Рішення від 26.06.2024 по справі 300/2111/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2024 р. справа № 300/2111/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки за №8/1/6995 від 30.11.2023 та зобов'язання здійснити з 01.02.2023 відповідний перерахунок і виплату пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення №8/1/6995 від 30.11.2023, виходячи із 90% грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням рішень суду у справах №300/5951/23 і №300/6031/23, та з урахуванням виплачених сум, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного фонду, орган Пенсійного фонду України, Пенсійний орган, Головне управління ПФУ в області, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, Управління), в якому просить:

1. визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/6995 від 30.11.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023;

2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/6995 від 30.11.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням 90% підвищення пенсії за вислугу років, а також з урахуванням:

- рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 по справі №300/5951/23, яке ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2024 залишено без змін, та орган пенсійного забезпечення зобов'язано виплатити з 01.07.2021 доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 за №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб";

- рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 по справі №300/6031/23, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2024 залишено без змін, та орган пенсійного забезпечення зобов'язано з 01.03.2023 здійснити виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених платежів.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України, який отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

Розмір пенсії на час її призначення (лютий 2007 року) розрахований із 90 відсотків складу грошового забезпечення ОСОБА_1 . Надалі, з 28.09.2018 позивача, за його зверненням, переведено на пенсію по інвалідності (2 група інвалідності), та органом пенсійного забезпечення в тому числі з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії із 80 відсотків складу грошового забезпечення позивача.

Під час отримання пенсії правове регулювання правовідносин із обчислення/перерахунку пенсій військовослужбовців, з дня призначення пенсії до виникнення спірних правовідносин, суттєво змінилося.

Так, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103, постанова Кабінету Міністрів України №103). У зв'язку із вказаним, як вважає позивач, відновлено дію пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704, постанова Кабінету Міністрів України №704) в редакції, що діяла до 21.02.2018 та передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Постановою №704 закладений механізм щорічного збільшення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням у залежності від зміни розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 у справі №300/4182/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив довідку №8/1/6995 від 30.11.2023 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою заявника, за нормами, чинними станом на 01.01.2023.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок основного розміру пенсії на підставі зазначеної довідки та отримав відмову.

Також, позивач звернув увагу суду, що відповідач при будь-якому перерахунку його пенсії послідовно раз за разом застосовує обмеження її виплати максимальним розміром та обмеження за вислугу років з 90% до 80%.

Так, питання обмеження пенсії максимальним розміром вже було предметом судового розгляду Івано-Франківським окружним адміністративним судом у справі №300/3681/20, №300/3974/22, №300/6031/23, а питання обмеження пенсії з 90% до 80% були предметом розгляду Івано-Франківським окружним адміністративним судом у справі №300/136/19, №300/5015/21.

У березні 2024 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, виконуючи рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.11.2023 у справі №300/7516/23 здійснило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 про розмір грошового забезпечення з урахування проведених платежів, але знову незаконно обмежило нарахування та виплату пенсії за вислугу років з 90% до 80%.

Позивач не погоджується з відмовою ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, вважає, що має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної оновленої довідки за показниками станом на 01.01.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 за №8/1/6995 від 30.11.2023, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням 90% при розрахунку основного розміру пенсії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2024 (а.с.12-13) відповідно до статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

05.04.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначила, що перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється тоді, коли буде прийнято Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка в подальшому і слугуватиме підставою для перерахунку пенсії.

В оновленій (останній) довідці №8/1/6995 від 30.11.2023, перерахунок на підставі якої є предметом спору у справі, не вказано, що попередня довідка про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, є недійсною. Позивачем пропущено строк звернення до суд з цим позовом. Після скасування окремих пунктів Постанови №103, Урядом України не приймалися рішення щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.

Представник відповідача суду пояснив, що органом пенсійного фонду на виконання рішень суду у справах за №300/5951/23 та №6031/23 проведено перерахунок пенсії позивача.

Стосовно вимог здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром пенсії, то відповідач вважає такі позовні вимоги є передчасними.

Відповідач, поряд з вказаним, послався на постанову Кабінету Міністрів України "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704" від 12.05.2023 за №481 (надалі по тексту також - Постанова №481, постанова Уряду України від 12.05.2023 за №481), якою з 20.05.2023 установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, з 20.05.2024 Урядом України чітко врегульовано питання щодо визначення для військовослужбовців посадового окладу і окладу за військовим званням, враховуючи фіксовану величину 1 762,00 гривень. Зважаючи на вказане, відсутні правові підстави для перерахунку пенсії заявника згідно вказаної довідки (а.с.17-57).

