21 червня 2024 року Справа №160/11581/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/11581/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
12.06.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 , в якій він просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 04.10.2022 р. по справі №160/11581/22 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду у місячний строк звіт про виконання судового рішення по справі №160/11581/22 з дня набрання законної сили ухвалою суду.
Заява обґрунтована тим, що відповідачем ані добровільно, ані в примусовому порядку не було виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 року у справі № 160/11581/22. Позивач зазначив, що 13.07.2023 року відповідачем зроблено черговий перерахунок, внаслідок чого, розмір його пенсії зменшився до 9 774,08 грн., при цьому розмір середньомісячного заробітку з якого обраховується пенсія складає 13 790,13 грн.
Дослідивши подану заяву та матеріали справи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 нову довідку про складові заробітної плати помісячно за період з 16.03.2007 р. по 11.02.2022 р. з урахуванням відомостей, які зазначені у Довідці форми ОК-5 ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” починаючи з 19 квітня 2022 року з урахуванням нової довідки про складові заробітної плати помісячно за період з 16.03.2007 р. по 11.02.2022 р.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати по сплаті судового збору за подачу позову до суду у розмірі 992,40 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 2 000 грн.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.05.2023 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 року в адміністративній справі №160/11581/22 без змін.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровське область, місто Дніпро, вулиця Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати на правничу допомогу, понесені при розгляді справи №160/11581/22 в суді апеляційної інстанції, у розмірі 2 000,00 грн (дві тисячі гривень 00 копійок).
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 року по справі №160/11581/22 набрало законної сили 05.05.2023 року.
Дніпропетровським окружним адміністративним судом позивачу було видано виконавчі листи по справі №160/11581/22.
Дані виконавчі листи ОСОБА_1 було пред'явлено до примусового виконання.
21.06.2023 року Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 72082185 за вказаними виконавчими документами.
Позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив надати розрахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 за рішенням від 01.06.2023 року №912050815000 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із зазначенням, які конкретно виплати були враховані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при розрахунку пенсії та за які періоди.
Листом від 30.06.2023 року за № 0400-010304-8/95089, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що розмір пенсії з 19.04.2022 р. становить (19182,20 х 60%) - 11 509,32 грн.
Листом від 30.06.2023 року за № 0400-010902-6/95189, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 по справі № 160/11581/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 17.05.2023 видано ОСОБА_1 нову довідку про складові заробітної плати помісячно за період з 16.03.2007 по 11.02.2022 з урахуванням відомостей, які зазначені у Довідці форми ОК-5.
Призначено ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 19.04.2022 з урахуванням нової довідки про складові заробітної плати помісячно за період з 16.03.2007 по 11.02.2022.
Зважаючи на викладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
04.07.2023 р. позивач з особистого кабінету на порталі ПФУ дізнався, що загальна сума призначеної пенсії складає 13 009,32 грн., при цьому при обчислені пенсії враховано коефіцієнт збільшення, установлений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168.
Крім того, листом від 11.07.2023 року за № 2800-030203-9/38666, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, що зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів.
Рішенням суду від 04.10.2022 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - Головне управління) видати ОСОБА_1 нову довідку про складові заробітної плати помісячно за період з 16.03.2007 по 11.02.2022 з урахуванням відомостей, які зазначені у Довідці формі ОК-5, та призначити пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” (далі - Закон) починаючи з 19.04.2022 з урахуванням нової довідки про складові заробітної плати помісячно за період з 16.03.2007 по 11.02.2022.
На виконання рішення суду від 04.10.2022 Головним управлінням видано довідку про складові заробітної плати від 17.05.2023 № 210 (довідка - № 210).
Порядок призначення пенсій державним службовцям затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб” (далі - Порядок).
Відповідно до Порядку пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.
При цьому розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.
Враховуючи зазначене, слід повернутися до порядку виконання рішення суду від 04.10.2022, врахувавши складові заробітної плати за 60 календарних місяців відповідно до довідки №210 з дати набранням чинності Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ “Про державну службу.
При цьому відповідачем зазначено, що Порядком не передбачено врахування до заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям середнього заробітку за вимушений прогул та компенсації за невикористану відпустку.
Позивачем зазначено, що 13.07.2023 року відповідачем зроблено черговий перерахунок, внаслідок чого, розмір його пенсії зменшився до 9 774,08 грн., при цьому розмір середньомісячного заробітку з якого обраховується пенсія складає 13 790,13 грн.
20.07.2023 року Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) керуючись вимогами п.9 ч. 1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Позивач вважає, що зазначені дії відповідача є свідченням невиконання ухваленого судом рішення, а тому звертається до суду з цією заявою.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.ч.2,4 ст. 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції по правам людини.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається зі змісту цієї норми, вона не обмежує право суду щодо застосування заходів судового контролю стадією судового розгляду, відтак не виключає можливості вживати їх вже після прийняття рішення або коли рішення набрало законної сили. Зазначений інститут процесуального права покликаний сприяти своєчасному виконанню рішень судів і стимулювати суб'єктів влади діяти добросовісно, не ухиляючись від виконання приписів закону.
Велика Палата Верховного суду в ухвалі від 20 червня 2018 року у справі № 800/592/17 дійшла висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю у формі зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду, за заявою позивача, поданою вже після набрання рішенням законної сили. Таким чином, Верховний Суд сформував правову позицію, яка відповідає змісту та призначенню ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, як однієї з гарантій того, що судові рішення повинні виконуватись належним чином.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглянув справу як суд першої інстанції.
У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі “Горнсбі проти Греції” суд зазначив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Суд зазначає, що головною метою судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає перш за все в реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання. Кожен судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення в спірних правовідносинах між його сторонами. Тому після рішення публічно-правового спору та набрання судовим рішенням законної сили суд продовжує відігравати активну роль в реалізації сторонами прав і законних інтересів, з приводу захисту яких він прийняв судове рішення. Від здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення безпосередньо залежить ефективність правосуддя. Адже головним ефектом судового рішення повинно бути його ефективність у відновленні порушених прав і свобод особистості.
Таким чином, застосування механізмів судового контролю сприяє забезпеченню ефективності судового рішення.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод (право на ефективний засіб правового захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, порушуються, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні. При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
З метою недопущення порушення прав позивача, суд вважає, що необхідним заходом виконання рішення суду від 04.10.2022 року по справі №160/11581/22, є встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та на підставі частини 1 статті 382 КАС України вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати звіт про його виконання у встановлений судом строк.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан. В подальшому, воєнний стан продовжено Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від: 14 березня 2022 року № 133/2022, 18 квітня 2022року № 259/2022; 17 травня 2022 року № 341/2022, 12 серпня 2022 року № 573/2022, 07 листопада 2022 року № 757/2022, 06 лютого 2023 року № 58/2023, 01 травня 2023 року № 254/2023, 26 липня 2023 року № 451/2023, 06.11.2023 року № 734/2023, 05.02.2024 року № 49/2024 до 14 травня 2024 року, 06.05.2024 року № 271/2024.
Отже, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та продовженням його з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб, з урахуванням рекомендацій Ради суддів України стосовно роботи судів в умовах воєнного стану щодо виваженого підходу до питань, пов'язаних з встановленням різного роду строків, суд вважає за необхідне встановити строк для подання звіту про виконання судового рішення від 04.10.2022 року в адміністративній справі № 160/11581/22 - протягом 30-ти днів з дня отримання даної ухвали.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/11581/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ст. 382 КАС України, протягом 30 днів з моменту отримання копії ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2022 року по справі 160/11581/22.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник