Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"26" червня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/1434/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Хотенця П.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, м. Харків
до Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни, м. Харків
про стягнення 16258,66 грн.
без виклику учасників справи
Позивач - Харківський обласний центр в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, м. Харків звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни, м. Харків, в якій просить суд стягнути з відповідача суму коштів виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 18 березня 2020 року по 11 травня 2020 року та за період з 18 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року в сумі 16258,66 грн. Також просить покласти на відповідача витрати зі сплати судового збору.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 29 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі № 922/1434/24 та ухвалено розгляд справи № 922/1434/24 здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Процесуальні документи у цій справі (ухвала суду про відкриття провадження у справі) надсилалися всім учасникам судового процесу.
Позивачем ухвалу суду про відкриття провадження у справі отримано 01 травня 2024 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Від відповідача повернулась ухвала про відкриття провадження у справі з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
Згідно частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Інформації ж про іншу адресу відповідача у суду немає.
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто, повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Сам лише факт неотримання кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки зумовлений не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу (постанова Верховного Суду від 25 червня 2018 року у справі № 904/9904/17).
Таким чином, суд дійшов висновку, що сторони були належним чином повідомлені про розгляд даної справи.
Відзиву на позов відповідачем до суду надано не було.
Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно частини 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Згідно статті 114 Господарського процесуального кодексу України, суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, яка ратифікована Україною 17 липня 1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про вчинення усіх необхідних дій для розгляду справи та про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
Згідно частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до частини 2 статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд зобов'язаний вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.
Наказом Міністерства економіки України № 4132 від 24 жовтня 2022 року "Про реорганізацію державних органів Державної служби зайнятості" прийнято рішення реорганізувати Харківський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості (адреса: 61068, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1А; код ЄДРПОУ 03491277), та установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості.
Відповідні відомості про перебування Харківського міського центру зайнятості у стані припинення та про створення Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань.
Згідно частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості № 863 від 15 грудня 2022 року, створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості.
Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості є відокремленим підрозділом регіонального центру зайнятості та виконує функції, покладені на неї регіональним центром зайнятості, виконує завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту населення від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Законом України "Про зайнятість населення".
Як свідчать матеріали справи, 11 червня 2020 року Фізична особа - підприємець Асєєва Олена Олександрівна (відповідач) звернулася до Харківського міського центру зайнятості (правонаступник - Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості) (позивача) із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, у зв'язку з зупиненням діяльності з 18 березня 2020 року відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 306 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року № 453, що діяла на момент подання заяви про надання допомоги по частковому безробіттю) (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 21 Порядку, у разі виявлення факту подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги, кошти, отримані роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги.
До зазначеної заяви Фізична особа - підприємець Асєєва Олена Олександрівна додала засвідчену копію наказу № 01 від 17 березня 2020 року про зупинення діяльності з 18 березня 2020 року; відомості про фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги частини 3 статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" (відомості); довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року у повному обсязі.
На підставі вказаної заяви та доданих до неї документів Харківський обласний центр зайнятості прийняв рішення про надання Фізичній особі - підприємцю Асєєвій Олені Олександрівні допомоги по частковому безробіттю на період карантину (наказ № 828 від 22 червня 2020 року).
Згідно пункту 15 Порядку та наданою Фізичною особою - підприємцем Асєєвою Оленою Олександрівною відомості від 11 червня 2020 року № 01 за період з 18 березня 2020 року по 11 травня 2020 року, на рахунок Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни платіжним дорученням №4411 від 21 липня 2020 року, перераховано допомогу по частковому безробіттю в сумі 4991,10 грн.
05 серпня 2020 року Фізична особа - підприємець Асєєва Олена Олександрівна повторно звернулася до позивача із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, у зв'язку з скороченням діяльності з 18 травня 2020 року відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 306 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року № 453, що діяла на момент подання заяви про надання допомоги по частковому безробіттю) (далі - Порядок).
До зазначеної заяви Фізична особа - підприємець Асєєва Олена Олександрівна додала засвідчену копію наказу про скорочення діяльності від 18 травня 2020 року; відомості про фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги частини 3 статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" (відомості); довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року у повному обсязі.
На підставі вказаної заяви та доданих до неї документів Харківський обласний центр зайнятості прийняв рішення про надання Фізичній особі - підприємцю Асєєвій Олені Олександрівні допомоги по частковому безробіттю на період карантину (наказ № 1714 від 07 серпня 2020 року).
Згідно пункту 15 Порядку та наданою Фізичною особою - підприємцем Асєєвою Оленою Олександрівною відомості від 05 серпня 2020 року за період з 18 травня 2020 року по 31 липня 2020 року від 01 грудня 2020 року за період з 01 серпня 2020 року по 31 жовтня 2020 року, на рахунок Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни платіжним дорученням №15983 від 11 вересня 2020 року та платіжним дорученням № 25171 від 21 грудня 2020 року, перераховано допомогу по частковому безробіттю в сумі 11267,56 грн.
Всього за заявами Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни було виплачено допомоги по частковому безробіттю в сумі у розмірі 16258,66 грн.
Матеріали справи свідчать про те, що з метою здійснення перевірки відомостей та документів, поданих відповідачем для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, позивачем направлено запит до Головного управління ДПС у Харківській області щодо сплати єдиного внеску платниками, які отримали допомогу по частковому безробіттю.
У відповідь Головне управління ДПС у Харківській області надало лист за вхідним № 912/5/20-40-24-15-14 від 17 січня 2022 року, з якого вбачається, що Фізичною особою - підприємцем Асєєвою Оленою Олександрівною на дати звернення до Харківського міського центру зайнятості (11 червня 2020 року та 05 серпня 2020 року) для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину надано недостовірні відомості щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: в доданих до заяви довідках про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наданих на підставі звітних відомостей за період з 01 вересня 2019 року по 29 лютого 2020 року, значиться інформація про сплату ЄСВ в повному обсязі, тоді як відповідно до листа ГУ ДПС у Харківській області за вказаний період ЄСВ станом на 11 червня 2020 року та 05 серпня 2020 року сплачено відповідачем не було, про що складений акти № 10644 та № 10643 від 17 лютого 2022 року.
Враховуючи викладене Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості стверджує, що у Фізичній особі - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни станом на дату звернення із заявами від 11 червня 2020 року та від 05 серпня 2020 року було відсутнє право на отримання допомоги по частковою безробіттю на період карантину відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", оскільки остання надала недостовірні відомості щодо сплати ЄСВ за шість місяців, що передують зупиненню господарської діяльності.
На підставі вказаних обставин Харківським міським центром зайнятості видано наказ № 84 від 18 лютого 2022 року "Про повернення коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину Фізичній особі - підприємцю Асєєвій Олені Олександрівні" щодо вжиття заходів по поверненню коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину відповідачем за період з 18 березня 2020 року по 11 травня 2020 року в сумі 4991,10 грн та за період з 18 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року в сумі 11267,56 грн. Всього в сумі 16258,66 грн.
Як свідчать матеріали справи, з метою врегулювання спору в досудовому порядку Харківським міським центром зайнятості направлено відповідачу лист-претензію від 12 лютого 2022 року про повернення коштів.
17 лютого 2022 року Фізична особа - підприємець Асєєва Олена Олександрівна звернулася до позивача з заявою про можливість сплати боргу частинами у зв'язку з скрутним фінансовим становищем, але на момент звернення позивача до суду відповідач жодного разу не сплатив суму боргу частинами.
Позивач стверджує, що отримавши та потім не повернувши незаконно отриману допомогу по частковому безробіттю в сумі 16258,66 грн Фізична особа - підприємець Асєєва Олена Олександрівна завдала Харківському міському центру зайнятості матеріальної шкоди на вказану суму.
Викладені обставини щодо стягнення з Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни вказаних коштів в примусовому порядку стали підставами для звернення Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до суду з позовом у даній справі.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)" № 540-ІХ від 30 березня 2020 року доповнено Закон України "Про зайнятість населення" статтею 47-1 "Допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2". Дана норма Закону набула чинності 02 квітня 2020 року.
Відповідно до частини 1 статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції, що діяла на момент подання документів ФОП), допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМ України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричинені коронавірусом SARS-СоV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19), передбачених карантином, встановленим КМУ, за зверненням роботодавця або ФОП, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або ФОП.
Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі ФОП, які є застрахованими особами, із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Згідно частини 2 статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи: заяву у довільній формі; копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності; відомості про працівників та/або фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею; довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Відповідно до частини 7 статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, може звернутися за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва, але не пізніше строку, визначеного порядком надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, пунктом 23 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженого Постановою КМУ від 22 квітня 2020 року № 306 (Порядок) передбачено, що Центр зайнятості має право перевіряти відомості, подані роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти перерахування роботодавцю коштів Фонду для виплати працівникам/фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, допомоги по частковому безробіттю на період карантину в разі відмови або перешкоджання роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, у проведенні перевірки, виявлення фактів подання Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Центр зайнятості контролює цільове використання коштів, що перераховуються роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, шляхом проведення відповідної перевірки протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам та має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення з відповідних питань, у тому числі в письмовій формі.
Згідно пункту 19 Порядку, застрахована особа несе відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Отже, статтею 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядком встановлено вичерпний перелік підстав для набуття права на допомогу по частковому безробіттю на період карантину, зокрема, однією з умов отримання такої допомоги є надання звітності про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності. Таким чином, кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину не надаються роботодавцям/фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, якими проте не дотримано вимоги статті 47-1 Закону та Порядку.
Згідно абзацу 2 пункту 21 Порядку, у разі виявлення факту подання ФОП, який є застрахованою особою, недостовірних документів відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані ФОП, який є застрахована особою, повертаються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
У даному випадку, Фізична особа - підприємець Асєєва Олена Олександрівна при зверненні до Харківського міського центру зайнятості з відповідними заявами від 11 червня 2020 року та від 05 серпня 2020 року про надання допомоги вказала недостовірні відомості щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Вказані обставини підтверджуються листом Головного управління ДПС у Харківській області вхідний № 912/5/20-40-24-15-14 від 17 січня 2022 року, відповідно до якого ЄСВ за період з вересня 2019 по лютий 2020 відповідачем не сплачено, про що складено акти №10644 та № 10643 від 17 лютого 2022 року.
Враховуючи викладене у Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни станом на дату звернення з заявами від 11 червня 2020 року та від 05 серпня 2020 року було відсутнє право на отримання допомоги по частковою безробіттю на період карантину відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення".
Разом з тим, внаслідок подання недостовірних відомостей щодо сплати ЄСВ у довідках доданих до заяв про надання допомоги по частковому безробіттю від 11 червня 2020 року та від 05 серпня 2020 року, Фізичною особою - підприємцем Асєєвою Оленою Олександрівною незаконно отримано допомогу по часткового безробіттю на період карантину в загальній сумі 16258,66 грн.
За таких обставин, отримана останньою допомога по частковою безробіттю на період карантину в сумі 16258,66 грн підлягає поверненню на користь Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (як правонаступника Харківського міського центру зайнятості) на підставі статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та пунктів 19-23 Порядку.
Згідно статей 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 129 Господарського процесуального кодексу України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином на відповідача покладається судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 1-5, 10, 11, 12, 41-46, 73-80, 86, 123, 129, 165, 196, 201, 208-210, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Асєєвої Олени Олександрівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Харківського обласного центру зайнятості (61068, місто Харків, вулиця Олега Громадського, будинок 1-А; код ЄДРПОУ: 03491277; розрахунковий рахунок UA648201720355489001017099650, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) 16258,66 грн коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 18 березня 2020 року по 11 травня 2020 року та за період з 18 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року, а також 3028,00 грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Повне рішення складено "26" червня 2024 р.
Суддя П.В. Хотенець