Рішення від 14.06.2024 по справі 580/11838/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2024 року справа № 580/11838/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання В.С.Проценко розглянув за правилами загального позовного провадження адміністративну справу №580/11838/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Паланської сільської ради (вул. Грушевського 11, с. Паланка, Уманський район, Черкаська область, 20340, ЄДРПОУ 20340), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування актів у частині, ухвалив рішення.

І. ПРОЦЕДУРА /ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

11.12.2023 вх. №55558/23 ОСОБА_1 (представник - адвокат Менчинська В.В. згідно ордеру серії СА № 1071654), звернувшись до суду (заява від 09.01.2024 №1520/24 без копії рішення від 27.01.2023 №38-43/VIII; 25.03.2024 №15161/24 без копії рішення від 27.01.2023 №38-43/VIII, клопотання про долучення доказів від 15.05.2024 №24291/24) просить:

- визнати протиправними та скасувати п.19 рішення Паланської сільської ради від 27.01.2023 №38-43/VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність»; п.1, 3 витягу з рішення Паланської сільської ради від 20.10.2023 №52-8/VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність» та зобов'язати Паланську сільську раду розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 02.10.2023 у частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516 для ведення особистого селянського господарства площею 1,3441 га, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту);

- визнати протиправними та скасувати п.4-6 рішення Паланської сільської ради від 03.10.2023 №51-39/VIII «Про включення до переліку земельних ділянок комунальної власності, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами та проведення земельних торгів у формі електронного аукціону щодо продажу права оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах села Кочубіївка (за межами населеного пункту)» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516; визнати протиправною діяльність Паланської сільської ради щодо організації і проведення земельних торгів у формі електронного аукціону, проведеного 11.12.2023, що порушує законні права та інтереси ОСОБА_1 ;

- визнати результати земельних торгів, що відбулись 11.12.2023 у формі електронного аукціону щодо права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прощею 1.3441 га з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту) - недійсними; визнати протиправними дії Паланської сільської ради щодо укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту) та зобов'язати розірвати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, укладеним за результатами земельних торгів, що проведені 11.12.2023;

- визнати протиправними дії щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прощею 1,3441 га з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту) та зобов'язати скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прощею 1.3441 га з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту);

- зобов'язати Паланську сільську раду вжити належних заходів для того, щоб відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру місце розташування земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516 із зазначенням рішення Паланської сільської ради № 46-19/УП від 08.07.2020 та вказати її майбутнє цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства.

12.12.2023 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі № 580/11838/23 за позовом ОСОБА_1 до Паланської сільської ради про визнання протиправним та скасування актів у частині суд відмовив.

27.12.2023 суд відкрив справу за правилами спрощеного позовного провадження, 12.01.2024 зупинив провадження у справі до повернення матеріалів Черкаському окружному адміністративному суду Шостим апеляційним адміністративним судом, 27.02.2024 суд поновив провадження, 07.05.2024 здійснив перехід від спрощеного до загального, залучив до участі у справі № 580/11838/23 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ). 09.05.2024 закрив підготовче та призначив розгляд справи по суті. 29.05.2024 зупинив провадження до отримання відомостей про вручення третій стороні позовної заяви з додатками. 12.06.2024 поновив провадження, розгляд справи призначений на 14.06.2024 (через повітряну тривогу (адвокат був присутній у режимі відеоконференції) продовжений розгляд справи у письмовому провадженні).

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що позивач розробила та погодила у встановленому законом порядку проектну документацію, починаючи з 04.11.2020 неодноразово зверталась до відповідача із заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516. Відповідач рішенням від 20.10.2023 № 52-8/VIII протиправно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою, проте 03.10.2023 згідно з рішенням №51-39/VIII виставив право оренди на земельну ділянку площею 1,3441 га з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516 як лот на земельні торги, дата проведення - 11.12.2023. Порушення органом місцевого самоврядуванням процедури передання земельної ділянки у власність позивача є порушенням конституційного принципу належного урядування, тому індивідуальні акти у частині під час розгляду звернення позивача є протиправними. Відповідач у рішенні № 52-8/VIII не зазначив про попередньо прийняті рішення від 27.01.2023 №38-43/VIII (п.19) та 03.10.2013 №51-39/VIII (п.4-6).

