Справа № 560/6078/24
іменем України
25 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0035122-2412-2225-UA68040470000053519 від 20.02.2024 року, форми "Ф", прийняте ГУ ДПС у Хмельницькій області, про нарахування суми грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2023 рік в сумі 25000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що автомобіль марки "AUDI" моделі "Q8" 2021 р.в., який перебуває у власності позивача, не є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України. Підставою цього є те, що автомобіль із об'ємом 2967 куб.см. відсутній в переліку транспортних засобів, які підлягають оподаткуванню.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що згідно з відомостями інформаційних систем Державної податкової служби України, у 2023 році у власності позивача перебував легковий автомобіль AUDI Q8 з об'ємом циліндрів двигуна 2967 см3, тип палива: гібрид, рік випуску - 2021.
Згідно Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2023 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України, автомобіль марки AUDI Q8 (з об'ємом циліндрів двигуна 2967 куб. см, тип палива - гібрид, рік випуску - до 4 років включно) підлягає оподаткуванню у вказаному році.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій вказує, що податковий орган діяв всупереч чинному законодавству, оскільки керуючись лише податковою інформацію, проігнорувавши заяву платника, не надавши жодної оцінки доводам та аргументам позивача, вирішив, що належний позивачу транспортний засіб є об'єктом оподаткування.
Вказує, що для автомобілів марки та моделі AUDI Q8, що на дизельному двигуні, згідно із інформацією розміщеною на сайті Мінекономіки, транспортний податок нараховується за 2023 рік, у разі, якщо такому транспортному засобу не більше 1 року включно. Однак, автомобілю Позивача, станом на 2023 рік, більше одного року, адже відповідно до свідоцтва про реєстрацію ТЗ - рік випуску транспортного засобу 2021 р. Дата першої реєстрації - 15.05.2021.
Позивач посилається на сертифікат відповідності №388753 вид. ТОВ «Порше Україна» щодо автомобіля Audi Q8, номер шасі НОМЕР_1 (тобто автомобіль позивача, який відповідач визначив, як об'єкт оподаткування) у п.2 сертифікату «Електричні та гібридні КТЗ» вказано: не застосовується.
Дослідивши докази по справі, суд встановив наступні обставини.
Позивач є власником транспортного засобу марки "AUDI", моделі "Q8", 2021 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 2967 см3, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 .
Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийняло податкове повідомлення-рішення №0035122-2412-2225-UA68040470000053519 від 20.02.2024, яким визначено позивачу суму грошового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2023 рік у розмірі 25000,00 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслане на адресу позивача та отримане ним.
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до п.п. 267.1.1. п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ПК України є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Відповідно до п.п. 267.2.1. п. 267.2 ст. 267 ПК України щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування відповідно до підп.267.3.1 п.267.1 ст.267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України.
Відповідно п. 267.4 ст.267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п.267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України).
Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно підп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у 2023 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня встановлено 6700 гривень.
Таким чином, об'єктом оподаткування транспортним податком у 2023 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, тобто понад 2 512 500 грн.
На офіційному веб-сайті Міністерства економіки України наведено перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2023 році.
Так, до вказаного переліку у 2023 році віднесено автомобіль марки "Audi" моделі "Q8", об'єм циліндрів двигуна 2967, тип пального - гібрид, рік випуску - до 4 років включно.
Суд встановив, що позивач є власником транспортного засобу "Audi" моделі "Q8", 2021 року випуску, з об'ємом циліндрів двигуна 2967 см. куб.
Суд зазначає, що обов'язок стосовно визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. При цьому, межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2023 році.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладена, зокрема, у постанові від 05 листопада 2019 року по справі №824/714/16-а.
Таким чином, оскільки у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2023 році автомобіль позивача з об'ємом циліндрів двигуна 2967 куб.см. вказаний, то транспортний засіб, який зареєстрований на позивача, вважається об'єктом оподаткування транспортним податком, в розумінні приписів п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України.
При цьому, суд вважає безпідставними посилання позивача на сертифікат відповідності №388753 виданий ТОВ "Порше Україна", згідно якого автомобіль "AUDI Q8", VIN: НОМЕР_1 , 2021 р.в., відповідає модифікації "50TDI", оскільки дані твердження позивача спростовуються відомостями інформаційних систем Державної податкової служби України.
Суд звертає увагу позивача, що згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_4 тип пального автомобіля "AUDI Q8" VIN: НОМЕР_1 , 2021 р.в., зазначено "Н", тобто гібрид, а не дизель.
Згідно з відомостями інформаційної системи Державної податкової служби України, сформованими на підставі інформації, що надійшла від органів МВС, як здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, у власності ОСОБА_1 перебуває легковий автомобіль AUDI, моделі Q8, з об'ємом двигуна 2967, тип палива: гібрид (H), рік випуску - 2021.
Тобто, відомості стосовно марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу палива автомобіля, наведені в реєстраційних документах, що підтверджують право власності ОСОБА_1 на вказаний автомобіль та відображені в інформаційній системі Державної податкової служби України, аналогічні відомостям, що визначені стосовно автомобіля цієї ж марки та моделі в Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2023 році.
Як наслідок, автомобіль позивача є об'єктом оподаткування для сплати транспортного податку у 2023 році, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0035122-2412-2225- НОМЕР_5 від 20.02.2024 року, є правомірним та скасуванню не підлягає.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0035122-2412-2225-UA68040470000053519 від 20.02.2024 року - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_6 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя О.П. Шевчук