Рішення від 24.06.2024 по справі 592/5122/24

Справа№592/5122/24

Провадження №2-о/592/110/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого - судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання - Перев'язки К.А., заявника - ОСОБА_1 , представника заявника - адвоката Тумки В.А., представника заінтересованої особи Управління Державної міграційної служби України в Сумській області - Чхун С.А., розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, про встановлення факту постійного проживання на території України для отримання паспорта громадянина України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту її постійного проживання на території України в м.Суми з 03.06.1977 року до 01.08.1994 року. Свої вимоги обгрунтовує тим, що вона, ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Суми. З дня свого народження і до вересня 1994 року вона постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Про факт її проживання у вказаний вище період у м.Суми свідчать, зокрема, індивідуальна карта дитини, медична карта амбулаторного хворого, довідка Сумського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №15 від 16.11.2023 року №01-20/537, атестат про повну загальну середню освіту, заява про видачу паспорта, акт квартального комітету №58 і Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради від 25.01.2024 року. З індивідуальної карти дитини і медичної карти амбулаторного хворого слідує, що у вищезазначений проміжок часу вона перебувала на медичному обліку у поліклініці №3 м.Суми і мешкала за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно довідки Сумського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №15 Сумської міської ради від 16.11.2023 року №01-20/537 вона навчалась в Сумській середній школі з 1984 року по 1994 року з 1 по 11 клас. 24 червня 1994 року вищевказаний навчальний заклад видав їй атестат про повну загальну середню освіту. 07 жовтня 1993 року вона подавала до паспортної служби заяву про видачу паспорта, в якій зазначено її місце проживання. Згідно акту квартального комітету №58 і Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради від 25.01.2024 року з дня народження і до цього часу (за виключенням періоду з вересні 1994 року до грудня 1998 року) вона постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . Встановлення факту проживання необхідно їй для отримання паспорта громадянина України. Згідно довідок Управління ЦНАП у м.Суми від 17.11.2023 року та від 08.03.2024 року інформація про реєстрацію місця проживання за період до утворення ЦНАП у них відсутня.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Тумка В.А. заяву підтримали із зазначених підстав та просили її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Управління Державної міграційної служби України в Сумській області Чхун С.А., в судовому засіданні проти задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту її постійного проживання в м.Суми з 03.06.1977 року до 01.08.1994 року заперечував, та пояснив, що УДМС у Сумській області відомо, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою росії (паспорт НОМЕР_1 , виданий 19.03.2014 року ФМС 46004) і з 12.02.2008 року зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 . На території України перебуває законно та документована посвідкою на постійне проживання виданою НОМЕР_2 від 14.12.2022 року. Архівними обліками УДМС підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 по досягненню 16-річного віку 07.10.1993 року Ковпаківським РВ УМВС України в Сумській області була документована паспортом на бланку громадянина колишнього CРС зразка 1974 року, серії НОМЕР_3 . На заяві про видачу (форма 1) вказаного паспорта містяться службові відмітки щодо звернення особи про втрату паспорта в 1996 та 1997 році на території Курської області, росія. На початку 2024 року в усному порядку ОСОБА_1 звернулася до сектору питань громадянства УДМС та отримала консультацію та роз'яснення вимог чинного законодавства за статтями 3 та 8 Закону. 24.01.2024 року ОСОБА_1 письмово звернулася до Управління ДМС України в Сумській області. 30.01.2024 року їй надано вичерпну відповідь з роз'ясненням, що вона, як громадянка російської федерації, яка проживає на території України за посвідкою на постійне проживання, має правові підстави на оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України», так як народились до 24 серпня 1991 року на території України. Згідно вимог статті 3 Закону, пункту 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (у редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року №588) за правовою сутністю виключена можливість подання заяви про встановлення належності до громадянства України особою, яка перебуває в громадянстві інших держав. Натомість вона має можливість отримати громадянство України за територіальним походженням відповідно до статті 8 Закону. Таким чином встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 на території України, а саме в місті Суми з 03.06.1977 року до 01.08.1994 року в судовому порядку не є доцільним, адже у неї, як у іноземки, відсутні правові підстави на встановлення належності до громадянства України згідно ст.3 Закону України «Про громадянство». Відповідно до пункту 24 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006) для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один із таких документів: декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України. Наведене виключає можливість розгляду заяви про встановлення заявленого факту в порядку цивільного судочинства, що є підставою для закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.