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА і ТРЕТЬОЇ ОСОБИ

Відповідач позов не визнав. 12.01.2024 вх. № 2057/24 надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що підставами для прийняття рішення №52-8/VIII стало прийняття 24.03.2022 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовження безпеки в умовах воєнного стану». Відповідно до положень п.п 5, п.п 6 п. 1 ч. 1 Закону №2145-IX передбачено внести зміни до таких законодавчих актів України, а саме в Розділ Х «Перехідні положення» доповнити пунктами 27 і 28 такого змісту: « 27. під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: «...5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється...», «..6) формування земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, крім тих, що передаються в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, забороняється».

09.05.2024 представник позивача, адвокат Менчинська В.В. згідно ордеру від 11.12.2023 серії СА №1071654 у підготовчому судовому засідання клопотала про залучення у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), що є переможцем за результатом проведених земельних торгів, що відбулись 11.12.2023 у формі електронного аукціону щодо права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, позаяк рішення може вплинути на його права та обов'язки.

Третя особа пояснень до суду не надала.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 подала на розгляд Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області заяву з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,4 га із земель комунальної власності Паланської сільської ради, що розташована на території с. Кочубіївка Уманського району Черкаської області (заява зареєстрована відповідачем 07.07.2020 №312/06-04).

Рішенням відповідача від 08.07.2020 №46-19/VII «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства громадянці ОСОБА_1 у межах села Кочубіївка (за межами населеного пункту)» заяву задоволено, наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,4 га, рекомендовано позивачу в місячний термін укласти договір на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з суб'єктом господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою згідно із законом.

26.08.2020 позивач уклала договір №791 із ПП «Земельно-кадастрове бюро» про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,4 га у приватну власність для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до вимог ст. 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

04.11.2020 позивач подала на розгляд відповідача заяву з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована за межами села Кочубіївка Уманського району Черкаської області для ведення особистого селянського господарства (зареєстрована відповідачем 05.11.2020 №547/06-04), проте не розглянута, що є порушенням 4.9 ст.118 3К України (далі - Кодекс №2768-III), відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Заяву від 02.10.2023 із проханням позивача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,3441 га за рахунок земель комунальної власності в адміністративних межах с.Кочубіївка Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області (за межами населеного пункту) та передати її у приватну власність відповідач зареєстрував 02.10.2023 №272/06-04.

За результатом розгляду заяви відповідачем прийняте рішення, викладене у рішенні від 20.10.2023 №52-8/VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність», де пунктом 1 (згідно з витягом) позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516 та переданні її у власність.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до ст. З Кодексу №2768-III земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з 4.2 ст. 4 Кодексу №2768-III завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до п.«б» ч.1 ст. 121 Кодексу №2768-III громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Згідно із ч.1 ст. 122 Кодексу №2768-III сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

За змістом ч.1-4 ст. 116 Кодексу №2768-III громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Повноваження відповідних органів виконавчої влади та порядок передачі земельних ділянок у власність громадянам встановлені статтями 118, 122 Кодексу №2768-III.

За приписами ст. 118 Кодексу №2768-III громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 ЗК України, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 5 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів. Самостійною та достатньою підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є її включення до переліку земельних ділянок комунальної власності або прав на них, що виставлені на земельні торги.

До переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, що виставляються на земельні торги, може бути включено земельну ділянку лише за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку відповідно до вимог ст. 79-1 Земельного кодексу України.

