227/1493/24
26.06.2024 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Корнєєвої В.В.
при секретарі с/з Михайловській Т.П.
за участю:
особи, яка притягається
до адмінвідповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля адміністративний матеріал, який надійшов з Відділу поліції № 1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який має вищу юридичну освіту, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Добропільського міськрайонного суду Донецької області з ВП№ 1 Покровського РУП ГУНП в Донецькій області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Як вбачається із складу правопорушення, зазначеного в протоколі від 10.05.2024 року про адміністративне правопорушення серії ААД№799733, в с.Ганнівка Покровського району Донецької області 10.05.2024р. о 22-30год. на блокпосту Ганнівка було зупинено водія ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом Volkswagen Transporter д/н НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від продуття газоаналізатора «Драгер 6810» на місці зупинки чи проходження медичного огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, в установленому законом порядку, відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Судом було роз'яснено права, передбачені ст.268 КУпАП, ст.63 Конституції України, клопотань та заяв, відводів до суду не надійшло.
ОСОБА_1 в судовому засіданні зазначив, що визнає свою вину, но в нього є зауваження, т.я. не було свідків під час складання протоколу, і він не керував цим транспортним засобом, і згідно ст.15 КУпАП справу має бути передано для вирішення питання про притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктами 1.3,1.9 Правил дорожнього руху України передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п.п. 2, 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі -поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення
координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 12 розділу ІІ цієї Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Як вбачається з відеозапису, який було оглянуто в ході судового розгляду, ОСОБА_1 дійсно був зупинений на блокпосту Ганнівка та надав для перевірки документи на автомобіль та копію водійського посвідчення та військового квитка. Оскільки було порушено срок розмитнення автомобіля, який має реєстрацію Республіки Польща, відносно ОСОБА_1 поліцією було складено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.8 ст.121 КУпАП та накладено штраф в розмірі 8500 грн. Також поліцейським було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в зв'язку із наявністю у нього зовнішніх ознак алкогольного сп'яніння, на що останній заявив, що відмовляється від проходження, і поліцейським було роз'яснено, що це є порушенням п.2.5 ПДР, і є самостійним складом ч.1 ст.130 КУпАП, і що на нього буде складено протокол. ОСОБА_1 не виявив бажання пройти такий огляд, від надання пояснень та підписання протоколу відмовився.
В судовому засіданні ОСОБА_1 суду заявив, що не керував транспортним засобом, але на запитання суду як він тоді опинився на блокпосту Ганнівка він нічого пояснити не міг. Таке ствердження також спростовується відеозаписом, який було досліджено в судовому засіданні, на якому зафіксовано, як ОСОБА_1 , дзвонить своєму командиру, повідомляє, що його затримали на блокпосту, просить вирішити цю ситуацію, і повідомляє, що він виїхав раніше.
Суд вважає, що не заслуговує на увагу зауваження ОСОБА_1 про те, що були відсутні свідки під час складання протоколу, оскільки під час складання такого протоколу застосувався безперервний відеозапис на боді-камеру поліцейського, що виключає необхідність залучення двох свідків, що передбачено ч.2 ст.266 КУпАП.
Суд не може погодитися із ствердження ОСОБА_1 про те, що згідно ст.15 КУпАП його справу належить передати для притягнення його до дисциплінарної відповідальності як військовослужбовця.
Так, дійсно згідно ч.1 ст.15 КУпАП військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами, але за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Відповідно до ч.2, 3 ст.15 КУпАП інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах. При порушенні правил дорожнього руху водіями транспортних засобів Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту - військовослужбовцями строкової служби, а також вчиненні ними військових адміністративних правопорушень, передбачених главою 13-Б цього Кодексу, штраф як адміністративне стягнення до них не застосовується. У випадках, зазначених у цій статті, органи (посадові особи), яким надано право накладати адміністративні стягнення, передають матеріали про правопорушення відповідним органам для вирішення питання про притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 , як військовослужбовець призваний на військову службу під час мобілізації, має нести відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП на загальних підставах.
В ході судового розгляду судом було встановлено, що ОСОБА_1 дійсно скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, та його вина доводиться: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 799733 від 10.05.2024 року; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; відеозаписом, який було досліджено в судовому засіданні, з якого вбачається, що дійсно ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки або в медичній установі, на що він відмовився, після чого було складено протокол за ч.1 ст.130 КУпАП.
Приймаючи до уваги характер правопорушення та особу правопорушника, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Згідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 130, 268, 283-285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, який повинен бути сплачений за реквізитами: отримувач Донецьке ГУК/Донецька область/21081300, код отримувача (ЕДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA198999980313090149000005001, код класифікації доходів бюджету 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок, який повинен бути сплачений за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ):37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Корнєєва
26.06.2024