Постанова від 26.06.2024 по справі 358/994/24

Справа № 358/994/24 Провадження № 3/358/556/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 року м. Богуслав

Суддя Богуславського районного суду Київської області Романенко К.С., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області (м. Богуслав) про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , особи пенсійного віку, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 19.09.2013 Богуславським РС УДМС України в Київській області, РНОКПП: НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

19 червня 2024 року до Богуславського районного суду Київської області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 160 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 200582 від 02.04.2024 за ч. 1 ст. 160 КУпАП, складеного ДОП відділення поліції №2 Обухівського РУП ГУ НП в Київській області, старшим лейтенантом поліції Плаксуном Б.М. вбачається, що ОСОБА_1 02 квітня 2024 року о 19 год. 20 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала торгівлю продуктами харчування з рук у невстановленому для того місці без належних на це дозволів, тобто вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 160 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що справа підлягає поверненню для доопрацювання, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства зокрема є: законність; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як передбачено ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

За приписами ч.1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обов'язкових реквізитів, зазначається, зокрема, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення та суть адміністративного правопорушення.

Так, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.

Згідно п.7 Розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 09 грудня 2020 року № 4248/5, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою (у разі якщо особа, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, не володіє українською мовою, протокол про адміністративне правопорушення складається за участю перекладача). Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що вносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої його складено.

Так, в судове засідання на 26 червня 2024 року на 09 год 15 хв викликалася особа, яка притягується до адміністративної відповідальності судовою повісткою із надсиланням рекомендованим листом із зворотнім повідомленням. Однак, в судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, будучи належним чином повідомленою про розгляд справи. Причини своєї неявки не повідомила, письмових пояснень чи будь яких клопотань суду не надала.

Під час ознайомлення з матеріалами справи судом встановлено, що справа про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 160 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 200582 від 02.04.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності підлягає поверненню для доопрацювання з наступних підстав.

Згідно ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 42-2, ч. 1 ст. 44, 44-1, 106-1, 106-2, ст. 162, ст. 173, 173-1, 173-2, 178, 185, ч. 1 ст. 185-3, ст. 185-7, 185-10, 203-206-1 розглядаються протягом доби, ст. 146, 160, 160-2, 185-1, 186-2, 186-4 у триденний строк, ст.ст. 46-1, 51, 176 - у п'ятиденний строк, а ст.ст.101-103 у семиденний строк.

Між тим, всупереч вказаної норми, правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання для розгляду справи у строки, передбачені ст. 277 КУпАП не з'явилася та співробітниками Національної поліції України до суду її не доставлено.

Крім цього, згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.

Таким чином, оскільки явка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не була забезпечена належним чином, суд не має можливості розглянути дану справу у передбачений законом строк.

Вищенаведені недоліки унеможливлюють розгляд справи по суті, у зв'язку з чим протокол серії ВАД № 200582 від 02.04.2024 та додані до нього матеріали підлягають поверненню до відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області (м. Богуслав) для доопрацювання.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245, 268, 277, 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення № 358/994/24 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 160 КУпАП повернути до відділення поліції №2 Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області (м. Богуслав) (вул. Франка, 14, м. Богуслав, Обухівського району, Київської області, 09701), для доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя К. С. Романенко