Правовий статус відповідача визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР). Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Згідно із ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, серед іншого, відповідно до закону питання регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР). Згідно з ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, а також відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування врегульовані Законом України від 22.05.2003 року № 858-IV «Про землеустрій» (далі - Закон № 858-IV). Відповідно до ст. 25 Закону № 858-IV документація із землеустрою розробляється в електронній та паперовій формах у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. До видів документації із землеустрою належать, серед іншого, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом. За нормами ч. 1 ст. 50 Закону № 858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. За змістом ст. 30 Закону № 858-IV погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Мотиви здійснення органами публічної влади власних повноважень мають відповідати мотивам, з якими ці повноваження були надані законом. Органам публічної влади заборонено використовувати свої повноваження з неналежних мотивів або з неналежною ціллю, навіть якщо результат буде подібний до досягнутого в рамках законних дій. Принцип «належного врядування» не має перешкоджати органам влади виправляти ненавмисні помилки, навіть ті, яких вони припустились внаслідок недбалості (АДМІНІСТРУВАННЯ І ВИ: Посібник - принципи адміністративного права у відносинах між особами та органами публічної влади / https://rm.coe.int/handbook-administration-and-you/1680a06311).

Верховний Суд 11 вересня 2023 року у справі №420/14943/21 (адміністративне провадження №К/990/8225/23) сформулював правовий висновок про те, що критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять легітимну основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих заявником документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення суб'єкта владних повноважень; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, що не ґрунтуються на нормах права.

Верховний Суд 28.10.2021 у справі 240/8547/19 зазначає, що дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії направлені на відчуження в майбутньому об'єкта речових прав на користь заінтересованої особи, за умови дотримання цією особою встановленої земельним законодавством процедури отримання у власність земельної ділянки. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 29.09.2020 у справі № 688/2908/16-ц, вказала, що на обидві сторони поширюється обов'язок діяти добросовісно.

Якщо особа, отримавши дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зволікає з його розробкою та поданням на затвердження, вона цілком може очікувати, що земельна ділянка буде надана в користування іншій особі.

До позовної заяви надана копія звернення позивача про затвердження проекту від 04.11.2020 (05.11.2020 №547/06-04), 02.10.2023 (02.10.2023 №272/06-04), проте підтвердження, що позивач неодноразово подавала на розгляд відповідача заяви (20.01.2021; 09.07.2021; 20.12.2021; 19.01.2022) з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516 (відповідач не реєстрував та не розглядав) матеріали справи не містять.

У задоволенні вимоги про протиправність п.1, 3 витягу з рішення Паланської сільської ради від 20.10.2023 №52-8/VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність» та зобов'язати Паланську сільську раду розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 02.10.2023 у частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516 для ведення особистого селянського господарства площею 1,3441 га, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту) належить відмовити як необгрунтованій за відсутності доводів позивача про зміст і характер порушеного права позивача під час здійснення повноважень органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин як власника, який вирішив публічно провести торги для задоволення інтересів територіальної громади.

Верховний Суд у справі № 640/11938/20 зазначає: порушення вимог Закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження обізнаності з п.19 рішення Паланської сільської ради від 27.01.2023 №38-43/VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність» та з якою саме датою пов'язує початок перебігу строку звернення до суду із такою вимогою танемає доказу доплати судового збору за кожну самостійну вимогу немайнового характеру.

Суд не встановив, що відповідач сприяв позивачеві у реалізації права бути почутим щодо заяви ОСОБА_1 від 04.11.2020 (05.11.2020 №547/06-04) та/або в ухгодженні питання про компенсацію витрат на підготовку проекта землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, чим допустив протиправну бездіяльність.

Верховний Суд у справі №640/16224/19 (провадження №К/9901/22967/20) зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Позивач просить зобов'язати Паланську сільську раду вжити належних заходів для того, щоб відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру місце розташування земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516 із зазначенням рішення Паланської сільської ради від 08.07.2020 № 46-19//VII та вказати її майбутнє цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства, проте у задоволенні вимоги належить відмовити як передчасній.

Верховний Суд висновує у справі №6-951цс16: вимога вчинити дії у майбутньому не може бути задоволена, оскільки захисту належить тільки порушене право.

Верховний Суд у cправі № 911/3417/21 наголосив: правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності. Рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації цього рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У такому випадку вимога про визнання рішення незаконним може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 Цивільного кодексу України та пред'являтися до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред'явлення такої позовної вимоги є оспорювання цивільного права особи, що виникло в результаті та після реалізації рішення суб'єкта владних повноважень. Якщо в результаті прийняття рішення порушується право особи на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін спору.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється під час розгляду справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі № 826/4406/16, від 15 серпня 2019 року у справі № 1340/4630/18, від 23 грудня 2019 року у справі № 712/3842/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 500/477/15-а.

Суд доходить висновку у зв'язку із невідповідністю обраного позивачем способу захисту способам, визначеним законодавством, відмовити у задоволенні вимог: визнати протиправними та скасувати п.4-6 рішення Паланської сільської ради від 03.10.2023 №51-39/VIII «Про включення до переліку земельних ділянок комунальної власності, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами та проведення земельних торгів у формі електронного аукціону щодо продажу права оренди на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах села Кочубіївка (за межами населеного пункту)» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516; визнати протиправною діяльність Паланської сільської ради щодо організації і проведення земельних торгів у формі електронного аукціону, проведеного 11.12.2023, що порушує законні права та інтереси ОСОБА_1 ; визнати результати земельних торгів, що відбулись 11.12.2023 у формі електронного аукціону щодо права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прощею 1.3441 га з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту) - недійсними; визнати протиправними дії Паланської сільської ради щодо укладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту) та зобов'язати розірвати договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, укладеним за результатами земельних торгів, що проведені 11.12.2023; визнати протиправними дії щодо державної реєстрації договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прощею 1,3441 га з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту) та зобов'язати скасувати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, прощею 1.3441 га з кадастровим номером 7124384500:01:002:0516, що розташована в адміністративних межах села Кочубіївка Паланської сільської ради (за межами населеного пункту).

Право бути почутим, або право голосу, є одним із ключових принципів процесуальної справедливості. Ним вимірюється повага до особи, до її гідності, причому не тільки під час якогось процесу. Цей принцип є важливим під час вирішення процедурних питань в управлінській сфері. Якщо право особи бути почутою не забезпечується, то не виконується й процесуальна справедливість, значить, будь-який акт чи дія органів публічної влади є нікчемними ( ОСОБА_3 . З повагою до особи / https://zib.com.ua/ua/print/132873-osnovni_principi).

Оскільки у п.19 рішення Паланської сільської ради від 27.01.2023 №38-43/VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність» не зазначено яку саме заяву позивача розглянуто, то рішення у цій частині є немотивованим, нечітким, незрозумілим, тому суд доходить висновку про його протиправність, яке належить скасувати. Суд доходить висновку з метою ефективного захисту права позивача бути почутим визнати протиправною бездіяльність Паланської сільської ради у неприйнятті мотивованого рішення під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.11.2020 (05.11.2020 №547/06-04), зобов'язавши Паланську сільську раду надати мотивоване рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.11.2020 (05.11.2020 №547/06-04), тому адміністративний позов належить задовольнити частково.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до ч.3 ст.139 Кас України під час часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позивач не доплатив судовий збір під час збільшення позовних вимог про оскарження індивідуальних актів від 27.01.2023 №38-43/VIII та від 20.10.2023 №52-8/VIII, то належить стягнути до спеціального фонду держбюджету з позивача витрати зі сплати судового збору у сумі 858.88 грн.

Керуючись ст.2, 9, 139, 242, 245, 250, 255, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати у частині п.19 рішення Паланської сільської ради від 27.01.2023 №38-43/VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність».

Визнати протиправною бездіяльність Паланської сільської ради у неприйнятті мотивованого рішення під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.11.2020 (05.11.2020 №547/06-04).

Зобов'язати Паланську сільську раду надати мотивоване рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.11.2020 (05.11.2020 №547/06-04).

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути до державного бюджету за рахунок коштів ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн 88 коп.

Запропонувати позивачу та представнику позивача надати до суду протягом п'яти днів з дати отримання рішення суду доказ доплати судового збору у сумі 858.88 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21.

Копію рішення направити сторонам справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Паланська сільська рада (вул. Грушевського 11, с. Паланка, Уманський район, Черкаська область, 20340, ЄДРПОУ 20340);

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Рішення суду складене 24.06.2024.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА