вимог ч.6 ст. 120 КАС України. Відповідно до вказаної постанови, він, як водій транспортного засобу «Opel», д.н.з. НОМЕР_3 , 22 лютого 2024 року о 14:35:23 год. здійснив користування майданчиком для платного користування, що знаходиться за адресою: ST007 по вул. Андрусяка, з неоплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більше як за 10 хвилин, чим порушив вимоги абз. 2 п. 26 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1342. Він вважає вказану постанову незаконною, оскільки є особою з інвалідністю другої групи, на вул. Андрусяка в м. Стрий є лише 1 місце для паркування осіб з інвалідністю, яке зайняте іншими автомобілями, що не виїжджають протягом тривалого часу, тому здійснити паркування на місці для осіб з інвалідністю було неможливо. Зазначив, що паркувальний майданчик на вул. Андрусяка в м. Стрий не відповідає вимогам Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1342 від 03 грудня 2009 року, зокрема, майданчик містить лише одне місця для паркування осіб з інвалідністю без належної дорожньої розмітки. Крім того, на його транспортному засобі на момент паркування була позначка встановленого зразка «водій з інвалідністю». На наступний день після отримання ним повідомлення про притягнення його до адміністративної відповідальності, він безпосередньо звернувся до інспектора з питанням щодо відсутності місць для паркування осіб з інвалідністю на вказаному майданчику, без належної дорожньої розмітки, а також вказав щодо порушень в облаштуванні майданчика, про що зняв відео. Відповідач зазначив, що на майданчику є наявне місце для паркування осіб з інвалідністю. Проте слід зазначити, що дане місце облаштоване з порушенням правил ГОСТ, крім того, на ньому не має належної дорожньої розмітки, і воно, на момент паркування, було зайняте іншим транспортним засобом. У зв'язку з чим, він користуючись своїми правами як інвалід другої групи, здійснив зупинку на іншому вільному паркувальному місці. Притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 152-1 КУпАП України, згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення, зафіксоване в автоматичному режимі серії РАП № 2229147326 від 07 березня 2024 року, за твердженням відповідача, відбулося через допущену ним неоплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більше як за 10 хвилин користування майданчиком для платного користування, чим порушено вимоги абз. 2 п. 26 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1342. Оскільки, він є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується відповідним посвідченням, то має право на безоплатне паркування транспортного засобу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Згідно з приміткою до ст. 152-1 КУпАП положення частини першої цієї статті не застосовується у випадках, визначених частинами шостою та сьомою статті 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо місць для безоплатного паркування, а також до осіб, які відповідно до Закону звільняються від сплати вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів. Згідно з частинами 6, 7 ст. 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» власники спеціально обладнаних чи відведених майданчиків для паркування забезпечують виділення та облаштування в межах майданчиків місць для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю. Водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі на транспортних засобах, що належать підприємствам, установам, організаціям, які здійснюють діяльність у сфері соціального захисту населення, та громадським об'єднанням осіб з інвалідністю, мають право на встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака «Водій з інвалідністю» та під час перевезення осіб з інвалідністю користуються всіма перевагами, що надаються водіям з інвалідністю. Водії, які керують транспортними засобами, на яких встановлений розпізнавальний знак «Водій з інвалідністю», повинні мати при собі документи, що підтверджують інвалідність водія або одного з пасажирів. Кількість місць, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, становить не менше 10 відсотків загальної кількості місць на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування, але не менше одного місця з позначенням таких місць відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою. Якщо власники спеціально обладнаних чи відведених майданчиків для паркування не забезпечили виділення та облаштування місць, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, такими місцями на відповідних майданчиках вважаються місця, на яких розміщені транспортні засоби, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 585, відповідно до статті 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», затверджено Порядок надання пільг водіям з інвалідністю, водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі транспортними засобами, що належать громадським організаціям осіб з інвалідністю, підприємствам, установам, організаціям, які провадять діяльність у сфері соціального захисту населення, на безоплатне паркування і зберігання транспортних засобів. Пунктом 5 Порядку № 585, передбачено, що безоплатне паркування здійснюється шляхом розташування транспортного засобу на місці для безоплатного паркування з урахуванням дорожніх знаків та дорожньої розмітки, а також з дотриманням Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1342 і Правил дорожнього руху. При цьому в лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу розміщується розпізнавальний знак «Водій з інвалідністю». Однак якщо всі спеціальні місця зайняті, громадянин з інвалідністю може користуватися паркуванням безкоштовно. Для цього потрібно показати відповідний документ пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача державної соціальної допомоги або довідку про надання пільги. Недотримання відповідачем законодавства щодо облаштування майданчика для платного паркування не дало йому можливості здійснити паркування автомобіля на місці для осіб з інвалідністю. Таким чином, на підставі вищевказаного, він не мав обов'язку із сплати послуг з паркування, чим не вчиняв адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 152-1 КУпАП, оскільки належить до пільгової категорії громадян, які звільняються від оплати паркування, а долучений відповідачем фотознімок підтверджує розміщення під заднім склом автомобіля розпізнавального знаку особи з інвалідністю.
