вул. Шевченка, 41а, смт Семенівка, Кременчуцький р-н., Полтавська обл., 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс 9-17-39, 9-15-37, E-mail inbox@sm.pl.court.gov.ua
ідентифікаційний номер 02886143
Справа №547/640/24
Провадження №3/547/319/24
27 червня 2024 року смт Семенівка, Полтавська область
Суддя Семенівського районного суду Полтавської області В.Ф.Харченко, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Головного управління ДПС у Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , керівник ТОВ "Агро-Веселий Поділ", РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 04.06.2024 при проведенні камеральної перевірки своєчасності подання декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік виявлено порушення граничного терміну подання (акт перевірки № 6237/16-31-04-09-03/33014188 від 07.05.2024) керівником ТОВ "Агро-Веселий Поділ" - ОСОБА_1 , а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік, вх. № 9385841791 від 10.04.2024, граничний термін подання - 29.02.2024, чим порушено вимоги п. 49.18.6, п.п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ Податкового кодексу України, чим порушено порядок ведення податкового обліку.
Зазначене діяння ОСОБА_1 , як керівника ТОВ "Агро-Веселий Поділ", кваліфіковано упорядником протоколу про адміністративне правопорушення ч. 1 ст. 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) - порушення керівниками підприємств встановленого законом порядку ведення податкового обліку.
ОСОБА_1 свою провину у діянні заперечує і просить закрити провадження через відсутність події і складу адміністративного правопорушення, а також через закінчення 3-місячного строку накладення стягнення. Вказав, що за змістом п. 49.2 ст. 40 Податкового кодексу України (далі - ПК) платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Отже у разі відсутності об'єкту оподаткування декларацію подавати не потрібно. ТОВ "Агро-Веселий Поділ" більш як 10 років не здійснює свою діяльність, доходів чи видатків не має, а тому за законом товариство не повинно подавати декларацію. Декларація за 2023 рік з "нульовими" показниками була подана ним помилково. Граничний 60-денний строк подання декларації за 2023 рік закінчився 29.02.2024. Тому відлік строку несвоєчасної подачі слід обраховувати із 01.03.2024 незалежно від дати подання декларації. Станом на 27.07.2024 пройшло більш як 3 місяці для можливого накладення стягнення. Протокол складено за межами 3-місячного строку.
Відповідно до ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах Малофєєва проти Росії" (рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та "Карелін проти Росії" (рішення від 20.09.2016, заява № 926/08), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції.
Відповідно до п.п. 49.18.6 п. 49.18 ст. 49 ПК податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на прибуток (у тому числі платників частини чистого прибутку (доходу)), для податкової декларації (у тому числі розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до акту про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової декларації № 6237/16-31-04-09-03/33014188 від 07.05.2024 встановлено, що керівник ТОВ "Агро-Веселий Поділ" ОСОБА_1 10.04.2024 подав податкову декларацію з податку на прибуток ТОВ "Агро-Веселий Поділ" за 2023 рік за граничного терміну її подання 29.02.2024.
Податкова декларація з податку на прибуток ТОВ "Агро-Веселий Поділ" за звітний 2023 рік прийнята ГУ ДПС у Полтавській області 10.04.2024 за реєстраційним № 9385841791. Граничний термін її подання складає 29.02.2024.
Вказана декларація вказує на відсутність показників діяльності, об'єктів оподаткування тощо ТОВ "Агро-Веселий Поділ", тобто має усі нульові показники.
Відповідно до п. 49.2 ст. 49 ПК платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Отже доводи ОСОБА_1 про відсутність у ТОВ "Агро-Веселий Поділ" обов'язку подавати податкову декларацію за 2023 рік за відсутності господарської діяльності товариства і "нульовість" її показників - є обґрунтованими.
На підтвердження доводів про відсутність обов'язку подавати декларацію також вказують близькі за змістом роз'яснення ДПС України від 17.02.2023 https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/655299.html, а також https://lv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print-490749.html
Роз'яснення підсумовують, що за відсутності протягом І кварталу, півріччя, трьох кварталів поточного року доходів та об'єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, податкова декларація з нульовими показниками за такі періоди не подається.
Ураховуючи встановлені у справі обставини роблю висновок, що упорядником протоколу про адміністративне правопорушення у належний спосіб не доведено вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1631 КУпАП, з огляду на відсутність у ТОВ "Агро-Веселий Поділ" обов'язку подавати податкову декларацію з податку на прибуток за 2023 рік. При цьому недотримання граничного терміну подання декларації, яку не слід подавати, не є підставою для притягнення до відповідальності керівника товариства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Частиною другою статті 284 КУпАП передбачено, що постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Ураховуючи зазначене, роблю висновок про відсутність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП, та закриття у зв'язку з цим справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 9, 1631, 245-249, 251, 252, 283-285, 287, 294 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 невинуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП, закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Полтавського апеляційного суду через Семенівський районний суд Полтавської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено.
Суддя В.Ф.Харченко