Постанова від 07.06.2024 по справі 335/5926/24

1Справа № 335/5926/24 3/335/1879/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Крамаренко І.А., розглянувши матеріал, що надійшов з Південно-Східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, ІПН НОМЕР_1 , працює директором КНП «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги» ЕМР, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 41 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

З наданих суду матеріалів вбачається, що директор КНП «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги» ЕМР, під час виконання посадових обов'язків, маючи організаційно-розпорядчі функції з 21.03.2019, допустила порушення законодавства про працю, а саме: на підприємстві КНП «МЦПМСД» ЕМР виплата заробітної плати працівникам проводилось з порушенням строків визначених вимогою частини першої 115 КЗпП України та частини першої статті 24 ЗУ №108. Згідно наданої довідки про виникнення заборгованості із заробітної плати встановлено, що внесення змін до Порядку №1464 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2023 році», призвело до припинення фінансування та утворення кредиторської заборгованості перед 57 працівниками підприємства з жовтня 2023 року. Станом на 01.05.2024 заборгованість по заробітній платі перед працівниками з якими призупинено трудові відносини становила 1 092,6 тис. грн. (у.т.ч. перед 9 звільненими працівниками у сумі 295.7 тис.грн.). Під час перевірки керівник КНП «МЦПМСД» ЕМР ОСОБА_1 надала пояснення та листи, з якими підприємство неодноразово зверталось до НСЗУ та Енергодарської МВА про фінансову підтримку з метою недопущення та попередження порушень трудового законодавства у частині оплати праці. Встановлено, що за фінансової підтримки Енергодарської міської військової адміністрації відповідно до виписок банку від 09.05.2024 зазначена заборгованість із заробітної плати працівникам, з якими були призупинені трудові відносини та які перебувають на ТОТ у сумі 1 092,6 тис. грн. (у.т.ч. перед 9 звільненими працівниками у сумі 295,7 тис.грн.) була виплачена. Однак, виплата заробітної плати була проведена без дотримання норм визначених трудовими договорами, чим порушено вимоги ч.1 ст.10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 №213 (зі змінами), ч.1 ст.115 КЗпП. За що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення № ПС/ЗП/14714/0040/П/ПТ відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП, складено 10.05.2024.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що невиплата вчасно заробітної плати працівникам та утворення заборгованості із заробітної плати виникла, у зв'язку з тим, що вчасно не були виділені кошти, про що вона повідомляла відповідні органи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суддя доходить наступних висновків.

Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. У ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.

Відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 10 КУпАП передбачено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони права громадян на працю, на оплату праці, на охорону праці та інших прав у трудовій сфері (див. Кодекс законів про працю України, Закони України «Про охорону праці», «Про оплату праці», «Про відпустки», «Про звернення громадян», тощо).

Об'єктивна сторона даного правопорушення виражається у таких формах: 1) порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі; 2) порушення терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані; 3) порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Суб'єктами даного правопорушення є посадові особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують найману працю.

Суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.

На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення до матеріалів справи додано копію акту складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігєни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду від 10.05.2024 за № ПС/ЗП/14714/0040, пояснювальну записку щодо виникнення кредиторської заборгованості із заробітної плати ОСОБА_1 , довідку по заборгованості із заробітної плати, копію Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копію паспорту ОСОБА_1 , копію звіту про заборгованість з оплати праці, копію списку перерахування в банк заробітної плати за квітень 2024, копії виписок з рахунків.

Разом з тим, судом досліджені документи, надані ОСОБА_1 , щодо повідомлення Департамент охорони здоров"я Запорізької обласної державної адміністрації Запорізької обласної військової адміністрації, Енергодарську міську військову адміністрацію, Національну службу здоров"я України, про припинення фінансування Національною службою здоров"я України вказаного підприємства, яке знаходиться на тимчасово окупованій території, у 2023 році.

Вказане свідчить про те, що виникнення заборгованості та несвоєчасна виплата заробітної плати не залежала від директора КНП ОСОБА_1 , а виникла у зв"язку з відсутністю коштів на відповідні виплати.

Отже, досліджені у сукупності докази не дозволяють зробити висновок про винуватість директора КНП ОСОБА_1 у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, зокрема про те, що ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 1 ст. 115 КЗпП України, так як виплата заробітної плати у передбачені законом строки не залежала від її дій, як директора КНП «МЦПМСД» ЕМР.

Враховуючи викладене, суддя доходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, яка має утворювати його склад у сукупності з іншими обставинами.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 41, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя І.А. Крамаренко