12 червня 2024 року позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що він є інвалідом ІІ групи, відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» має право на безоплатне паркування транспортного засобу. Тому, оскільки місця для паркування інвалідів були заняті, він скористався своїм правом, передбаченим законом та здійснив паркування на вільному місці. Водночас, звернув увагу суду на те, що відповідач вводить в оману суд щодо того, що станом на січень-лютий був встановлений знак місце для паркування інвалідів, фото якого долучено до відзиву. Зазначив, що на наступний день після отримання ним повідомлення про притягнення його до адміністративної відповідальності, він безпосередньо звернувся до інспектора щодо того, що на вказаному майданчику відсутні місця для паркування осіб з інвалідністю без належної дорожньої розмітки, а також вказав щодо порушень в облаштуванні майданчика, про що зняв відео та показав інспектору, і тільки після цього через деякий час було встановлено знак.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що порушено його право на безкоштовне паркування автомобіля. 07.03.2024 його визнано винним за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 152 КУпАП. Він здійснив паркування на майданчику для платного користування і не оплатив за паркування, оскільки вважає, що він як особа з інвалідністю ІІ групи має право паркуватися в будь-якому місці, у випадку, якщо місця для паркування інвалідів зайняті. В такому випадку, він не повинен оплачувати за паркування. Позиція відповідачів: 27.05.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від відділу інспекторів з паркування управління ЖКГ Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області, в якому відповідач зазначив, що не визнає позовні вимоги з наступних підстав. Відповідно до п. 22 постанови КМУ від 03.12.2009 №1342 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів» на майданчиках для паркування обов'язково облаштовуються місця (в обсязі не менше 10 відсотків загальної кількості, але не менш як одне місце) передбаченого стандартами розміру, позначені дорожніми знаками та дорожньою розміткою для паркування транспортних засобів, зазначених у ч. 6 статті 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні». Таким чином, відповідно до фотофіксації, наданої позивачем до позовної заяви, вбачається наявність паркувальних місць для осіб з інвалідністю. Окрім цього, на паркувальному майданчику за адресою: вул. Андрусяка, м. Стрий знаходиться 14 місць для паркування транспортних засобів і відповідно до вимог постанови КМУ від 03.12.2009 №1342 «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів» 10% від загальної кількості паркувальних місць становить 1,4 місця, тому наявність навіть одного паркувального місця свідчить про дотримання вимог законодавства. На паркувальному майданчику за адресою: АДРЕСА_1 облаштовано два паркувальних місця для інвалідів. У позовній заяві, абз. 24, позивач, трактуючи пункт 5 постанови КМУ від 25 травня 2011 року № 585 «Про затвердження Порядку надання пільг водіям з інвалідністю, водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі транспортними засобами, що належать громадським організаціям осіб з інвалідністю, підприємствам, установам, організаціям, які провадять діяльність у сфері соціального захисту населення, на безоплатне паркування і зберігання транспортних засобів» вказує на те, що якщо усі спеціальні місця зайняті, громадянин з інвалідністю може користуватися паркуванням безкоштовно. Положення пункту 5 постанови КМУ від 25 травня 2011 року № 585 визначає, що безоплатне паркування здійснюється шляхом розташування транспортного засобу на місці для безоплатного паркування з урахуванням дорожніх знаків та дорожньої розмітки, a також дотриманням Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1342 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 96, ст. 3314), і Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому в лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу розміщується розпізнавальний знак «Водій з інвалідністю». Таким чином, у постанові КМУ від 25 травня 2011 року № 585 не міститься жодних положень про те, що громадянин з інвалідністю може користуватися паркуванням безкоштовно у випадку, якщо усі спеціально відведені місця для інвалідів зайняті. Враховуючи наведене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Представник відділу інспекторів з паркування управління ЖКГ Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області - Бурій М.