В свою чергу, ОСОБА_1 подав суду 16.04.2024 відповідь на відзив, в якому останній вказав на безпідставність доводів відповідача, викладених у відзив на позов (а.с.58-64), та додаткові письмові докази по справі (а.с.65-68).

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, вивчивши відзив на позов, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши норми матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з лютого 2007 року отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно подання про призначення пенсії від 22.02.2007 за №ХД-19003 і заяви про призначення пенсії від 05.01.2007 (зворотній бік а.с.32, а.с.33, зворотній бік а.с.33).

Із розрахунку 90 відсотків суми грошового забезпечення пенсія позивачу за вислугу років виплачувалася до 31.12.2017, що підтверджено протоколом (розпорядженням) за пенсійною справою №0901000010 (Міноборони) від 27.02.2007 (а.с.32).

Керуючись положеннями постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103, постанова Уряду України №103), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в 2018 року позивачу за період з 01.01.2018, проведено перерахунок пенсії із розрахунку 70% грошового забезпечення, свідченням чого є протокол (розпорядження) перерахунку за пенсійною справою №0901000010 (Міноборони) від 01.01.2018 (зворотній бік а.с.37).

На підставі поданих до відповідача документів, заяви від 28.09.2018, позивачу з 01.12.2018 призначено пенсію "по інвалідності" у розмірі 80% (2 група інвалідності), у зв'язку з чим Управлінням з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії із 80% грошового забезпечення, вказане підтверджує протокол за пенсійною справою №0901000010 (Міноборони) від 01.12.2018 (а.с.39).

Як свідчить Атестат про зняття з обліку №409 ("перехід на інший вид пенсії") позивач з 01.12.2018 перейшов із пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності (зворотній бік а.с.38).

В подальшому рішенням, Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 у справі №300/136/19, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати відповідно до постанови Уряду України №103 та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2018 року пенсію у розмірі 90% суми грошового забезпечення із врахуванням раніше виплачених сум (а.с.40).

На виконання вказаного рішення відповідач з 01.06.2019 провів перерахунок пенсії позивача, застосувавши 90% грошового забезпечення, загальний перерахований розмір якої разом із підвищеннями/надбавками склав 16 615,28 гривень, виплата пенсії проводилась в розмірі 12 369,98 гривень (зворотній бік а.с.39).

Надалі, орган пенсійного фонду на виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2020 у справі №300/1746/19 (зворотній бік а.с.40), від 28.07.2020 у справі №300/2595/19 (а.с.42), від 18.02.2021 у справі №300/3681/20 (а.с.43), від 11.11.2021 у справі №300/5015/21 (зворотній бік а.с.44), від 14.11.2022 у справі №300/3974/22 (а.с.46), від 10.10.2023 у справі №300/6031/23 (а.с.51), від 27.11.2023 у справі №300/7516/23 (а.с.47) і від 14.12.2023 у справі №300/5951/23 (а.с.48) проводив відповідні перерахунки пенсії ОСОБА_1 , що засвідчують протоколи за пенсійною справою №0901006344-Міноборони.

Зокрема, предметом судового розгляду у справах №300/3681/20, №300/3974/22, №300/6031/23 були протиправні дії органу пенсійного фонду щодо виплати пенсії з обмеженням її максимальним розміром, а у справах за №300/136/19, №300/5015/21 дії відповідача щодо перерахунку основного розміру пенсії з відсоткового значення грошового забезпечення 80% замість 90%.

Як свідчать протоколи за пенсійною справою №0901006344-Міноборони від 01.03.2024, відповідач також здійснював перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 на підставі постанов про індексацію пенсій Кабінету Міністрів України за №118 від 16.02.2022, за №168 від 24.02.2023 та за №185 від 23.02.2024 (а.с.50).

Суд зазначає, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.11.2023 у справі №300/7516/23, яке набрало законної сили за наслідками апеляційного оскарження 05.02.2024, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі відомостей довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , про розмір грошового забезпечення №8/1/1352 від 27.03.2023, про розмір грошового забезпечення, з урахуванням фактично виплачених сум.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило, на виконання рішення у справі №300/7516/23 перерахунок пенсії позивача на підставі довідки №8/1/1352 від 27.03.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 в загальному розмірі 33 462,00 гривень, що засвідчує протокол про перерахунок пенсії по інвалідності №0901006344-Міноборони від 21.02.2024 (а.с.47).

Надалі, рішенням суду від 14.12.2023 у справі №300/5951/23 (зворотній бік а.с.48, а.с.49), яке набрало законної сили 19.02.2024, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021 (https://reestr.court.gov.ua/Review/115682010).

Як свідчить протокол за пенсійною справою позивача за №0901006344-Міноборони від 28.02.2024, відповідачем нараховано ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №300/5951/23 із грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (33 462,00 гривень), пенсію в загальному розмірі 44 967,43 гривні (в тому числі: індексацію за 2022 рік - 4 684,68 гривень, індексацію за 2023 рік - 1 500,00 гривень та індексацію за 2024 рік - 1 500,00 гривень, та щомісячну доплату до пенсії в сумі 2 000,00 гривень), однак виплату здійснено в сумі 35 118,35 гривень, із обмеженням максимального розміру пенсії (а.с.48).

Також, суду із матеріалів пенсійної справи (зворотній бік а.с.51, а.с.52), відомостей Автоматизованої системи діловодства Івано-Франківського окружного адміністративного суду та публічних даних Єдиного державного реєстру судових рішень (із повним доступом) стало відомо, що в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду в 2024 році за позовом ОСОБА_1 перебувала справа за №300/6031/23. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023, яке 12.03.2024 набрало законної сили, позов задоволено повністю:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо застосування з 01.03.2023 обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 та проведення її виплати без урахування підвищення пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 за №168;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2023 виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 за №168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених платежів (https://reestr.court.gov.ua/Review/114055732).

Отже, згідно протоколу про перерахунок пенсії позивача від 20.03.2024, який міститься в матеріалах пенсійної справи №0901006344-Міноборони, основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2024 становить 90% грошового забезпечення, в розмірі 33 462,00 гривень (станом на 01.01.2021), в результаті якого загальний розмір пенсії склав 49 735,46 гривні, в тому числі індексація 2022 рік - 5 270,26 гривень, індексація 2023 рік - 1 500,00 гривень, індексація 2024 рік - 1 500,00 гривень, та щомісячна доплата 2 000,00 гривень нарахована відповідно до Постанови №713, фактична виплата проведена, із обмеженням максимального розміру пенсії в сумі 46 034,76 гривні (а.с.51).

В подальшому на виконання рішення від 06.09.2023 у справі №300/4182/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав довідку №8/1/6995 від 30.11.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 01.01.2023. Як свідчать дані примітки такої довідки остання складена враховуючи дані особової-пенсійної справи за №ХД21478 та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 у справі №300/4182/23 (а.с.8).

Відомості у довідці №8/1/6995 внесені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 за посадою - "начальник предметно-методичної групи (тактичної і загальновогневої підготовки) ст. викладач кафедри в/п", яку ОСОБА_1 займав на день звільнення зі служби (25.12.2006), за змістом якої грошове забезпечення в загальному становить 41 496,00 гривень та складається з:

1. посадового окладу - 11 810,00 гривень,

2. окладу за військове звання (підполковник) - 2 150,00 гривень,

3. надбавка за вислугу років 50% (ОВЗ+ПО) - 6 980,00 гривень;

4. додаткові види грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавка за таємність 10% - 775,00 гривень;

- надбавка за особливості проходження служби 65% (ОВЗ+ПО+% вислуга) - 8 931,00 гривень;

- премія 140% (ПО) - 10 850,00 гривень (а.с.8).

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з 01.02.2023 на підставі зазначеної довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за №8/1/6995 від 30.11.2023 (а.с.9).

У відповідь на таку заяву листом від 20.12.2023 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Відповідач вказав у такій відмові, що після скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018 пунктів 1, 2 Постанови №103, Кабінет Міністрів України не прийняв будь-якого рішення щодо умов та розмірів перерахунку пенсій. Додатково зазначило, що в рішенні суду від 06.09.2023 у справі №300/4182/23 жодних зобов'язань на орган пенсійного фонду покладено не було. Отже, відсутні правові підстави для перерахунку пенсії заявника згідно вказаної довідки (а.с.10).

Вважаючи протиправною відмову відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки №8/1/6995 від 30.11.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , без обмеження максимальним розміром пенсії, та з урахуванням 90% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Оцінюючи вимоги позивача в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/6995 від 30.11.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, суд в першу чергу відзначає, що не підлягає дослідженню в цій справі питання виконання рішень Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 у справі №300/5951/23 і від 10.10.2023 у справі №300/6031/23, так як такі вирішуються за правилами статті 382 чи статті 383 КАС України.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходив з таких мотивів і підстав та норм права.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку по інвалідності, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положення статті 51 Закону №2262-XII визначають:

- при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (частина перша);

- перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга);

- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя).

Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" від 13.02.2008 за №45 (надалі по тексту також - Порядок №45 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

В силу правового регулювання пунктів 1, 2 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (надалі по тексту також - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі по тексту також - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт третій Порядку №45).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Частиною четвертою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-XII (надалі по тексту також - Закон №2011-XII) визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до якої, серед іншого, затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки по інвалідності.

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.

Приписами пункту 4 Постанови №704, в первинній редакцій від 30.08.2017, установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Примітки додатків №№1, 12, 13, 14 Постанови №704 містили положення, відповідно до яких посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Цією постановою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки по інвалідності за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займав на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, у пункт 4 Постанови №704, який викладений в такій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

В контексті оцінки спірних правовідносин слід звернутися до приписів Закону України від 05.10.2000 за №2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (надалі по тексту також - Закон №2017-III), який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій. Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону №2017-III). Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 за №3-1 (надалі по тексту також - Порядок №3-1). Перерахунок раніше призначених пенсій, на виконання пункту 23 Порядку №3-1, проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Пунктом 24 Порядку №3-1 визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами.

В першу чергу, оцінюючи доводи відповідача в частині строку звернення з цим позовом, то суд виходить із такого, що позивач 30.11.2023 отримав довідку №8/1/6995 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 01.01.2023 та звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі даних згаданої довідки.

Позивач вважає, що такий перерахунок повинен бути проведений з 01.02.2023. Листом від 20.12.2023 відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. З позовом про оскарження дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду 22.03.2024. Отже, відлік строку на звернення до адміністративного суду з цим позовом необхідно розпочинати з дня, наступного за днем, коли позивач дізнався про відмову територіального органу пенсійного фонду задовольнити його прохання про перерахунок пенсії. В спірному випадку позов подано до суду в межах шестимісячного строку від дати отримання позивачем відмови відповідача перерахувати його пенсію. Отже, позивач не порушила строку звернення до суду. Таким чином суд вважає, що немає підстав для залишення його позову без розгляду. Більше того, у спірному випадку є усі підстави для застосування частини 3 статті 51 Закону №2262-XII.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями частини п'ятої статті 242 КАС України, за змістом яких при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 (в подальшому також у постановах від 19.09.2023 у справі №280/4664/20, від 09.05.2023 у справі №380/5158/22, від 08.05.2023 у справі №520/12159/21, від 11.04.2023 у справі №240/21362/21, 11.04.2023 у справі №520/14820/21, від 06.04.2023 у справі №380/10075/21, від 05.04.2023 у справі №340/3604/22, від 04.04.2023 у справі №120/5264/22, від 30.03.2023 у справі №320/9431/21, від 29.03.2023 у справі №640/8668/21, від 03.02.2023 у справі №640/24075/20, від 03.02.2023 у справі №280/11480/21, від 22.03.2023 у справі №340/10333/21, від 16.03.2023 у справі №500/8486/21, від 15.03.2023 у справі №420/6572/22, від 28.02.2023 у справі №380/18850/21, від 27.02.2023 у справі №640/11131/21, від 15.02.2023 у справі №120/6288/21-а, від 06.02.2023 у справі №160/2775/22, від 16.11.2022 у справі №160/648/22-а, від 22.09.2022 у справі №500/3840/21, від 15.02.2023 у справі №120/6288/21-а, від 31.01.2023 у справі №160/14866/21, від 24.01.2023 у справі №500/1433/21, від 10.01.2023 у справі №120/8682/21-а, від 10.01.2023 у справі №440/1185/21, від 04.01.2023 у справі №640/17686/21, від 13.12.2022 у справі №240/12647/21, від 14.09.2022 у справі №500/1886/21, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а) Верховний Суд сформулював таку правову позицію:

"(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) звання".

Верховний Суд дійшов висновку, що відмова відповідача у підготовці і наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2021 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини), а не з 01.01.2021, як просив позивач, є протиправною.

ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішенням, відповідно до постанови Верховного Суду від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 і на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2023 у справі №300/4182/23, видало довідку №8/1/6995 від 30.11.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704. У вказаній довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснено розрахунок посадового окладу та окладу за військове звання з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017. Як наслідок, в довідці також здійснено перерахунок надбавок та додаткових видів грошового забезпечення, які розраховуються з огляду на розмір посадового окладу та окладу за військове звання.

