Постанова від 19.06.2024 по справі 280/9911/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2024 року м. Дніпросправа № 280/9911/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Малиш Н.І., Кругового О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 р. (суддя Чернова Ж.М.) в адміністративній справі №280/9911/23 за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій він просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене у формі довідки №192 від 17 листопада 2023 р. щодо визнання його придатним до військової служби позивача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 20.09.2023 звернувся до відповідача з метою зняття з обліку, оскільки відповідно до наявних медичних показань «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», Наказу №402 п. «а»/ «б» ст.39 належать симптоматичні артеріальні гіпертензії з підвищенням артеріального тиску до 3 ступеня. В той же час за наслідком проходження позивачем лікарської комісії, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 було ухвалено рішення, оформлене у формі довідки від 17.11.2023 №192, згідно з яким позивача визнано обмежено придатним до військової служби. Вказує, що відповідачем не проведено належний медичний огляд позивача, проігноровано його скарги, проігноровано його прохання щодо проходження огляду у лікарні та у спеціалізованих лікарів за напрямками. Позивач не погоджується з рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.11.2023 №192, оскільки вважає що відповідачем було занижено ступінь та важкість захворювання, не були взяті до уваги ряд захворювань, які обумовлюють визнання позивача обмежено придатним. З урахуванням вищезазначеного просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 р., ухваленим за результатом розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

У поданій апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржником зазначено наступні доводи: позивач має право оскаржити рішення ВЛК безпосередньо до суду, без попереднього звернення до ЦВЛК; на момент проходження позивачем ВЛК, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 не була ліквідована; позивач звернувся до відповідача з метою зняття з обліку, проте його було визнано обмежено придатним до військової служби всупереч діагнозам, підтвердженим медичними документами.

Письмовий відзив на апеляційну скаргу від відповідача до суду апеляційної інстанції не надходив.

Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 цього ж Кодексу.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач 20 вересня 2023 р. звернувся до відповідача з метою зняття з обліку, оскільки відповідно до наявних медичних показань «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», Наказу №402 п. «а»/ «б» ст.39 належать симптоматичні артеріальні гіпертензії з підвищенням артеріального тиску до 3 ступеня. За наслідком проходження позивачем лікарської комісії, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 було ухвалено рішення, оформлене у формі довідки від 17 листопада 2023 року №192, згідно з яким позивача визнано обмежено придатним до військової служби. Позивач, не погодившись з рішенням Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленим у формі довідки №192 від 17 листопада 2023 року, звернувся з даним позовом до суду.

Постановляючи оскаржене рішення, суд першої інстанції, пославшись на правовий висновок Верховного Суду у постанові від 30.11.2021 у справі №826/17175/18, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки, відповідно до норм Положення №402, в судовому порядку можуть бути оскаржені саме рішення ВЛК регіону чи ЦВЛК. Позивач не звертався до Центральної військово-лікарської комісії та не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби.

Колегія суддів зазначає наступне.

Спір між сторонами виник у зв'язку із незгодою позивача з результатом проведеного позаштатною військово-лікарською комісією КНП "Клініка Сімейний лікар" Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області медичного огляду та наданням висновку про його обмежену придатність до військової служби.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (Положення №402).

Згідно із п.1.1 розділу І Положення, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до п.2.1 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази. Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо) з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з Положенням №402 постанови будь-якої ВЛК.

На ВЛК регіону покладаються обов'язки, у тому числі, з організації військоволікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у п.1.2 розд.I цього Положення, приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК, направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку, а постанова ЦВЛК - у судовому порядку (пп.2.4.10 п.2.4 розділу І цього Положення).

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема: військовослужбовців до військової служби; до військової служби за військовою спеціальністю; до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті.

Згідно п.1.2 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Згідно з п.20.3 розділу ІІ вказаного Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: "Придатний" до військової служби; "Непридатний" до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: "Обмежено придатний до військової служби").

Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Згідно постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду. Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний до військової служби у мирний час.

Позивачем перед судом порушено питання перевірки висновків позаштатної ВЛК, яке, на його думку, "занизило ступінь та важкість захворювання", не врахувала ряду інших захворювань. Проте перевірка правильності висновку ВЛК з медичних питань, як зазначено вище, не належить до повноважень суду. Будь-яких аргументів щодо порушення процедури проведеного медичного догляду та/або прийняття спірної довідки, складеної за її результатом, позовна заява не містить. Сам позивач не заперечує необхідність повторного медичного огляду чи експертизи, вказуючи на те, що він самостійно звернеться до експертного закладу.

Колегія суддів вважає, що в межах доводів позовної заяви суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 р. в адміністративній справі №280/9911/23 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 19 червня 2024 р. і касаційному оскарженню не підлягає, відповідно до частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Н.І. Малиш

суддя О.О. Круговий