Р. в судовому засіданні повідомив, що паркувальні платні майданчики по АДРЕСА_1 функціонують з 2021 року. На таких платних майданчиках 10% місць, від загальної кількості, мають бути відведені для осіб з інвалідністю. Ці місця безкоштовні. В постанові №585 не вказано, що особа з інвалідністю може паркуватися в будь-якому місці. Згідно з схемою паркувального майданчика, він має 14 паркувальних місць, тобто для інвалідів передбачено одне паркувальне місце, однак на даній вулиці є два паркувальних місця для осіб з інвалідністю. На відеозаписі, наданому позивачем, видно що там є місце для паркування осіб з інвалідністю.
Представник Стрийської міської ради - Кобко Т.В. в судовому засіданні підтримав заперечення надані представником відділу інспекторів з паркування управління ЖКГ Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області, просить в задоволені позову відмовити.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.
Ухвалою судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 08.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що в задоволені позову слід відмовити з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 2 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін, диспозитивності та з'ясуванні всіх обставин у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені певні обставини.
Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії РАП №2229147326 до повідомлення серії СТ №00017536, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 152-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 400,00 грн. за те, що він 22 лютого 2024 року о 14:35 хв. транспортним засобом «Opel Zafira», р.н. НОМЕР_3 , здійсив користування майданчиком для платного паркування, що знаходиться за адресою ST007 вул. Андрусяка в м. Стрий, з неоплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортним засобом більше як за 15 хвилин користування майданчиком для платного паркування, чим порушив вимоги абз. 2 п. 26 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою КМУ від 03.12.2009 №1342 /а.с.6/.
Відповідно до супровідного листа відділу інспекторів з паркування управління житлово-комунального господарства Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області №4680 від 22.03.2024, ОСОБА_1 направлено постанову про накладення адміністративного стягнення серії РАП №2229147326 до повідомлення серії СТ №00017536 /а.с.7/.
Відповідно до копії накладної Укрпошти, лист Управління ЖКГ Стрийської міської ради вручено ОСОБА_1 12 квітня 2024 року /а.с.9/.
Відповідно до витягу з доказової бази по адміністративному правопорушенню від 22.02.2024 серії СТ00017536, водій автомобіля «Оpel», н.з. НОМЕР_3 , на пакувальному майданчику ST007 по вул. Андрусяка не оплатив паркування на платному паркувальному майданчику, чим порушив п. 15 ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 152-1 КУпАП. Правопорушення зафіксовано за допомогою приладу для фіксації ПАК «Інспектор»: ЕМ18521200200 /а.с.10/.
З копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_4 вбачається, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 гр. загального захворювання /а.с.13/.
З диску, наданого позивачем із фотознімками з зображенням по вул. Андрусяка в м. Стрий Львівської області вбачається, що по даній вулиці встановлено знак 7.17 Особи з інвалідністю, що підтверджує наявність паркувальних місць для таких осіб /а.с. 14/.
