26 червня 2024 року справа №200/6833/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Геращенка І.В. , Блохіна А.А. , розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 р. у справі № 200/6833/23 (головуючий І інстанції Голошивець І.О. ) за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просив:
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01 січня 2018 року у розмірі 1762 грн. при визначенні посадового окладу, окладу за військовим званням та додаткових видів грошового забезпечення при виготовленні оновлених довідок його грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 на виконання рішень Донецького окружного адміністративного суду від 01.03.2023 по справі 200/5202/22 та від 12.09.2023 по справі 200/2851/23 відповідно;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2022 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018р. №103 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року, на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначення відомостей: про розмір посадового окладу - 6550 грн., окладу за військовим званням 1890 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4220 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8229 грн., надбавки за службу режимних обмежень (таємність 10%) - 655 грн., премії (41%) - 2685,50 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 року з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.03.2023 по справі 200/5202/22 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 основного розміру пенсії по інвалідності;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011 -XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018р. №103 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначення відомостей: про розмір посадового окладу - 7090 грн., окладу за військовим званням - 2040 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4565 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8901,75 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) - 709 грн., премії (140%) - 9926 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 року з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.09.2023 по справі 200/2851/23 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії по інвалідності;
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати у звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року задоволено частково позовні вимоги, а саме суд:
Визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), які полягають у застосуванні розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених на 01 січня 2018 року у розмірі 1762,00 грн при визначенні посадового окладу та окладу за військовим званням, а саме врахування цих величин при розрахунку додаткових щомісячних видів грошового забезпечення та зазначених в довідках грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) станом на 01.01.2022 року та 01.01.2023 року, виготовлених на виконання рішень Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 від 01.03.2023 року, та по справі №200/2851/23 від 12.09.2023 року.
Зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за нормами чинними станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 у редакції чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб:
-встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідці наступних даних: посадовий оклад - 6550,00 грн.; оклад за військовим званням - 1890,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 4220,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8229,00 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність - 10%) - 655,00 грн.; премії (41%) - 2685,50 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 основного розміру пенсії по інвалідності;
-встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідці наступних даних: посадовий оклад - 7090,00 грн.; оклад за військовим званням - 2040,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 4565,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8901,75 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність - 10%) - 709,00 грн.; премії (140%) - 9926,00 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2851/23 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії по інвалідності.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що на момент набрання чинності Постановою № 704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 Постанови № 103, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.
Статтею 7 Закону України від 07.12.2017 №2246-VІІІ установлено у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, з 1 січня - 1 762 грн.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII “Про Державний бюджет України на 2019 рік” було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
Статтею 7 Закону України від 14.11.2019 № 294-IX “Про Державний бюджет України на 2020 рік” установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у сумі 2 102 гривні.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет на 2021 рік” від 15.12.2020 № 1082-IX установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня - 2 102 гривні.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет на 2022 рік” від 02.12.2021 № №1928-IX установлено у 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня - 2 102 гривні.
Отже, положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, до 01.01.2020 - набрання чинності Законом № 294-IX, - не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
У подальшому законами України про Державний бюджет на 2021, 2022 роки був установлений прожитковий мінімум, який застосовується для визначення посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами - 2102 гривні, тобто не був збільшений, та відповідно не були збільшені посадовий оклад та оклад за військове (спеціальне) звання.
Отже, станом на 01.01.2021 підстави для перерахунку посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням відповідно до Постанови №704 та відповідно пенсій, призначених згідно Закону №2262, не виникли.
Щодо посилання позивача на збільшення розміру надбавки за особливості проходження військової служби та встановлення її у розмірі 65% та щомісячної премії відповідно до телеграми Міністра оборони України від 27.01.2021 №248/612, то як зазначено вище підставою для видачі довідки для перерахунку пенсії є збільшення розміру надбавок чи премії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, отже телеграма Міністра оборони України не є підставою для перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене, відмова відповідача у підготовці і наданні до ГУ ПФУ в Черкаській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою станом на 01.01.2021 для проведення перерахунку пенсії позивача є законною.
Від позивача надійшов відзив на скаргу в якому просив залишити її без задоволення, а рішення суду залишити без змін.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю 2 групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, згідно з посвідченням серії НОМЕР_3 від 21.02.2011.
Позивач отримує пенсію за інвалідністю, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
20 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103), а також процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2022 основного розміру пенсії.
Відповідач надіслав на адресу позивача лист від 24.11.2022 № 09/01/1352, в якому зазначив, що підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 у ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні.
Вважаючи протиправною відмову в підготовці та направленні довідки, позивач звернувся до суду з позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 від 01 березня 2023 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2023, задоволено частково позов, а саме суд: визнав протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не складання та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022; зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 основного розміру пенсії. В задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 від 01.03.2023 набрало законної сили 10.10.2023 року.
