Постанова від 20.06.2024 по справі 461/3340/24

Справа №461/3340/24

Провадження №3/461/1418/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2024 року. м. Львів

Суддя Галицького районного суду м. Львова Мисько Х.М., за участі представника Львівської митниці Держмитслужби Лубоцького Б.І., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення,-

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 21.04.2021 року, орган, що видав 4627, запис номе19580812-00534,

за ч.1 ст. 483 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

17.03.2024 року в зону митного контролю пункту пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці у напрямку в'їзд в Україну по смузі руху «червоний коридор» під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , в'їхав як товар: «автомобіль спеціальний (автокран), марки GINAF, модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення».

Як підставу для переміщення вказаного товару через митний кордон України гр. ОСОБА_2 подав до митного контролю наступні документи: митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 17.03.2024 року; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (Dowod Rejestracyjny) НОМЕР_3 ; звернення Благодійного фонду «Здорова Нація Майбутнього» без номера та дати.

Відповідно до митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою на адресу Благодійного фонду «Здорова Нація Майбутнього» (код ЄДРПОУ 41482836) переміщується товар гуманітарної допомоги: «автомобіль спеціальний (автокран), марки GINAF, модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення». Відправником (донором) вказаного товару зазначена компанія «GMBH SP Z.O.O. 75-350 RJSZALIN/WLADYSLAWA, IV 137, Польща».

Під час здійснення митного контролю, на вимогу посадової особи митного органу, гр. ОСОБА_2 надав додаткові документи, а саме: - рахунок-фактуру (Faktura) №FV01/02/2024 від 06.02.2024 року; митну декларацію Республіки Польща (MRN) №24PL401010E0083240 від 13.03.2024 року.

Відповідно до виявлених документів встановлено, що фактичним відправником (продавцем) товару з території Євросоюзу є компанія «INVEST-TEAM Patrycja Lowigus» (64-541 Wilczyna, ul. Mlynkowska 8A), покупцем (згідно з рахунком-фактурою) є громадянин Kuzo Yuriy, а одержувачем (згідно з митною декларацією) є громадянин ОСОБА_3 . Вартість вказаного товару становить 10200,00 польських злотих, що згідно з курсом Національного банку України відповідає сумі 100 428,18 гривень.

З метою перевірки законності переміщення вказаного товару через митний кордон України 19.03.2024 року Львівською митницею скеровано лист №20-03/20-01/14/8098 до компанії «INVEST-TEAM Patrycja Lowigus». На лист Львівської митниці засобами електронного зв'язку отримано відповідь від компанії «INVEST-TEAM Patrycja Lowigus», а також копії документів, що були підставою для експорту вказаного товару з території Євросоюзу, а саме: рахунок-фактуру (Faktura) №FV01/02/2024 від 06.02.2024; митну декларацію Республіки Польщі (MRN) №24PL401010E0083240 від 13.03.2024, які є ідентичними до документів, що виявлені під час митного контролю, також надано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (Dowod Rejestracyjny) DR/ НОМЕР_4 , яке подано до митного контролю. Крім цього, додатково надано підтвердження про вивезення товару (KOMUNIKAT IE599) №24IE599-802594. Також, у своїй відповіді компанія «INVEST-TEAM Patrycja Lowigus» повідомила, що вказана поставка товару здійснювалась в рамках експорту (транзиту) товару з території Євросоюзу.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника і одержувача товару їх вартості та характеру вантажу, неправдиві відомості, які необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Дії ОСОБА_2 органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, наслідки неявки. Відповідно до ст.526 МК України, вважаю можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася в судове засідання, хоча належним чином повідомлялась про час і місце розгляду справи.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України заперечила. Зазначила, що транспортний засіб, який він перевозив, а саме автомобіль-кран GINAF, модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення був гуманітарною допомогою для Збройних сил України, що підтверджується декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 07.03.2024 р. Перевезення автомобіля-крана GINAF, модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення здійснювалось для благодійної організації «Благодійний фонд «Здорова нація майбутнього», який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Хорольська, 10/7, яка в подальшому повинна була його передати у користування військовій частині НОМЕР_5 . Представник вказує, що Військова частина НОМЕР_5 направила лист у благодійний фонд «Країна щасливих дітей», який попередньо також займався організацією перевезення автомобіля в Україну, з проханням надати їм транспортний засіб, як гуманітарну допомогу. 20.03.2024 р. Б.Ф. «Країна щасливих дітей» звертався з листом до Львівської обласної військової адміністрації з проханням дозволити ввести в Україну на умовах благодійної допомоги автомобіля-крана GINAF, модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення, який на безоплатній основі передається благодійній організації «Благодійний Фонд» «Країна щасливих дітей» з метою подальшої передачі військовій частині НОМЕР_6 . У заяві зазначено, що водієм є: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , та просить визначити автомобіль гуманітарною допомогою та сприяти у найшвидшому проходженні митного контролю та проведенні відповідних процедур. Крім того, представник зазначає, що звернення до Львівської обласної військової адміністрації з проханням дозволити ввести в Україну на умовах благодійної допомоги автомобіля-крана від благодійної організації «Благодійний фонд «Здорова нація майбутнього», наведені дані свідчать, що ОСОБА_2 ввозив на територію України автомобіль-кран GINAF, модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення, як гуманітарну допомогу з метою наступного передання його на потреби збройних сил України. За наведених підставі просить провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.

Представник митниці в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_5 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 483 МК України.

Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).

Згідно зі ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ч.1 ст.483 МК України, відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві дані.

Основним безпосереднім об'єктом правопорушення за даною нормою закону є встановлений національним законодавством порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною вказаного адміністративного правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю, серед іншого, це їх переміщення через митний кордон з поданням до митного органу України як підстави для переміщення предметів підроблених документів або таких, що одержані незаконним шляхом, містять неправдиві дані чи є підставою для переміщення інших предметів.

Відповідно до частини 1 статті 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

З матеріалів справи вбачається, що як підставу для переміщення вказаного товару через митний кордон України гр. ОСОБА_2 подав до митного контролю наступні документи: митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 17.03.2024 року; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (Dowod Rejestracyjny) DR/ НОМЕР_4 ; звернення Благодійного фонду «Здорова Нація Майбутнього» без номера та дати.

Згідно із декларацією про перелік товарів, що взнаються гуманітарною допомогою від 17.036.2024 року отримувачем гуманітарної допомоги вказана Благодійна організація «Благодійний фонд «Здорова Нація майбутнього», м. Київ, вул. Хорольська, 10/7.

Загальна вартість вилучених предметів у справі про порушення митних правил №0761/20900/22 становить 100 428,18 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Згідно зі ст.3 Закону «Про гуманітарну допомогу», підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її надання. Підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.

Статтею 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року № 1192- XIV передбачено, які товари (роботи, послуги), у тому числі транспортні засоби, відносяться до гуманітарної допомоги та хто може бути їх кінцевим одержувачем.

Частиною 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» (далі Постанова №953) передбачено, що пропуск через митний кордон та митне оформлення гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів для осіб, визначених відповідно до частини 2 статті 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», здійснюється без письмового підтвердження від таких осіб

Також Постановою №953 затверджено Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (далі Порядок), яким визначено спрощену процедуру митного оформлення гуманітарної допомоги, яка здійснюється митними органами України.

Відповідно до пункту 5 Порядку, пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються у пунктах пропуску через державний кордон України без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом подання декларації у спосіб, визначений цим Порядком

Донори гуманітарної допомоги - юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України або іноземної держави, та фізичні особи, що перебувають в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.

Положеннями ч. 1 ст. 287 МК України визначено, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України "Про гуманітарну допомогу" Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

В абзаці 2 пп.1 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2022 року за № 379 «Про особливості здійснення гуманітарної допомоги, яка перевозиться залізничним транспортом в умовах воєнного стану» дане визначення гуманітарної допомоги, та такою визнаються товари, щодо яких у товаро-супровідних та/або перевізних документах міститься відповідний запис про приналежність такого товару до гуманітарної допомоги.

При цьому, відповідно до абз. 1 ст. 3 ЗУ «Про гуманітарну допомогу» підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її надання.

Суд не бере до уваги твердження захисника щодо подальшої передачі транспортного засобу марки GINAF, модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення на безоплатній основі військовій частині НОМЕР_6 , оскільки,згідно декларації отримувачем гуманітарної допомоги є «Благодійний фонд «Здорова нація майбутнього», однак з листа «INVEST-TEAM Patrycja Lowigus» та долучених до такого копій документів, а саме: рахунку-фактури (Faktura) №FV01/02/2024 від 06.02.2024; митної декларації Республіки Польщі (MRN) №24PL401010E0083240 від 13.03.2024 від 22.03.2024 року вбачається, що поставка товару здійснювалась в рамках експорту (транзиту) товару з території Євросоюзу.

Крім того, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутня будь-яка письмова пропозиція донора, яким за версією сторони захисту є військова частина НОМЕР_6 , про надання гуманітарної допомоги, а у жодних товаро-супровідних та/або перевізних документах на транспортний засіб не містилось відповідних записів про приналежність такого товару до гуманітарної допомоги, окрім декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою.

Відповідно до зазначеної декларації, транспортний засіб в дату перетину митного кордону Польща-Україна було вивезено з митної території Євросоюзу в якості товару, а не гуманітарної допомоги.

Таким чином, вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_5 , як підставу для ввезення на митну територію України товарів, подав до митного контролю митні декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товарів, а також характеру вантажу (під виглядом товарів, які переміщувалися у митному режимі імпорт, заявив їх як вантажі гуманітарної допомоги).

Крім того, вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, підтверджується протоколом про порушення митних правил №0413/20900/24 від 02.04.2024 року,декларацією про перелік товарів, що визнається гуманітарною допомогою від 17.03.2024 року, рахунком - фактурою №FV01/02/2024 від 06.02.2024 року; митною декларацією Республіки Польща (MRN) №24PL401010E0083240 від 13.03.2024 року, повідомленням ІЕ 599, описом предметів від 02.04.2024 року, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_2 в скоєнні митного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а саме: подача до митного контролю митну декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, що містить неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару та його вартості, а також неправдиві відомості щодо характеру вантажу (під виглядом товару, який переміщується у митному режимі імпорт, заявив його як товар гуманітарної допомоги).

Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_2 не встановлено.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товару, з конфіскацією вказаного товару.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Окрім того, на підставі ч.1 ст.519 МК України та розрахунку витрат на зберігання на складі митниці, з правопорушника слід стягнути суму витрат за зберігання, яка складає 95009,62 грн.

Керуючись ст.ст.483,519, 526 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 50 214 (п'ятдесят тисяч двісті чотирнадцять тисяч) грн. 09 коп., з конфіскацією автомобіля спеціальний (автокран), марки «GINAF», модель M3335-S, ідентифікаційний номер (шасі) НОМЕР_2 , 1997 року виготовлення.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Галицької митниці Державної митної служби України 95009,62 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави 605,60 грн. судового збору.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Мисько Х.М.