Справа № 702/497/24
Провадження № 3/702/305/24
26 червня 2024 року м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Нейло І.М. з участю прокурора Блиндюка В.Б., особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , старости Княжекриницького старостинського округу Монастирищенської територіальної громади, проживає по АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, якому згідно ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП було роз'яснено його права,
До Монастирищенського районного суду Черкаської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 10.05.2024 № 267/2024, ОСОБА_1 , будучи старостою Княжекриницького старостинського округу Монастирищенської міської територіальної громади та відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45, п. 2 -7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 01.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи старостою Княжекриницького старостинського округу Монастирищенської міської територіальної громади та відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45, п. 2 -7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 03.04.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області 26.06.2024 справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження і об'єднаній справі присвоєно номер 702/497/24, провадження № 3/702/305/24.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованому правопорушенні визнав у повному обсязі, пояснив, що порушення допустив через неуважність.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та притягнути його до адміністративної відповідальності.
Заслухавши учасників судового процесу та дослідивши письмові докази, суд дійшов таких висновків.
Згідно із ст.1 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014№1700-VІІ (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відповідно до ч. 1ст.172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції" особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року за 2022 рік та не пізніше 31.03.2024 за 2023 рік. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є державні службовці.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно п. 9 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Як встановлено із рішення № 10-35/VІІІ від 16.12.2021 Монастирищенської міської ради «Про затвердження старости Княжекриницького старостинського округу» вирішено затвердити з 04.01.2022 ОСОБА_1 на посаду старости Княжекриницького старостинського округу Монастирищенської міської територіальної громади.
Таким чином, староста Княжекриницького старостинського округу ОСОБА_1 є суб'єктом відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія цього Закону, і він зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 вказаного Закону.
Шляхом моніторингу Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, установлено, що декларації ОСОБА_1 за 2022-2023 роки подав із порушенням вищевказаного терміну, а саме за 2022 рік - подав 01.02.2024 о 18 год 44 хв; за 2024 - подав 03.04.2024 о 12 год 53 хв.
Крім того, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень доводиться протоколами про адміністративні правопорушення № 267/2024, 268/2024 від 10.05.2024, № 10-35/VІІІ від 16.12.2021 Монастирищенської міської ради «Про затвердження старости Княжекриницького старостинського округу»; копіями щорічних декларацій за 2022 рік та 2023 рік, поданих ОСОБА_1 01.02.2024 та 03.04.2024.
До визначених абзацом другим частини п'ятої статті 45 Закону осіб, які звільняються від обов'язку подання декларації, ОСОБА_1 не належить.
Таким чином, на підставі досліджених доказів суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адмінправопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП при вчиненні особою декількох адміністративних правопорушень, справа по яких одночасно розглядається одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається у межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" із ОСОБА_2 у дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст. 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, 284, 294 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф має бути сплачений в добровільному порядку не пізніше як через 15 днів з дня одержання копії постанови.
У разі несплати штрафу в 15 днів в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 1700 (однієї тисячі сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через районний суд. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.
Суддя: І.М. Нейло