Справа №155/754/24
Провадження №3/155/411/24
26.06.2024 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Санакоєв Д.Т., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень передбачених ст.124, ч.1 ст.130 та ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколами про адміністративні правопорушення 28.04.2024 року о 19 год 59 хв в м. Берестечко по вул. Січових Стрільців, ОСОБА_1 керував автомобілем марки ВАЗ 2107 державні номерні знаки НОМЕР_1 не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням чим скоїв наїзд на паркан. При ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження із матеріальними збитками, чим порушив вимоги п.12.1 ПДР України, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП.
Крім того, 28.04.2024 року о 19 год 59 хв в м. Берестечко по вул. Січових Стрільців, ОСОБА_1 керував автомобілем марки ВАЗ 2107 державні номерні знаки НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки зі згоди водія із застосуванням приладу DRAGER ALKOTEST 6810 ARBL 04590, проба позитивна DRAGER ALKOTEST 6810 ARBL 04590, що підтверджується тестом №5502, проба позитивна 1.92‰, чим порушив п.2.9а ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім того, 28.04.2024 року о 20 год 00 хв в м. Берестечко по вул. Січових Стрільців, ОСОБА_1 керував автомобілем марки ВАЗ 2107 державні номерні знаки НОМЕР_1 об не виконував законну вимогу працівників поліції вийти з транспортного засобу та вчинив непокору працівникам поліції, чим вчинив правопорушення передбачене ст.185 КУпАП.
ОСОБА_1 в судові засіданні призначені на 14.05.2024, 04.06.2024, 24.06.2024 та 26.06.2024 повторно не з'явився, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи від нього на адресу суду не надходили, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомленим про що в матеріалах справи та протоколі наявні відповідні докази, зокрема рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.
Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Практика Європейського суду з прав людини визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Як зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України», сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Із дослідженого відеозапису долученого до матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 було повідомлено, що розгляд справи відбудеться в Горохівському районному суді, про що останній поставив особистий підпис, а отже про місце розгляду йому було достовірно відомо.
ОСОБА_1 достовірно знаючи про наявність судового провадження відносно нього, судові засідання не з'являвся і не вжив жодних заходів для належної реалізації своїх процесуальних прав та обов'язків, які йому були роз'яснені працівником поліції під час складання протоколу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові та електронні докази, які містяться в матеріалах справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (частини 1-3 ст. 7 КУпАП).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано працівниками поліції за ст.185 КУпАП.
Диспозиція ст.185 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Тобто, з об'єктивної сторони злісна непокора виражається у відмові від обов'язкового виконання наполегливих, неодноразово повторених розпоряджень або вимог працівника поліції, або в непокорі, вираженій в зухвалій формі, що свідчить про явну неповагу до органів та осіб, які охороняють громадський порядок. Відмова правопорушника проявляється у недвозначній формі словами, жестами, мовчанням тощо.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Для притягнення особи до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 969554 від 28.04.2024 року зазначено, що ОСОБА_1 не виконував законну вимогу працівників поліції вийти з транспортного засобу та вчинив непокору працівникам поліції.
Однак, із відеозапису долученого до матеріалів справи із нагрудної камери працівника поліції, відеореєстратора патрульного автомобіля та камер відеонагляду встановленій по вул. Січових Стрільців м. Берестечко, не встановлено жодних законних вимог поліцейського, перегляд відеозаписів та матеріли справи жодним чином не підтверджують обставини викладені в протоколі.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суддя вважає за необхідне провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Водночас, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст.124 ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №060664 від 28.04.2024 року та серії ААД №060662 від 28.04.2024 року, схемою місця ДТП та фототаблицею до нього, рапортом №1537 від 24.04.2024 року, тестом на алкоголь проведеного 28.04.2024 о 20:46 год., відповідно до якого результат становить 1,92‰ із підписом ОСОБА_1 , актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 28.04.2024, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 28.04.2024 року, оптичним диском із відеозаписом з нагрудної бодікамери працівника поліції, відео реєстратора з патрульного автомобіля та камер відеонагляду встановленій по вул. Січових Стрільців м. Берестечко, перегляд якого відтворює обставини події, зазначені у протоколах, відповідає вимогам ст.251 КУпАП.
Згідно п.2.9 «а» ПДР України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Стаття ст.124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно п.2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивних підстав ставити під сумнів досліджені судом докази, як надані органом, що склав протоколи про адміністративні правопорушення ААД №060664 від 28.04.2024 року та ААД №060662 від 28.04.2024 року, у суду не має.
За таких обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 та ч.1 ст.130 КУпАП доведена поза розумним сумнівом.
Обставини, які б обтяжували чи пом'якшували відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Відповідно до ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При визначенні виду та розміру стягнення за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ст.124 та ч.1 ст.130 КУпАП, судом враховується особа порушника, який хоча й вперше притягається до адміністративної відповідальності за вчинення аналогічних правопорушень, проте вчинив відразу кілька правопорушень, які відноситься до категорії порушень підвищеної суспільної небезпечності у сфері безпеки дорожнього руху, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Дана безальтернативна міра адміністративного стягнення, на думку суду, буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від скоєння нових адміністративних правопорушень.
На підставі ст.40-1 КУпАП, п.5 ч. 2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” з ОСОБА_1 слід також стягнути судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст.185 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
На підставі статті 36 КУпАП, призначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч.1 ст.307, ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу понад п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - понад п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Горохівський районний суд Волинської області.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області (підпис) Д.Т.Санакоєв
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Відповідальна особа:секретар судового засідання О.М.Федонюк
Засвідчено: 26.06.2024 року.