Суд зауважує, що в порівнянні із останнім актуальним розміром грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з якого в 2024 році здійснено перерахунок пенсії (33 462,00 гривень), розмір грошового забезпечення позивача з 01.01.2023 (41 496,00 гривень) істотно збільшився (а.с.8, а.с.47, зворотній бік а.с.47).

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії на підставі даних довідки №8/1/6995 від 30.11.2023 з мотивів того, що, серед іншого, після 01.01.2018 Кабінет Міністрів України не приймав рішень про умови та порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Оцінюючи вказаний аргумент відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №8/1/6995 від 30.11.2023, викладений у листі від 20.12.2023, суд враховує як наведені вище правові висновки Верховного Суду щодо наявності підстав для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023, так і висловлений в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 підхід щодо того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

В подальшому такий підхід до вирішення аналогічного з цим спору застосовано Верховним Судом в постановах від 24.05.2023 у справі №160/19847/21 (адміністративне провадження №К/990/17059/22) і від 22.06.2023 у справі №500/1995/21 (адміністративне провадження №К/990142604/21), в яких сформований правовий висновок про обов'язок органи пенсійного забезпечення врахувати і відповідно здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, в яких посадовий оклад та окладу за військовим (спеціальним) званням визначені шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року та 1 січня 2021 року відповідно.

В спірних правовідносин, зважаючи на зміст відзиву на позовну заяву, суд зважає на те, що 17.05.2023 на веб-сторінці "Урядовий портал" (Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України) розміщено повідомлення про прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704" від 12.05.2023 за №481 (надалі по тексту також - Постанова №481, постанова Уряду України №481).

Даною постановою Уряду України вирішено:

1. Скасувати підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 20, ст. 662).

2. Внести зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), виклавши абзац перший в такій редакції:

"4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

3. Установити, що видатки, пов'язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.

Щодо такого нового правового регулювання спірних правовідносин та можливості застосування до спірних правовідносин коментованої постанови Уряду України №481, суд зважає на наступні аргументи.

По перше, як слідує із офіційного веб-порталу Верховної Ради України коментована Постанова №481 набрала чинності 20.05.2023 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/481-2023-%D0%BF).

По друге, жодним із положень Постанови №481 не надано зворотної дії в часі застосування її приписів, в тому числі в період з 29.01.2020 - дня ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі №826/6453/18, якою залишено в силі рішення суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103, яким внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704.

За загальними правилами застосування норм права в часі, відповідний нормативно-правовий акт врегульовує правовідносини із дати набрання ним чинності (в залежності від обставин опублікування тощо), із дати значно пізніше від дати прийняття і набрання чинності, вказівку про що містить такий акт, або із дати, яка в календарному застосуванні передує даті прийняття акту, відомості у зв'язку із чим повинні зазначатися в останньому.

Так, згідно частини 1 статті 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" №794-VІІ від 27.02.2014 постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Зважаючи на відсутність приписів в Постанові №481 про її застосування із іншої дати ніж дати набрання чинності у суду, станом на час вирішення спору, відсутні підстави формувати інші висновки, ніж ті, які містяться в усталеній практиці Верховного Суду.

По третє, Урядом України у даній постанові не розкрито зміст, яким чином врегульовувати спірні правовідносини щодо врахування сталої величини (1 762 гривень) для розрахунку розмірів посадового окладу і окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, за період з 29.01.2020 (дня ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі №826/6453/18) до 12.05.2023 (дня прийняття Урядом України Постанови №481).

По четверте, незважаючи на прийняття Кабінетом Міністрів України 12.05.2023 Постанови №481 Верховний Суд за період з 12.05.2023 по 26.06.2024, як і на день вирішення даного спору, не змінив (не відступив) від своїх попередніх висновків щодо застосування норм права в аналогічних і подібних спірних правовідносинах, що відображено в постановах від 19.09.2023 у справі №280/4664/20, від 22.06.2023 у справі №500/1995/21, від 19.06.2023 у справі №160/14974/21, від 19.06.2023 у справі №380/17402/21, від 15.06.2023 у справі №380/13603/21, від 07.06.2023 у справі №340/2148/21 та ухвалах від 09.10.2023 у №400/5115/22, від 22.06.2023 у справі №400/5302/22, від 29.05.2023 у справі №400/4674/22, від 29.05.2023 у справі №400/114/23, 24.05.2023 у справі №160/19847/21, від 22.05.2023 у справі №400/4428/22, від 15.05.2023 по адміністративних справах №420/7224/22, №420/7793/22, №420/7236/22, №420/9301/22, №420/9747/22 і №420/11734/22.

Для суду першої інстанції положення частини 5 статті 242 КАС України є імперативними нормами процесуального закону.

Конкретний суд чи суддя першої інстанції, попри внутрішнє переконання, за для забезпечення єдності судової практики зобов'язаний зважати на приписи частин 5 і 6 статті 13, пункту 6 частини 2 статті 36 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", за змістом яких:

- Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою України, поряд з іншим, забезпечує однакове застосування норм права судами різних спеціалізацій у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом;

- висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

- висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Разом з тим, незважаючи на коментовані висновки, суд зазначає, що в даній справі оцінка правовому регулюванню надається станом на 01.01.2023 - день виникнення змін в розмірі грошового забезпечення військовослужбовця, та станом на 01.02.2023 - день із якого такий військовослужбовець вправі розраховувати на ймовірний перерахунок пенсії у зв'язку із такою зміною розміру грошового забезпечення.

Такий висновок, як вже відзначено, формується на підставі усталеної практики Верховного Суду.

В той же час, продовжуючи оцінку спірних правовідносин з 20.05.2023, зважаючи на Постанову №481, суд керується такими аргументами і мотивами.

Так, Верховний Суд в постанові від 2 серпня 2022 у справі №440/6017/21 як і в інших постанов в інших справах, виходив із:

- змісту первинної редакції пункту 4 Постанови №704 від 30.08.2017, в якій розмір окремих окладів, як складової грошового забезпечення, визначався із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, тобто, мало місце прив'язка до поняття "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом";

- обставини ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, якою змінено правове регулювання пункту 4 Постанови №704, за змістом якого прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом, зафіксовано на рівні такого розміру, визначеного станом на 1 січня 2018 року;

- правової дії стаття 6 Закону №2017-III, у відповідності до якої прожитковий мінімум як базовий державний соціальний стандарт, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Втім, із прийняттям 12.05.2023 Урядом України Постанови №481, з 20.05.2023 (дня набрання чинності), повністю змінилося правове регулювання спірних правовідносин.

По перше, Кабінет Міністрів України, приймаючи коментовану постанову дів у відповідності до приписів частини 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ, у відповідності до яких грошове забезпечення військовослужбовця виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, тобто, саме законом Уряду надано право (повноваження) встановлювати розмір грошового забезпечення.

По друге, Закону №2011-ХІІ не містить жодної норми, яка б зобов'язувала Кабінет міністрів України встановлювати (визначати) розмір чи окремі складові грошового забезпечення із врахуванням прожиткового мінімуму як базового державного соціального стандарту, в тому числі на відповідну календарну дату чи відповідне 1 січня бюджетного року.

По третє, Постановою №481 внесено зміни до пункту 4 Постанови №704, який викладений у новій редакції, в якому з 20.05.2023 вже не міститься "правова прив'язка" до поняття "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом", а встановлена стала величина "1 762,00 гривень".

Відтак, правове регулювання спірних правовідносин у даній справі з 20.05.2023, з набранням чинності Постанови №481, є повністю відмінним та абсолютно не релевантним до правовідносин і висновків, встановлених і сформованих у постанові Верховного Суду від 2 серпня 2022 у справі №440/6017/21 та в багатьох інших, в яких містить посилання на таку постанову.

Зважаючи на такі висновки суду, відсутні правові підстави для нарахування і виплати з 20.05.2023 грошове забезпечення діючому військовослужбовцю чи прирівняного до нього співробітника інших служб (за посадою якого на ім'я позивача видана довідка станом на 01.01.2023), виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Така обставина повинна бути врахована Урядом України за для забезпечення організації відповідних владно-управлінських рішень з метою упорядкування і врегулювання правовідносин із перерахунку після 20.05.2023 пенсій військовослужбовців на підставі тих розмірів грошового забезпечення, які фактично нараховуються і виплачуються діючому військовослужбовцю та прирівняних до них в розумінні Постанови №704 осіб.

Відповідач, разом із Пенсійним Фондом України та Міністерством соціальної політики України також як уповноважений орган зобов'язаний вчиняти відповідні дії і приймати належні рішення для запобігання виникнення обставин, коли діючий військовослужбовець чи прирівняний до нього співробітник іншої служби, котрий з 24 лютого 2022 року в умовах неспровокованої військової агресії цілодобово забезпечують захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, здійснюючи рятувальну справу, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, в тому числі окремі із яких зі зброєю в руках захищав незалежність та територіальну цілісність держави Україна - власної Батьківщини, який після 20.05.2023 на законних підставах скористається правом на отримання пенсії за правилами Закону №2262-XII, буде мати меншу базу нарахування і обчислення розміру пенсії в порівнянні із тими колишніми військовослужбовцями і прирівняними до них особами, що вийшли на пенсію до 20.05.2023, звільнившись з аналогічної посади, маючи таке ж військове звання і вислугу років.

Такий підхід до забезпечення права на пенсію військовослужбовців і прирівняних до них осіб в залежності від сформованого правового регулювання за рішенням судів є несправедливими і явно не узгоджується із приписами Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" від 06.09.2012 за №5207-VІ.

Повертаючись до фактичних обставин у справі, слід констатувати, що інших підстав для відмови відповідачем в листі від 21.05.2024 щодо неврахування останньої довідки про склад і розмір грошового забезпечення (01.01.2023), не наведено.

Так, Головне управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області не повідомило суд про наявність порушень в частині відомостей, зафіксованих у згаданій вище довідці, встановлених за наслідками перевірки правильності її складення, проведеної на виконання пункту 9 Порядку №45. Також, отримавши спірну довідку, відповідач не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 із будь-якими запереченнями чи зауваженнями, зміст яких би свідчив про невідповідність такої довідки вимогам чинного законодавства. Суд переконаний, що в спірному випадку, в силу вимог пункту 9 Порядку №45, саме Пенсійний фонд України та його головні управління уповноважені перевіряти правильність складення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд звертає увагу, що інші заперечення відповідача, які останній визначив у відзиві на позов, не були підставою для відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки. Зрештою, відповідачем не подано і суду заперечень щодо складових та відповідних вартісних показників грошового забезпечення, викладених у вказаній довідці. Як наслідок, суд самостійно не дає оцінку належності та достовірності відомостей вказаної довідки, оскільки такі обставини (щодо складових грошового забезпечення, їх розміру) не були предметом відмови відповідача в перерахунку пенсії позивача на підставі №8/1/6995 від 30.11.2023.

При перерахунку пенсії позивача за його заявою на підставі відомостей довідки №8/1/6995 від 30.11.2023, Управління не позбавлене можливості надати їм оцінку.

Отже, застосовуючи наведені вище висновки та підходи Верховного Суду при розгляді цієї категорії адміністративних справ, з огляду на вимоги частини шостої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частини п'ятої статті 242 КАС України, суд повинен визнати, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області протиправно відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за його заявою на підставі відомостей останньої довідки №8/1/6995 від 30.11.2023.

За обставин цієї справи підстави для перерахунку пенсії позивача виникли 01.01.2023 у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року. Відповідно до норм частини другої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

На підставі статей 9, 245 КАС України при формулюванні резолютивної частини рішення суд обирає спосіб захисту прав, свобод, інтересів особи, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи норми частини другої статті 51 Закону №2262-XII ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ГУ ПФУ в Івано-Франківській області прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2023 (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини) перерахунок та виплату пенсії на підставі відомостей довідки №8/1/6995 від 30.11.2023, з урахуванням раніше проведених виплат.

Досліджуючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження її розміру та в розмірі 90% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії, вказаних в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/6995 від 30.11.2023, суд дійшов наступних висновків.

Оскаржені дії відповідача, які оформлені листом від 20.12.2023 за №11917-12065/Н-02/8-0900/23 не містить жодної згадки чи будь-якого заперечення стосовно перерахунку/не перерахунку пенсії із обмеженням виплати пенсії з 01.02.2023 чи застосування невірного відсоткового значення грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.10).

ГУ ПФ України в Івано-Франківській області констатувало в принципі відсутність законних підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.

В розглянутому випадку ще не відбулося виконання рішення суду у даній справі про перерахунок на підставі довідки за показниками станом на 01.01.2023, а відтак ймовірний загальний розмір перерахованої пенсії чи невірне застосування відсоткового значення розміру грошового забезпечення, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/6995 від 30.11.2023, станом на момент розгляду судом даної адміністративної справи, не є спірними.

В той же час, суд зазначає, що відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

При цьому, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до пункту 4 частини 4 статті 246 КАС України у мотивувальній частині рішення зазначаються: чи були і ким порушені, не визнані або оспорювані права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку.

Згідно із частиною 7 статті 246 КАС України висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).

Системний аналіз, зазначених норм КАС України дає підстави дійти висновку про те, що в порядку адміністративного судочинства здійснюється захист уже порушених прав особи (при цьому, між сторонами уже виникли правовідносини, з яких у свою чергу виник публічно-правовий спір), а не захист від можливих порушень прав у майбутньому.

В той же час, в спірних правовідносинах позивач фактично вказує про захист від можливого порушення його прав у майбутньому та не надає суду доказів порушення таких прав при зверненні до суду.

При цьому, суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є саме наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Суд зазначає, що таке порушення має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи - позивача з боку відповідача, яка стверджує про їх порушення. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15.08.2019 у справі № 1340/4630/18.

Отже, у разі наявності порушення вимог закону рішеннями, діями суб'єкта владних повноважень, зазначене не є достатньою і самостійною підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання таких протиправними є доведеність позивачем порушених його прав цими рішеннями/діями.

Адміністративний позов як і матеріали позовної заяви позбавлені будь-якими аргументами і доказами, які б свідчили про порушення прав позивача внаслідок ймовірного визначення обмеження відповідачем розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, після виконання даного рішення суду із розрахунку від значення грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Більше того, як свідчить протокол перерахунку пенсії позивача від 01.03.2024, наявного у пенсійній справі №0901006344-Міноборони, основний розмір пенсії в березні 2024 року, тобто в період звернення до суду із даним позовом (22.03.2024), обчислений виходячи із 90% грошового забезпечення (а.с.50). Таке ж відсоткове значення є і станом на 01.04.2024 (а.с.51).

Незважаючи на вказане, суд повертаючись до фактичних обставин у справі, зазначає, що як свідчить Атестат про зняття з обліку №409 ("перехід на інший вид пенсії") позивач з 01.12.2018 перейшов із пенсії "за вислугою років" на пенсію "по інвалідності" (зворотній бік а.с.38).

Позивач дійсно з 2007 року набув право обчислення основного розміру пенсії в значенні 90% розміру грошового забезпечення при виході на пенсію "за вислугою років", так як саме такий відсоток визначався для даного виду пенсії на момент реалізації позивачем права на таку пенсію. Втім, з власної ініціативи позивача (за заявою), останнього переведено на інший вид пенсії в межах Закону №2262-XII - на пенсію "по інвалідності". При реалізацією такого права, чинними положеннями Закону №2262-XII не передбачено для інвалідів ІІ групи права на обчислення основного розміру пенсії в значенні 90% розміру грошового забезпечення, а таким відсотком є 80.

Суд вважає неприпустимим перебувати на пенсії "по інвалідності" , і вимагати від органу пенсійного забезпечення застосування складових обчислення/перерахунку пенсії для іншого виду пенсії, зокрема, для "за вислугою років".

Відповідач, виконуючи 20.03.2024 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.10.2023 у справі за №300/6031/23, - за два (2) дня до подачі адміністративного позову у даній справі №300/2111/24, визначив загальний розмір пенсії в сумі 49 735,46 гривні, втім фактична виплата проведена, із обмеженням максимального розміру пенсії в сумі 46 034,76 гривні (а.с.51).

Слід вказаними, що рішенням суду у справі за №300/6031/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.03.2023 виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 за №168, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених платежів (https://reestr.court.gov.ua/Review/114055732).

Таким чином, належним способом відновлення порушеного права щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром за тими складовими, які на день звернення до суду (22.03.2024) були наявні у пенсійній справі позивача, з 01.02.2023 (як визначено в адміністративному позові), є саме вжиття відповідних заходів щодо контролю виконання судового рішення в іншій справі №300/6031/23, яким відновлено право на повний розмір пенсії з 01.03.2023, в тому числі шляхом подання заяв в порядку статей 282, 283 КАС України.

Суд вкотре наголошує, що право на максимальний розмір пенсії, обчисленої із урахуванням довідки за показниками станом на 01.01.2023, ще не виникло, так як такий перерахунок, в тому числі з 01.02.2023, не проведений.

Відтак, позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити "з 01.02.2023" перерахунок "без обмеження її розміру та в розмірі 90% сум грошового забезпечення для обчислення пенсії вказаних в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №8/1/6995 від 30.11.2023", є передчасними і такими, що задоволенню не підлягають.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, котрі слід задовольнити частково.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 06.07.1996 ОСОБА_1 є учасником бойових дій і має права на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасник бойових дій, а отже, відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору за подання позову з таким характером спору (а.с.7).

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 1 статті 139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку його пенсії на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , за №8/1/6995 від 30.11.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі відомостей довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 №8/1/6995 від 30.11.2023, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018.

Суддя Чуприна О.В.