Рішення від 24.06.2024 по справі 340/3300/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/3300/24

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , за допомогою підсистеми "Електронний суд", звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Він має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000 грн., а також на щорічну індексацію пенсії. Відповідач після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №340/9299/23 протиправно зменшив розмір щомісячної доплати до 1206, 82 грн., попри висновки суду у справі №340/795/23. Крім того, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.03.2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", відповідач обмежив розмір збільшення (індексації) сумою 1500 грн. Позивач вважає, що такі дії суперечать нормам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про індексацію грошових доходів населення" та рішенням Конституційного Суду України і Верховного Суду щодо незаконності обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців. Тож позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення розміру щомісячної доплати до його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та обмеження максимальним розміром індексації (підвищення) до пенсії з 01.03.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити нарахування та виплату щомісячної доплати до його пенсії в розмірі 2000 гривень. починаючи з 07.05.2023 року, встановлену рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 року по справі №340/795/23 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії, починаючи з 01.03.2023 року, відповідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, у розмірі її фактичного нарахування, без обмеження максимальним розміром індексації, з урахуванням виплачених сум.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що у березні 2024 року на виконання рішення суду у справі №340/9299/23 позивачу проведено перерахунок його пенсії, внаслідок чого розмір пенсії зріс на 793, 18 грн. Тож відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" позивач має права на отримання передбаченої цим пунктом щомісячної доплати до пенсії у сумі, якої не вистачає до 2000 грн., тобто 1206, 82 грн. При перерахунку пенсії з 01.03.2023 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" відповідач керувався пунктами 2, 10 цієї постанови, якими передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку (індексації) пенсії не може перевищувати 1500 гривень. Зазначає, що пенсія позивача обчислена з урахуванням всіх складових, передбачених чинним законодавством, а виплата пенсії проводиться без обмеження максимальним розміром. Окремо відповідач наголошував на тому, що позивач без поважних причин пропустив передбачений статтею 122 КАС України строк звернення до суду з позовними вимогами за період з 01.03.2023 року, що має наслідком залишення позову без розгляду.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 2014 році був звільнений у запас за станом здоров'я (через хворобу).

ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 23.04.2014 року призначило позивачу довічну пенсію за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 56 % відповідних сум грошового забезпечення.

У березні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки УМВС України в Кіровоградській області №10615* від 18.03.2018 року здійснило з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських за постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на січень 2016 року.

З 1 липня 2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області встановило позивачу щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У травні 2021 року державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" за заявою позивача оформила нову довідку №10615 від 12.05.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського за нормами, чинними на листопад 2019 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення складає 15 863, 59 грн.

Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року на підставі цієї довідки, той звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.11.2021 року у справі №340/5772/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 19.11.2019 року перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки №10615 від 12.05.2021 року та виплатити додаткові кошти.

У січні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило з грудня 2019 року перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки, виходячи із підвищеного грошового забезпечення поліцейських. Основний розмір пенсії позивача склав 8883, 61 грн. (15863, 59 грн. х 56%).

Після цього перерахунку відповідач з лютого 2022 року припинив нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії.

Не погоджуючись із такими діями, позивач у лютому 2023 року звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.03.2023 року у справі №340/795/23 зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. з 01.02.2022 року у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У квітні 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, відновило нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн.

Між тим, у листопаді 2023 року позивач звернувся до суду з новим позовом, оскаржуючи дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області щодо неправильного визначення відсоткового розміру його пенсії за вислугу років, призначеної за пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 року у справі №340/9299/23, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.03.2024 року, позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату з 07.05.2023 року пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням 5%, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС до грошового забезпечення, тобто в розмірі 61 % відповідних сум грошового забезпечення.

У березні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило з 07.05.2023 року перерахунок пенсії позивача, виходячи із 61% грошового забезпечення, вказаного у довідці №10615 від 12.05.2021 року. Тоді ж відповідач склав розрахунок на доплату від 25.03.2024 року, у якому розраховуючи різницю між сумами пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої пенсії, скоригував суми пенсії, належні до виплати за травень 2023 року - березень 2024 року, зменшивши їх на суми щомісячної доплати, виплаченої позивачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у ці місяці.

Після цього перерахунку розмір пенсії позивача з 01.04.2024 року склав 14735, 87 грн., з яких:

- 9676, 79 грн. - основний розмір пенсії за вислугу років, обчислений відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (15863, 59 грн. х 61 %),

- 1206, 82 грн. - щомісячна доплата до пенсії, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб",

- 1354, 75 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (9776, 79 грн. х 0,14),

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" ((9676, 79 грн. + 1354, 75 грн.) х 0,197)),

- 997, 51 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" ((9676, 79 грн. + 1354, 75 грн. + 1500 грн.) х 0,0796)).

