Рішення від 26.06.2024 по справі 380/10256/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 рокусправа № 380/10256/24

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування до недоотриманої пенсії ОСОБА_2 періоду з 01.08.2014 р. по 07.12.2019 р. та зобов'язати зарахувати до недоотриманої пенсії ОСОБА_2 період з 01.08.2014 р. по 07.12.2019 р.;

визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати недоотриманої пенсії ОСОБА_2 та зобов'язати виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_2 за період з 01.08.2014 р. по 07.12.2019 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звертався до відповідача для отримання недоотриманої ОСОБА_2 пенсії та здійснення нарахування пенсії за період з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року, однак отримав відмову у зв'язку із тим, що вона на момент смерті не перебувала на обліку у відповідача. Стверджує, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Вказує, що відповідач протиправну бездіяльність з не нарахування та невиплати пенсії ОСОБА_2 , спадкоємцем якої він є. Недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім'ї за умови, якщо саме ці суб'єкти правовідносин звернулись за її виплатою впродовж шести місяців з дня відкриття спадщини. При цьому, суми пенсії, які перейшли у спадщину, передаються спадкоємцям у повному обсязі без будь-яких часових обмежень.

Відповідач у відзиві зазначає, що на момент смерті ОСОБА_2 не перебувала на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Луганській області. У листопаді 2021 року ним взято на облік архівну електронну справу померлої ОСОБА_2 для виплати допомоги на поховання. Враховуючи введення воєнного стану на території України, Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області працює дистанційно за місцем нової дислокації співробітників. Паперові пенсійні справи знаходяться в приміщеннях структурних підрозділів, доступ до яких відсутній. Макет пенсійної справи померлої перебуває у приміщенні, розташованому на окупованій території. Стверджує, що отримання грошових коштів недоотриманих пенсійних виплат, які увійшли до спадкового майна, регулюється спадковим законодавством. Норма закону, яка б зобов'язувала органи Пенсійного фонду нараховувати суми пенсії за віком пенсіонерам після їх смерті за зверненням спадкоємців у законодавстві України відсутні. Зазначає, що не нараховані за життя суми пенсії не можуть увійти до складу спадщини.

У відповіді на відзив позивач вказує, що ОСОБА_2 була пенсіонеркою і виплата пенсії їй призначалась пожиттєво, але з невідомих причин була призупинена відповідачем. Стверджує, що звертався до відповідача за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, що не передбачає надання свідоцтва про право на спадщину.

Ухвалою суду від 27.05.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_2 призначена пенсія за віком (довічно), що підтверджується відповідним пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 03.04.2013 року.

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується відповідною довідкою від 16.10.2023 року №1330-5002997896.

Відповідно до листа п'ятої Львівської державної нотаріальної контори Львівської області від 22.04.2024 року спадкоємцем майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є позивач.

08.04.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій, серед іншого, просив здійснити нарахування пенсії ОСОБА_2 за період з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року.

Відповідач листом від 15.04.2024 року повідомив його, що на момент смерті ОСОБА_2 не перебувала на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Луганській області. У листопаді 2021 року ним взято на облік архівну електронну справу померлої ОСОБА_2 для виплати допомоги на поховання. Пенсія з 01.08.2014 року не нараховувалась, оскільки ОСОБА_2 на момент смерті не перебувала на обліку. Норма закону, яка б зобов'язувала органи Пенсійного фонду нараховувати суми пенсії за віком пенсіонерам після їх смерті за зверненням спадкоємців у законодавстві України відсутня.

25.04.2024 року представник позивача звернулася до відповідача із запитом, в якому просила надати інформацію про те, на якій правовій підставі ОСОБА_2 не нараховувалась пенсія з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року.

Відповідач своїм листом від 29.04.2024 року повідомив представника позивача, що за матеріалами електронної справи пенсія ОСОБА_2 виплачена по 31.07.2014 року. На теперішній час надати інформацію щодо підстав призупинення виплати пенсії нема можливості, оскільки територія Луганської області тимчасово окупована російською федерацією і доступ до архіву паперових пенсійних справ відсутній. З заявою про поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 не зверталася. Пенсійні виплати починаючи з серпня 2014 року по момент смерті не нараховувались.

Змістом спірних правовідносин є неврахування відповідачем до пенсії ОСОБА_2 періоду з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року та невиплата позивачу як її спадкоємцю зазначеної пенсії.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.1218 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-IV (з наступними змінами та доповненнями; далі - ЦКУ) передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1227 ЦКУ суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності входять до складу спадщини.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №1058).

Абзацом двадцять другим ст.1 Закону №1058 передбачено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.46 Закону №1058 нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Частиною другою цієї норми передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно із ч.1 ст.52 Закону №1058 сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини (ч.2 ст.52 Закону №1058).

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини (ч.3 ст.52 Закону №1058).

Із аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що виплата нарахованої суми пенсії, на яку пенсіонер мав право, однак не отримав своєчасно з власної вини, обмежується трирічним строком до дня звернення за отриманням пенсії та у разі смерті такого пенсіонера маже бути здійснена членам його сім'ї, що проживали разом із ним або непрацездатним, які були на утриманні, або ввійти до складу спадщини.

Разом з тим, пенсія, яка була нарахована особі, але не виплачена з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Суд звертає увагу, що в спірних правовідносинах визначальним є встановлення підстав, з огляду на які пенсія не була отримана пенсіонером - ОСОБА_2 .