Відповідачем на виконання рішення суду по справі №200/5202/22 від 01.03.2023 була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 виданою від 08 листопада 2023 року за №ФС-98101/09/01/3341.
Зазначена довідка видана позивачу відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 за посадою кореспондент-організатор, для проведення з 01.02.2022 перерахунку основного розміру пенсії становить: посадовий оклад - 4650,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5840,25 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) - 465,00 грн.; премія (41%) - 1906,50 грн., всього грошове забезпечення - 17 196,75 грн. Примітка - довідка складена на підставі Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 від 01.03.2023 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 1 січня 2022 року.
Також, позивач 06 червня 2023 року звернувся із заявою до відповідача, у якій просив виготовити нову уточнену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01 лютого 2023 року з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України №2683/з від 01 лютого 2023 року.
Листом від 12 червня 2023 року № 09/01/1593 відповідач повідомив позивачу про відсутність правових підстав для оформлення та надання довідки про грошове забезпечення.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у видачі довідки протиправними, а також вважаючи протиправною відмову в підготовці та направленні довідки, позивач звернувся до суду з позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2851/23 від 12 вересня 2023 року задоволено частково позов, а саме суд: визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року; зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії ОСОБА_1 . У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Відповідачем на виконання рішення суду по справі №200/2851/23 від 12.09.2023 була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 виданою від 09 листопада 2023 року за №ФС-98101/09/01/3371. Зазначена довідка видана позивачу відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 за посадою кореспондент-організатор, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії становить: посадовий оклад - 4650,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5840,25 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) - 465,00 грн.; премія (140%) - 6510,00 грн., всього грошове забезпечення - 21 800,25 грн. Примітка - довідка складена на підставі Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2851/23 від 12.09.2023 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 1 січня 2023 року.
На звернення позивача від 07.11.2023 року за вхідними №5027, №5028 та №5031, відповідач надав відповідь від 09 листопада 2023 року №09/01/3372, в якій зазначив наступне, що у Збройних Силах України посадові оклади та оклади за військовим званням за відповідними посадами визначені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року - 1762 грн. та станом на сьогодні не змінювались. Тобто за відповідними посадами осіб звільнених з військової служби, спеціальним званням визначаються з прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 року - 1762 грн., та які становлять: посадови оклад (21 тарифний розряд) - 4650,00 грн.; оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн.
На виконання рішення суду від 01.03.2023 у справі №200/5202/22 відповідач надіслав позивачу відкориговану довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 №ФС-98101/09/01/3341 від 08.11.2023 відповідно до рекомендацій викладених у листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 13.10.2023 №423/6682 та рішення Міністра оборони України №248/1210 від 04.03.2022.
На виконання рішення суду від 12.09.2023 у справі №200/2851/23 відповідач надіслав до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 №ФС-98101/09/01/3371 від 09.11.2023 відповідно до рекомендацій викладених у листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 13.10.2023 №423/6682 та рішення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023.
Позивач не погоджуючись із вищезазначеною відповіддю відповідача звернувся із заявою до Донецького окружного адміністративного суду про роз'яснення судового рішення по справі №200/5202/22.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 від 13.11.2023 заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення - задоволено. Роз'яснено відповідачу, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2022, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, має бути складена згідно з розрахунком грошового забезпечення станом на 01.01.2022 із врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2022 року у розмірі 2 481 грн. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про виправлення описки - відмовлено.
Відповідачем на заяву позивача була надана відповідь від 23.11.2023 №09/01/3573, в якій було зазначено наступне, на заяву позивача стосовно виконання рішення суду по справі №200/5202/22 надано відкориговану довідку. Також було повідомлено, що відповідачем станом 01.01.2022 була підготовлена та надіслана довідка до ГУ ПФУ в Донецькій області за вих.№09/01/3565 від 23.11.2023. Було проінформовано, що довідка складена відповідно до рекомендацій викладених у листі Департаменту фінансів Міністра оборони України №248/1210 від 04.03.2022 (довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій відповідно до рішень судів, якими розміри посадового окладу та окладу за військовим званням визначено судом, а розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавки за особливості проходження служби, тощо) судом не установлені, додаткові види обраховуються з посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018).
Відповідно до наявної в матеріалах справи відкоригованої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 виданою 23 листопада 2023 року за №ФС-98101/09/01/3565, зазначена довідка видана позивачу відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 за посадою кореспондент-організатор, для проведення з 01.02.2022 перерахунку основного розміру пенсії становить: посадовий оклад - 6550,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 1890,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5840,25 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) - 465,00 грн.; премія (41%) - 1906,50 грн., всього грошове забезпечення - 19 646,75 грн. Примітка - довідка складена на підставі Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 від 01.03.2023 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 1 січня 2022 року.
