Справа № 711/4264/24
Номер провадження 3/711/1464/24
27 червня 2024 року м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м.Черкаси Олійник В.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України»,
до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП,
В провадженні Придніпровського районного суду м.Черкаси знаходяться адміністративні матеріали, які надійшли з Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП.
В судовому засіданні встановлено, що при проведенні заходу державного нагляду (контролю) приватного підприємства ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України», виявлено порушення законодавства про працю, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: 1.Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136 заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Перевіркою наданих довідок ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» та філій встановлено, що заробітна плата станом на 15.05.2024 не виплачена загальний розмір заборгованості по заробітній платі становить 28454313,28 грн., чим порушено вимоги частини перша статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136. А саме: по ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 20917,35 грн. перед 6 працівниками; по філії «Черкаська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 5364900,33 грн. перед 118 працівниками ( в т.ч. перед звільненими в розмірі 4565528,50 грн.); по філії «Золотоніська дорожньо-експлутаційна дільниця» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 3998893,46 грн. перед 97 працівниками; по філії «Шполянський райавтодор» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 2977619,18 грн. перед 77 працівниками (в т.ч. перед звільненими в розмірі 2917929,97 грн.); по філії «Уманська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 4845210,81 грн. перед 89 працівниками; по філії «Монастирищенський райавтодор» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 1444636,59 гри. перед 26 працівниками; по філії «Єрківський спецкар'єр» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 3644643,33 грн. перед 52 працівниками; по філії «Драбівський райавтодор» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 1420079,25 грн. перед 33 працівниками (в т.ч. перед звільненими в розмірі 740688,69 грн.); філії «Звенигородська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 4737412,97 грн. перед 119 працівниками. 2. Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136 роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Згідно до довідок про рух коштів за період з 01.01.2024 по 15.04.2024 по ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України, та Філій залишок на рахунках станом на 01.01.2024 - 399565,93 грн., надійшло коштів - 4055058,60 грн. З них на виплату заробітної плати витрачено 2353451,60 грн., що становить 52,83%, на сплату податків 1175448,50 грн., що становить 26,39 %, на інші видатки - 283503,64 грн., що становить 6,36% залишок коштів 642220,79 грн., що становить 14,42 %.
Відповідальна особа директор ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» ОСОБА_1 .
Особа стосовно якої складено протокол про адміністративне праворушення ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду адміністративної справи, шляхом направлення рекомендованого повідомлення, не з'явився, причин неявки суду не повідомив.
Приписами ч.2 ст.268 КУпАП визначений вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, однак справи щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності за ст.41 КУпАП до таких не відносяться, тому суд, приймаючи постанову за результатами розгляду справи стосовно ОСОБА_1 за його відсутності, не порушив його право на захист.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 року зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративне правопорушення було повідомлено про направлення матеріалів стосовно нього на розгляд до Придніпровського районного суду м.Черкаси, про що свідчить підпис останнього.
Таким чином, суд виконав свій обов'язок, щодо повідомлення ОСОБА_1 про судовий розгляд справи стосовно нього. В свою чергу, ОСОБА_1 достеменно знаючи про те, що стосовно нього складено протокол про адміністративне правопорушення, не вжив заходів, щоб дізнатись про стан відомого йому судового провадження.
Враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд може провести розгляд справ за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Недотримання строків розгляду справ про адміністративне правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Зазначене дає підстави і зобов'язує суддю розглянути справу без присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і не з'являється в судове засідання.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбаченні цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв?язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення. в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Також, необхідно зазначити, що ст.245 КУпАП встановлено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об?єктивне з?ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Положення статті 251 КУпАП визначають, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст.252 КУпАП).
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов?язаний з?ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом?якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з?ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Відповідальність за ч.1 ст. 41 КУпАП настає за винну протиправну поведінку, яка полягає у порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Конституційний Суд України у рішеннях від 7 липня 2004 року №14-рп/2004, від 16 жовтня 2007 року №8-рп/2007 та від 29 січня 2008 року №2-рп/2008 закріплене ст. 43 Конституції України право на працю визначав як природну потребу людини своїми фізичними та розумовими здібностями забезпечувати своє життя. Це право передбачає як можливість самостійно займатися трудовою діяльністю, так і працювати за трудовим договором чи контрактом.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» зарплата має виплачуватися працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Подібний обов'язок роботодавця зберігається і в умовах воєнного стану, адже роботодавці мають докладати зусиль для здійснення своєчасних виплат. Проте є нюанси. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Однак звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов'язку виплати заробітної плати. Це означає, що роботодавець не може не оплатити працю свого працівника.
Водночас, об'єктивно не маючи можливості провести виплати в строк через бойові дії або інший форс-мажор, роботодавець і посадові особи роботодавця можуть бути звільнені від відповідальності. Так, за порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам більше нiж за один місяць і виплату грошових коштів не в повному обсязі ст. 265 Кодексу законів про працю України передбачено накладання фінансової санкції на роботодавця у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, виплата її не в повному обсязі тягнуть за собою накладення штрафу на посадовців підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності та притягнення до адміністративної відповідно за ст.41 КУпАП.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до наказу № 77-к/тр від 15.04.2024 перебування ОСОБА_1 на посаді директора ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» продовжено.
В ході перевірки довідок наданих ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України та філій» встановлено, що станом на 15.05.2024 не виплачена загальний розмір заборгованості по заробітній платі становить 28454313,28 грн. Зокрема по ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 20917,35 грн. перед 6 працівниками; по філії «Черкаська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 5364900,33 грн. перед 118 працівниками ( в т.ч. перед звільненими в розмірі 4565528,50 грн.); по філії «Золотоніська дорожньо-експлутаційна дільниця» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 3998893,46 грн. перед 97 працівниками; по філії «Шполянський райавтодор» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 2977619,18 грн. перед 77 працівниками (в т.ч. перед звільненими в розмірі 2917929,97 грн.); по філії «Уманська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 4845210,81 грн. перед 89 працівниками; по філії «Монастирищенський райавтодор» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 1444636,59 гри. перед 26 працівниками; по філії «Єрківський спецкар'єр» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 3644643,33 грн. перед 52 працівниками; по філії «Драбівський райавтодор» ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі 1420079,25 грн. перед 33 працівниками (в т.ч. перед звільненими в розмірі 740688,69 грн.); філії «Звенигородська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України в розмірі -4737412,97 грн. перед 119 працівниками. 2. Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136 роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Згідно до довідок про рух коштів за період з 01.01.2024 по 15.04.2024 по ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України, та Філій залишок на рахунках станом на 01.01.2024 - 399565,93 грн., надійшло коштів - 4055058,60 грн. З них на виплату заробітної плати витрачено 2353451,60 грн., що становить 52,83%, на сплату податків 1175448,50 грн., що становить 26,39 %, на інші видатки - 283503,64 грн., що становить 6,36% залишок коштів 642220,79 грн., що становить 14,42 %.
Відповідальна особа директор ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, а саме: порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Його вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 23.05.2024 № Ц/ЧК/11930/172/П/ПТ, актом інспекційного відвідування № Ц/ЧК/11930/172, та іншими матеріалами справи.
Пом'якшуючих та обтяжуючих відповідальність правопорушника обставин не вбачається.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини та майнового стану, відсутності обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність порушника, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, так як застосування до нього цього стягнення буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як ним самим, так і іншими особами.
Також підлягає стягненню на корить держави судовий збір відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.41, 279, 283 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, що дорівнює 605,6грн.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього можуть бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст.308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В. М. Олійник