Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 червня 2024 року Справа№200/1887/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу у розмірі 24239,99 грн,
Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу у розмірі 24239,99 грн.
Позивач просить суд: стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг у міжнародних правовідносинах, що виник перед Республікою Польща в розмірі 24239,99 грн (двадцять чотири тисячі двісті тридцять дев'ять грн 99 коп.) на банківський рахунок за такими реквізитами: назва банку утримувача рахунку: Trzeci Urzad Skarbowy w Szczecinie; Банківський рахунок: НОМЕР_2 ; Назва банку: NBP o/о SZCZECIN; Банківський ідентифікаційний номер (БІН): NBPLPLPW; Призначення платежу (реквізити), які повинні використовуватись для переказу грошей: 3217-SEE.KUROPIATNYK.MW.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на адресу Головного управління ДПС у Донецькій області надійшов лист Державної податкової служби України від 12.01.2024 року № 1157/7/99-00-13-01-07 (вхідний реєстраційний індекс ГУ ДПС у Донецькій області № 114/8 від 12.01.2024) з якого вбачається, що Податкова Палата у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща надіслала запит від 29.11.2023 року № 4372KNE23 на адресу Державної податкової служби України (вхідний реєстраційний індекс ДПС України № 125081/5 від 18.12.2023 року) щодо стягнення податкової заборгованості у сумі 2585,02 Польських злотих з громадянина України - фізичної особи ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання за даними компетентних органів іноземної держави: АДРЕСА_2 ; адреса реєстрації за даними Державного реєстру фізичних осіб: АДРЕСА_3 .
Оскільки у встановлений законодавством строк заборгованість у розмірі 2585,02 польських злотих (станом на 29.01.2024 року за курсом Національного банку України (0,1066) складає 24239,99 грн) відповідачем не сплачена та не оскаржена, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін) податковий орган звернувся до суду із даним позовом.
24 квітня 2024 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач був повідомлений про розгляду справи судом засобами електронної пошти, свої правом не скористався та не надав суду відзив на позовну заяву.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.02.2024 року відмовлено представнику відповідача у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - Головне управління ДПС у Донецькій області є юридичною особою публічного права - установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб'єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.
На адресу Головного управління ДПС у Донецькій області надійшов лист Державної податкової служби України від 12.01.2024 року № 1157/7/99-00-13-01-07 (вхідний реєстраційний індекс ГУ ДПС у Донецькій області № 114/8 від 12.01.2024 року) з якого вбачається, що Податкова Палата у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща надіслала запит від 29.11.2023 року № 4372KNE23 на адресу Державної податкової служби України (вхідний реєстраційний індекс ДПС України № 125081/5 від 18.12.2023) щодо стягнення податкової заборгованості у сумі 2585,02 польських злотих з громадянина України - фізичної особи ОСОБА_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання за даними компетентних органів іноземної держави: АДРЕСА_2 ; адреса реєстрації за даними Державного реєстру фізичних осіб: АДРЕСА_3 .
Документи були направлені Державною податковою службою України до Головного управління ДПС у Донецькій області для їх вручення ОСОБА_1 та стягнення з нього заборгованості відповідно до чинного законодавства.
Із вказаного запиту та долучених документів вбачається, що ОСОБА_1 має податкову заборгованість перед бюджетом іноземної держави - Республіки Польща з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2585,02 польських злотих (23650,69 грн).
Первинний документ, що дозволяє примусове стягнення виконавчий лист № 3217-723.580841.2023 від 30.06.2023 року (останній день терміну давності 01.01.2025 року) на суму 2585,02 польських злотих (23650,69 грн), а саме: основний платіж 1653,00 польських злотих (15123,51 грн.); проценти 816,02 польських злотих (7465,87 грн); інша заборгованість 116,00 польських злотих (1061,30 грн).
Головним управлінням ДПС у Донецькій області супровідним листом від 29.01.2024 року за № 575/6/05-99-13-03 надіслано ОСОБА_1 податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах (далі - Повідомлення) разом із копією запиту Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 29.11.2023 року № 4372KNE23 на 9-ти аркушах, а також роз'яснено право на оскарження податкового боргу в міжнародних правовідносинах, визначеного на підставі документа іноземної держави та повідомлено, що в разі несплати податків, визначених компетентним органом Польщі, стягнення такого боргу буде здійснено за рішенням суду державною виконавчою службою відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Станом на 29.01.2024 року курс іноземної валюти, встановлений Національним банком України: 0,1066, а сума заборгованості у розмірі 2585,02 польських злотих дорівнює 24239,99 грн та підлягає безумовній сплаті у рахунок погашення податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
Зазначене повідомлення направлено 29.01.2024 року на адреси ОСОБА_1 рекомендованими листами з повідомленнями про вручення, а саме: АДРЕСА_2 (адреса за даними компетентних органів іноземної держави) - 17.02.2024 поштове відправлення повернуто за зворотною адресою за закінченням встановленого терміну зберігання (копія поштового відправлення з витягом трекінгу відправлення Національного оператору поштового зв'язку «Укрпошта» додається); АДРЕСА_3 (адреса за даними реєстрації місця проживання Державного реєстру фізичних осіб) - 03.02.2024 поштове відправлення повернуто за зворотною адресою за відсутністю адресата за вказаною адресою (копія поштового відправлення з витягом трекінгу відправлення Національного оператору поштового зв'язку «Укрпошта» додається).
