Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
24 червня 2024 року № 520/6161/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гарнізонну військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо передчасного складання висновку у вигляді довідки № 8797 від 23.10.2023 року відносно солдата військової служби за призовом військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 ;
- зобов'язати гарнізонну військово-лікарську комісію в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що дії відповідача щодо передчасного складання висновку у вигляді довідки № 8797 від 23.10.2023 року відносно нього є протиправними та такими, що порушує його права. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 13.03.2024 року прийнято справу до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Також представником відповідача із посиланням на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 13.06.2018 року у справі №806/526/16 вказано, що суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Отже зазначено, що з огляду на правові норми глави 21 розділу ІІ Положення № 402, оцінка визначення ступеню придатності є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії. Таким чином, військово-лікарським комісіям надано виключне право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови військово-лікарської комісії. Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження. Водночас представником відповідача вказано, що порушення прав позивача у даному випадку не відбулось, оскільки відповідач діяв у відповідності до норм діючого законодавства.
Суд зазначає, що згідно положень ч.ч.1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, є військовозобов'язаним.
У позовній заяві позивачем вказано, що у лютому 2023 року ІНФОРМАЦІЯ_3 йому було мобілізовано до Збройних Сил України та військову службу він проходить у Військовій частині НОМЕР_2 як солдат, старший оператор роти протитанкових ракетних комплексів.
В той же час позивачем вказано, що враховуючи наявність у нього ряду хронічних захворювань, на підставі направлення від 05.09.2023 року № 4820/2764 його було направлено на військово-лікарську комісію для визначення ступеню придатності до військової служби.
Гарнізонною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 було проведено медичний огляд позивача, на підставі якого складено довідку гарнізонної військово-лікарської комісії № 8797 від 23.10.2023, згідно із якою він визнаний придатним до військової служби.
Зі змісту вказаної довідки вбачається, що військово-лікарською комісією проведено медичний огляд солдата ОСОБА_1 , 1982 року народження, за наслідками якого установлено наявність причинного зв'язку захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): вегето-судинна дистонія за змішаним типом з лікворно-венозною дистензією, астенічним синдромом; спондилогенна цервікобрахіалгія ліворуч, м'язово-тонічний больовий синдром, нестійка ремісія, спондилогенна люмбоішіалгія праворуч (змішаний) варіант, нестійка ремісія, багатовузловий нетоксичний зоб 1 ступеню еутиреоз. При цьому вказано, що захворювання пов'язані з проходженням військової служби. Також зазначено, що виразкова хвороба 12-палої кишки, ремісія; помірна рубцева деформація цибулини 12-палої кишки без порушення моторно-евакуаторної функції, гастроезофагальна рефлюксна хвороба, без езофагіту, грижа стравохідного отвору діафрагми 1 ступеню, міжхребцевий остеохондроз шийного, грудного, поперекового відділів хребта, протрузії дисків С5-С6, L4-L5, грижа диску L5-S1, з незначним порушенням функцій, викривлення носової перетинки вправо з порушенням носового дихання. При цьому зазначено, що вказані захворювання не пов'язані з проходженням військової служби.
Позивачем у позовній заяві вказано, що він, не погодившись із вказаною довідкою, 26.10.2023 року подав заяву командиру Військової частини НОМЕР_2 про перегляд вказаної довідки, яка 01.11.2023 року була направлена для розгляду до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.
Згідно із листом Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 26.11.2023 №598/14199 позивача було повідомлено, що за результатами розгляду його звернення було направлено за належністю до 12 регіональної військово-лікарської комісії.
В подальшому, листом 12 регіональної військово-лікарської комісії від 30.11.2023 року № 3436, який було отримано 12.12.2023 року, за результатами розгляду скарги позивача, яка була переадресована з ЦВЛК ЗСУ щодо незгоди з постановою гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 від 23.10.2023 року № 8797, постанову гарнізонної військово-лікарської комісії визнано винесеною обґрунтованою, та повідомлено про те, що вона є чинною протягом 12 місяців. Підстав для скасування постанови гарнізонної військово-лікарської комісії не встановлено. При цьому зазначено, що за даними наданих військово-медичних документів, встановленими діагнозами, які зображені в виписних епікризах, висновках лікарів, даними інструментальних досліджень та згідно довідки гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 від 23.10.2023 року №8797, на підставі статей 83-б, 23-г, 13-г, 53-в, 52-г, 64-в, 45-г графи ІІ Розкладу хвороб, військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 солдат ОСОБА_1 , 1982 р.н., визнаний «придатним до військової служби», захворювання не пов'язані з проходженням військової служби.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.
Приписами ст.43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, та на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно п.2 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронат на служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України).
З метою якісного проведення медичного огляду військовослужбовців для визначення ступеня придатності до військової служби Міністерством оборони України видано наказ від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (далі - Положення №402).
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строковоївійськової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно із п.п.2.1, 2.6.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), зокрема, належать гарнізонні ВЛК.
Згідно з пунктом 2.6.2 розділу І Положення № 402 гарнізонна ВЛК при поліклініках, поліклінічних відділеннях (усіх найменувань) закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України. Під час дії воєнного стану можуть створюватися додаткові гарнізонні ВЛК залежно від навантаження, що розміщуються в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності із включенням лікарів цих закладів до складу ВЛК. Такі гарнізонні ВЛК у ході своєї діяльності використовують гербову печатку та штампи відповідного закладу охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, в якому вони створені.
На госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається:
- проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення;
- ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів;
- проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження;
- проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичної служби військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності військового лікувального закладу, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними (обмежено придатними) до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.
Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право:
- приймати постанови відповідно до цього Положення;
- перевіряти з метою військово-лікарської експертизи організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах і у військових частинах, дислокованих у гарнізоні;
- залучати до роботи на правах членів комісії медичних та військових фахівців за запитом голови ВЛК.
Відповідно до розділу IІ «Медичний огляд» Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності військовослужбовців до військової служби, військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю, а також з метою визначення можливості проходження військової служби військовослужбовцями, необхідності в їх тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Згідно із розділом 22 «Оформлення постанов ВЛК» Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає (п.22.7).
Згідно з пунктом 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК.
Як встановлено із довідки гарнізонної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 від 23.10.2023 року №8797 за результатами проведеного медичного огляду позивача 23.10.2023 року встановлено захворювання, які пов'язані з проходженням військової служби, а саме: вегето-судинна дистонія за змішаним типом з лікворно-венозною дистензією, астенічним синдромом; спондилогенна цервікобрахіалгія ліворуч, м'язово-тонічний больовий синдром, нестійка ремісія, спондилогенна люмбоішіалгія праворуч (змішаний) варіант, нестійка ремісія, багатовузловий нетоксичний зоб 1 ступеню еутиреоз, а також захворювання, які не пов'язані з проходженням військової служби, а саме: виразкова хвороба 12-палої кишки, ремісія; помірна рубцева деформація цибулини 12-палої кишки без порушення моторно-евакуаторної функції, гастроезофагальна рефлюксна хвороба, без езофагіту, грижа стравохідного отвору діафрагми 1 ступеню, міжхребцевий остеохондроз шийного, грудного, поперекового відділів хребта, протрузії дисків С5-С6, L4-L5, грижа диску L5-S1, з незначним порушенням функцій, викривлення носової перетинки вправо з порушенням носового дихання.
Також викладено висновок стосовно того, що на підставі статей 83-б, 23-г, 13-г, 53-в, 52-г, 64-в, 45-г гр. ІІ розкладу хвороб позивач придатний до військової служби.
Водночас, згідно направлення на військово-лікарську комісію для визначення ступеню придатності до військової служби від 05.09.2023 року №4820/2764 попереднім діагнозом позивача визначено: лівобічна редікулопатія L5, правобічна м'язово-тонічна люмбоишалнія внаслідок полісегментарного осеохондрозу з протрузіями дисків, килою L5-S1, рецидивируючий перебіг; стадія затягнутого загострення; лівобічна цервікобрахіалгія, торакалгія внаслідок остеохондрозу з протрузіями дисків, килою диску С6-С7, спонділоартрозу; рецедивуючий перебіг; стадія загострення; проста мігрень з частими пароксизмами; гастрезофагеальна рефлюксна хвороба, стадія загострення, кила СОД II ст. виразкова хвороба; виразка цибулини дванадцятипалої кишки; стадія нестійкої ремісії; рубцева деформація цибулини дванадцятипалої кишки; правобічний ахилобурсит; артроз правого гомілково-стопного суглоба; вузловий зоб, на рентгенограмах попереково-крижового відділу хребта в 2-х проекціях остеохондроз; грижі Шморля по нижньому краю тіла хребця L2; деформуючий спондильоз; спондилоартроз; сколіоз 1 ст.; ретролістез L5, L4.
Відтак слід дійти висновку про те, що при складенні довідки гарнізонної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 від 23.10.2023 року №8797 не було досліджено усіх захворювань позивача та не надано таким оцінку, що свідчить про допущення порушення прав останнього під час проведення такого медичного огляду.
Доказів протилежного до суду під час розгляду справи надано не було.
Водночас суд враховує посилання представника відповідача на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 13.06.2018 року у справі №806/526/16, проте зазначає, що у межах цієї справи судом не надається оцінка професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі, а здійснюється оцінка дій відповідача щодо дотримання процедури проведення огляду ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Отже, відповідач у спірних правовідносинах, як суб'єкт владних повноважень, не надав доказів проведення військово-лікарської експертизи щодо визначення придатності за станом здоров'я до військової служби позивача з урахуванням норм діючого законодавства.
Відтак наявні підстави для визнання протиправними дії гарнізонної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо передчасного складання висновку у вигляді довідки № 8797 від 23.10.2023 року відносно солдата військової служби за призовом Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 та задля належного захисту прав останнього наявні підстави для зобов'язання гарнізонної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Гарнізонну військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії гарнізонної військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо передчасного складання висновку у вигляді довідки № 8797 від 23.10.2023 року відносно солдата військової служби за призовом Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 .
Зобов'язати гарнізонну військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я ОСОБА_1 з повним обстеженням, за необхідності - в умовах стаціонару, з метою оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку ОСОБА_1 на момент огляду та визначення ступеня придатності до військової служби.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.