З пояснень відповідача вбачається, що на теперішній час надати інформацію щодо підстав призупинення виплати пенсії нема можливості, оскільки територія Луганської області тимчасово окупована російською федерацією і доступ до архіву паперових пенсійних справ відсутній.

Частиною першою ст.49 Закону №1058 передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, виплата пенсії особі припиняється виключно на підставі рішення територіального органу Пенсійного фонду або за рішенням суду.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах пенсійним органом не надано жодних доказів на підтвердження наявності підстав, визначених ч.1 ст.49 Закону №1058, що зумовили припинення виплати пенсії ОСОБА_2 .

Окрім того, суд звертає увагу також і на відсутність будь-яких рішень відповідача чи рішень суду щодо припинення виплати пенсії померлій ОСОБА_2 .

При цьому, відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постановах від 30.11.2022 року у справі №638/19167/19, від 14.02.2022 року у справі №243/13575/19 Верховним Судом зроблені наступні правові висновки щодо тлумачення статті 1227 ЦК України:

"- цією правовою нормою встановлено сингулярне правонаступництво членів сім'ї спадкодавця на отримання належних йому та не отриманих ним за життя грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат. Указані суми включаються до складу спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця членів сім'ї чи їх відмови від права на отримання вказаних сум. Специфіка правонаступництва прав на отримання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат обґрунтовується необхідністю: а) створення умов для охорони майнових інтересів членів сім'ї спадкодавця в разі, коли вони не є його спадкоємцями; б) забезпечення можливості реалізації права на одержання членами сім'ї спадкодавця належних йому грошових коштів без дотримання передбаченої ЦК України процедури оформлення спадщини;

- право на одержання грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат виникає у членів сім'ї спадкодавця внаслідок вказівки закону (стаття 1227 ЦК України) та додаткового юридичного факту - смерті спадкодавця. Окрім цього, звичайно, необхідно, щоб спадкодавець не реалізував належне йому право на отримання певних сум. Причини, через які ці суми не були отримані, можуть бути різноманітними, але закон не надає їм юридичного значення. Моментом, з якого виникатимуть права на отримання виплат, буде момент смерті спадкодавця. Законодавець не вказує, що перехід права на отримання цих сум є спадкуванням, а члени сім'ї - спадкоємцями. Це має важливе значення, оскільки дозволяє зробити висновок, що на набуття права на одержання грошових сум відповідно до статті 1227 ЦК України не поширюються норми про спадкування за заповітом або законом;

- право на перерахунок певних виплат, яке мав винятково спадкодавець, що був їх одержувачем, оскільки така можливість пов'язана з його суб'єктивним правом (зокрема право на страхові виплати). Саме тому у членів сім'ї спадкодавця або ж у спадкоємців не виникає права вимагати перерахунку відповідних сум. Теж саме стосується і випадку вимагати призначення тієї чи іншої виплати. Тому потрібно відмежовувати ситуації при застосуванні положень статті 1217 ЦК України, за яких члени сім'ї чи спадкоємці вимагають перерахунку чи призначення певних виплат, та випадки, за яких спадкодавцю неправомірно припиняють ті чи інші виплати.

За викладених обставин, суд першої інстанції встановивши, що позивач має право на спадкове майно - пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який є спеціальним у цих правовідносинах, зробив правильний висновок про задоволення позовних вимог у зв'язку з незаконним перешкоджанням відповідачем реалізації прав позивача, як спадкоємця, на отримання належного йому спадкового майна - пенсії спадкодавця, яка залишилася не отриманою останнім за життя".

Зважаючи на встановлдені обставини та практику Верховного Суду, суд дійшов висновку, що припинення виплати пенсії ОСОБА_2 здійснено відповідачеим протиправно, а тому позовні вимоги з приводу зарахування до її недоотриманої пенсії період з 01.08.2014 року (наступний день після припинення нарахування та виплати пенсії) по 07.12.2019 року (день смерті ОСОБА_2 ) є підставними та обґрунтованими.

Щодо позовних вимог з приводу невиплати недоотриманої пенсії ОСОБА_2 .

Відповідно до абзацу першого п.2.26 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок №22-1), для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.

Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті (абзац третій п.2.26 розділу ІІ Порядку №22-1.

Згідно із абзацом четвертим п.2.26 розділу ІІ Порядку №22-1 для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Як уже згадувалось, позивач та його представник звертались до відповідача з приводу нарахування померлій ОСОБА_2 пенсії з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року.

При цьому, у вказаній заяві та запиті не йшлось щодо виплати зазначеної недоотриманої пенсії позивачу.

Більше того, позивачем не надано доказів подання відповідачу будь-яких документів передбачених Порядком №22-1.

Вказані документи відсутні також і як додатки до поданих ним заяви та запиту.

Як наслідок, суд дійшов висновку, що згадані позовні вимоги у цій частині є передчасними та задоволенню не підлягають.

При цьому, судом не беруться до уваги інші твердження сторін, з огляду на встановлені обставини.

З огляду на встановлені обставини та висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування до недоотриманої пенсії ОСОБА_2 періоду з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року та зобов'язання зарахувати до недоотриманої пенсії ОСОБА_2 зазначений період.

В іншій частині у задоволенні позову належить відмовити.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області щодо неврахування до недоотриманої пенсії ОСОБА_2 періоду з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області (адреса: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9; код ЄДРПОУ 21782461) зарахувати до недоотриманої пенсії ОСОБА_2 період з 01.08.2014 року по 07.12.2019 року.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області (адреса: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9; код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович