Справа № 560/7483/24
іменем України
25 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання оприлюднити на офіційному вебсайті та Єдиному державному вебпорталі відкритих даних набори даних у формі відкритих даних, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №835 від 21.10.2015.
В обґрунтування позову зазначає, що КДКА Хмельницької області є розпорядником публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Перелік відкритих даних, які розпорядники зобов'язані оприлюднювати, передбачений постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 21.10.2015. Водночас, на офіційному вебсайті Хмельницької КДКА (https://kdkakm.com/) та на вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua) не оприлюднено жодного набору таких даних. Зазначає, що бездіяльність КДКА Хмельницької області щодо неоприлюднення відкритих даних перешкоджає реалізації права на доступ до публічної інформації та її діяльності в складі громадської організації «Фундація DEJURE».
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 № 2939-VI (далі Закон № 2939-VI) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес. Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (ст. 1 Закону).
Право на доступ до публічної інформації гарантується, з-поміж іншого, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт 1 частини першої статті 3 Закону № 2939-VI). Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
01 травня 2015 набрав чинності Закон України від 09 квітня 2015 № 319-VIII«Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних» (далі - Закон № 319-VIII), яким Закон № 2939-VI доповнено статтею 10-1. Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 10-1 Закону № 2939-VI (з урахування внесених змін) публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на своїх вебсайтах.
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення. Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації. Публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі додержання однієї з таких умов: 1) персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»; 2) фізичні особи (суб'єкти даних), персональні дані яких містяться в інформації у формі відкритих даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»; 3) надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом; 4) обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.
Згідно з п. 5-1 ч. 1 ст. 15 Закону №2939-VI (у редакції Закону № 319-VIII) розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних.
На виконання статті 10-1 Закону № 2939-VI Кабінет Міністрів України постановою № 835 від 21 жовтня 2015 затвердив Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (далі - Положення), яке визначає вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також перелік таких наборів даних. Відповідно до абзаців 1-3 пункту 3 Положення розпорядники інформації завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком. Перетворення (зокрема, вивантаження з баз даних та в разі потреби знеособлення) публічної інформації у публічну інформацію у формі відкритих даних є обов'язковим. Розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати у формі відкритих даних усю публічну інформацію у формі відкритих даних, яка перебуває у їх володінні та стосується конкретного набору даних. Згідно з абзацом 1 пункту 4 Положення набори даних завантажуються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. За правилами пунктів 21, 24, 26 Положення оприлюднення набору даних передбачає можливість їх перегляду і завантаження безоплатно та без проведення додаткової реєстрації, ідентифікації, авторизації, проходження автоматизованого тесту для розрізнення користувачів чи інших обмежень. Завантаження наборів даних на Єдиний державний веб-портал відкритих даних здійснюється безоплатно відповідальною особою розпорядника інформації, яка заповнює та подає паспорт набору даних, структуру набору даних та сам набір даних. Документ розпорядника інформації про визначення відповідальної особи (осіб) розпорядника інформації оприлюднюється на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та офіційному веб-сайті розпорядника інформації не пізніше робочого дня, що настає за днем після його видання. Розпорядник інформації забезпечує оприлюднення нового набору даних відповідно до вимог цього Положення протягом 10 календарних днів.
Згідно з додатком «Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» до Положення усі розпорядники інформації (у межах компетенції) оприлюднюють такі дані: довідник підприємств, установ, організацій та територіальних органів розпорядника інформації та організацій, що належать до сфери його управління, у тому числі їх ідентифікаційних кодів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, офіційних веб-сайтів, адрес електронної пошти, номерів телефонів, місцезнаходження; інформація про структуру (організаційну структуру) розпорядника інформації; нормативи, що затверджуються та підлягають оприлюдненню відповідно до закону розпорядником інформації; переліки національних стандартів для цілей застосування технічних регламентів; звіти, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію; Реєстр наборів даних, що перебувають у володінні розпорядника інформації; адміністративні дані в значенні Закону України Про офіційну статистику, що збираються (обробляються) та підлягають оприлюдненню відповідно до вимог закону розпорядником інформації; переліки нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийнятих розпорядником інформації, проекти нормативно-правових актів; переліки регуляторних актів із зазначенням дати набрання чинності, строку проведення базового, повторного та періодичного відстеження їх результативності та інформації про джерело їх оприлюднення; план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів із зазначенням видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів і підрозділів, відповідальних за розроблення проектів, дати їх внесення на розгляд регуляторного органу та посилання на джерело оприлюднення; інформація про нормативно-правові засади діяльності розпорядника інформації; фінансова звітність суб'єктів господарювання державного та комунального сектору економіки; річні зведені основні фінансові показники виконання фінансових планів підприємств державного та комунального сектору економіки; інформація про отримане майно (обладнання, програмне забезпечення) у рамках міжнародної технічної допомоги; інформація із системи обліку публічної інформації; результати інформаційного аудиту.
Пунктом 2 Постанови №835 встановлено обов'язок розпорядників інформації, визначених Законом № 2939-VI, забезпечити протягом шести місяців оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів даних згідно з Положенням, затвердженим цією постановою, а також забезпечити надання інформації, необхідної для проведення оцінки стану оприлюднення та оновлення відкритих даних відповідно до Порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 5 липня 2012 року № 5076-VI (далі Закон № 5076-VI) кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури утворюється з метою визначення рівня фахової підготовленості осіб, які виявили намір отримати право на заняття адвокатською діяльністю, та вирішення питань щодо дисциплінарної відповідальності адвокатів. До повноважень кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури згідно з частиною 5 статті 50 Закону № 5076-VI належать: 1) організація та проведення кваліфікаційних іспитів; 2) прийняття рішень щодо видачі свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту; 3) прийняття рішень про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю; 4) здійснення дисциплінарного провадження стосовно адвокатів; 5) вирішення інших питань, віднесених до повноважень кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури цим Законом, рішеннями конференції адвокатів регіону, Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, з'їзду адвокатів України.
Отже, кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури наділена владними управлінськими повноваженнями, які стосуються процедури набуття особою статусу адвоката, притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Оскільки Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Хмельницької області здійснює владні управлінські функції, відтак в розумінні пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вона є розпорядником публічної інформації.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 як користувач публічної інформації, виявивши на офіційному сайті Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області та на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних відсутність відомостей щодо наборів даних (у формі відкритих даних), які стосуються діяльності КДКА Хмельницької області та відповідних органів адвокатури, звернулась до суду.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Хмельницької області зареєстрована як юридична особа, вид економічної діяльності - діяльність професійних громадських організацій.
Судом встановлено, що Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Хмельницької області суду не надані належні докази оприлюднення нею наборів даних у формі відкритих даних ( зокрема реєстр наборів даних, що перебувають у володінні КДКА; інформація про структуру (організаційну структуру) КДКА; звіти, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію; переліки нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних) прийнятих КДКА, проекти нормативно-правових актів; інформація про нормативно-правові засади діяльності КДКА) на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних. Також не надані належні докази оприлюднення таких наборів даних у формі відкритих даних на офіційному вебсайті.
Отже, станом на дату розгляду справи не підтверджена належними доказами наявність на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua/) відомостей щодо оприлюднення КДКА Хмельницької області наборів даних у формі відкритих даних, зокрема реєстру наборів даних, що перебувають у володінні КДКА, інформації про структуру (організаційну структуру) КДКА, звітів, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію, переліків нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийнятих КДКА, проектів нормативно-правових актів, інформації про нормативно-правові засади діяльності КДКА, інформації із системи обліку публічної інформації. Не підтверджене належними доказами розміщення такої інформації і на офіційному вебсайті.
Таким чином, КДКА Хмельницької області не було забезпечено виконання передбаченого для розпорядника інформації обов'язку щодо оприлюднення та подальшого оновлення наборів даних, передбачених додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на офіційному вебсайті.
Зазначене належними доказами не спростовується.
Оскільки суб'єкт влади не спростував протиправну бездіяльність, і це позбавляло позивача гарантованого законом права на доступ до публічної інформації, позовні вимоги слід задоволити та зобов'язати оприлюднити на офіційному вебсайті (https://kdkakm.com/) та Єдиному державному вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua/) відповідні набори даних у формі відкритих даних, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №835 від 21.10.2015.
До такого ж висновку щодо аналогічних правовідносин дійшов Верховний Суд у постанові від 09.11.2020 у справі №9901/116/20, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 01.07.2021, Другий апеляційний адміністративний суд у постанові від 20.02.2024 у справі №440/11412/23.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.07.2021 у справі №9901/116/20 Велика Палата зазначає, що під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в нездійсненні на користь заінтересованих осіб юридично значимих й обов'язкових дій, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Оскільки норми Закону № 2939-VI і постанови №835 є обов'язковими для виконання та не передбачають умов чи можливості їх часткового виконання або відкладення виконання на майбутнє, а відповідач не довів обґрунтованість своєї бездіяльності, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області щодо невиконання обов'язку в частині оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних на офіційному вебсайті (https://kdkakm.com/) та Єдиному державному вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua/), передбаченого ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 21.10.2015.
Зобов'язати Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури Хмельницької області оприлюднити на офіційному вебсайті (https://kdkakm.com/) та Єдиному державному вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua/) набори даних у формі відкритих даних, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №835 від 21.10.2015, а саме: реєстр наборів даних, що перебувають у володінні КДКА; інформацію про структуру (організаційну структуру) КДКА; звіти, у тому числі щодо задоволення запитів на інформацію; переліки нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийнятих КДКА, проекти нормативно-правових актів; інформацію про нормативно-правові засади діяльності КДКА; інформацію із системи обліку публічної інформації.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 968,96 грн. за рахунок асигнувань Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 червня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Хмельницької області (вул. Зарічанська 5/3, оф. 801,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 25835007)
Головуючий суддя І.С. Козачок