З листа Стрийського міського комбінату комунальних підприємств від 28.05.2024 №552 вбачається, що по вул. Андрусяка в м. Стрий нанесення горизонтальної дорожньої розмітки місць паркування автомобілів було проведено в вересні місяці 2023 року. В третьому кварталі 2021 року по вул. Андрусяка встановлені дорожні знаки: 5.42.1 Miсце для стоянки 1 шт., 7.17 Особи з інваліднено 1 шт. В січні-лютому 2024 року по вул. Андрусяка встановлені дорожні знаки: 5.42.1 Miсце для стоянки 1 шт. 7.17 Особи з інвалідністю 1 шт. /а.с.26/.
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 , судом підлягають застосуванню наступні норми права.
Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
За змістом пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, діяння, які є адміністративними правопорушеннями.
Поняття адміністративного правопорушення викладено в частині першій статті 9 КУпАП, за змістом якої адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Згідно з п. 1.3. Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Відповідно до ч. 1 ст. 152-1 КУпАП, порушення правил паркування транспортних засобів, у тому числі неоплата вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування за кожну добу користування, - тягне за собою накладення штрафу в двадцятикратному розмірі від вартості однієї години послуги з користування тим майданчиком для платного паркування транспортних засобів, на якому знаходиться транспортний засіб у момент порушення.
Приміткою ст. 152-1 КУпАП вказано, що під неоплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування слід розуміти неоплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більш як за 10 хвилин користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів (крім майданчиків, обладнаних автоматичними в'їзними та виїзними терміналами, на яких оплата відбувається під час виїзду з майданчика).
Суб'єктом правопорушення, передбаченого частинами першою і другою ст. 152-1 КУпАП, є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення (момент паркування), а в разі фіксації зазначеного правопорушення в режимі фотозйомки (відеозапису) - відповідальна особа, зазначена у частині першій ст. 14-2 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України. У разі внесення змін до постанови про накладання адміністративного стягнення з підстав, встановлених абзацом третім частини першої ст. 279-3 цього Кодексу, суб'єктом правопорушення може бути особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в режимі фотозйомки (відеозапису).
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що порушення правил паркування транспортних засобів, у тому числі несплата вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування, є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 152-1 КУпАП.
Згідно з приписами ч.1 ст. 72 та ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 77 КАС України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Мотивована оцінка доказів, поданих стороною позивача.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 07 березня 2024 року головним спеціалістом інспектором з паркування управління ЖКГ Стрийської міської ради Лубинець В.В. винесено постанову РАП №2229147326 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.152-1 КУпАП.
У постанові вказано, що 22 лютого 2024 року о 14:35 хв. транспортним засобом «Opel Zafira», р.н. НОМЕР_3 , здійснено користування майданчиком для платного паркування, що знаходиться за адресою ST007 вул. Андрусяка в м. Стрий, з неоплатою вартості послуг за користування майданчиком для платного паркування транспортним засобом більше як за 15 хвилин користування майданчиком для платного паркування, чим порушено вимоги абз. 2 п. 26 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою КМУ від 03.12.2009 №1342. Зазначеною постановою на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 400,00 грн.
Технічний засіб, яким здійснено фотозйомку та/або відеозапис правопорушення: LOGIC INSTRUMENT FIELDBOOK K 80V2 EM18521200200.
Не погоджуючись із вказаною вище постановою, позивач в заявленому позові, посилався на те, що оскільки він є особою з інвалідністю, то він має право не безоплатне паркування в будь-якому місці, якщо всі спеціальні місця для осіб з інвалідністю зайняті.