Також, позивач не погоджуючись із вищезазначеною відповіддю відповідача звернувся із заявою до Донецького окружного адміністративного суду про роз'яснення судового рішення по справі №200/2851/23.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2851/23 від 28.11.2023 заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду справі №200/2851/23 - задоволено.
Роз'яснено рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 вересня 2023 року справі №200/2851/23 в частині того, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01 січня 2023 року, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, має бути складена згідно з розрахунком грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року із врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684 грн.
На час розгляду зазначеної справи, позивачем було надано до суду клопотання про долучення доказів вже після відкриття провадження по справі, в якому він просив долучити до матеріалів справи відповідь відповідача від 04.12.2023 та оновлену довідку від 23.11.2023.
Відповідачем була надана відповідь від 04.12.2023 №09/01/3746 на звернення позивача, в якій було зазначено, що відповідач підготував та надіслав довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії станом на 01.01.2023 до ГУ ПФУ в Донецькій області за вих.№09/01/3568 від 23.11.2023.
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 виданою від 23 листопада 2023 року за №ФС-98101/09/01/3568, зазначена довідка видана позивачу відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 за посадою кореспондент-організатор, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії становить: посадовий оклад - 7090,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 2040,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 2995,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 5840,25 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) - 465,00 грн.; премія (140%) - 6510,00 грн., всього грошове забезпечення - 24 940,25 грн. Примітка - довідка складена на підставі Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2851/23 від 12.09.2023 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 1 січня 2023 року.
Не погодившись із розрахунком додаткових видів грошового забезпечення зазначених у відкоригованих довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, та на 01.01.2023, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Отже спірним питанням у даній справі є відсутність врахування відповідачем розрахованих посадових окладів, окладів за військовим званням відповідно до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2022 року та на 01 січня 2023 року при розрахунку додаткових щомісячних видів грошового забезпечення позивача, таких як - надбавки за вислугу років (50%); надбавки за особливості проходження служби (65%); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) та премії (140%).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведені норми, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Частиною 4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Тобто, на момент набрання чинності Постановою № 704 (01 березня 2018 року) пункт 4 було викладено в редакції змін, передбачених пунктом 6 постанови № 103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, станом на 01 березня 2018 року пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Проте з 29 січня 2020 року п. 6 Постанови № 103 (яким п. 4 постанови № 704 викладено у новій редакції) втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Водночас, Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-III визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно із частиною 2 статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).
Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Отже, зазначення у пункті 4 Постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Втім, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закон України від 14.11.2019 року №294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі по тексту - Закон №294-IX), Закон №1082-IX, Закон №1928-IX та Закон України від 03 листопада 2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023» (далі -Закон № 2710-IX) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року на 2020, 2021, 2022, 2023 роки, відповідно, не містять.
Тобто, положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Частина 3 статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (пункт 23, заява № 63134/00) ЄСПЛ наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 у справі № 160/1088/19).
З огляду на визначені в частині третій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України правила, а також враховуючи на те, що з 01 січня 2022 року, з 01 січня 2023 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік» із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Колегія суддів звертає увагу, що у справі, яка розглядається прохання позивача видати йому довідки для перерахунку пенсії з 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року відповідно до Постанови № 704 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 постанови № 704, було обумовлено підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законом про Державний бюджет України, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справі № 440/6017/21 (постанова від 02 серпня 2022 року).
Так, у постанові від 02 серпня 2022 року у наведеній справі Верховний Суд враховуючи наведені норми права дійшов таких правових висновків:
1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у постановах від 13 грудня 2022 року у справі №240/12647/21, від 27 лютого 2023 року у справі №640/11131/21 від 10.01.2023 року у справі №120/8682/21-а, від 15.02.2023 року у справі №120/6288/21-а, від 27.03.2023 року у справі №280/11480/21, від 07 червня 2023 року у справі №340/2148/21, від 19 червня 2023 року у справі №380/17402/21, від 05 липня 2023 року у справі №160/24227/21, від 31 серпня 2023 року у справі №400/4063/22, від 07 червня 2023 року у справі №340/2148/21, від 22 березня 2023 року у справі №340/10333/21.
При цьому, судом враховано, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» (далі -Постанова 481), яка набрала чинності 20.05.2023, скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Постанова № 481 набрала чинності 20.05.2023.
Отже, вказані зміни відбулися після виникнення спірних правовідносин.
За загальними правилами застосування норм права в часі, відповідний нормативно-правовий акт врегульовує правовідносини із дати набрання ним чинності (в залежності від обставин опублікування тощо), із дати значно пізніше від дати прийняття і набрання чинності, вказівку про що містить такий акт, або із дати, яка в календарному застосуванні передує даті прийняття акту, відомості у зв'язку із чим повинні зазначатися в останньому.
Так, згідно з частиною першою статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
При цьому, жодним із положень Постанови № 481 не надано зворотної дії в часі застосування її приписів, зокрема й у період з 29.01.2020 дня ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі №826/6453/18, якою залишено в силі рішення суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за № 103, яким внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704.
Таким чином, відповідач, відмовляючи в оформленні довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень Постанови №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно передбачених додатків до Постанови №704, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів зазначає, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення зазначені у довідці про розмір грошового забезпечення обраховуються наступним чином: Надбавка за вислугу років - посадовий оклад + оклад за військовим званням х % (вислуга років); Надбавка за особливості проходження служби - посадовий оклад + оклад за військовим званням + надбавка за вислугу років х % (особливості проходження служби); Надбавка за службу в умовах режимних обмежень - встановлений відсоток від посадового окладу; Премія - встановлений відсоток від посадового окладу.
Відкориговану довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 видану відповідачем від 23.11.2023 №ФС-98101/09/01/3565 було складено із розрахунком грошового забезпечення станом на 01.01.2022 із врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2022 року у розмірі 2 481 грн., тільки посадовий оклад - 6550,00 грн. та оклад за військовим (спеціальним) званням - 1890,00 грн.
У свою чергу щомісячні додаткові види грошового забезпечення були обраховані відповідно до посадового окладу та окладу за військовим званням, які були визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 - 1762,00 грн., що підтверджується наявною вищезазначеною довідкою та не заперечується відповідачем, відповідно до його відповіді наданої позивачу від 23.11.2023 №09/01/3573.
Враховуючи вищенаведене, посадовий оклад та оклад за військовим званням були обраховані з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2022 року у розмірі 2 481 грн. Таким чином, щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача повинні бути обраховані відповідно до цього посадового окладу та окладу за військовим званням.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року виданої відповідачем від 23.11.2023 №ФС-98101/09/01/3565, з урахуванням висновків суду повинна містити наступні показники: посадовий оклад - 6550,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 1890,00 грн.; надбавка за вислугу років - (6550 + 1890) х 50% = 4 220,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - (6550 + 1890 + 4 220) х 65% = 8 229,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) - 6550 х 10% = 655,00 грн.; премія (41%) - 6550 х 41% = 2 685,50 грн.; всього грошове забезпечення становить - 24 229,50 грн.
Відкориговану довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 видану відповідачем від 23.11.2023 №ФС-98101/09/01/3568 було складено із розрахунком грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684 грн., тільки посадовий оклад - 7090,00 грн. та оклад за військовим (спеціальним) званням - 2040,00 грн.
У свою чергу щомісячні додаткові види грошового забезпечення були обраховані відповідно до посадового окладу та окладу за військовим званням, які були визначені з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 - 1762,00 грн., що підтверджується наявною вищезазначеною довідкою та не заперечується відповідачем, відповідно до його відповіді наданої позивачу від 09.11.2023 №09/01/3372.
Враховуючи вищенаведене, оскільки посадовий оклад та оклад за військовим званням були обраховані з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684 грн., таким чином і щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача повинні бути обраховані відповідно до цього посадового окладу та окладу за військовим званням.
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року виданої відповідачем від 23.11.2023 року №ФС-98101/09/01/3568, з урахуванням висновків суду повинна містити наступні показники: посадовий оклад - 7090,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 2040,00 грн.; надбавка за вислугу років - (7090 + 2040) х 50% = 4 565,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - (7090 + 2040 + 4565) х 65% = 8 901,75 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (таємність 10%) - 7090 х 10% = 709,00 грн.; премія (140%) - 7090 х 140% = 9 926,00 грн.; всього грошове забезпечення становить - 33 231,75 грн.
Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними станом на 01.01.2022 року та на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 у редакції чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб: встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідці наступних даних: посадовий оклад - 6550,00 грн.; оклад за військовим званням - 1890,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 4220,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8229,00 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність - 10%) - 655,00 грн.; премії (41%) - 2685,50 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/5202/22 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 основного розміру пенсії по інвалідності; встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти із зазначенням в цій довідці наступних даних: посадовий оклад - 7090,00 грн.; оклад за військовим званням - 2040,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 4565,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8901,75 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (таємність - 10%) - 709,00 грн.; премії (140%) - 9926,00 грн., які обчислені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/2851/23 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 основного розміру пенсії по інвалідності.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись статями 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 р. у справі № 200/6833/23 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 р. у справі № 200/6833/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст складений та підписаний колегією суддів 26 червня 2024 року.
Суддя-доповідач: Е.Г. Казначеєв
Судді: І.В. Геращенко
А.А. Блохін