Позивач звернувся до суду з цим позовом, не погоджуючись із заниженням розміру щомісячної доплати до пенсії та з обмеженням розміру підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік граничним розміром 1500 грн.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі статтями 8, 10 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - постанова КМУ №713), якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб постановив:

1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

3. Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.

4. Фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".

6. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.

Суд установив, що позивачу як колишньому працівнику міліції пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII призначено до 01.03.2018 року, тож він належить до кола осіб, на яких поширюється постанова КМУ №713.

Станом на 01.03.2018 року основний розмір пенсії позивача, визначений відповідно до статті 13 Закону №2262-XII на підставі довідки №10615* від 18.03.2018 року, складав 2855,68 грн.

Відповідач, керуючись пунктами 1, 3 постанови КМУ №713, за матеріалами пенсійної справи позивача встановив йому з 01.07.2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 грн.

Така доплата виплачувалася позивачу у складі пенсії за липень 2021 року - січень 2022 року, а на виконання рішення суду у справі №340/795/23 - у складі пенсії за травень 2023 року - березень 2024 року.

З 19.12.2019 року основний розмір пенсії позивача, перерахованої у січні 2022 року на виконання рішення суду у справі №340/5772/21 на підставі оновленої довідки №10615 від 12.05.2021 року, склав 8883, 61 грн.

З 07.05.2023 року основний розмір пенсії позивача, перерахованої у березні 2024 року на виконання рішення суду у справі №340/9299/23 з урахуванням належного відсоткового значення грошового забезпечення, склав 9676, 79 грн.

При цьому перерахунку пенсії, проведеному у березні 2024 року на виконання рішення суду у справі №340/9299/23, відповідач переглянув розмір щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ №713, та визначив її з 07.05.2023 року в сумі 1206, 82 грн.

З 01.04.2024 відповідач нараховує і виплачує позивачу у складі пенсії щомісячну доплату саме у такому розмірі (1206, 82 грн.)

При цьому відповідач керувався абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ №713 та виходив з того, що оскільки пенсія позивача переглянута (перерахована) після 01.03.2018 року, але сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 грн. і склала 793, 18 грн. (9676, 79 грн. - 8883, 61 грн.), то щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 цього пункту, має бути встановлена в сумі, якої не вистачає до 2000 грн. (2000 грн. - 793, 18 грн. = 1206, 82 грн.).

Суд відхиляє такі доводи та зазначає, що перерахунки пенсії позивача, проведені на виконання судових рішень з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тож позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22 у подібних правовідносинах.

Суд вважає, що відповідач з 01.04.2024 року протиправно занизив позивачу розмір щомісячної доплати до пенсії, установленої пунктом 1 постанови КМУ №713.

Тож такі дій відповідача слід визнати протиправними, а порушене право позивача слід захистити, зобов'язавши відповідача відновити нарахування та виплату йому щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., починаючи з 01.04.2024 року.

Суд зазначає, що у період з травня 2023 року по березень 2024 року позивачу щомісяця у складі пенсії нараховувалася та виплачувалася щомісячна доплата до пенсії, передбачена пунктом 1 постанови КМУ №713, в розмірі 2000 грн. Тому суд не вбачає підстав для спонукання відповідача нарахувати/перерахувати та виплатити позивачу таку щомісячну доплату до пенсії з 07.05.2023 року, про що той просить у позові, та відмовляє у задоволенні позову у цій частині вимог.

Суд не вдається в дослідження правомірності дій відповідача, вчинених при проведенні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №340/9299/23 та складанні розрахунку на доплату від 25.03.2024 року, зокрема щодо визначення розміру пенсії, належної до виплати за травень 2023 року - березень 2024 року (як різниці між пенсією, перерахованою на виконання рішення суду у справі №340/9299/23, та вже виплаченою пенсією у цій періоди). Такі дії відповідача можуть бути перевірені в порядку судового контролю судами, які прийняли рішення у справах №340/795/23 та №340/9299/23, за правилами, передбаченими статтями 382, 383 КАС України.

Вирішуючи спір в частині вимог щодо обмеження максимальним розміром індексації (підвищення) до пенсії з 01.03.2023 року, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-XII (у редакції Закону України №2040-IX від 15.02.2022 року, який застосовується з 01.03.2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Згідно з частиною 5 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", яка набрала чинності 01.03.2022 року (надалі - постанова КМУ №118), якою зокрема постановив:

1. Установити, що з 1 березня 2022 року:

- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

- у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

2. Установити, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

9. Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій, передбачений пунктами 1-5, абзацами другим і третім пункту 6 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.

З 24.02.2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні був введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та досі триває.

Підпунктом 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України (у редакції Закону України від 03.03.2022 року №2118-IX) установлено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Згодом пунктами 3, 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинено на 2023 рік дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та водночас встановлено, що у 2023 році частина 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Вказані норми Бюджетного кодексу України та Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" є чинними та неконституційними не визнавалися.

