Ухвала від 25.06.2024 по справі 480/5359/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

25 червня 2024 року Справа № 480/5359/24

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, в якому просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області протиправною, яка виразилась у письмовій відмові провести розслідування нещасного випадку за фактом отримання позивачем 01.11.2003 травми під час виконання службових обов'язків у відповідності до вимог Порядку № 1346;

- зобов'язати ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області призначити та провести розслідування нещасного випадку за фактом отримання позивачем 01.11.2003 травми під час виконання службових обов'язків у відповідності до вимог Порядку № 1346.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви, з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 вказаного Кодексу.

Перевіривши матеріали позовної заяви встановлено, що її подано з порушенням норм статей 160, 161 КАС України.

Так, відповідно до п.2 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

У порушення вказаних вимог, у позовній заяві зазначена не повна адреса місця проживання позивача, а саме вказано лише назву міста.

Крім того, відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.

Разом з цим, в порушення вказаних вимог, позивачем не зазначено чітко та зрозуміло зміст позовних вимог.

Так, в прохальній частині позовних вимог ОСОБА_1 просить визнати бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області протиправною, яка виразилась у письмовій відмові провести розслідування нещасного випадку. При цьому позивач не вказує дату та номер листа з письмовою відмовою саме відповідача.

Крім того, за приписами частини 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч. 7 ст. 161 КАС України, до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Водночас, до позовної заяви позивачем не додано жодного листа-відмови провести розслідування нещасного випадку саме - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

Разом з цим, в матеріалах справи наявний лист л і к в і д а ц і й н о ї к о м і с і ї Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 31.05.2024 №4-19/119/05/31-2024, яким повідомлено про відсутність можливості призначити та провести розслідування нещасних випадків.

Також слід зазначити, що відповідачем у позовній заяві вказано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, бездіяльність якого позивач просить визнати протиправною, однак в прохальній частину позивач просить зобов'язати вчинити дії саме - л і к в і д а ц і й н у к о м і с і ю Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

З метою усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву та її копію для відповідача, в якій зазначити повну адресу місця проживання позивача та уточнити в позовних вимогах дату та номер письмової відмови відповідача. При цьому, слід визначитись з належним відповідачем (Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та/або Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області) та у зв'язку з цим, уточнити вимоги щодо нього.

Крім того, за приписами частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 5 ст. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Однак, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Суд зауважує, що при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття дізнався та повинен був дізнатись. Поняття повинен був дізнатися необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).

В позовній заяві позивач зазначає, що у 2003 році ОСОБА_1 проходив службу на посаді слідчого слідчого відділу Богодухівського районного відділу УМВС України в Харківській області. 01 листопада 2003 року під час виконання службових обов'язків він отримав тілесні ушкодження. Проте, протягом проходження служби в ГУМВС України в Харківській області розслідування нещасного випадку за фактом отримання ним 01.11.2003 року травми під час виконання службових обов'язків проведено не було, відповідні акти йому надано також не було.

Як вбачається з витягу з послужного списку про проходження служби в органах внутрішніх справ та Національної поліції України ОСОБА_1 , в органах ГУМВС України в Харківській області позивач проходив службу по 14.08.2012.

При цьому, з даним позовом до суду позивач через систему "Електронний суд" звернувся лише 21.06.2024. Тобто, майже через 12 років після завершення проходження служби та майже через 21 рік після отримання тілесних ушкоджень під час проходження служби.

Натомість позивач жодним чином не обґрунтовує тривалу затримку щодо звернення до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, в якому предметом спору фактично є своєчасне непроведення ГУМВС України в Харківській області розслідування нещасного випадку за фактом отримання ним 01.11.2003 року травми під час виконання позивачем службових обов'язків.

Разом з цим, заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску позивачем до суду надано не було.

Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З метою усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно надати до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з цим позовом (з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку та відповідними доказами).

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Кунець