Суд, заслухавши пояснення заявника ОСОБА_1 , її представника - адвоката Тумки В.А., представника заінтересованої особи ОСОБА_2 , показання свідків, дослідивши докази у справі, дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав:

Суд установив, що заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Суми, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 Серія НОМЕР_4 від 02 грудня 2022 року.

З дня свого народження і до липня 1994 року ОСОБА_1 проживала в м.Суми. ОСОБА_1 проживала за адресою АДРЕСА_1 (на цей час вул.Павла Чубинського).

Вказані обставини підтверджуються копією індивідуальної карти дитини (а.с.8-12), копією медичної карти амбулаторного хворого (а.с.13), довідкою Сумського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №15 від 16.11.2023р. №01-20/537, згідно з якою ОСОБА_1 дійсно навчалась в Сумській середній школі №15 з 1984 року по 1994 рік з 01 по 11 клас (а.с.4). 24.06.1994 року ОСОБА_1 отримала атестат про повну загальну середню освіту, згідно з яким ОСОБА_1 в 1994 році закінчила загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №15 м.Сум (а.с.5). 07.10.1993 року ОСОБА_1 заповнила форму №1 для отримання паспорта громадянина України (а.с.6).

Відповідно до акту квартального комітету №58 і Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради від 25.01.2024 року ОСОБА_1 проживала за адресою АДРЕСА_1 станом на серпень 1991 року і на цей час проживає (а.с.7).

Викладені обставини підтвердили допитані судом свідки.

Так, свідок ОСОБА_3 , яка є рідною тіткою заявниці, підтвердила, що ОСОБА_1 народилася в м.Суми, де навчалася в школі. З часу народження і до теперішнього часу проживає в м.Суми. Тимчасово ОСОБА_1 виїжджала на навчання до м.Курськ, потім повернулася в м.Суми. Проживає ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 .

Свідок ОСОБА_4 , яка є подругою заявниці, пояснила, що вона знає ОСОБА_1 з 1984 року. Після закінчення навчання в школі в м.Суми ОСОБА_1 виїхала в Курську область на навчання, а потім повернулася до м.Суми і проживає в м.Суми. Їй відомо, що в 2000-х роках ОСОБА_1 набула громадянство іншої держави.

Управління Державної міграційної служби України в Сумській області повідомило, що архівними обліками УДМС підтверджується, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , по досягненню 16-річного віку 07.10.1993 року Ковпаківським РВ УМВС України в Сумській області була документована паспортом на бланку громадянина колишнього CРС зразка 1974 року, серії НОМЕР_3 . На заяві про видачу (форма 1) вказаного паспорта містяться службові відмітки щодо звернення особи про втрату паспорта в 1996 та 1997 році на території Курської області, росія.

Тобто, ОСОБА_1 мала внутрішній паспорт громадянина України, оформлений з використанням бланків паспортів зразка колишнього СРСР.

Згідно з відомостями, наданими УДМС у Сумській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримала паспорт громадянки росії (паспорт НОМЕР_1 , виданий 19.03.2014 року ФМС 46004) (а.с.26). На території України перебуває законно та документована посвідкою на постійне проживання виданою НОМЕР_2 від 14.12.2022 року, проживає за адресою АДРЕСА_2 .

Викладені обставини підтвердила заявник ОСОБА_1

Залежно від обставин юридичні факти за критерієм їх правових наслідків розрізняють на: правовиникаючі, правозмінюючі, правопризупиняючі, правовідновлюючі, правоприпиняючі.

Факти, що підлягають встановленню судом, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи матиме він правові наслідки.

Схожі за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 320/948/18 від 10 квітня 2019 року.

Метою встановлення факту постійного проживання на території України в період з 03.06.1977 року до 01.08.1994 року заявник ОСОБА_1 зазначає необхідність такого судового рішення для можливості реалізації права отримати паспорт громадянина України.

Заявник ОСОБА_1 не претендує на набуття громадянства України внаслідок прийняття до нього, а просить встановити факт постійного проживання саме для подальшого документування паспортом громадянина України на підставі п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про громадянство України», відповідно до якого громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.

Однак, заявник ОСОБА_1 є громадянкою іноземної держави і відповідно має право на набуття громадянства за територіальним походженням відповідно до ст.8 Закону України «Про громадянство».

Відповідно до ст.3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Пунктом 7 Порядку провадження із заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року №215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 року №588/2006) визначено, що встановлення належності до громадянства України стосується: а) громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24 серпня 1991 року або проживання в Україні за станом на 13 листопада 1991 року, в тому числі: осіб, які за станом на 13 листопада 1991 року проходили строкову військову службу на території України і після її проходження залишилися проживати на території України; осіб, які за станом на 24 серпня 1991 року або за станом на 13 листопада 1991 року відбували покарання в місцях позбавлення волі на території України та перебували у громадянстві колишнього СРСР і до набрання вироком суду законної сили постійно проживали відповідно на території УРСР або проживали на території України; б) осіб, які за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року не досягли повноліття і батьки яких належать до категорій, зазначених у підпункті «а» цього пункту; в) осіб, які за станом на 24 серпня 1991 року або на 13 листопада 1991 року не досягли повноліття та виховувалися в державних дитячих закладах України.

Згідно вимог статті 3 Закону України «Про громадянство України», пункту 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (у редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року №588) за правовою сутністю виключена можливість подання заяви про встановлення належності до громадянства України особою, яка перебуває в громадянстві інших держав. Натомість особа, яка є громадянином іншої держави, має можливість отримати громадянство України за територіальним походженням відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України».

Згідно з ст.8 Закону України «Про громадянство України» особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.Для оформлення набуття громадянства України в установленому порядку разом із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подається: особою без громадянства - декларація про відсутність іноземного громадянства; іноземцем - зобов'язання припинити іноземне громадянство.

Згідно з пунктом 24 цього Порядку передбачено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм); в) один із таких документів: декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав.

У статті 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Статтею 4 Конституції України визначено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Разом із тим від встановлення належності до громадянства України необхідно відрізняти процедуру набуття громадянства України за територіальним походженням іноземцями або особами без громадянства.

В березні 2014 року заявник ОСОБА_1 добровільно набула громадянства РФ та добровільно отримала документ, що підтверджує наявність у неї громадянства іншої держави.

Оскільки заявник ОСОБА_1 є громадянкою іншої держави, то відсутні підстави для задоволення її заяви та встановлення вказаного факту. Встановлення факту постійного проживання заявника на території України не матиме правових наслідків, оскільки в Україні існує єдине громадянство.

Враховуючи викладене, правові підстави для встановлення факту постійного проживання заявника ОСОБА_1 на території України з 03.06.1977 року до 01.08.1994 року з метою отримання паспорта громадянина України, відсутні.

Отже, суд вважає необхідним відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, про встановлення факту постійного проживання на території України для отримання паспорта громадянина України.

Керуючись ст.76,83, 293, 294, 315, 318, 319 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, про встановлення факту постійного проживання на території України для отримання паспорта громадянина України.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду. При оголошенні вступної та резолютивної частини судового рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання - АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_5 .

Повне рішення суду складено 27.06.2024 року.

Суддя О.А. Котенко