Відповідно до пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (надалі - постанова КМУ №168), яка набрала чинності 01.03.2023 року, якою зокрема постановив:

1. Установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

2. Установити, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

10. Установити, що:

- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

15. Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій і щомісячних страхових виплат, передбачений пунктами 1-9 цієї постанови, за матеріалами справ.

Суд зазначає, що положеннями статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статті 64 Закону №2262-ХІІ, пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" Кабінету Міністрів України надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій. На виконання таких повноважень Кабінет Міністрів України прийняв постанови №118, №168.

У 2023 році Кабінет Міністрів України постановою №168: визначив коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 (пункт 1): передбачив, що з 01.03.2023 року індексуються основні розміри пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру підвищення, визначеного у 2022 році відповідно до пункту 2 постанови КМУ №118 (пункт 2); визначив мінімальний розмір підвищення (індексації) пенсії в сумі 100 грн., до якого встановлюється доплата до пенсії, а також верхню межу підвищення (індексації) пенсії у граничному розмірі 1500 грн., яку не може перевищувати сума підвищення (пункт 10).

Суд установив, що пенсія ОСОБА_1 за вислугу років призначена відповідно до статті 13 Закону №2262-XII до 31.12.2021 року. За правилами статті 64 Закону №2262-XII позивач з 2022 року набув право на щорічну індексацію пенсії та її перерахунок із застосуванням відповідного коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у порядку, встановленому постановами КМУ №118, №168.

Відповідач не заперечує право позивача на індексацію його пенсії у 2022-2024 роках і за матеріалами його пенсійної справи здійснив відповідні перерахунки пенсії.

Так, на виконання пункту 2 постанови КМУ №168 відповідач з 01.03.2023 року підвищив основний розмір пенсії (ОСНП) на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, а саме на 1,197, врахувавши при цьому суму підвищення пенсії, перерахованої відповідно до пункту 2 постанови КМУ №118. Оскільки за розрахунками відповідача розмір збільшення перевищив 1500 грн. (ОСНП + індексація ОСНП2022) х 0,197), то з урахуванням положень пункту 10 постанови КМУ №168 відповідач обмежив суму збільшення (індексації) пенсії розміром 1500 грн.

Суд зазначає, що встановлене пунктом 10 постанови КМУ №168 обмеження індексації пенсії граничною межею у період спірних правовідносин, які виникли у 2023 році, відповідало приписам чинного правового регулювання, зокрема, з урахуванням норм пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" та з огляду на те, що пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинено на 2023 рік дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

На час виникнення спірних правовідносин ця норма пункту 10 постанови КМУ №168 була чинною і підлягала застосуванню у правовідносинах, пов'язаних з індексацією пенсій, призначених за Законом №2262-XII. Відповідач, керуючись цією нормою при проведенні індексації пенсії позивача з 01.03.2023 року, діяв правомірно, порушень прав позивача не вчиняв, протиправних дій чи бездіяльності не допустив.

Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України і Верховного Суду щодо незаконності обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців на підставі частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, суд відхиляє, оскільки визначення розміру індексації пенсії (встановлення граничної межі індексації) за рішенням Кабінету Міністрів України не є тотожним встановленню максимального розміру пенсії.

У спірних правовідносинах суд не встановив фактів обмеження загального розміру пенсії позивача максимальним розміром.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 року у справі №420/25804/23, від 20.06.2024 року у справі №420/23990/23 у подібних правовідносинах вказав, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

У цих постановах Верховний Суд зазначив, що підвищення розміру пенсії позивача у 2023 році шляхом її індексації із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197 із обмеженням верхньої межі індексації розміром 1500 грн., із одночасним збереженням розміру підвищення пенсії відповідно до пункту 2 постанови КМУ №118 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у 2022 році, у розмірі 1,14, відповідає частині 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки у своїй сукупності він не є меншим за мінімальний розмір збільшення, визначеного абзацом другим частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже вимоги позивача про перерахунок і виплату індексації пенсії з 01.03.2023 року без обмеження розміру, установленого пунктом 10 постанови КМУ №168 в 1500 грн., є безпідставними і задоволенню не підлягають.

У ході розгляду справи суд установив, що позивач без поважних причин пропустив строк звернення до суду з позовними вимогами про нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197 - за період з 01.03.2023 року по 19.11.2023 року. Втім, оскільки суд дійшов до висновку про те, що заявлені позовні вимоги у цій частині є необґрунтованими, тому відмовляє у задоволенні позову і не вбачає підстав для застосування наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду щодо цих позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивач при зверненні до суду з цією позовної заявою, поданою через електронний кабінет, сплатив судовий збір в сумі 968,96 грн. (1211,20 грн. х 0,8). Зважаючи на часткове задоволення позову, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, що становить 484,48 грн.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення з 01.04.2024 року розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", встановленої ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 01.04.2024 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 484,48 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