Не ставлячи під сумнів право особи, якій встановлено інвалідність, на безоплатне паркування, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч.6 ст. 30 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» власники спеціально обладнаних чи відведених майданчиків для паркування забезпечують виділення та облаштування в межах майданчиків місць для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю. Водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі на транспортних засобах, що належать підприємствам, установам, організаціям, які здійснюють діяльність у сфері соціального захисту населення, та громадським об'єднанням осіб з інвалідністю, мають право на встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака «Водій з інвалідністю» та під час перевезення осіб з інвалідністю користуються всіма перевагами, що надаються водіям з інвалідністю. Водії, які керують транспортними засобами, на яких встановлений розпізнавальний знак «Водій з інвалідністю», повинні мати при собі документи, що підтверджують інвалідність водія або одного з пасажирів. Кількість місць, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, становить не менше 10 відсотків загальної кількості місць на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування, але не менше одного місця з позначенням таких місць відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою.
Надані відповідачем докази свідчать про те, що по вул. Андрусяка в м. Стрий в третьому кварталі 2021 року встановлені дорожні знаки: 5.42.1 Miсце для стоянки 1 шт., 7.17 Особи з інваліднено 1 шт.; січні-лютому 2024 року по вул. Андрусяка в м. Стрий встановлені дорожні знаки: 5.42.1 Miсце для стоянки 1 шт. 7.17 Особи з інвалідністю 1 шт.
Статтею 52-2 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що при розміщенні транспортних засобів на майданчику для платного паркування особи, які розміщують транспортні засоби на такому майданчику, оплачують вартість послуг за користування майданчиком для платного паркування транспортного засобу згідно з тарифом, встановленим органом місцевого самоврядування відповідно до порядку формування тарифів на послуги з користування майданчиками для платного паркування транспортних снобів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Положення частини першої цієї статті не застосовуються у випадках, визначених частиною шостою та сьомою статті 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо місць для безоплатного паркування.
Таким чином, умовою набуття особою з інвалідністю права на безоплатне користування на майданчику для платного користування, є розташування транспортного засобу на місці для безоплатного паркування з урахуванням дорожніх знаків та дорожньої розмітки, якими такі місця визначені.
З доказової бази по адміністративному правопорушенню видно, що транспортним засобом засобом «Opel Zafira», р.н. НОМЕР_3 , здійснено користування майданчиком для платного паркування, що знаходиться за адресою ST007 вул. Андрусяка з 10:06:34 до 14:36:11 годин.
Також, з фотоматеріалів видно, що автомобіль обладнаний знаком «водій з інвалідністю», водночас стоянку автомобіля здійснено на паркувальному місці, яке не визначено як місце паркування для осіб з інвалідністю.
Слід зазначити, що право позивача на безоплатне паркування не є абсолютне та виникає за умови дотриманням Правил паркування транспортних засобів та Правил дорожнього руху. Зокрема, для безоплатного паркування водію з інвалідністю слід обрати на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування визначене місце для безоплатного паркування (за наявності). Як встановлено судом, на даному майданчику облаштовано два місця для безоплатного паркування, які позначені відповідними дорожніми знаками. Відповідно, за відсутності такого вільного місця на цьому майданчику, у позивача не виникало право на безоплатне паркування на платному місці.
У спірному випадку відповідачем доведено та не спростовано позивачем те, що транспортний засіб, належний позивачу, не був розміщений на місці для безоплатного паркування, а отже відповідачем правомірно було притягнуто позивача, як власника транспортного засобу, до адміністративної відповідальності. Більше того, позивач в судовому засіданні не заперечив, той факт, що здійснив зупинку транспортного засобу на платному місці.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 152-1 КУпАП, а тому в задоволені адміністративного позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 132-1, 251, 280 КУпАП, ст. ст. 77, 205, 229, 246, 250, 286 КАС України, суд
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу інспекторів з паркування управління житлово-комунального господарства Стрийської міської ради, Стрийської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги особами, що беруть участь у справі в 10 денний строк з дня отримання копії рішення у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: Відділ інспекторів з паркування управління житлово-комунального господарства Стрийської міської ради, ЄДРПОУ: 43971810, місцезнаходження: Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71;
Представник відповідача: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ;
Відповідач: Стрийська міська рада, місцезнаходження: Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71;
Представник відповідача: Кобко Тарас Вікторович, ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса проживання: АДРЕСА_4 .
Головуючий суддя В.Л.Бучківська