єдиний унікальний номер справи 546/436/24
номер провадження 3/546/201/24
іменем України
26 червня 2024 року м. Решетилівка Полтавська область
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі судді - Сербіненко І.В.,
за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засідання у залі суду у м. Решетилівка Полтавської області матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Головного управління ДПС у Полтавській області Державної податкової служби України стосовно,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Малий Бакай Решетилівського району Полтавської область, не працюючої, РНОКПП - НОМЕР_1 , проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,
22.05.2024 о 10 год 01 хв, ОСОБА_1 продавець в магазині «Біос-2», що належить ФОП « ОСОБА_2 », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , вчинила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: 1)проведення розрахункової операції на повну суму покупки через РРО та/або ПРРО,з роздрукуванням відповідного розрахункового документи, 2) проведення розрахункової операції через РРО та/або ПРРО з використанням системи програмування найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з ЦНТ ЗЕ-Д для підакцизних товарів та обліку їх кількості, чим порушила пункти 1, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину визнала, щиро розкаялась, пояснила, що перевіркою 22.05.2024 було встановлено порушення ведення обліку товарних запасів.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, передбачено ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Пунктами 1, 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- передбачено, проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, підтверджується наступними доказами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення № 5106 від 22.05.2024 згідно якого 22.05.2024 о 10 год 01 хв, ОСОБА_1 продавець в магазині «Біос-2», що належить ФОП « ОСОБА_2 », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , вчинила порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: 1)проведення розрахункової операції на повну суму покупки через РРО та/або ПРРО,з роздрукуванням відповідного розрахункового документи, 2) проведення розрахункової операції через РРО та/або ПРРО з використанням системи програмування найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з ЦНТ ЗЕ-Д для підакцизних товарів та обліку їх кількості, чим порушила пункти 1, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- даним копією акту (довідки) фактичної перевірки у якому зазначено початок перевірки 22.05.2024 о 10 год 01 хв вказана господарська одиниця - магазин «Біос-2», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , суб'єкт господарської діяльності ФОП « ОСОБА_2 » в якому зазначені виявлені порушення;
- даними пояснюючої записки ОСОБА_3 - головного державного - інспектора відділу фактичних перевірок, управління податкового аудиту ГУ ДПС у Полтавській області, до акту перевірки від 22.05.2024 (бланк № 005096) - магазин Біос-2», що розташований за адресою: Полтавська область, Полтавський район, м. Решетилівка, вул. Базарна, буд. 3, перевіркою встановлено порушення:
п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій;
п.11 . 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено використання режиму попереднього програмування найменування товару та обліку їх кількості.
Своїми діями ОСОБА_1 , допустила порушення ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За таких обставин виявленого порушення в її діях міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, є щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Згідно ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Таким чином, враховуючи зазначене, дані про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу, що передбачено санкцією ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Крім того, згідно ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та сплачуються особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути 605 грн 60 коп судового збору на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 155-1, 276, 279, 283-285 КУпАП, суд
Накласти на ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу у дохід держави у розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34 (тридцять чотири) гривні 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок у дохід держави.
Реквізити для сплати штрафу - отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м.Решетилів/21081100, код отримувача ЄДРПОУ - 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA868999980313090106000016606, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету- адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки: «00» без деталізації за відомчою ознакою.
Реквізити для сплати судового збору - (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст. 307, 308 КУпАП, з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через Решетилівський районний суд Полтавської області.
Суддя - І.В. Сербіненко