Постанова від 26.06.2024 по справі 444/2175/24

Справа № 444/2175/24

Провадження № 3/444/1180/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2024 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника Бордюка М.Й., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з УПП у Львівській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , одружений, має двоє дітей, не працює) за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

15.05.2024 року поліцейським взводу № 1 роти № 1 батальйону № 1 УПП у Львівській області ДПП Гацько В.С. складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 568399 за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якому зазначено, що "15 травня 2024 року о 12 год. 58 хв. на а/д Р-15 с. В'язова 156 км + 200 м, траса Ковель-Жовква, водій, керуючи транспортним засобом, не мав права керування даним транспортним засобом, а також дане правопорушення вчинене повторно протягом року на підставі постанови ЕАС 7423137 від 30.07.2023 р, чим порушив вимоги п. 2.1. а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП".

Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення.

Згідно із ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.

Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону перешкоджає постановленню у справі законного й обґрунтованого судового рішення.

Згідно ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно із диспозицією норми ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адмінстративні правопорушення передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Із довідки, складеної інспектором поліції відповідно до вимог пунктів 4-5 розділу 7 "Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі" вбачається, що ОСОБА_1 притягався 30.07.2023 Червоноградським РВП ГУНП у Львівській області до адміністративної відповідальності за скоєння 30.07.2023 року правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 гривень.

Разом з тим, ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечив факт притягнення його 30.07.2023 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП.

Суд (суддя) законодавчо позбавлений права збирати докази вини (брати на себе функції обвинувачення). Це підтверджено не тільки міжнародним правом, але і національної судовою практикою. Принцип диспозитивності є одним із засадничих в українському та міжнародному судочинстві.

Крім того, згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.

Згідно ст. 62 Конституції України відсутність та неповнота доказів можуть трактуватись на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

А тому, зважаючи на наведене, складачу протоколу слід долучити до матеріалів справи належним чином завірену копію постанови, яка набрала законної сили, про яку складач протоколу зазначає у фабулі протоколу і на яку покликається як на підставу повторного протягом року вчинення ОСОБА_1 порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Верховним судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14 із останніми змінами та доповненняими від 19.12.2008 року).

У зв'язку із наведеним матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання в УПП у Львівській області ДПП.

Керуючись ст. 126, 245, 251, 256, 278, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ :

Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити в Управління патрульної поліції у Львівській області департаменту патрульної поліції (адреса: вулиця Перфецького, 19, Львів, Львівська область, 79053) для доопрацювання з підстав, вказаних у мотивувальній частині даної постанови, а саме долучення до матеріалів справи належним чином завіреної копії постанови, яка набрала законної сили, про яку складач протоколу зазначає у фабулі протоколу і на яку покликається як на підставу повторного протягом року вчинення ОСОБА_1 порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Постанова суду остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя Ясиновський Р. Б.