26 червня 2024 року справа № 580/12132/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Проценко розглянув у письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №580/12132/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
19.12.2023 вх.56986/23 ОСОБА_1 у позовній заяві просить (позовна заява в редакції від 13.02.2024 вх.№ 7638/24):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 з 01.12.2023 з урахуванням у складі грошового забезпечення з якого обчислена пенсія, індексації грошового забезпечення зазначеної у довідці військової частини НОМЕР_2 від 27.03.2023 №70;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01.12.2023 з урахуванням у складі грошового забезпечення з якого обчислена пенсія, індексації грошового забезпечення, зазначеної у довідці військової частини НОМЕР_2 від 27.03.2023 №70.
Ухвалою суду від 31.05.2024 здійснений перехід із спрощеного до загального провадження, підготовче судове засідання призначене на 11.06.2024 - закрите провадження у справі, призначене судове засідання для розгляду справи по суті на 26.06.2024. Сторони надали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі (06.06.2024 вх. 28145/24, 25.06.2024 вх. 31137/24). Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою від 14.06.2023 - просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням виплат індексації грошового забезпечення на підставі довідки військової частини від 27.03.2023 №70. Відповідач рішенням від 08.11.2023 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, позаяк у доданій довідці не зазначена сума сплаченого ЄСВ на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та додана довідка не відповідає встановленій формі. Законодавчі підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням індексації грошового забезпечення згідно з довідкою від 27.03.2023 №70 відсутні.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач позов не визнав. 22.03.2024 вх.15023/24 подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що пенсію позивач отримує з 28.12.2022 відповідно до Закону №2262, що обчислена із грошового забезпечення, визначеного згідно зі статтею 43 Закону №2262, пунктом 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393, грошовим атестатом і довідками про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 27.03.2023 №901/3/336 та від 03.02.2023 №26. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються для призначення пенсії (саття 43 Закону №2262) та перерахунку пенсій (стаття 63 Закону №2262), належать лише надбавки, доплати, підвищення, тому відсутні законодавчі підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням індексації грошового забезпечення згідно з довідкою від 27.03.2023 №70.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Суд встановив, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262 (протокол від 15.04.2023).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 у справі № 580/7098/23 зобов?язано Головне управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.06.2023 щодо перерахунку пенсії па підставі довідки від 27.03.2023 №70 військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України. На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 у справі № 580/7098/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - Головне управління) повторно розглянута заява ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії на підставі довідки військової частини НОМЕР_3 від 27.03.2023 №70.
Відповідно до п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, установленому статтею 63 Закону №2262, тобто без подання пенсіонером заяви про перерахунок пенсії.
Якщо пенсіонер подає додаткові документи, що дають право на подальше підвищення пенсії, згідно з пунктом 4 Порядку разом із цими документами він особисто подає до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання заяву про перерахунок пенсії за встановленою формою.
Згідно із частиною третьою статті 43 Закову №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищения) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено слиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування. У довідці не зазначено суми сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та додана довідка не відповідає встановленій формі та зазначив, про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням індексації грошового забезпечення згідно з довідкою від 27.03.2023 №70.
Вважаючи протиправну бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії з урахуванням індексації на підставі довідки від 27.03.2023 №70, позивач звернувся до суду з позовом.
Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши аргументи щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу другого п. 1 частини першої ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФОП, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Згідно з п.1 ч.1 ст. 7 Закону № 2464 базою нарахування єдиного внеску роботодавцями є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці».
Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначені цим Законом, який має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262.
Згідно із частиною третьою статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 у редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби перед звільенням.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-pп/2015 до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються для призначення пенсії (ст. 43 Закону № 2262) та перерахунку пенсій (ст. 63 Закону № 2262), належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Згідно із статтею 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон № 1282).
Відповідно до статті 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) та пенсії (стаття 2 Закону №1282).
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 Закону № 1282 є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, що установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (ч.1 ст. 9 Закону № 1282).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки у застосуванні норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.
Обов'язковий характер індексації визначається ст.18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон №2017) - законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017).
У рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 зазначено, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262 необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії належать перерахунку, включають лише надбавки, доплати, підвищення, тому індексація грошового забезпечення не враховується під час перерахунку пенсії на підставі ч.3 ст. 63 Закону № 2262.
Відповідно до ст. 64 Закону №2262 у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Підстави для проведення індексації визначені ст. 4 Закону № 1282 відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок № 1078.
Згідно з пунктом 2 постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Згідно з пунктом 2 Постанови № 168 з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 (без урахування індексації пенсії, доплати до надбавок та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Пенсію позивачу правомірно обчислено відповідачем із грошового забезпечення визначеного згідно зі статтею 43 Закону № 2262, згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, грошовим атестатом і довідками про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 27.03.2023 №901/3/336 та від 03.02.2023 №26.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Верховний Суд у справі № 620/202/19 висновує: вчинення державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Верховний Суд у справі №640/16224/19 (провадження №К/9901/22967/20) зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Суд не встановив за оціненими доказами і перевіреними доводами сторін у контексті обставин справи протиправної бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду звернення позивача, у рішенні від 08.11.2023 відповідач правомірно покликався на відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням складової - індексації грошового забезпечення згідно довідки від 27.03.2023 №70. Матеріали справи не містять доказів нарахування ЄСВ на суми індексації грошового забезпечення позивача.
02.03.2023 № 10-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2023 р. за № 572/39628) до Постанови правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 внесені зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, що викладені у новій редакції з додатками (форми заяв, подання, довідок), зокрема - Додаток 8 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пункт 3 розділу II), де у формі довідки вказується, що на всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок).
Оскільки на суми індексації грошового забезпечення ЄСВ не нараховані, відомості у довідці від 27.03.2023 №70 не зазначені, тому відмова відповідача за зверненням позивача у перерахунку пенсії непередбаченим способом на підставі довідки невстановленої форми, є правомірною і суд визнає нелегітимними очікування ОСОБА_1 у контексті перевірки порушення права на повагу мирно володіти майном.
Мотиви здійснення органами публічної влади власних повноважень мають відповідати мотивам, з якими ці повноваження були надані законом. Органам публічної влади заборонено використовувати свої повноваження з неналежних мотивів або з неналежною ціллю, навіть якщо результат буде подібний до досягнутого в рамках законних дій. Принцип «належного врядування» не має перешкоджати органам влади виправляти ненавмисні помилки, навіть ті, яких вони припустились внаслідок недбалості (АДМІНІСТРУВАННЯ І ВИ: Посібник - принципи адміністративного права у відносинах між особами та органами публічної влади / https://rm.coe.int/handbook-administration-and-you/1680a06311).
Оцінюючи обґрунтованість доводів сторін та докази сукупно на підтвердження правомірності відмови відповідача за результатом розгляду звернення позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення згідно з довідкою від 27.03.2023 №70, суд дійшов висновку, що відповідач, мотивовано відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення згідно довідки військової частини НОМЕР_2 від 27.03.2023 №70 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тому підстави для задоволення вимог адміністративного позову відсутні.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Враховуючи ст. 139 КАС України судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст. 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 295-297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 .
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, ЄДРПОУ 21366538].
Рішення суду складене 26.06.2024.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА