Рішення від 26.06.2024 по справі 300/3264/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2024 р. справа № 300/3264/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2024 та зобов'язання підготувати і надати до органу пенсійного забезпечення таку довідку станом на 01.01.2024 для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2024, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також - обласний територіальний центр, уповноважений орган, обласний військовий комісаріат, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання дій протиправними щодо відмови у підготовці та видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2024 та зобов'язання підготувати і надати до органу пенсійного забезпечення таку довідку станом на 01.01.2024 для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2024.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних сил України, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103, яким внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704, Постанова №704 Кабінетом Міністрів України), відповідно до якої розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14. Так як із набранням коментованого судового рішення законної сили скасовано зміни у Постанові №704 із прив'язкою до сталої величини розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом саме на 1 січня 2018 року, позивач вважає, що з 01.01.2024 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням слід визначати шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року, яким у спірному випадку є 2024 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови №704.

У зв'язку із таким новим правовим регулюванням спірних правовідносин позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення з 01.02.2024 перерахунку основного розміру пенсії. Однак відповідач протиправно відмовив у задоволенні прохання позивача, мотивуючи це тим, що після набрання законної силу судового рішення у справі №826/6453/18 Уряд України не приймав нових рішень в частині зміни чи визначення іншого розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який є складовою формули для розрахунку військовослужбовцям і прирівняних до них осіб посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, окрім того розміру, який станом на 2024 рік визначений у діючій редакції пункту 4 Постанови №704.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.05.2024 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами (а.с.13-14).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву від 02.05.2024, який надійшов до канцелярії суду 07.05.2024 (а.с.17-19).

Заперечуючи позовні вимоги представник обласного територіального центру зазначив, що після набуття законної сили постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 від 29.01.2020, зміни до Постанови №704 Кабінетом Міністрів України не вносились до 12.05.2023, внаслідок чого станом на дату визначення розміру посадового окладу позивача для здійснення останнього чергового перерахунку пенсії, обчислення розміру посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням було здійснено виключно шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 на відповідний тарифний коефіцієнт.

Зауважує, що висновки Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 є хибними в частині поновлення дії попередньої редакції акту Уряду у разі втрати чинності поточної його редакції, оскільки суперечать пункту 32 Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №870 від 06.09.2005, у зв'язку з чим, через втрату чинності попередньої редакції пункту 4 Постанови №704, на яку покликається позивач, слідує, що її обґрунтовано не було застосовано при визначенні розміру посадового окладу позивача.

Стверджує, що позовні вимоги позивача стосовно оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2024 із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року є безпідставними, оскільки Постанова №704 не містить норми права в такій редакції.

Основні доводи відповідача зводяться до того, що постановою Кабінету Міністрів України "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704" від 12.05.2023 за №481 (надалі по тексту також - Постанова №481, постанова Уряду України від 12.05.2023 за №481), з 20.05.2023 установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, з 20.05.2024 Урядом України чітко і однозначно врегульовано питання щодо визначення для військовослужбовців посадового окладу і окладу за військовим званням, враховуючи фіксовану величину 1 762,00 гривень. Така ж величина є незмінною і станом на 01.01.2024.

Коментована постанова Кабінету Міністрів України на час спірних правовідносин є чинною та підлягає до застосування. У зв'язку із вказаним, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

10.04.2024 через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи представником відповідача, на виконання ухвали про відкриття провадження, подано письмові докази (а.с.21-25).

ОСОБА_1 13.05.2024 зареєстрував в суді заперечення на відзив, в якому останній вказав на безпідставність доводів відповідача, викладених у відзив на позов, та ствердив про наявність у нього права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення із визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024 (а.с.26-28).

Дана справа розглянута і вирішена за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 КАС України без проведення судового засідання та повідомлення і виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 колишній військовослужбовець Збройних Сил України, є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

17.04.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення, серед іншого, станом на 01.01.2024, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024 на відповідний тарифний коефіцієнт, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2024 (а.с.9).

Відповідач листом від 23.04.2024 повідомив позивача про те, що відповідно до постанови Уряду України від 12.05.2023 за №481 з 20.05.2023 установлено розрахунок розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб виходячи з розміру 1 762,00 гривні та визначення останніх шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Рішення про збільшення розміру посадового окладу та окладу за військове звання діючим військовослужбовцям з 01.01.2024 не приймалося (а.с.10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII).

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління

Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 (надалі по тексту також - Порядок №3-1, в редакції чинній на час спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

За змістом пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018.

Згідно з пунктом 2 цієї постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатками 1 і 2 до Постанови №704 визначено Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, а також Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (в редакції на дату прийняття) передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Як визначено додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 (в редакції на дату прийняття) посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова №103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Постанова №103 набула чинності 24 лютого 2018 року.

Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 Постанови №704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.

Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 в справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким були внесені зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704.

Визначаючи нормативно-правове регулювання спірних правовідносин слід звернутися до положень Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (надалі по тексту також - Закон №2017-III).

Так, Закон №2017-III визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону №2017-III).

Суд зауважує, що Кабінет Міністрів України визначив як розрахункову величину обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу саме прожитковий мінімум для працездатних осіб. При внесені зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 пунктом 6 Постанови №103 було змінено тільки дату визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України від 23.11.2018 за №2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" було установлено, що в 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У той же час Закон України від 14.11.2019 за №294-IX "Про Державний бюджет України на 2020 рік" таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020 рік не містить.

Аналогічно не містить таких застережень положення Закону України від 15.12.2020 за №1082-IX "Про Державний бюджет України на 2021 рік", Закону України від 02.12.2021 за №1928-IX "Про Державний бюджет України на 2022 рік", Закону України від 03.11.2022 №2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік", а також Закону України від 09.11.2023 №3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік".

Відповідно до вимог статті 1291 Конституції України, частини 1 статті 14, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду (частина 2 статті 265 КАС України).

Таким чином, з 2020 в законодавстві відсутня норма, яка б передбачала обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Враховуючи, що пунктом 6 Постанови №103 були внесені зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 і ці зміни визнанні судом протиправними і скасовані, Закони України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік" не містять застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, то з 1 січня 2020 року підлягають застосуванню положення пункту 4 Постанови №704 із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Судом встановлено, із відомостей Автоматизованої системи діловодства Івано-Франківського окружного адміністративного суду та публічних даних Єдиного державного реєстру судових рішень (із повним доступом) стало відомо, що в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду в 2023 році за позовом ОСОБА_1 перебувала справа за №300/5110/23. В описовій і мотивувальній частині рішення від 06.09.2023 зазначено (зафіксовано) наступні обставини: "Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року для перерахунку з 01.02.2021 року пенсії.

15.05.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 видав довідку №8/1/2366/18 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, про перерахунок основного розміру пенсії згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за №8/1/2366/18 від 15.05.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021р." (https://reyestr.court.gov.ua/Review/113271029).

Відтак, судом встановлено, що відповідачем в травні 2023 року у відношенні до позивача оформлена довідка за №8/1/2366/18 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 (а.с.29).

В даній довідці розрахункова величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлена законом станом на 1 січня 2021 року.

Відомості у довідці №8/1/2366/18 внесені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704, за посадою - "кулеметник 7-ї механізованої роти 3-го механізованого батальйону механізованої бригади", яку позивач займав на день звільнення зі служби, за змістом якої грошове забезпечення (станом на 01.01.2021) в загальному становить 13 238,50 гривень, в тому числі і у відношенні до таких її складових як посадовий оклад - 3 520,00 гривень, оклад за військове звання (солдат) - 680,00 гривень та надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії - 9 038,50 гривень.

Виходячи із даних довідки №8/1/2366/18 (а.с.29), найменування посади та звання позивача, судом встановлено таке.

По перше, відповідно до додатку 1 "Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, тарифний розряд "кулеметник 7-ї механізованої роти 3-го механізованого батальйону механізованої бригади" відповідає значенню 4, тарифний коефіцієнт 1,55 (2 270,00 гривень х 1,55 (тарифний коефіцієнт) = 3 518,50 гривень);

По друге, згідно додатку 14 "Схема Тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 тарифний коефіцієнт за спеціальним званням позивача "солдат" відповідає значенню - 0,3 (2 270,00 гривень х 0,3 (тарифний коефіцієнт) = 681,00 гривень).

Окремо підлягає застосуванню Примітка до Додатку 1 і Додатку 2 Постанови №713, у відповідності до якої у разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

Таким чином посадовий оклад позивача за посадою "кулеметник 7-ї механізованої роти 3-го механізованого батальйону механізованої бригади" становитиме 3 520,00 гривень, а оклад за спеціальним званням "солдат" - 680,00 гривень.

Вказане засвідчує, що на час видачі довідки із додатковими видами грошового забезпечення ОСОБА_1 , уповноважений орган керувався положення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за змістом яких розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року на відповідний згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Отже, розмір "посадового окладу" ОСОБА_1 та "окладу за спеціальним званням" відповідач визначав із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року.

Відтак, зважаючи на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року становив 2 270,00 гривень, та беручи до уваги Примітки до Додатку 1 і Додатку 14 Постанови №704, посадовий оклад позивача за посадою "кулеметник 7-ї механізованої роти 3-го механізованого батальйону механізованої бригади" визначений в сумі 3 520,00 гривень, а оклад за спеціальним званням "солдат" - 680,00 гривень (а.с.29).

Оцінюючи доводи позивача щодо поступової зміни з 2018 року по 2024 рік розрахункової величини, яку сліду враховувати для правильного визначення розміру посадового окладу і окладу за спеціальним (військовим) званням, суд керується наступними аргументами.

Законом України "Про Державний Бюджет України на 2018 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 - 1 762,00 гривні, який відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" застосовувався і в 2019 році.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" у 2020 році встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року в розмірі 2 102,00 гривень.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року в розмірі 2 270,00 гривень.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року в розмірі 2 393,00 гривень.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року в розмірі 2 684,00 гривень.

В подальшому, статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2024 складає 3 028,00 гривні.

Отже, редакція законів України про Державний бюджет на коментовані роки свідчить про зміни як в 2020, 2021, 2022, 2023 так і в 2024 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сторону збільшення.

Разом з тим слід наголосити на тому, що у даній справі з'ясуванню підлягає чи через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", з 01.02.2024 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону України №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За змістом статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 1 Порядку №45 підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірах, встановлених законодавством. При цьому відсутня умова фактичного отримання такого грошового забезпечення відповідною категорією військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу. Тобто, якщо нормативним актом передбачено, зокрема, зміна розміру хоча б одного виду грошового забезпечення, однак певна категорія діючих осіб рядового та начальницького складу всупереч законодавству не отримує грошове забезпечення із врахуванням таких змін, то відповідна особа, яка перебуває на пенсії не може бути позбавлена права на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови №704 визначено здійснювати виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

В спірних правовідносин суд зважає на те, що 17.05.2023 на веб-сторінці "Урядовий портал" (Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України) розміщено повідомлення про прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704" від 12.05.2023 за №481 (надалі по тексту також - Постанова №481, постанова Уряду України №481).

Даною постановою Уряду України вирішено:

1. Скасувати підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 20, ст. 662).

2. Внести зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), виклавши абзац перший в такій редакції:

"4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

3. Установити, що видатки, пов'язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.

Щодо такого нового правового регулювання спірних правовідносин та можливості застосування з 01.01.2024 до спірних правовідносин коментованої постанови Уряду України №481, суд зважає на наступні аргументи.

По перше, як слідує із офіційного веб-порталу Верховної Ради України коментована Постанова №481 набрала чинності 20.05.2023 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/481-2023-%D0%BF).

По друге, жодним із положень Постанови №481 не надано зворотної дії в часі застосування її приписів, в тому числі в період з 29.01.2020 - дня ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі №826/6453/18, якою залишено в силі рішення суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103, яким внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704.

За загальними правилами застосування норм права в часі, відповідний нормативно-правовий акт врегульовує правовідносини із дати набрання ним чинності (в залежності від обставин опублікування тощо), із дати значно пізніше від дати прийняття і набрання чинності, вказівку про що містить такий акт, або із дати, яка в календарному застосуванні передує даті прийняття акту, відомості у зв'язку із чим повинні зазначатися в останньому.

Так, згідно частини 1 статті 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" №794-VІІ від 27.02.2014 постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Зважаючи на відсутність приписів в Постанові №481 про її застосування із іншої дати ніж дати набрання чинності у суду, станом на час вирішення спору, відсутні підстави формувати інші висновки, ніж ті, які містяться в усталеній практиці Верховного Суду.

По третє, Урядом України у даній постанові не розкрито зміст, яким чином врегульовувати спірні правовідносини щодо врахування сталої величини (1 762 гривень) для розрахунку розмірів посадового окладу і окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, за період з 29.01.2020 (дня ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови у справі №826/6453/18) до 12.05.2023 (дня прийняття Урядом України Постанови №481). Втім для суду є зрозумілим і обов'язковим врахування такої постанови Кабінету Міністрів України після 20.05.2023.

Визначаючи питання застосування у спірних правовідносинах Постанови №841, суд зазначає, що в даній справі оцінка правовому регулюванню надається станом на 01.01.2024 - день виникнення змін в розмірі грошового забезпечення військовослужбовця, та станом на 01.02.2024 - день із якого такий військовослужбовець вправі розраховувати на ймовірний перерахунок пенсії у зв'язку із такою зміною розміру грошового забезпечення.

Позивач в адміністративному позові вказує на необхідність застосування судом висновків Верховного Суду, які сформовані в постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21 та в багатьох інших, ухвалених протягом 2023 і 2024 років.

В контексті вказаних постанов суду касаційної інстанції, зважаючи на Постанову №481, суд керується такими аргументами і мотивами.

Так, Верховний Суд в постанові від 2 серпня 2022 у справі №440/6017/21 як і в інших постанов в інших справах, виходив із:

- змісту первинної редакції пункту 4 Постанови №704 від 30.08.2017, в якій розмір окремих окладів, як складової грошового забезпечення, визначався із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, тобто, мало місце прив'язка до поняття "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом";

- обставини ухвалення Шостим апеляційним адміністративним судом постанови від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, якою змінено правове регулювання пункту 4 Постанови №704, за змістом якого прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом, зафіксовано на рівні такого розміру, визначеного станом на 1 січня 2018 року;

- правової дії стаття 6 Закону №2017-III, у відповідності до якої прожитковий мінімум як базовий державний соціальний стандарт, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Втім, із прийняттям 12.05.2023 Урядом України Постанови №481, з 20.05.2023 (дня набрання чинності), повністю змінилося правове регулювання спірних правовідносин.

По перше, Кабінет Міністрів України, приймаючи коментовану постанову дів у відповідності до приписів частини 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ, у відповідності до яких грошове забезпечення військовослужбовця виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, тобто, саме законом Уряду надано право (повноваження) встановлювати розмір грошового забезпечення.

По друге, Закону №2011-ХІІ не містить жодної норми, яка б зобов'язувала Кабінет міністрів України встановлювати (визначати) розмір чи окремі складові грошового забезпечення із врахуванням прожиткового мінімуму як базового державного соціального стандарту, в тому числі на відповідну календарну дату чи відповідне 1 січня бюджетного року.

По третє, Постановою №481 внесено зміни до пункту 4 Постанови №704, який викладений у новій редакції, в якому з 20.05.2023 вже не міститься "правова прив'язка" до поняття "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом", в тому числі "прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року", а встановлена стала величина "1 762,00 гривень".

Відтак, правове регулювання спірних правовідносин у даній справі з 20.05.2023, з набранням чинності Постанови №481, є повністю відмінним та абсолютно не релевантним до правовідносин і висновків, встановлених і сформованих у постанові Верховного Суду від 2 серпня 2022 у справі №440/6017/21 та в багатьох інших, в яких містить посилання на таку постанову.

Зважаючи на такі висновки суду, вістуні правові підстави для нарахування і виплати з 20.05.2023 грошове забезпечення діючому військовослужбовцю (за посадою якого на ім'я позивача підлягає видача довідка станом на 01.01.2024), виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Така обставина повинна бути врахована Урядом України, Міністерством оборони України та відповідачем за для забезпечення організації відповідних владно-управлінських рішень з метою упорядкування і врегулювання правовідносин із перерахунку після 20.05.2023 пенсій військовослужбовців на підставі тих розмірів грошового забезпечення, які фактично нараховуються і виплачуються діючому військовослужбовцю.

Відповідач також як уповноважений орган зобов'язаний вчиняти відповідні дії і приймати належні рішення для запобігання виникнення обставин, коли діючий військовослужбовець, що з 24 лютого 2022 року зі зброєю в руках захищав незалежність та територіальну цілісність держави Україна - власної Батьківщини, який після 20.05.2023 на законних підставах скористається правом на отримання пенсії за правилами Закону №2262-XII, буде мати меншу базу нарахування і обчислення розміру пенсії в порівнянні із тими колишніми військовослужбовцями, що вийшли на пенсію до 20.05.2023, звільнившись з аналогічної посади, маючи таке ж військове звання і вислугу років.

Такий підхід до забезпечення права на пенсію військовослужбовців в залежності від сформованого правового регулювання за рішенням судів є несправедливими і явно не узгоджується із приписами Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" від 06.09.2012 за №5207-VІ.

В сукупності коментованого та зважаючи на приписи Постанови №481 у позивача відсутнє право ініціювати перед відповідачем питання про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, посадовий оклад і оклад за військовим званням якого обчислюється із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року, так як такий розмір на вказану календарну дату обчислюється із значення 1 762,00 гривень, а у позивача, як свідчить довідка №8/1/2366/18 від 15.05.2023 вказані оклади визначені із розміру 2 270,00 гривень.

Таким чином, розрахунок посадового окладу і окладу за військовим званням в складі грошового забезпечення, станом на 01.01.2024, у позивача буде меншим від такого розміру, що вже визначений станом на 01.01.2021 і у відношенні до якого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 06.09.2023 ухвалено рішення у справі №300/5110/23, яким, поряд з іншим, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2021 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за №8/1/2366/5 від 15.05.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, з урахуванням виплачених сум (https://reyestr.court.gov.ua/Review/113271029).

Суд констатує, що в порівнянні із довідкою №8/1/2366/5 від 15.05.2023, оформленою за показниками станом на 01.01.2021, розмір посадового окладу і окладу за військовим званням буде меншим.

Відсутність зміни з 01.01.2024 в сторону збільшення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням позбавляють військовослужбовця права ініціювати питання видачі нової довідки про склад і розмір грошового забезпечення так як в розумінні частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ не відбулося підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відмовляючи у видачі нової довідки за показниками станом на 01.01.2024 відповідач із посиланням на Постанову №481 діяв правомірно.

Відтак, матеріали адміністративної справи і застосовані судом норми матеріального права дають підстави для висновку про безпідставність позовних вимог, наслідком чого є відмова в їх задоволенні.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 13.12.2022 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2-ої групи і має права на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, а отже, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору за подання позову з таким характером спору (а.с.6).

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною 1 статті 139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

Сторонами справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_3 ), АДРЕСА_2 .

Суддя Чуприна О.В.