Постанова від 26.06.2024 по справі 200/7426/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 року справа №200/7426/20-а

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т. Г.,

секретар судового засідання - Кобець О.А.,

за участю: представника позивача - Мудраченка І.В.,

представника відповідача - Торгіної Л.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року у справі № 200/7426/20-а (головуючий І інстанції Логойда Т.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» (Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська сіль») до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Донецькій області звернулося до суду із заявою, в якій просило відстрочити виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року, що ухвалена в даній справі, строком на один рік (т. 5 а.с. 11-14).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.04.2024 року у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Донецькій області про відстрочення виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року, що ухвалена в даній адміністративній справі - відмовлено (т. 5 а.с. 84-86).

Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просив ухвалу суду першої інстанції скасувати через порушення норм процесуального, матеріального права та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про відстрочення виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року, що ухвалена в цій адміністративній справі, якою на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління ДПС у Донецькій області ОСОБА_1 , накладено штраф у розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 53 680 гривень.

Головне управління ДПС у Донецькій області вважає загальновідомим та нормативно врегульованим питання відносно існування на території України надзвичайних обставин, а саме введення воєнного стану, що неодмінно обмежує безперешкодне провадження життєдіяльності, впливає на спроможність ефективно вирішувати свої життєві проблеми у звичному режимі. Це обставини, що не потребують доказування.

ТПП України підтвердила, що обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами, як для суб'єктів господарювання так і для населення. Зареєстрованим місцезнаходженням Головного управління ДПС у Донецькій області є м. Маріуполь, в якому вже 24.02.2022 почалися бойові дії, а відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004, із змінами, м. Маріуполь є тимчасово окупованою рф територією України, з 05.03.2022.

Приміщення Головного управління ДПС у Донецькій області з усім майном (меблі, комп'ютерна техніка, матеріальні цінності, облікові документи та ін.) захоплені збройними формуваннями рф (суду надано витяг з ЄРДР про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 341 КК України за № 42022052290000020 додається). Через військову агресію рф, з метою збереження життя і здоров'я працівників наказом ДПС України від 24.02.2022 №243 «Про встановлення простою у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органів» ДПС України було встановлено простій у роботі Головного управління ДПС у Донецькій області.

З 28 березня 2022 року більшість повноважень Головного управління ДПС у Донецькій області передано Головному управлінню ДПС у Львівській області (наказ ДПС України від 28.03.2022 №173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС»).

Головне управління ДПС у Донецькій області просило суд у зв'язку з цими обставинами врахувати вимушене перебування відповідача, керівника відповідача, його представників у різних частинах України. Через військову агресію рф керівник Головного управління ДПС у Донецькій області, у тому числі, вимушено залишив свою домівку, змінив зареєстроване місце проживання та, відповідно, робоче місце, відтак, є внутрішньо переміщеною особою.

Травмуючий досвід перебування в умовах війни, у стані постійного стресу через життєві обставини (зміна місця проживання та робочого місця, звичних нормальних умов життєдіяльності, т. ін.) позбавили здатності ефективно вирішувати свої життєві проблеми у звичному режимі. Забезпечення себе житлом, утримання такого житла, спеціальні потреби, матеріальні потреби, медична допомога, соціальна адаптація є першочерговими потребами від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вимушено переміщеної особи, якою є і керівник відповідача. Отже, стягнення штрафу за невиконання рішення суду з начальника Головного управління ДПС у Донецькій області спричинить значну/суттєву шкоду ОСОБА_1 - особі, що постраждала від війни, у тому числі. За приписами пункту 1 частини четвертої статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору. Слід зауважити, що відповідач, саме керівник Головного управління ДПС у Донецькій області, як сумлінна сторона адміністративного процесу, вчиняв всі необхідні (у межах повноважень/своєї компетентності) та залежні від нього дії, спрямовані на виконання рішення суду у справі №200/7426/20-а, про що відповідними процесуальними діями та документами (звіти, заяви, пояснення, клопотання, докази), направленими Донецькому окружному адміністративному суду, підтверджував свою добросовісність та намагання виконати судове рішення. Що, в свою чергу, спростовує умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, тривалу бездіяльність та ухилення останнього від виконання рішення суду. Натомість судом при вирішення питання про відстрочення виконання судового рішення не враховано цю обставину в підтвердження відсутності вини керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління ДПС у Донецькій області.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, проти чого заперечував представник позивача.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевірив доводи апеляційної скарги, і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року, залишеному без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2021 року, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Донецькій області щодо зменшення в інтегрованій картці платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у загальному розмірі 10285014,60 грн. за рахунок погашення податкових зобов'язань з вказаного податку: - 746945,23 грн. за декларацією за січень 2019 року; - 589409,00 грн. за декларацією за лютий 2019 року; - 305810,00 грн. за декларацією за березень 2019 року; - 437,00 грн. згідно з уточнюючим розрахунком до декларації за жовтень 2018 року; - 508887,00 грн. за декларацією за квітень 2019 року; - 841431,00 грн. за декларацією за травень 2019 року; - 117005,00 грн. за декларацією за червень 2019 року; - 966760,00 грн. за декларацією за липень 2019 року; - 1066197,00 грн. за декларацією за серпень 2019 року; - 834173,00 грн. за декларацією за вересень 2019 року; - 663610,00 грн. за декларацією за жовтень 2019 року; - 3200,00 грн. згідно з уточнюючим розрахунком до декларації за лютий 2019 року; - 677,00 грн. згідно з уточнюючим розрахунком до декларації за квітень 2019 року; - 104,00 грн. згідно з уточнюючим розрахунком до декларації за травень 2019 року; - 740356,00 грн. за декларацією за листопад 2019 року; - 828773,00 грн. за декларацією за грудень 2019 року; - 707841,00 грн. за декларацією за січень 2020 року; - 1192902,00 грн. за декларацією за лютий 2020 року; - 170497,37 грн. за декларацією за березень 2020 року;

- зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області відновити в інтегрованій картці платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у загальному розмірі 10285014,60 грн.;

- здійснено розподіл судових витрат.

Після набрання вказаним рішенням законної сили адміністративним судом оформлено та видано виконавчі листи: 1) про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії; 2) про стягнення із суб'єкта владних повноважень на користь позивача судових витрати.

На підставі виконавчого листа про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії 17 лютого 2021 року відкрито виконавче провадження ВП 64547724, яке перебуває на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2021 року, залишеною без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська сіль» (до перейменування, яке відбулося 20 січня 2021 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна») про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задоволено: встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі; зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року в справі № 200/7426/20-а протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року замінено відповідача у даній справі - Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) на Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187) в порядку правонаступництва.

Донецьким окружним адміністративним судом неодноразово надавалася можливість відповідачу виконати рішення суду шляхом періодичного продовження строку для виконання рішення суду.

Подані до суду суб'єктом владних повноважень звіти про виконання судового рішення судом прийняті не були у зв'язку з невиконанням рішення, а також поверталися без розгляду у зв'язку з поданням їх без додержання вимог, що встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року, що ухвалена в цій справі, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська сіль» про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу задоволено частково: накладено на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління ДПС у Донецькій області ОСОБА_1 штраф за невиконання рішення суду у розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 53 680 грн.

Згідно ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

За ч.ч. 3 та 4 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Згідно ч. 5 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, що істотно ускладнюють його виконання.

Факт наявності таких обставин має підтверджуватися належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами відповідно до положень статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

Обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду, що винесено в даній адміністративній справі, або роблять його неможливим, в заяві не наведені. Докази існування таких обставин до суду не подані.

Суд не бере до уваги посилання апелянта на те, що керівник Головного управління ДПС у Донецькій області вчиняв всі необхідні та залежні від нього дії, спрямовані на виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі, на його добросовісність, на відсутність з його боку вини та умислу у невиконанні рішення суду чи тривалої бездіяльності, оскільки оцінка діям посадової особи суб'єкта владних повноважень не є предметом розгляду заяви про відстрочення судового рішення.

Отже, правові підстави для задоволення заяви відсутні.

Також суд враховує, що постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року в цій справі накладено на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління ДПС у Донецькій області ОСОБА_1 штраф за невиконання рішення суду у розмірі 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 53 680 грн.

Постанови про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу виконуються шляхом здійснення стягнення на його заробітну плату та інші доходи.

Розділом IX Закону України «Про виконавче провадження» встановлено порядок звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника.

Згідно ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості: у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю особи, у зв'язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, - 50 відсотків; за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, - 20 відсотків.

Загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків.

В цьому випадку, згідно з наведеними положеннями законодавства, за виконавчими документами про стягнення штрафу із заробітної плати боржника може бути утримано 20 відсотків до погашення у повному обсязі заборгованості, загальний розмір усіх відрахувань, в тому числі за кількома виконавчими документами, під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати.

Також, суд першої інстанції роз'яснив, що постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року в цій справі не визначено стягувачів та способу виконання судового рішення, що унеможливлює направлення її стягувачам для подальшого подання для виконання до державної виконавчої служби (ч. 5 ст. 149, ч. 3 ст. 373, ч.ч. 3, 6 ст. 382 КАС України) і згідно зі ст. 252 КАС України потребує ухвалення додаткового судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Донецькій області про відстрочення виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2024 року.

На підставі встановлених обставин справи та наведених нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, суд апеляційної інстанції вирішив, що суд першої інстанції правильно вирішив справу, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 195, 241, 250, 252, 310, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 378, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області - залишити без задоволення.

Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року у справі № 200/7426/20-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» (Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська сіль») до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 26 червня 2024 року.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді А.А. Блохін

Т.Г. Гаврищук