Оскільки у встановлений законодавством строк заборгованість у розмірі 2585,02 польських злотих (станом на 29.01.2024 року за курсом Національного банку України (0,1066) складає 24 239,99 грн) відповідачем не сплачена та не оскаржена, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у термін) податковий орган звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Підпунктами 14.1.38, 14.1.154 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання в міжнародних правовідносинах - зобов'язання платника податків сплатити до бюджету іноземної держави відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені законодавством такої іноземної держави; податковий борг в міжнародних правовідносинах - грошове зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов'язаних з його стягненням, несплачене в установлений строк, що на підставі відповідного документа іноземної держави є предметом стягнення, яке може бути звернуто відповідно до міжнародного договору України.
Порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах регламентований статтею 104 ПК України.
Відповідно до пункту 104.1 статті 104 ПК України надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах, за міжнародними договорами України, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням визначених цією статтею особливостей.
Законом України від 17 грудня 2008 року № 677-VI Про ратифікацію Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах ратифіковано Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25 січня 1988 року, яка набрала чинності для України 01 липня 2009 року (далі - Конвенція).
Згідно зі статтею 1 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах сторони з урахуванням положень глави IV надають одна одній адміністративну допомогу в податкових справах. Така допомога може включати у відповідних випадках заходи, яких уживають судові органи.
Така адміністративна допомога передбачає:
a) обмін інформацією, зокрема одночасні податкові перевірки та участь у податкових перевірках за кордоном;
b) допомогу в стягненні податків, зокрема заходи зі збереження суми податків; та
c) вручення документів.
Сторона надає адміністративну допомогу незалежно від того, що відповідна особа є резидентом або громадянином Сторони чи будь-якої іншої держави.
Стягнення податкової заборгованості регламентовано статтею 11 Конвенції. Відповідно до пункту 1 статті 11 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава з урахуванням положень статей 14 й 15 вживає необхідних заходів для стягнення податкової заборгованості, належної до сплати першій державі, ніби ця заборгованість, виникла в запитуваній державі.
Як установлено пунктом 2 статті 11 Конвенції, положення пункту 1 застосовуються лише до податкової заборгованості, яка є предметом документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі, та, якщо відповідні Сторони не домовилися про інше, яка не оспорюється. Проте, якщо заборгованість, лічиться за особою, яка не є резидентом запитуючої держави, застосовується лише пункт 1, коли відповідні Сторони не домовилися про інше, у випадках, коли заборгованість не може більше оспорюватися.
Відповідно до пункту статті 13 Конвенції до прохання про надання адміністративної допомоги згідно із цим розділом додаються:
a) заява про те, що заборгованість стосується податку, до якого застосовується ця Конвенція, та, у випадку стягнення, про те, що з урахуванням пункту 2 статті 11 заборгованість не оспорюється або не може оспорюватися;
b) офіційна копія документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі; та
c) будь-який інший документ, необхідний для здійснення стягнення чи заходів зі збереження суми податків.
Згідно з пунктом 2 статті 13 Конвенції документ, що дозволяє примусове стягнення в запитуючій державі, у відповідних випадках і згідно з положеннями, чинними в запитуваній державі, приймається, визнається, доповнюється або замінюється якнайскоріше від дати отримання прохання про надання допомоги документом, що дозволяє примусове стягнення в запитуваній державі.
За приписами пункту 104.2 статті 104 ПК України контролюючий орган після отримання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, у тридцятиденний строк визначає відповідність такого документа міжнародним договорам України. У разі невідповідності такого документа повертає його компетентному органу іноземної держави. Якщо зазначений документ визнано таким, що відповідає міжнародним договорам України, контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах у порядку, передбаченому статтею 42 цього Кодексу.
Компетентним контролюючим органом України визнано прийнятним подання податкового органу Республіки Польща про стягнення з ОСОБА_1 суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
Згідно з підпунктом 14.1.158 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену документом іноземної держави, за яким здійснюється погашення такої суми грошового зобов'язання відповідно до міжнародного договору України.
Вручення документів регламентована статтею 17 Конвенції.
Так відповідно до пункту 1 статті 17 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава вручає адресату документи, зокрема ті, які стосуються судових рішень, що надсилаються запитуючою державою та стосуються податку, до якого застосовується ця Конвенція.
Пунктом 2 статті 17 Конвенції запитувана держава здійснює вручення документів:
a) у спосіб, установлений її внутрішнім законодавством для вручення документів суттєво подібного характеру;
b) настільки, наскільки це можливо, у конкретний спосіб, про який попросила запитуюча держава, або в спосіб, який найбільше схожий на такий спосіб і передбачений її законодавством.
Згідно з пунктом 3 статті 17 Конвенції будь-яка Сторона може здійснювати вручення документів особі, яка знаходиться на території іншої Сторони, безпосередньо поштою.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Конвенції ніщо в цій Конвенції не тлумачиться як таке, що робить недійсним будь-яке вручення документів Стороною відповідно до її законодавства.
Пунктом 5 статті 17 Конвенції визначено, що коли документ вручається відповідно до цієї статті, додання його перекладу не є обов'язковим. Проте у випадках, коли відомо, що адресат не розуміє мови, якою складено цей документ, запитувана держава вживає заходів для забезпечення його перекладу або підготовки його стислого викладу своєю офіційною мовою або однією зі своїх офіційних мов. Вона може також звернутися до запитуючої держави з проханням забезпечити або переклад документа, або додання до нього його стислого викладу однією з офіційних мов запитуваної держави, Ради Європи чи ОЕСР.
Узгодження суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначено статтею 105 ПК України.
Як передбачено пунктом 105.1 статті 105 ПК України, у разі якщо платник податків вважає, що податковий борг в міжнародних правовідносинах, визначений контролюючим органом на підставі документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, не відповідає дійсності, такий платник податків має право протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах про визначення податкового боргу в міжнародних правовідносинах, подати через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави скаргу про перегляд такого рішення.
Відповідно до пункту 105.2 статті 105 ПК України у період оскарження суми грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах таке зобов'язання не може бути податковим боргом до отримання від компетентного органу іноземної держави остаточного документа про нарахування податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Такий документ надсилається контролюючим органом платнику податків разом з податковим повідомленням в міжнародних правовідносинах у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Таке податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах не підлягає адміністративному оскарженню.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження ОСОБА_1 грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах в сумі 2585,02 злотих, або ж докази того, що він сплатив добровільно суму вказаного податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
Пунктом 104.3 статті 104 ПК України визначено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, визначеним Національним банком України на день надсилання такому платнику податків податкового повідомлення.
Заходи щодо стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначені статтею 107 ПК України.
Як установлено пунктом 107.1 ПК статті 107 ПК України, контролюючий орган самостійно перераховує у гривні суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах та здійснює заходи щодо стягнення суми податкового боргу платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податку і збору в іноземній державі, зазначеного у документі компетентного органу іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Граничний строк стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначається відповідно до пункту 102.4 статті 102 цього Кодексу, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
За приписами пункту 102.4 статті 102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
Карантин на усій території України був вперше установлений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12 березня 2020 року та неодноразово був продовжений (зокрема, діяв у 2021-2022 роках).
Поряд з тим відповідно до Закону України від 15 березня 2022 року №2120-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану (чинний на час звернення до суду із позовом) дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану. Зазначеним Законом статтю 102 ПК України доповнено пунктом 102.9, за змістом якого на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з підпунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошові зобов'язання у сумі 2585,02 злотих в міжнародних правовідносинах є узгодженими, податковий борг перед іноземною державою - Республікою Польща несплачений відповідачем самостійно (щодо його розміру не подано відзиву на позов, як і не надано доказів сплати заборгованості), тому суд вважає підставним звернення контролюючого органу до суду із позовом про стягнення з відповідача в міжнародних правовідносинах податкового боргу у сумі 24239,99 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу у розмірі 24239,99 грн - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) податковий борг у міжнародних правовідносинах, що виник перед Республікою Польща в розмірі 24239,99 грн (двадцять чотири тисячі двісті тридцять дев'ять грн) 99 коп. на банківський рахунок за такими реквізитами: Назва банку утримувача рахунку: Trzeci Urzad Skarbowy w Szczecinie; Банківський рахунок: PL60101015990041701391300000; Назва банку: NBP o/о SZCZECIN; Банківський ідентифікаційний номер (БІН): NBPLPLPW; Призначення платежу (реквізити), які повинні використовуватись для переказу грошей: 3217-SEE.KUROPIATNYK.MW
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко