21 червня 2024 рокуСправа №160/3889/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, відповідача-3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
12 лютого 2024 року представник ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що 30 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою та документами про призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046450011270 від 06.04.2023 року їй було призначено пенсію за віком з 26.03.2023 року, однак без нарахування грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
08 травня 2023 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій просила: допризначити їй пенсію з наданням уточнюючої довідки від 07.04.2023 №121, яка видана Губиниським ліцеєм Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області за період роботи з 15.08.1984 по 30.03.2023 для вирішення питання щодо обчислення страхового стажу, який дає право щодо нарахування грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 10 травня 2024 року №046450011270 ОСОБА_1 відмовлено в нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій за відсутності стажу за вислугу років на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до пункту "е" частини 1 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", її стаж складає лише 16 років 09 місяців 24 дні.
07 листопада 2023 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою та додатковими документами щодо виплати їй грошової допомоги у розмірі 10 пенсій, крім того, до вказаної заяви було долучено довідку від 03.11.2023 №947 за період роботи з 22.04.1997 року по 10.09.2000 року, та з 02.09.2002 року по теперішній час на посаді вчителя початкових класів.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №046450011270 від 10.11.2023 року, ОСОБА_1 відмовлено в нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій та повідомлено, що довідка від 03.11.2023 року №947 видану Відділом освіти, сім'ї, молоді та спорту, в якій зазначено, що заявниця працювала з 22.04.1997 по 10.09.2000 та з 02.09.2002 по теперішній час на посаді вчителя початкових класів у Губиниській СШ №1, не відповідає первинним документам.
ОСОБА_1 вважає протиправними дії відповідачів щодо відмови їй в нарахуванні та виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення, відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим представник позивача звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 лютого 2024 року для розгляду адміністративної справи №160/3889/24 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2024 року клопотання представника відповідача про залучення співвідповідачів - задоволено та ухвалено:
Залучити до участі у справі №160/3889/24 у якості відповідача-2: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) та відповідача-3 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885).
Розгляд адміністративної справи №160/3889/24 розпочати спочатку.
10 квітня 2024 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву вх.№13336/24, в якому представник відповідача-1 заперечує проти даного адміністративного позову в повному обсязі з наступних підстав.
30.03.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою та документами про призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046450011270 від 06.04.2023 року їй було призначено пенсію за віком з 26.03.2023 року, однак без нарахування грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Представник відповідача-1 зазначає, що 08 травня 2023 року ОСОБА_1 звернулась з заявою про допризначення пенсії з наданням уточнюючої довідки від 07.04.2023 року №121, яка видана Губиниським ліцеєм Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області за період роботи з 15.08.1984 по 30.03.2023 для вирішення питання щодо обчислення страхового стажу, який дає право щодо нарахування зазначеної грошової допомоги згідно Закону № 1058.
Згідно принципу екстериторіальності заяву позивача було розподілено для опрацювання на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Рішенням від 10 травня 2023 року №046450011270 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ОСОБА_1 відмовлено в нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій за відсутності стажу за вислугу років на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до пункту “е” частини 1 статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, так як недостатньо стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, а саме 16 років 09 місяців 24 дні.
Представник зазначає, що 08 червня 2023 року ОСОБА_1 повторно звернулася з заявою про допризначення пенсії з наданням уточнюючої довідки від 10.04.2023 року № 02-108 про період навчання та довідки від 07.06.2023 № 178, яка видана Губиниським ліцеєм Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області за період роботи з 15.08.1984 по 30.03.2023 для вирішення питання щодо обчислення страхового стажу, який дає право щодо нарахування зазначеної грошової допомоги згідно Закону №1058.
Рішенням від 13.06.2023 року №046460011270 був проведений перерахунок з додаванням періоду навчання.
Щодо довідки від 07.06.2023 року № 178, відділом обслуговування громадян №22 (сервісний центр) було направлено доповідну записку від 08.06.2023 року до відділу КПР № 2 про перевірку наданої довідки, оскільки містяться розбіжності в займаних посадах з трудовою книжкою.
Згідно пункту 3 статті 44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно Акта за результатами проведеної перевірки довідки від 07.06.2023 року №178 за період роботи з 15.08.1984 по 30.03.2023 було рекомендовано надати оновлену довідку.
До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону №1788, що передбачені Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 та Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 року №385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я".
З огляду на вищезазначене, представник відповідача-1 просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2024 року залучено до участі у справі №160/3889/24 у якості відповідача-2: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області та відповідача-3 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
02 травня 2024 року на адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№35848/24, в якому представник відповідача-3 вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, враховуючи наступні обставини справи.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 працювала:
- з 15.08.1984 по 01.01.1986 - вихователем групи продовженого дня в Губиниській СШ №2 (запис №1);
- з 02.01.1986 по 21.04.1997 - вихователем групи продовженого дня в Губиниській СШ №1 (запис №2);
- з 22.04.1997 по 09.09.2000 - класоводом початкових класів в Губиниській СШ № 1 (запис №3);
- з 10.09.2000 по 01.09.2002 - заступником директора школи з виховної роботи (запис №4);
- з 02.09.2002 класоводом в Губиниській СШ № 1 (запис № 5).
Згідно поданої заяви було додано довідку від 03.11.2023 №947 видану Відділом освіти, сім'ї, молоді та спорту, в якій зазначено, що заявниця працювала з 22.04.1997 по 10.09.2000 та з 02.09.2002 по теперішній час на посаді вчителя початкових класів у Губиниській СШ №1.
Довідку від 03.11.2023 року № 947 скеровано на перевірку (у зв'язку з виникненням нових обставин, а саме переліку додаткових первинних документів, на підставі яких видана довідка) щодо уточнення посади вчителя початкових класів у Губиниській СШ № 1 згідно табелю обліку робочого часу, тарифікаційних списків, класних журналів, атестаційних листів, свідоцтв про проходження курсової перепідготовки, оскільки в долученому до ЕПС акті перевірки від 28.08.2023 року №0400-011003-1/14221 та в уточнюючій довідці від 28.08.2023 року №300 вказано, що заявниця працювала класоводом.
Актом Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області від 02.02.2024 року №1200-1101-1/178 проведено перевірку документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсій.
Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 з 22.04.1997 згідно з наказом від 22.04.1997 № 125-к призначена на посаду класовода 2 класу Губиниської СШ №1 по 10.09.2000.
З 10.09.2000 року призначено на посаду заступника директора школи з виховної роботи на 0,5 ставки згідно з наказом від 10.09.2000 № 26-к.
З 02.09.2002 ОСОБА_1 переведено з посади заступника директора з виховної роботи на посаду класовода 2 класу згідно з наказом від 15.08.2002 № 18-к по 03.11.2023.
Відпустка без збереження заробітної плати надавалась з 11.11.1997 по 21.11.1997 згідно з наказом від 25.10.1997 № 136-к.
Згідно висновку встановленого актом Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області від 02.02.2024 № 1200-1101-1/178 довідка про стаж від 03.11.2023 №947, яка видана ОСОБА_1 , не відповідає первинним документам.
На підставі викладеного, періоди роботи позивачки з 22.04.1997 по 09.09.2000 та з 02.09.2002 по 03.11.2023 (по дату видачі довідки) на посаді класовода в Губиниській СШ №1 не підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058, оскільки посада класовод відсутня в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Оскільки, у ОСОБА_1 відсутній необхідний 30 річний стаж роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у закладах та установах передбачених переліками, Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення №046450011270 від 10.11.2023 року про відмову у призначенні та нарахуванні виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону №1058.
З урахуванням наведеного, представник відповідача-3 просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
29 травня 2024 року на адресу суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№42827/24, в якому представник відповідача-2 вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 26.03.2023 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України від 09.03.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
08 травня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок пенсії «допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами».
Оскаржуване рішення за принципом екстериторіальності було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області 10.05.2023 №046450011270.
Відповідно до пункту 7-1 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон) особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону, працювали в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж (для чоловіків 35 років для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (зі змінами від 25.11.2021 №33-1) до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги зараховується період роботи в закладах та на установах державної та комунальної форми власності на посадах, та робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, що передбачено переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Для обчислення страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги у розмірі 10 пенсій, надаються уточнюючі довідки з місць роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", про перебування/не перебування у відпустках без збереження заробітної плати.
До заяви ОСОБА_1 надала:
- довідку від 07.04.2023 БТ-І № 121 видану Губиниським ліцеєм Губиниської селищної ради в якій зазначено, що заявниця працювала з 15.08.1984 по 30.03.2023 на посаді вихователя;
- трудову книжку від 15.09.1984 НОМЕР_2 в якій зазначено, що заявниця працювала з 15.08.1984 на посаді вихователя групи продовженого дня Губиниської СШ №2, 02.01.1986 переведена на посаду вихователя групи продовженого дня Губиниської ЗОШ №1, 22.04.1997 переведена на посаду класовода початкових класів, 10.09.2000 перевести на посаду заступника директора з виховної роботи, 02.09.2002 перевести на посаду класовода, 02.02.2021 продовжила роботу на посаді вчителя початкових класів по теперішній час.
За результатами аналізу наданих документів встановлено, що на дату досягнення пенсійного віку страховий стаж ОСОБА_1 , який дає їй право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення, становить 16 років 9 місяців 24 дні.
З урахуванням викладеного, представник відповідача-2 просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 15 вересня 1984 року, вона має наступні записи про трудову діяльність:
- запис №1 з 15.08.1984 року прийнята в Губиниську СШ № 2 на посаду вихователя (наказ № 39-к від 317.08.1984 року);
- запис №2 з 02.01.1986 року переведена на посаду вихователя групи подовженого дня (наказ № 81-к від 26.12.1985 року);
- запис №3 з 22.04.1997 року переведена на посаду класовода початкових класів (наказ № 125-к від 22.04.1997 року);
- запис №4 з 10.09.2002 року переведена на посаду заступника директора з виховної роботи з довантаженням годинами класовода (наказ №63-к від 08.09.2000 року);
- запис №5 з 02.09.2002 року переведена на посаду класовода 2 класу (наказ №18-к від 15.08.2002 року);
- запис №8 з 02.02.2021 року - продовжила роботу на посаді вчителя початкових класів;
- запис №11 була призначена вчителем початкових класів Губиниської ЗОШ №1 з 22.04.1997 року (наказ №125-к від 22.04.1997 року) та переведена на посаду вчителя початкових класів Губиниської ЗОШ №1 з 02.09.2002 року (наказ №18-к від 15.08.2002 року).
30 березня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою та документами про призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №046450011270 від 06.04.2023 року їй було призначено пенсію за віком з 26.03.2023 року, однак без нарахування грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
08 травня 2023 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просила: допризначити їй пенсію з наданням уточнюючої довідки від 07.04.2023 №121, яка видана Губиниським ліцеєм Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області за період роботи з 15.08.1984 по 30.03.2023 для вирішення питання щодо обчислення страхового стажу, який дає право щодо нарахування грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 10 травня 2024 року №046450011270, ОСОБА_1 відмовлено в нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій за відсутності стажу за вислугу років на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до пункту "е" частини 1 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", її стаж складає лише 16 років 09 місяців 24 дні.
08 червня 2023 року ОСОБА_1 повторно звернулася з заявою про допризначення пенсії з наданням уточнюючої довідки від 10.04.2023 року № 02-108 про період навчання та довідки від 07.06.2023 № 178, яка видана Губиниським ліцеєм Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області за період роботи з 15.08.1984 по 30.03.2023 для вирішення питання щодо обчислення страхового стажу, який дає право щодо нарахування зазначеної грошової допомоги згідно Закону №1058.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.06.2023 року №046460011270 був проведений перерахунок з додаванням періоду навчання.
07 листопада 2023 року ОСОБА_1 знову звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою та додатковими документами щодо виплати їй грошової допомоги у розмірі 10 пенсій, крім того, до вказаної заяви було долучено довідку від 03.11.2023 №947 за період роботи з 22.04.1997 року по 10.09.2000 року, та з 02.09.2002 року по теперішній час на посаді вчителя початкових класів.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №046450011270 від 10.11.2023 року, ОСОБА_1 відмовлено в нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій та повідомлено, що довідка від 03.11.2023 року №947 видану Відділом освіти, сім'ї, молоді та спорту, в якій зазначено, що заявниця працювала з 22.04.1997 по 10.09.2000 та з 02.09.2002 по теперішній час на посаді вчителя початкових класів у Губиниській СШ №1 не відповідає первинним документам.
ОСОБА_1 вважає протиправними дії відповідачів щодо відмови їй в нарахуванні та виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки вона має достатній спеціальний педагогічний стаж, який становить більше 30 років, з урахуванням того, що надає їй право на отримання спірної грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, у зв'язку з чим представник позивача звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років.
Пунктом 7-1 частини 1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно з Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я і соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 за №909, зокрема, згідно розділу 1 «Освіта» - це посади завідуючих, вихователів, логопедів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, вихователів-керівників, музичних керівників дошкільних дитячих закладів всіх типів і найменувань.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про освіту» передбачено, що невід'ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
Частиною 3 статті 14 Закону України «Про освіту» визначено, що здобуття позашкільної освіти забезпечується закладами позашкільної освіти різних типів, форм власності та підпорядкування, іншими закладами освіти, сім'єю, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними і фізичними особам.
Абзацом 3 частини 4 статті 21 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV та механізм її виплати визначається Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191.
Вимоги пунктів 5-7 Порядку №1191 передбачають, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення.
Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1191 вбачається, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Відповідно до пункту 4 Порядку №1191 страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно абзацу 2 частини 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
У постанові від 28 листопада 2019 року у справі № 522/5056/16-а Верховний Суд також зазначив, що для отримання грошової допомоги, при призначенні пенсії за віком, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій, мають бути дотримані такі вимоги: особа має досягнути пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема частиною 1 ст. 26 встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років; на день досягнення пенсійного віку особа мала працювати в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мати страховий стаж, зокрема для чоловіків - 35 років, на таких посадах; особа до цього не отримувала будь-яку пенсію.
З аналізу наведених норм законодавства суд приходить до висновку, що право особи на отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 10 травня 2024 року №046450011270 та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10 листопада 2024 року №046450011270 ОСОБА_1 відмовлено в нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю 30 річного стажу за вислугу років на посаді, що дає право на пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до пункту "е" частини 1 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З метою повного та ефективного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 10 травня 2024 року №046450011270 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10 листопада 2024 року №046450011270 щодо відмови ОСОБА_1 в призначення, нарахуванні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 частини 1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Верховний Суд, зокрема у постанові від 20.02.2019 (справа №462/5636/16-а) дійшов висновку, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини 1 статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з підпунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Таким чином, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує його стаж роботи.
Судом встановлено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 15 вересня 1984 року, вона має наступні записи про трудову діяльність:
- запис №1 з 15.08.1984 року прийнята в Губиниську СШ № 2 на посаду вихователя (наказ № 39-к від 317.08.1984 року);
- запис №2 з 02.01.1986 року переведена на посаду вихователя групи подовженого дня (наказ № 81-к від 26.12.1985 року);
- запис №3 з 22.04.1997 року переведена на посаду класовода початкових класів (наказ № 125-к від 22.04.1997 року);
- запис №4 з 10.09.2002 року переведена на посаду заступника директора з виховної роботи з довантаженням годинами класовода (наказ №63-к від 08.09.2000 року);
- запис №5 з 02.09.2002 року переведена на посаду класовода 2 класу (наказ №18-к від 15.08.2002 року);
- запис №8 з 02.02.2021 року - продовжила роботу на посаді вчителя початкових класів;
- запис №11 була призначена вчителем початкових класів Губиниської ЗОШ №1 з 22.04.1997 року (наказ №125-к від 22.04.1997 року) та переведена на посаду вчителя початкових класів Губиниської ЗОШ №1 з 02.09.2002 року (наказ №18-к від 15.08.2002 року).
Щодо посади класовода, суд враховує наступне.
Згідно з Положенням про класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України № 434 від 06.09.2000, класний керівник - це педагогічний працівник, який здійснює педагогічну діяльність з колективом учнів класу, навчальної групи професійно-технічного навчального закладу, окремими учнями, їх батьками, організацію і проведення позаурочної та культурно-масової роботи, сприяє взаємодії учасників навчально-виховного процесу в створенні належних умов для виконання завдань навчання і виховання, самореалізації та розвитку учнів (вихованців), їх соціального захисту.
Відповідно до пункту 2.1 Положення, обов'язки класного керівника покладаються на педагогічного працівника навчального закладу системи загальної середньої освіти, який має педагогічну освіту або відповідну професійну освіту та професійно-педагогічну підготовку, здійснює педагогічну діяльність, фізичний та психічний стан здоров'я якого дозволяє виконувати ці обов'язки.
Пунктом 2.3 Положення передбачено, що на класного керівника покладається керівництво одним класом, навчальною групою. У початкових класах класне керівництво здійснює вчитель початкових класів.
Обов'язки класного керівника (класовода) покладаються директором школи на педагогічного працівника за його згодою на початку кожного року, про що видається відповідний наказ.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що поняття «класовод» тотожне поняттю «класний керівник» та за своїм змістом є не назвою відповідної посади, а вказує на те, що позивач, перебуваючи на посаді вчителя початкових класів, виконувала додатково обов'язки класного керівника, покладені на неї відповідним наказом керівництва навчального закладу, а тому, займаючи посаду класовода, позивач здійснювала педагогічну діяльність, а відтак набувала педагогічний стаж.
Наведене узгоджується з правовою позицією Львівського апеляційного адміністративного суду, викладеною в справі №607/378/17.
Отже, в нашому випадку в ОСОБА_1 наявний спеціальний педагогічний стаж, який становить більше 30 років, оскільки посада класовода відноситься до посад педагогічних працівників, робота на яких дає право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимоги.
Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вихід за межі позовних вимог можливий у виняткових випадках, зокрема коли повний та ефективний захист прав, свобод та інтересів неможливий у заявлений позивачем спосіб.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 вересня 2019 року в справі №819/1420/15.
З метою повного та ефективного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про необхідність виходу за межі позовних вимоги, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період її роботи з 22.04.1997 року по 09.09.2000 року та з 02.09.2002 року по 26.03.2023 року на посаді класовода в Губиниській СШ №1 до стажу роботи, що дають їй право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 частини 1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і як наслідок, задля належного та ефективного захисту її порушеного права, необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 21910427) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з 26 березня 2023 року грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 частини 1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат зі сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до вимог частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивач при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією АТ «ПУМБ» №18YQ-93EA-DRTE від 01.02.2024 року.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, відповідача-3 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №046450011270 від 10.05.2023 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №046450011270 від 10.11.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) додатково зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) до стажу роботи, що дає їй право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 частини 1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період її роботи з 22.04.1997 року по 09.09.2000 року та з 02.09.2002 року по 26.03.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 21910427) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) з 26 березня 2023 року грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком відповідно до пункту 7-1 частини 1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник