Справа №689/982/24
Провадження №1-кп/672/48/24
24 червня 2024 року м.Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої - судді ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городку Хмельницької області кримінальне провадження, внесене 05 березня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024243000000803 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Любша Жидачівського району Львівської області, громадянина України, освіта вища, одруженого, на утриманні неповнолітніх дітей, інших утриманців немає, проживаючого по АДРЕСА_1 , фізична особа-підприємець, раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України,
Згідно обвинувального акту, рішенням сьомого скликання першої сесії голови Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Ярмолинецької селищної ради та Ярмолинецького селищного голови» за № 1 від 25.11.2015 ОСОБА_4 обраний депутатом Ярмолинецької селищної ради.
Відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) ОСОБА_4 являвся суб'єктом, на якого поширюється дія Закону та відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону є суб'єктом декларування.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Отже, ОСОБА_4 , як суб'єкт декларування зобов'язаний у визначеному законом порядку, подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, (який був чинний до 01.12.2021), декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції».
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п п. «а», «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції». Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до ЗУ «Про запобігання корупції».
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Відповідно до рішення восьмого скликання першої сесії Ярмолинецької селищної ради Хмельницької області «Про початок повноважень депутатів Ярмолинецької селищної ради» за № 1 від 09.12.2020, повноваження набули новобрані депутати Ярмолинецької селищної ради восьмого скликання, а тому повноваження депутатів Ярмолинецької селищної ради сьомого скликання припинились.
Таким чином, ОСОБА_4 зобов'язаний був не пізніше 29.12.2020 подати декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціям, а також зобов'язаний наступного року після припинення діяльності подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік в період з 01.01.2021 до 01.04.2021, шляхом заповнення відповідної форми на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції в Реєстрі.
Проте, згідно з відомостями з Реєстру, ОСОБА_4 не подав декларацію суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціям.
Окрім цього, відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Проте, згідно з відомостями з Реєстру, ОСОБА_4 також не подав декларацію після припинення діяльності особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_4 , припинивши свої повноваження в якості депутата Ярмолинецької селищної ради з 09.12.2020, будучи обізнаним про обов'язок подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язок подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, діючи умисно, всупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціям, а саме з 09.12.2020 по 29.12.2020, у передбачений Законом строк, а також в період з 01.01.2021 до 01.04.2021 не подав декларацію після припинення діяльності особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Дії ОСОБА_4 , які виразились в умисному неподанні суб'єктом декларування декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України “Про запобігання корупції'', кваліфіковані за ст. 366-3 КК України.
В підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 зазначив про повне визнання своєї винуватості в інкримінованому кримінальному правопорушенні, щире каяття та заявив клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ст.49 КК України, в зв'язку із закінченням строків давності.
Прокурор проти задоволення клопотання не заперечила, зазначила про наявність підстав для закриття провадження за ст.49 КК України.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність (ч. 3 ст. 288 КПК).
Відповідно до ч.1 ст.44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Отже, звільнення від кримінальної відповідальності - це відмова держави в особі відповідного суду від офіційного осуду, призначення покарання та визнання судимою особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у випадках, передбачених КК та у порядку, встановленому КПК.
Застосування інституту давності обумовлене зменшенням суспільної небезпечності кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила внаслідок спливу певного проміжку часу.
Санкція ст. 366-3 КК України передбачає покарання у виді штрафу в розмірі від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі строком на один рік, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до трьох років.
Згідно ч.4 ст.12 КК України, вказане кримінальне правопорушення відноситься до нетяжких злочинів .
Приписами ст.49 КК України, передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки, зокрема, три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз'яснюється право на таке звільнення.
Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку (ст. 285 КПК).
Установлено, що за обвинувальним актом кримінальне правопорушення, передбачене ст.366-3 КК України вчинено ОСОБА_4 30.12.2020 та 01.04.2021.
При цьому, судом встановлено, що ОСОБА_4 протягом зазначеного строку до кримінальної відповідальності не притягувався, а отже перебіг давності відповідно до вимог частини третьої статті 49 КК України не переривався. Також перебіг давності у даному кримінальному провадженні не зупинявся.
На час розгляду судом 24 червня 2024 року кримінального провадження зазначені строки давності притягнення ОСОБА_4 до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України, минули.
ОСОБА_4 наполягав на його звільненні від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України,у зв'язку із закінченням строків давності та закриття провадження за ст. 366-3 КК України, розуміючи своє право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави та наслідки такого заперечення.
Згідно вимог ч.3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
За частиною 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Касаційним Кримінальним Судом у складі Верховного Суду в Постанові від 19.11.2019 року в справі №345/2618/16-к зроблено висновок, що звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов'язком суду у разі настання обставин, передбачених ч. 1ст. 49 КК України, за наявності згоди підозрюваного, обвинуваченого, засудженого на звільнення на підставі спливу строків давності. Відтак суд повинен невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час судового розгляду провадження, що надійшло до суду з обвинувальним актом, одна із сторін цього провадження звернеться до суду з таким клопотанням. При цьому, суд має з'ясувати думку сторін щодо закриття кримінального провадження за такою підставою, у разі згоди обвинуваченого (засудженого) розглянути питання про звільнення останнього від кримінальної відповідальності.
Отже, суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності із закриттям кримінального провадження як під час підготовчого судового засідання, так і в ході судового розгляду в загальному порядку, керуючись положеннями ст. 49 КК України.
Крім цього, така відмова може призвести до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, щодо розгляду справи упродовж розумного строку, що є також неприйнятним.
З огляду на викладене дане кримінальне провадження слід закрити та звільнити обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності.
Цивільний позов в даному кримінальному провадженні не заявлявся, арешт на майно не накладався.
Процесуальні витрати на залучення експертів в даному провадженні відсутні. Заходи забезпечення кримінального провадження згідно реєстру матеріалів досудового розслідування не застосовувались, запобіжний захід в даному кримінальному провадженні не обирався.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49 КК України, ст.ст. 284-286, 372 КПК України,
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-3 КК України, на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження № 12024243000000803, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05 березня 2024 року закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст.284 КПК України.
На ухвалу може бути подано апеляцію протягом семи днів до Хмельницького апеляційного суду.
Суддя ОСОБА_1