Справа № 496/3895/24
Провадження № 3/496/2369/24
17 червня 2024 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 851324 від 15.05.20 року і ставиться йому в вину те, що 15.05.2024 року о 15 год. 00 хв., за адресою: Одеська область, Одеський район, с-ще Хлібодарське, вул. Маякська дорога, 13/1, він керував транспортним засобом марки «Mazda 626» д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом, а саме: відсутнє посвідчення водія категорії «В». Вчинив правопорушення повторно на протязі року, відповідно до постанови БАД № 616094 від 26.08.2023 року за ч. 2 ст. 126 КУпАП, чим порушив вимоги п.п. 2.1.а, 2.13 Правил Дорожнього руху України. Його дії кваліфіковано за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що матеріали справи необхідно повернути для належного оформлення, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує крім іншого питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно п. 1 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 №1395, Протокол про адміністративне правопорушення в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП.
Відповідно до ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зі змісту протоколу серії ААД № 851324 вбачається, що він складений 15 травня 20__року, отже в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено повної дати його складання.
Суд, будучи органом, що здійснює правосуддя, не може брати на себе функцію збирання доказів. Також суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки в протоколі серії ААД № 851324 про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , відсутня повна дата складання протоколу, що є перешкодою для розгляду справи по суті, у зв'язку із чим приходжу до висновку, що справу про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 необхідно повернути до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 126, 251, 256, 278, 283 КУпАП, суддя,
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП України - повернути до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Пендюра